Отиди на
Форум "Наука"

Изолирано племе за пръв път среща бял


КГ125

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Изумителни реакции.... В началото въобще не знаехе какво е и мислеха, че сънуват, според мене... Те и без това нямат ясна граница между разбирането за реалността и представата и съня..

Реакциите им обаче са уникални!

http://www.youtube.com/watch?v=EesY-HqrX7c&list=TL76DY0nGfzEw

Благодарности на Mr.Shades за видеото.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Уникални кадри, скоро повече такива няма да може да се направят. Но Нова Гвинея все още си остава експлорърска, екзотична и романтична :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

страшна работа. Сигурно така са се пулили и ацтеките, когато видели брадатия Кортес :)))

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Диви, диви, колко да са диви. Имат текстилни дрехи, пък не са виждали огледало. Как става този номер? И когато си представя един дивак, то той е обрасъл, а не с едномесечна брада. Как и защо се подстригват? Виждам само примитивно каменно сечиво като брадва. За ноктите да приемем, че ги гризат.

В исторически план ме интересува кога е възникнал срама и защо тези примитивни хора прикриват гениталите си? Факторите оказващи влияние върху цивилизования човек са невалидни за такава форма на групово съществуване.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Просто не са толкова примитивни...

Смяташ, че това е нагласено?

Че тия реакции са изиграни? Па те тия тогава са директно за Медисън скуеър гардън.. )))

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е различна степен на окосмяване има, при папуасите специално косите са много къдрави и много къси, просто не растат повече, а не че са подстригвани. И почти всички папуаси носят препаски - мъжете - от опашки от дървесно кенгуру ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

То само най най дивите племена не носят дрехи, а пък колкото да си отрежат брадата и косата акъл имат..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То само най най дивите племена не носят дрехи, а пък колкото да си отрежат брадата и косата акъл имат..

Аз видях брадва, струва ми се от камък, достатъчно тъпа, че с удари по дърво тя да отскача, вместо да се забива. Искам да видя как такава груба изработка с нужния замах може да послужи за една такава равна прическа.

А за мнението на Warlord, че повече не расте, мога да го приема. Научавам нещо ново.

Не смятам, че е нагласено и някой заслужава Оскар. Просто тези племена имат или са имали досег с цивилизацията. Спомням си един скеч, където бели изследователи дават на представители на диво племе копчета и огледала, а диваците им връщат бяла техника. И трябва по-добре да определим какво им е точно дивото. Дядо и баба са се хранели с това, което вземат от земята и добитъка. Това прави ли ги примитивни? Не мога да приема, че едно племе е диво, ако то има срам и се поддържа естетически, стига това да не е свързано с някакви негови ритуали. Българите и те са ахкали, когато руснаците са нахлували в България, дърпали са ги за ръцете и са отстъпвали от страхопочитание, но това не ги прави туземци.

Също така "изолирано" и "добронамерено" не ми се вписват заедно. Ако са добронамерени няма да са изолирани. Ако са изолирани, значи имат повод да реагират на някаква враждебност. Ако бедността е критерия за примитивност, то тогава значи правилно ги определяме.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Реакцията им е това, което ми е струва невъзможно да се подправи. Ако там има брадва, защо смяташ, че няма и нож? Или дори нещо по-модерно, попаднало при тях от някои съседно племе.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Реакцията им е това, което ми е струва невъзможно да се подправи. Ако там има брадва, защо смяташ, че няма и нож? Или дори нещо по-модерно, попаднало при тях от някои съседно племе.

Ами бледоликия им показва как реже фиданка с нож и те немеят. Знам, че могат да ползват кости, миди и прочие, но "спретнат" и "дивак" не ми звучи добре в едно изречение.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Немеят пред материала и остротата на ножа, а не пред ножа изобщо. Па и какво им е спретнатото? Че имат по два парцала върху себе си? Забележи в едър план колко са изранени някои от тях, децата са с надути коремчета и пр.



В коя държава се намира племето?

The Belgium anthropologist Jean Pierre Dutilleux discovered the unknown tribe called, The Toulambis, in Papua, New Guinea in 1993. The had never seen a white men before in their lives and according to them, the white men were "zombies", living dead. You can clearly see their astonishment and fear when they are offered a helping hand by Jean Pierre.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

може обаче да сa виждали цивилизован негър, който да е въртял търговийка с тях ;)

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Как мислите, ако деца от такова изолирано племе бъдат отгледани още от раждането си в т. нар. "цивилизация", дали ще се различават по интелект от връстниците си? Дали такива деца след време биха могли да станат известни физици, химици, компютърни спецове и т.н.?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Доказването може да стане само емпирично, но такъв експеримент би бил натоварен с огромни етични проблеми, да не говорим за неизбежния политкоректен писък.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... in Papua, New Guinea in 1993.

Леле, тъкмо за нея щях да пиша в предния си пост, но се въздържах. Там земята е много кофти, гледал съм научно-популярен филм как там хората са на ръба на оцеляването независимо колко се трудят. Има само няколко култури, които виреят, но те не са достатъчно калорични за да позволят охолство.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Леле, тъкмо за нея щях да пиша в предния си пост, но се въздържах. Там земята е много кофти, гледал съм научно-популярен филм как там хората са на ръба на оцеляването независимо колко се трудят. Има само няколко култури, които виреят, но те не са достатъчно калорични за да позволят охолство.

Аз по темите за Дж.Даймънд, различните нива на цивилизация, расизма и тн. това го обяснявах N на брой пъти, но никой не ми вярваше, че е така. Според господстващото мнение Папуасите нямат развита култура и цивилизация не защото земята им просто не ражда, ами защото са мързеливи и тъпи :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това е някакво племе на ловци и събирачи..

------

С измерването на коефицента на интелигентност по стандартните методи се определя/засяга основно математатическата такава (това може да го знаете, или не)..

Интелигентността (общата ,наречена G, която е най-близко до математическата) на всяка дадена личност се развива в процеса на обучението (с годините обучение); например необразованите узбеки (респективно папуаси) са имали ниска такава (узбек е било синоним на идиот до началото на 20 век) , образованите узбеки нямат никакви проблеми с разбирането на математиката :) и отговорът на въпроса "Всички мечки на север са бели. Новая Земля е на север. Какъв цвят са мечките в Новая Земля? :)

/За незапознатите съфорумци - има една тема, казва се "нексусът религиозност - интелигентност" в която съм цитирал и обяснил експериментите и откритията на Лурия за узбеките/

При повечето племена на ловци и събирачи , и при голяма част от натуралните хортикултиуристи (например в Амазония), който имат рудиментални контакти с цивилизацията, се отчитат и наблюдават много слаби математически възможности /способности.. Част от тезьи племена имат трудности да съберат повече от едно и едно (събират едно и едно, но за повече им е трудно)..

(Тези които правят бизнес и търгуват, се научават да събират , т.е тези който имат потребности се научават. Разбира се акултурираните такива, които ходят на училише нямат тези проблеми)

За да се говори или пише за интелигетността трябва да се знаят и разбират поне горните базови концепции (базовата такава е че интелигентността, според нашите,съвремните страндарти е променлива, а не константа, и зависи от обучението (вида на обучението), годините обучение, и всяко твърдение за това че "някои племена са априори тъпи", за мен е просто израз на невежество (незнание), и/или инфантилизъм и комплекси..

Интелигентността зависи от гени, култура, и обучения, социален елемент, дори ако щете дори и от степента на религиозност на общонсоота или на дадения човек (религиозността и образованието са в обратна корелация и връзка) и всъщност много трудно може да се изследва (от един екип), влиянието на всеки от факторите който определят интеличгноснноста, така че всяка дейност (писане, говорене) в тази насока си е малко или много плъзгане..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...