Отиди на
Форум "Наука"

Ново Възраждане (исторически шанс)


Recommended Posts

  • Потребители

Всички искаме просперитет и икономически растеж, ама никой не казва как или имаш рецепта? Ама без общи приказки ако обичаш!

Рецептата е ясна, въпросът е как да се приложи на българска почва.

Ха накарай Бай Ганьо да стане европеец :)

Я да си го припомним малко.

От 1895 г. - Бай Ганьо на гости у Иречека :)

— А бе, бай Иречек, я ми кажи твоя милост леберал ли си, консерватор ли си? Май-май, че си консерва, както виждам. И аз, ако питаш, не мога да ги разбера нито едните, нито другите, ама хайде, да не им остане хатъра… Знайш, алъш-вериш е то, не е шега… Па да ти кажа ли правичката… (Тука дали няма някой да ни подслушва?) Да ти кажа ли правичката? — И едните, и другите са маскари!… Ти мене слушай, па се не бой! Маскари са до един!… Ама какво да сториш? Не се рита срещу ръжена!… Търговийка, предприятийца, процеси имам в съдилищата — не може. Не си ли с тях — спукана ти е работата! Па и мене нали ми се иска — я депутат да ме изберат, я кмет. Келепир има в тия работи. Хората пара натрупаха, ти знаеш ли? Хубаво, ама като не им клатиш шапка — дявол не може те избра! Тъй е! Аз съм врял и кипял в тия работи, че ги разбирам…

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 61
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Аз смятам, че вместо да си точим зъбите за територии в Македония и Сърбия трябва спешно да се заемем да си опазим границите, защото през разграденият двор, който сме сега могат безпрепятствено да се внасят всякакви взривни материалиг, гранатомети, стрелково оръжие и ни грози реалната опасност да осъмнем някоя сутрин със населени места в Родопите или Лудогорието , контролирани от бутовници с определена кауза примерно.

Тогава какво правим със тезисите за "новото възраждане"?

"Новото възраждане" - исторически шанс или поредната утопия ?

Точно като комунизма ...

post-20519-0-71745100-1390420280_thumb.j

това може би трябва да е заглавието на темата.

Редактирано от terorio
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всички искаме просперитет и икономически растеж, ама никой не казва как или имаш рецепта? Ама без общи приказки ако обичаш!

"Икономически растеж " като показател е измишльотина за наивници. Липства ли развитие по отрасли и реинвестиране на част от печалбата реален растеж няма от къде да се получи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ново Възраждане чрез заклеймяване на миналото и анексия на Македония. Гениално!

Тая тема е абсолютно безсмислена!

Каква анесксия, кви 5 лева ...явно първият пост е прекалено дълъг за някои хора за да свържат написаното отначало докрай.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ясно го написах - вече!

А, нема вече! Ръкописите не горят!

Ново Възраждане чрез заклеймяване на миналото и анексия на Македония. Гениално!

Тая тема е абсолютно безсмислена!

Не чрез заклеймяване, а чрез пълно изясняване...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Каква анесксия, кви 5 лева ...явно първият пост е прекалено дълъг за някои хора за да свържат написаното отначало докрай.

Не бе, само агресивна пропаганда и мачбол срещу сърбите. Мокрите сънища на всеки тинейджър с бръсната глава.

Не чрез заклеймяване, а чрез пълно изясняване...

Има положителни и отрицателни страни през този период. И какво от това питам аз....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Рецептата е ясна, въпросът е как да се приложи на българска почва.

Ха накарай Бай Ганьо да стане европеец :)

Я да си го припомним малко.

От 1895 г. - Бай Ганьо на гости у Иречека :)

Не преувеличавайте бай Ганьо като типичен българин. Това е сатирична книга, която през социализма се натрапваше като символ на епохата на Стамболова, по ред причини.

Вместо да учим "Строителите на съвременна България", учим бай ви Ганя.

Що бай Ганьо, а не Симеон Радев?

Не бе, само агресивна пропаганда и мачбол срещу сърбите. Мокрите сънища на всеки тинейджър с бръсната глава.

Има положителни и отрицателни страни през този период. И какво от това питам аз....

Е, на младини сме по-прави, отколкото на старини, но това го разбираме едва сетне :)

Има положителни и отрицателни страни и ето какво - трябва да се види балансът им и същността и така миналото престава да бъде източник на емоции, а става източник на хармония.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За мен ребългаризция на Македония е видима и необратима, та въпросът е да играем ролята на катализатор на тези процеси, защото мисля че на всички е ясно, че македонизмът(точно както е бил комунизма) е на изкуствено дишане и рано или късно ще изчезне.

За теб може и да има българи на Марс, ама това 'ич не стига. Би ли престанал с празните приказки т.е. би ли представил някакви док-ва?

Ми че той я даде в началото още, поне началото й.

Кое даде? Как да стане ли? Нещо не го виждам? Като си му се писал адвокат :), дай ти да ги видим :).

"Новото възраждане" - исторически шанс или поредната утопия ?

Точно като комунизма ...

attachicon.gifvospit.jpg

това може би трябва да е заглавието на темата.

Само това ли можа да измислиш!? Хайде малко по-сериозно, щото това си е твоя тема и би трябвало да се грижиш за нея иначе ще поставя сериозно въпроса за заключването и поради тотална липса на идея и на аргументация (това за голословните твърдения от типа 'за мен', или 'аз мисля').

Каква анесксия, кви 5 лева ...явно първият пост е прекалено дълъг за някои хора за да свържат написаното отначало докрай.

Ами три пъти бавно. Македония може да 'премине' в България само чрез анексия. Не точно анексия де, по-точно е насилствено, при положение, че ни позволят (което няма как да стане). Това което смяташ, това което е 'за мен' не е интересно, освен ако не подкрепено с док-ва или хайде с логични разсъждения.

Първия пост го коментирах, не видях някаква критика към моя коментар и най вече не видях защита нна адекватността на предложените мерки. Първо да видя дали са адекватни, после да видя как ще бъдат прокарани тук в БГ и хайде най-накрая да видя дали гражданите на РМакедония имат нужда от тях и дали (и по какъв нчин) ги искат и подкрепят. Но това за мен е страничен въпрос, по важния е развитието по твоята 1-ва точка. Както виждаш, аз се опитвам да пиша право в целта. Напрви и ти същото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не преувеличавайте бай Ганьо като типичен българин. Това е сатирична книга, която през социализма се натрапваше като символ на епохата на Стамболова, по ред причини.

Вместо да учим "Строителите на съвременна България", учим бай ви Ганя.

Що бай Ганьо, а не Симеон Радев?

Е не, просто го ползваме като нарицателно, защото е събирателен образ и защото е смешен, а неприятните неща се приемат по-лесно когато са осмяни. :)

Иначе за учене преди Радев, по-скоро трябва да се почне със Захари Стоянов.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

В Македония си имат проблеми с албанците, а ние с едно етническо малцинство, които се размножава под държавна закрила, и скоро ще стане лидиращо в държавата. Той целия запад рухва де.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За да могат хората да построят заводите, болниците, жп линиите държавата е подсигурявала средства за тези строежи, до като сега днешните "демократи" лъжат народа да чака смирено, че видите ли рано или късно ще дойде "богатия чуждестранен инвеститор"...

Днес по един телевизионнен канал казаха, че очакваме да дойдат инвеститори от Тайван.

Дали ще ги дочакаме?

---

Колкото до българизирането на съвременните македонци, България може да се опитва да постигне това само чрез мирни средства - по пътя на културното влияние в Македония (книги, вестници, списания, учебници, учебни помагала, филми, музика, песни) и чрез обучаването у нас на чуждестранни студенти - македонци. Обучението им у нас може да става както като редовни или задочни студенти у нас или по програма Erasmus +, тоест - чрез обмен на студенти, студентска мобилност.

---

Ето една друга тема пак по същата тема за възраждане на Възраждането, за ново българско Възраждане.

Нека си припомним казаното в нея!

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=14647

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Преди всичко трябва да престанат репресиите срещу хората в Македония. Ей ги пак счупиха плочата на М.Бунева и пак полицията притеснявала посетителите....

Антибъларизмът в Македония трябва да спре, или просто Македония няма да влезе в ЕС и в перспектива няма да съществува!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В какво се състои:

1.Първата и може би най - важна стъпка е пълно осветляване (и публично осъждане) на комунистическия режим и неговите последвали уродливи проекти в България.Лустрация, нова конституция и полагане основите и насоките за развитие на будно гражданско общество,в чието изграждането трябва да се привлекат български авторитети, признати и на международно ниво.

2.Включих първата точка, като предпоставка за поетапното и успешно развитие и решаване на демографския въпрос, включително и най - болния такъв, а именно - Македония. Без да решим първия въпрос, решаването на втория ще е много по - трудно и проблематично.

Уникален шанс за мачбол - откъсване на Македония от сръбската пропаганда, която тече от 100 години и връщането и към българските й традиции и история.Според мен, ако реално България иска да разреши този проблем, ние може да го направим и то веднъж завинаги.Как ?

-ВЕТО на Сърбия в ЕС, докато :

I.Гарантиране на правата на българите в Сърбия и връщане на Западните покрайнини, населени ВСЕ ОЩЕ (въпреки цялата пропаганда и репресия) с българи, към нашите държавни граници. - Това не е прецедент (пр. споразумението между Словения и Хърватия-2009г.)

II.Признаване, разкриване, осъждане на всички издевателства, репресии и др. над етническите българи в Македония от 1913-1991.

III.Всички други въпроси свързани с Македония: измисления и наложен македонизъм, език и т.н.Тук ще добавя и разкриване на агентите на УДБА на тероритория на Македония, защото те са били пряко ръководени и подчинени на Белград, а сега са част от "Скопски елит".

Външнополитическа обстановка:Подкрепа и работа за бърза евроинтеграция на Македония (посредничество за решаване спора с името), Черна гора и Албания, като по този начин значително ще отслабне сръбското влияние в региона, изпадайки в изолация.

-Активна политика за културно, икономическо, обществено сраствне между България и Македония.Това може да стане с агресивна политика спрямо пропагандата и лъжите,пренаписване на учебниците по история с откровените лъжи за България, включително и решаване на спора с езика от международни комисии, ДОРИ и Република Македония да не е съгласна.

Допълнителна подрепа за Македония, според мен, може да получим от Хърватия, Словения и Албания, които също са се сблъсквали със сръбския шовинизъм.И най - важното: Тук става въпрос не за оправяне на стари сметки, а за ценности, морал, чест и доблест.Ние винаги сме били цивилизационно много по - напред от сърбите и това си личи още от Възраждането и идела на Апостола за "чиста и свята република".Това стои в пълен контраст с "Начертанието" и великосръбската докторина, която следват сръбските управници в продължение на повече от век и сее само омраза на Балканите.Дали сръбския народ е готов да я загърби и да поеме по своя достоен европейски път?

Ще е жалко и срамно, да забравим паметта на онези дали живота си за Майка България и за българщината.

Драги terorio,от самолет се вижда, че си на не повече от 30-тина години. Нямаш си представа нито от това, което е било преди 1989, нито от това което се случва днес. Твоите "опорни точки" са невъзможна, дори на места комична смесица от либерализъм и национализъм от ХІХ - две идеологии, които са ти напълно непознати (иначе нямаше да ги смесиш). Колкото до Сърбия, и какво вече има да делим с нея. Българите там ги загубихме още през ПСВ. Те вече се смятат от поколения за сърби, както и тези в Македония за македонци. Единственият начин е окупация и железен режим, поне 15-20 години. Само че не си ли се замислял че дори и това да е възможно ние нямаме потенциала да го направим. А и нека бъдем практични, за да направим македонците българи ще ни коства много средства, а насреща какво ще получим- та там няма нищо. А същевремнно България има нужда от развитие на стопанството, нещо за които вие патриотарите винаги го прескачате. А то е най-важното.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Стефане, не е баш така. Сръбската власт НИКОГА не е отричала, че в западните покрайнини живеят българи. Дори и в момента те са си с българско самосъзнание.

Пречупването на македонските българи до 1944 е неуспешно, но е доста по удачно след това. Сега, защо въпроса за историята е кардинално важен.

Защото в днешно време е много важно, какъв ти е произхода. Македонистите не могат да лигитимират властта си без цар Самуил и братя Миладинови. Защото няма как да кажат на народа, допреди 1944 бяхте българи, ама после станахте македонци. Твърде близко е като време, но и по далеч да беше, пак е почти невъзможно. Защото на въпроса "И как стана така, че до 44 бяхме българи, а после станахме македонци" няма нормален отговор.

Сърбия беше жестоко наказана, Югославия вече не съществува, скоро и те като нас ще влязат в ЕС и ще престанат да имат каквато и да е външна политика. Босна отдавна е протекторат на ЕС и въобще великите сили, когато в ЕС влязат Хърватско и Сърбия, историята на балканите ще свърши.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Драги terorio,от самолет се вижда, че си на не повече от 30-тина години. Нямаш си представа нито от това, което е било преди 1989, нито от това което се случва днес. Твоите "опорни точки" са невъзможна, дори на места комична смесица от либерализъм и национализъм от ХІХ - две идеологии, които са ти напълно непознати (иначе нямаше да ги смесиш). Колкото до Сърбия, и какво вече има да делим с нея. Българите там ги загубихме още през ПСВ. Те вече се смятат от поколения за сърби, както и тези в Македония за македонци. Единственият начин е окупация и железен режим, поне 15-20 години. Само че не си ли се замислял че дори и това да е възможно ние нямаме потенциала да го направим. А и нека бъдем практични, за да направим македонците българи ще ни коства много средства, а насреща какво ще получим- та там няма нищо. А същевремнно България има нужда от развитие на стопанството, нещо за които вие патриотарите винаги го прескачате. А то е най-важното.

Драги Stefan Iv,

Единственото което пропускам и то умишлено са подобни неадекватни коментари, чисто и просто защото комуникацията е много трудна.Не съм си и помислял, че поста ми ще бъде изтълкуван в стил "опорни точки", но те действително, ако не си забелязал обикновено са точно обраното на истината,както е и в твоя случай.Независимо от твоята предполагаема, напреднала възраст, която предразполага по - задълбочена мисловна дейност или поне най - малкото четене с разбиране(пробвай да ги "смесиш"), даже от Космоса се усеща, че второто ти е чуждо, какво остава за първото.Ако се престрашиш да пробваш втори път, не се стеснявай, случва се и на най - възрастните(дори и тези които са живяли преди '89 и очевидно "имат представа какво се случва днес").В (1) съм написал НАЙ - ВАЖНАТА И ПЪРВАТА, според мен стъпка, а именно - край на пост-комунизма и всички порочни практики, услужливо наследени от периода '44-89 - тоест да станем поне една що годе нормална държава, което разбира се означава и по - силна икономика.Замислял ли си се защо други бивши пост-комунистически държави дръпнаха икономически доста, а ние не ?И да си, силно се съмнявам, че си стигнал до някакво по - сериозно прозрение...

Патриот означава родолюбец.Аз може да съм, може и да не съм, но ти ясно се разграничаваш, което и оправдава безпринципната ти позиция относно Македония.

Пасивната ни и неадекватна политика към българите в Македония е вредна и за тях, и за нас!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стефане, не е баш така. Сръбската власт НИКОГА не е отричала, че в западните покрайнини живеят българи. Дори и в момента те са си с българско самосъзнание.

Пречупването на македонските българи до 1944 е неуспешно, но е доста по удачно след това. Сега, защо въпроса за историята е кардинално важен.

Защото в днешно време е много важно, какъв ти е произхода. Македонистите не могат да лигитимират властта си без цар Самуил и братя Миладинови. Защото няма как да кажат на народа, допреди 1944 бяхте българи, ама после станахте македонци. Твърде близко е като време, но и по далеч да беше, пак е почти невъзможно. Защото на въпроса "И как стана така, че до 44 бяхме българи, а после станахме македонци" няма нормален отговор.

Сърбия беше жестоко наказана, Югославия вече не съществува, скоро и те като нас ще влязат в ЕС и ще престанат да имат каквато и да е външна политика. Босна отдавна е протекторат на ЕС и въобще великите сили, когато в ЕС влязат Хърватско и Сърбия, историята на балканите ще свърши.

Точно това казвам и аз.Ако сега не поставим тези въпроси пред Сърбия и БЮРМ (чиято антибългарска политика се подкрепя и опира на сръбските власти),спокойно ще ги легитимираме пред Европа и просто след време в учебниците по история ще изучават как сме изпуснали този шанс, защото сме били в пост-комунизъм и държавата ни е била в пълен хаос.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно това казвам и аз.Ако сега не поставим тези въпроси пред Сърбия и БЮРМ (чиято антибългарска политика се подкрепя и опира на сръбските власти),спокойно ще ги легитимираме пред Европа и просто след време в учебниците по история ще изучават как сме изпуснали този шанс, защото сме били в пост-комунизъм и държавата ни е била в пълен хаос.

Тези въпроси отдавна са решени принципно на геостратегическо равнище и псевдо-патриотарската активност е само за местна употреба. :guitar2:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стефане, не е баш така. Сръбската власт НИКОГА не е отричала, че в западните покрайнини живеят българи. Дори и в момента те са си с българско самосъзнание.

Пречупването на македонските българи до 1944 е неуспешно, но е доста по удачно след това. Сега, защо въпроса за историята е кардинално важен.

Защото в днешно време е много важно, какъв ти е произхода. Македонистите не могат да лигитимират властта си без цар Самуил и братя Миладинови. Защото няма как да кажат на народа, допреди 1944 бяхте българи, ама после станахте македонци. Твърде близко е като време, но и по далеч да беше, пак е почти невъзможно. Защото на въпроса "И как стана така, че до 44 бяхме българи, а после станахме македонци" няма нормален отговор.

Сърбия беше жестоко наказана, Югославия вече не съществува, скоро и те като нас ще влязат в ЕС и ще престанат да имат каквато и да е външна политика. Босна отдавна е протекторат на ЕС и въобще великите сили, когато в ЕС влязат Хърватско и Сърбия, историята на балканите ще свърши.

Понятието западни покрайнини реално е доста по-голямо, от това за което говорят сърбите.До ПСВ нещата са можели да бъдат обратими, днес вече не. Сърбия може и да не отрича наличието на българи в земите завзети по силата на Ньойския договор, но прави всичко възможно да ги посърби. И успява. Днес младото поколение в тези райони говори предимно на сръбски, а техните деца..... Няма как една бедна страна като България да стане привлекателна, че да очаквате някакво влияние. Това е несериозно.

Съвременните бюромци, може и да нямат своя си история, но си я измислят. Какво като е лъжа, хората са убедени в нея. То и украинците нямат история, но се смятат за отделен народ, макар да са също толкова измислени като бюромците. И както македонците са антибълтарски настроени, така украинците са антируски. При това на паследните никой не им е наливал антирусизъм, ама както виждаш нещата са същите. Това което мнозина в България не разбират е че тази Македония не е онази от преди 1944 г. Смесват двете понятия и оттам допускат грешки. Патритарството е също толкова вредно, както и либерализмът.

Точно това казвам и аз.Ако сега не поставим тези въпроси пред Сърбия и БЮРМ (чиято антибългарска политика се подкрепя и опира на сръбските власти),спокойно ще ги легитимираме пред Европа и просто след време в учебниците по история ще изучават как сме изпуснали този шанс, защото сме били в пост-комунизъм и държавата ни е била в пълен хаос.

Тези неща се решават във Вашингтон, не в София. И специално на Сърбия какво можем да си поставим като условие. Че тя никога не е отричала,че в земите завзети през 1919 има българи. От Титово време та досега българите там поне формално си имат статут на малцинство. Но тъй като това малцинство прогресивно намалява и се посърбва, по чисто икономически причини, сърбите не са заплашени от него и не е проблем да се правят на либерални, както го и правят в момента.

А Македония най-вероятно няма да влезе в ЕС, тъй като няма нужното стратегическо значение. А и американците там си ги контролират посредством албанците. Специалистът по УДБА твърдеше, че сърбите организирали събитията от Тетово. Само дето отдавна е известно, че там организатори си бяха американците. След тези събития те вече тотално контролират Македония. А македонистките изцепки са за вътрешна употреба.

А с влизането в ЕС Сърбия я чакат нерадостни дни. Ще им се наложи да си унищожат икономиката, да си унищожат армията и т.н. екстри които ни се случиха и на нас. Тази Сърбия не като онази от 1913, зад която стояха Франция и Русия. Днес тя е в групата на съмнителните като България. Това което т.нар. патриоти не успявате да разберете е че светът от началото на ХХ век и този днес са доста различни.

(1) съм написал НАЙ - ВАЖНАТА И ПЪРВАТА, според мен стъпка, а именно - край на пост-комунизма и всички порочни практики, услужливо наследени от периода '44-89 - тоест да станем поне една що годе нормална държава, което разбира се означава и по - силна икономика.Замислял ли си се защо други бивши пост-комунистически държави дръпнаха икономически доста, а ние не ?И да си, силно се съмнявам, че си стигнал до някакво по - сериозно прозрение...

Когато ти писах че не си наясно с това което е било преди 1989 г. имах предвид точно това. Първата ти опорна точка е изцяло издържана в коминтерновски стил-високопарни слова без грам смисъл. И как си го представяш ти този края на пост-комиузма. Така и не става ясно. Ще избиеш бившите членове на БКП и техните деца и внуци или ще им забраниш да работят на държавна работа. Че това са почти 70-80% от българите. С цигани ли ще ги замениш. Като ги пишеш тези опорни точки поне за малко замислял ли си се за пътя по който могат да бъдат реализирани. Защото освен вископарни фрази, каквито изобилстваха във времето от преди 1989 друго няма.

Като става въпрос за Македония замислял ли си се как ще направиш бюромците българи. Ама с конкретни мерки, не с общи приказки.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Стефане, лустрация можеше и трябваше да бъде направена, но веднага след промените, днес 25 години по късно вече няма смисъл. Ръководни постове се заемат в малко по напреднала възраст, тоест, ако някой е бил на 30 години тогава (новоназначен), днес той ще е на 55. Отделно, всички ние знаем, че тогава имаше геронтокрация (власт на старците) и реално, на по важните постове стояха хора в напреднала възраст. Иначе казано, ако днес има лустрация ще се уволняват хора пред пенсия в най добрият случай, а в масовия тогавашните функционери са или покойници, или пенсионери. Така като се позамисля, началото на края на прехода беше 1997, а вече същинския му край 2001. Иван Костов имаше пълната власт, защо той не отвори досиетата, не направи лустрация и не започна съдебни процеси против комунистите за техните престъпления-питайте него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Патритарството е също толкова вредно, както и либерализмът.

Друга работа си е национализмът.

Национализмът бил бил хубаво нещо, ако не бяха ...... националистите :)

А с влизането в ЕС Сърбия я чакат нерадостни дни. Ще им се наложи да си унищожат икономиката, да си унищожат армията и т.н. екстри които ни се случиха и на нас.

Тя нашата икономика направо цъфтеше и връзваше преди ЕС, а след това пълен крах. ;)

Или просто след 2008 г. у нас започна да се усеща влиянието на световното криза и това почти съвпадна по време с влизането ни в ЕС.

А това е много удобно за правене на пропаганда, която в последно време непрекъснато се повтаря - насочена към по-простичките хора, така както съветвал фюрера:

Възприемчивостта на масите е много ограничена, кръгът на тяхното разбиране е тесен, заради това и способността да запомня е много малка. Само заради това всяка пропаганда, ако желае да бъде успешна, трябва да се ограничава само с няколко точки и да ги излага кратко, ясно, разбираемо, под формата на лесно запомнящи се лозунги, повтаряйки всичко това дотогава, докато вече няма съмнение, че и най-изостаналият от слушателите навярно е усвоил това, което искахме.

Подхождайки към масите от съвсем различни страни, в никакъв случай не трябва да променяме съдържанието на пропагандата си и всеки път трябва да я довеждаме до един и същи извод. Да пропагандираме лозунга ни можем и сме длъжни от най-различни страни. Да освещаваме правотата му също може по различен начин. Но изводът винаги трябва да е един и същ и лозунгът неизменно трябва да се повтаря в края на всяка реч, на всяка статия и т.н. Само в този случай пропагандата ни ще оказва наистина еднакво и съвместно действие.

Когато ти писах че не си наясно с това което е било преди 1989 г. имах предвид точно това. Първата ти опорна точка е изцяло издържана в коминтерновски стил-високопарни слова без грам смисъл. И как си го представяш ти този края на пост-комиузма. Така и не става ясно. Ще избиеш бившите членове на БКП и техните деца и внуци или ще им забраниш да работят на държавна работа. Че това са почти 70-80% от българите. С цигани ли ще ги замениш. Като ги пишеш тези опорни точки поне за малко замислял ли си се за пътя по който могат да бъдат реализирани. Защото освен вископарни фрази, каквито изобилстваха във времето от преди 1989 друго няма.

Като става въпрос за Македония замислял ли си се как ще направиш бюромците българи. Ама с конкретни мерки, не с общи приказки.

Лустрацията се прилага не към членовете на БКП, а към работилите за ДС.

В Германия удължиха лустрацията до 2019 г.

У нас ДС направо си управлява.

А "националистите" даже им удрят по една рамо :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тя нашата икономика направо цъфтеше и връзваше преди ЕС, а след това пълен крах. ;)

Лустрацията се прилага не към членовете на БКП, а към работилите за ДС.

Имаше си период на адаптация драги, явно си забравил или по-вероятно не си знаел. А за лустрацията явно не си схванал смисъла и. Ако ще се ограничаваме само до ДС, то дори и да я бяха направили веднага след 1989, нямаше да има абсолютно никакъв смисъл. ДС винаги е била изпълнител. Тя не никога не се е занимавала с правенето на политика. И в общи линии за времето след 1989 живее само в пропагандата и в промитите от нея мозъци. В противен случай нямаше да смесват Германия с България. Там една страна завладя друга и и унищожи всички институции, включително тайните служби. По какво ЩАЗИ се отличава от тайните служби на ФРГ или ЦРУ от КГБ? По нищо. Но никой не разкрива архивите на западните другари, защото са победители в Студената война. Vae victis-за това става въпрос. Но това са сложни теми.

Редактирано от Stefan Iv
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стефане, лустрация можеше и трябваше да бъде направена, но веднага след промените, днес 25 години по късно вече няма смисъл. Ръководни постове се заемат в малко по напреднала възраст, тоест, ако някой е бил на 30 години тогава (новоназначен), днес той ще е на 55. Отделно, всички ние знаем, че тогава имаше геронтокрация (власт на старците) и реално, на по важните постове стояха хора в напреднала възраст. Иначе казано, ако днес има лустрация ще се уволняват хора пред пенсия в най добрият случай, а в масовия тогавашните функционери са или покойници, или пенсионери. Така като се позамисля, началото на края на прехода беше 1997, а вече същинския му край 2001. Иван Костов имаше пълната власт, защо той не отвори досиетата, не направи лустрация и не започна съдебни процеси против комунистите за техните престъпления-питайте него.

Фружине, лустрацията като идея е един пропаганден мит. Червейчета за шарани. Какво като забраниш на бившите милиционери и на работилите за тайните служби да заемат държавни длъжности? Абсолютно нищо. Хората, които дърпат конците не работят на държавна работа. Под знамето на декомунизацията през 90-те беше унищожена всяка форма на държавност. Нали още по времето на Филип Димитров изгониха кадрите на някогашните ДС и милицията. Е, те отидоха да работят за мутрите. А някои и станаха такива. На времето комунистите, колкото и прости да са били не са тръгнали да унищожават тайните служби на Третото царство. Напротив използвали са ги. След ВСВ в ЦРУ са привикани много от работилите в тайните служби на Хитлер.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...