Отиди на
Форум "Наука"

Отново за и против пушенето на закрито


Recommended Posts

  • Потребител

@Б.Богданов: Забраната ще доведе до това да няма нови пристрастени. Тези които вече пушат са загубени души. След няколко поколения всичко ще е както трябва.

Несериозно. Като има забрана за наркотиците, да не би броя на наркозависимите да е намалял. Със забрани тези неща не стават. Това вече е отдавна доказано. Само дето с тази поредна западна простотия ще съсипят бизнеса на кръчмарите.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 73
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Алва,

абе ти направо ме шашна! В една тема забрани секса и на открито и на закрито само щото бил организиран, сега си седнал да умуваш за пушенето на закрито??? Кво го мислиш - пълна забрана на пушенето и на открито и на закрито, а пушачите да се разстрелват по военновремените съветски закони (в редичка, на открито до дуварите)!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Несериозно. Като има забрана за наркотиците, да не би броя на наркозависимите да е намалял. Със забрани тези неща не стават. Това вече е отдавна доказано. Само дето с тази поредна западна простотия ще съсипят бизнеса на кръчмарите.

Естествено, че като има забрана за наркотиците, броя на наркозависимите е по-малък отколкото би бил ако нямаше забрана, ако се продаваха свободно, ако имаше навсякъде реклами за наркотици и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Да.
Няма кръчмар, чийто бизнес да се съсипе от забранатa за пушене в заведението му. Хората не отиват в заведенията, за да пушат. Да, някои отиват там и за да пушат, но - освен всичко останало! Основното е консумацията на храни и на напитки, понякога - съчетано със събирането на компании.
Твърдението, че забраната за тютюнопушене на закрито е вредяща на бизнеса на заведенията, е една много нагла лъжа!
Тя вреди единствено на бизнеса с тютюн и с тютюневи изделия.
Но опазването на човешкия живот и човешкото здраве е много по-важно от запазването и увеличаването на печалбите на тютюнопроизводителите и на производителите и разпространителите на тютюневи изделия.
Тия заблудени "ресторантьори" вместо да си оправят ИНТЕРИОРА на рестораанта, кръчмата или бара, да наемат и да обучат УЧТИВ персонал, да предлагат РАЗНООБРАЗНА И ВКУСНА храна и РАЗЛИЧНИ ВИДОВЕ напитки на НОРМАЛНИ цени, тръгнали да плачат, че непушенето съсипвало бизнеса им.
Смях!

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

Българският манталитет пречил на непушачите, защото пушачите ги изнудвали да ходят с тях в заведения за пушачи, а в компаниите им все имало някой-друг пушач, затова да спрем това изнудване като българската държава забрани заведенията за пушачи. Това решение е много добра илюстрация на българския манталитет, или т.нар. менталност, начин на мислене. Не да се опиташ да заявиш твърдо на приятелите си че не искаш да влизаш в заведение за пушачи, а ако са ти наистина са ти приятели да им напомниш отново за вредата от пушенето. Вместо това някой друг отгоре да поеме неприятната отговорност да ги лиши от възможността да те водят там където можеш да бъдеш опушен, така хем ще си имаш сладката приказка с тях, хем няма да имаш вреди от тяхното пушене. Сега този някой друг обаче отгоре се кани да позволи пак да има заведения за пушачи и това намаля ползите на непушачите и те се борят да си запазят тези ползи, защото обмяната на сладки лафове в разнородна компания са важна част от българския манталитет на почивката. Най-голямата част от тези лагове е срещу някой отгоре който е решил нещо в наша вреда, не ни е оценил добре и т.н., въобще цялата вселена би трябвало да е в унисон с нашето разкритие колко важни, интересни и ценни сме ние самите. Този манталитет особено ясно се вижда в чужбина, затова и бива прикриван от повечето българи ако не са в родна компания.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пречи Българския манталитет. В нашата родна действителност, пушачите вместо да се съобразяват с непушачите, изнудват приятелите си непушачи да влизат в залите за пушачи. Това е едната причина. Другата причина са бай-ганьовците собственици на заведения, които смятат пушачите за отбрана клиентела и като правило залите за пушачи са най-добрите помещения, а за непушачи ограждат едно малко ъгълче, понякога дори без отопление. Това е причината да съм привърженик на силно рестриктивни мерки ограничаващи пушенето. Интересното е че мои познати пушачи също са привърженици на тези мерки.

Не е така, бил съм в заведения, в които не можеш да видиш съседната маса от пушек. Независимо от това заведението си беше едно от най-популярните. Сега няма възможност това да се случи.

Това е адекватно изказване, но толкова политическо некоректно, че не виждам как може да бъде чуто от устата на някой политик с влияние. Все още в тютюневата индустрия се въртят едни милиони (или даже милиарди на световен план) и има много хора, които са готови да те анатемосат, ако споменеш публично за болестно пристрастяване към никотина, нищо че те дефакто търгуват със отрови и се оправдават, че в някои региони друго не растяло (най-нагла лъжа между другото но непрекъснато го тръбят това по телевизиите). Това е причината рестрикциите да не са преки, а косвени. Една пряка рестрикция през 30-те в САЩ още я виждаме по гангстерските филми. Това е и причината много хора да са за легализиране на някои леки наркотици. Рестрикции и отношение към пристрастените като към болни, но не и пълна забрана. Между другото според мен подобно отношение е адфекватно да се изгради и към твърдия алкохол, макар че медицината непрекъснато открива все нови и нови положителни ефекти от консумацията на леки ферментационни напитки като бира, вино и боза.

Чакай сега, това е несериозно. Няма кръчмар, чийто бизнес да се съсипе от забрана за пушене в заведението му. Хората не отиват в заведенията да пушат. Да, някои отиват И да пушат, но освен всичко друго. Основното е събирането на компании и консумациите на напитки и храна. Така че твърденията, за забраната вредяща на бизнеса, са една нагла лъжа.

Пречи Българския манталитет. В нашата родна действителност, пушачите вместо да се съобразяват с непушачите, изнудват приятелите си непушачи да влизат в залите за пушачи. Това е едната причина. Другата причина са бай-ганьовците собственици на заведения, които смятат пушачите за отбрана клиентела и като правило залите за пушачи са най-добрите помещения, а за непушачи ограждат едно малко ъгълче, понякога дори без отопление. Това е причината да съм привърженик на силно рестриктивни мерки ограничаващи пушенето. Интересното е че мои познати пушачи също са привърженици на тези мерки.

Aре по-полека с БГ манталитета! Ако ще си приказваме за съобразяване, нека съобразяването да е взаимно. като си непушач и (когато се пушеше в заведенията) си поканен в компания на пушачи нали можеш да откажеш!? Ми няма да идвам с вас щото димите, като строшени комини! Ама не, ти желаеш всички с теб да се съобразяват, а ти да не се съобразяваш с тях. По отношение на 'бай-ганьовците' и 'отбраната' клиентела, пазара решава тези неща.

Още нещо за 'манталитета'. Бил съм в много д-ви. Колко пъти да повтарям, че в Чехия, ако им наложат такива 'рестрикции' буна ще направят. И те ли са бай ганьовци? не бяха ли швейковци? Колко пъти да повтарям, че в Италия това е въведено отдавна, но просто не се спазва. И 'талянците ли са бай ганьовци?

не зная какви са данните за пушачите, но са поне 25%. Как така желаете да нарушите правата на тези хора? Колко пъти да повтарям, че става въпрос за заведения в които изрично е указано, че може да се пуши и че е забранено присъствието и влизането на лица под 18 год. Пак давам пример двете заведения "Ветрило" два салона (този за 'пушачи' се нарича ....навън ;)), добро уплатнение, тоалетните в салона за непушачи. Как и по какъв начин ние пушачите пречим и нарушаваме правата на непушачите, когато сме отделени? Както беше закона преди това. Ни виждам как!? Някой може ли да ми обясни? По отношение на това дето мислят и желаят хората, разходете се там, ще видите каква част от салоните и кои са заети. По отношение на бизнеса. Под нас има една страхотна пицария. Тукан. но най-вероятно ще затвори, защото има много, много малко клиенти. През лятото слагаха маси навън, но сега е студено. преди разделениета (салоните) място не можеше да си намериш без резервация, после (след разделението) те въведоха електронната цигара (там за първи път я пробвах), защото не можеха да разделят салона. Посещаемостта рязко падна. Сега е тотално умряло.

Това е адекватно изказване, но толкова политическо некоректно, че не виждам как може да бъде чуто от устата на някой политик с влияние. Все още в тютюневата индустрия се въртят едни милиони (или даже милиарди на световен план) и има много хора, които са готови да те анатемосат, ако споменеш публично за болестно пристрастяване към никотина, нищо че те дефакто търгуват със отрови и се оправдават, че в някои региони друго не растяло (най-нагла лъжа между другото но непрекъснато го тръбят това по телевизиите). Това е причината рестрикциите да не са преки, а косвени. Една пряка рестрикция през 30-те в САЩ още я виждаме по гангстерските филми. Това е и причината много хора да са за легализиране на някои леки наркотици. Рестрикции и отношение към пристрастените като към болни, но не и пълна забрана. Между другото според мен подобно отношение е адфекватно да се изгради и към твърдия алкохол, макар че медицината непрекъснато открива все нови и нови положителни ефекти от консумацията на леки ферментационни напитки като бира, вино и боза.

Чакай сега, това е несериозно. Няма кръчмар, чийто бизнес да се съсипе от забрана за пушене в заведението му. Хората не отиват в заведенията да пушат. Да, някои отиват И да пушат, но освен всичко друго. Основното е събирането на компании и консумациите на напитки и храна. Така че твърденията, за забраната вредяща на бизнеса, са една нагла лъжа.

Да.
Няма кръчмар, чийто бизнес да се съсипе от забранатa за пушене в заведението му. Хората не отиват в заведенията, за да пушат. Да, някои отиват там и за да пушат, но - освен всичко останало! Основното е консумацията на храни и на напитки, понякога - съчетано със събирането на компании.
Твърдението, че забраната за тютюнопушене на закрито е вредяща на бизнеса на заведенията, е една много нагла лъжа!
Тя вреди единствено на бизнеса с тютюн и с тютюневи изделия.
Но опазването на човешкия живот и човешкото здраве е много по-важно от зашазването и увеличаването на печалбите на тютюнопроизводителите и на производителите и разпространителите на тютюневи изделия.
Тия заблудени "ресторантьори" вместо да си оправят ИНТЕРИОРА на рестораанта, кръчмата или бара, да наемат и да обучат УЧТИВ персонал, да предлагат РАЗНООБРАЗНА И ВКУСНА храна и РАЗЛИЧНИ ВИДОВЕ напитки на НОРМАЛНИ цени, тръгнали да плачат, че непушенето съсипвало бизнеса им.
Смях!

Историк нагла лъжа е това дето ти твърдиш!

Оставете грижата за нашия живот на самите нас. Ти какво, здрав ли искаш да умреш ;)?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами няма да умра здрав, за съжаление. Но бих искал да беше възможно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Би ли формулирал какво точно се разбира под обществени места? По отношени на 'химическите субстанции' сам разбираш, че всичко е химия. Що не забраним и кафето и алкохола и захарта и солта и глутена?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

О.к, но например заведение в което пише, че пушенето е разрешено, как ще го третираш? В Чехия 95% от заведения са такива и няма салон за непушачи. Ми ти си свободен да не влизаш в тях, нали! Не става въпрос за 'случайни' хора!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Преди няколко години четох, че диабет можело да се получи и от прекомерна консумация на сол.

Имаше една новина (която преведох за сайта) за една група френски лекари, които се борят за намаляване на прекомерните количества на солта в храните. Та в тази новина пишеше и за връзката между прекалената консумация на пресолени храни и появата на диабет. Освен, че диабетът е болест, причинена от дистреса.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

И аз съм за забраната, хора, съжалявам, ако ви ставам неприятен!

Умни хора виждам, подхлъзнали се, обаче... Ок, никому нищо. Аз съм склонен да направя компромиса - какви неща съм дишал та цигарен дим... Но в цивилизованите страни НЕ се пуши на обществени места, виждал съм го. На улици, спирки, в заведения и на вън от заведенията на метър от отворен прозорец... За Ванкувър говоря, но и в UK в соушъл клуба на един университетски кампус видях същото - никой не пушеше.

По време на забраната има/ше заведения в които се пуши. Не можах с детето да седна в галерията на Шипка /в подобни заведения има забрана за деца/ заради това че там се пуши.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Никой не може да е неприятен щом защитава позицията си!

Само че, какво означава........подхлъзнали сме се!?! Ти за Канада пишеш, аз за Чехия, Италия, Франция и Германия. Нима там не са цивилизовани!? А как е в Япония Историк? В Чехия има забрана за пушене например на спирки, ама това се спазва само в Прага, т.е. и там не се спазва, просто ченгетата глобяват туристите.

Не разбирам защо си се набутал и то с дете там където се пуши? Не е имало заведения дето не се пуши ли? За кой ли път повтарям в Италия където забраната е от години има заведения в които се дими. Когато бях там, аз лично исках накрая да седнем в такова със забрана щото дъщеря ми беше на 14 -сет, бях готов да излизам на вън, но намерихме едно на тиферич (ама пак под покрив ;)).

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Благодаря, Митак.

Не, нямаше наоколо /там трябваше да съм и по-надолу по Шипка не ставаше/ къде да влезем на топло, но позицията ми не е продиктувана от тази случка. Не се набутах, казаха ми че не може...

Не говори кой знае колко добре за дъжавата ако забраната е само формалност



Та и тук има заведения дето се дими /при забрана/



Ок, цивилизовани са, не знаех за тях

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако не знаеш, значи не си чел темата, а това не говори добре за теб (сори, ама не модеерски тон, аз и като потребител първо прочитам цялата тема после си позволявам да пиша!).

Разбира се, че ще ти кажат, че не може щом си с дете и влизаш в заведение дето се пуши! Аз направо се възхищавам от 'бай-ганьовците'! При 'швейковците' те такова нещо няма да видиш!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Уауууу (БТВ, научих чесите на това изконно БГ междуметие ;)). Какво точно е правото ми?

ОТ

Вижте сега, ПРАВИЛАТА са си ПРАВИЛА! Да, може би забивам в неправилна посока, ама според мен е правилна!? Аааа направо се потрисам, когато хората отговорни тук (и аз съм между тях) ги нарушават! Е аз поне се опитвам да не ги нарушавам и пак се опитвам да предпазя колегите.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Аз сам нямаше да остана, от вън не личи, а на влизане се натъквах на сервитьорката

И Митак, напомням, че случката е от времето на забранята

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не аз, има си определени критерии. Зависимостта към никотина влиза в същите критерии, както и зависимостта към твърдите наркотици, като хероина например. Може да не е толкова силно пристрастяване в количествено отношение (нямам личен опит), както и да няма чак толкова силно изразени ефекти променящи личността, или умствените процеси (но има и такива ефекти не знам на какво се дължат, може да е чисто емоционална реакция). Но никотина предизвиква физическо пристрастяване. Не е въпрос до лично отношение, или до търсене на квалификации. Това са медицинските факти. Не е нещо, което да отречеш...

Сега, никотинът за разлика от дрогата ("твърда" или "мека") и от алкохола не влияе директно на мозъка, нито го засяга. В това отношение, никотинът изобщо не може да "промени личността" в медицински аспект. Няма такова нещо. И наистина, както казва Митака, внимавайте с употребата на термина наркоман или го определете точно. Наркоман ли е една жена, която не може без сладко и то в доста големи количества дневно? Или човек, ако не е изпил поне пет-шест кафета? Или два литра кока-кола? Или нимфоманката, която не може без няколко сексуални акта дневно? И т.н и т.н. Т.е всяка зависимост ли е наркомания? Защото, аз абсолютно независими човеци не познавам. Само това, от което е зависимостта е различно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

БТВ, скоро мога да скоча до Бургас, ще ти бъда благодарен да ми дадеш списъка на нимфоманките, ще забеера и Фружин, ако желае де :).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

БТВ, скоро мога да скоча до Бургас, ще ти бъда благодарен да ми дадеш списъка на нимфоманките, ще забеера и Фружин, ако желае де :).

Ахааа, значи си падаш по сексуални наркоманки, а!!! :grin:

И като дойдете да вземе да се обадите, ей! Инак никакви... каки!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виж ся, то и сега има забрана! Но нещата със забрани не се решават ГРАВИТИ, не е ли така?

Не разбрах! Според теб не трябва да има никакви забрани, така ли?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...