Отиди на
Форум "Наука"

Форумен референдум относно националните символи и празници на България?


Recommended Posts

  • Потребител

И какво, Търново ли да направим столица?

Стинка ме изпреварил, Галахад. Прочети му коментара, мислещ човек си и ще разбереш. Искаш обосновка? Научност? Доста хора пишат тук фентази с елементи на разсъждение, аз не се правя на нещо което не съм.

Проблема на националните символи е, че ако не са собствени, а външно наложени се манипулира много тънко нацията и се моделира по чужд калъп. Тези промени, които съм предложил не претендирам да са уникални и най-правилни, а само провокирам дискусия. И това ли е проблем, Галахад? От кога да се дебатира по важен въпрос е лошо и трябва да се трие?

1. Химна: Рапсодия Вардар е вълнуваща мелодия, силна и жизнена. Това е мелодия писана от българин за българи :) Бих искал химна ни да ни зарежда с енергия, да е силно емоционален. Не е необходимо да е цялата рапсодия, дълга е, но може да се вземе една част. Друг е въпросът с авторските права и коя точно част да се ползва, но нали за това подхвърлям идеята. Един приятел ми каза, че ако някой ден се сменя химна би искал да е Дунавското хоро на Дико Илиев, например :) Всеки би могъл да предложи идея или да подкрепи сегашния ни химн.

2. Митак, цветовете, които предлагам не са австриски :) И мартеницата ли е австрийска? Може да има различно разположение на цветните ивици, например вертикално(сега някой ще се сети за Перу) Може червените ивици да са наполовина по тесни от средната бяла например. Най-важното е, че тези цветове са традиционни за нас(вкл. в сегашното знаме, но и в средновековни миниатюри имаме червени флагове), мартеницата е наш символ също. В средата на флага ще е герба(може да не е мадарския конник, а нещо друго, нали ви питам какво мислите по въпроса, а не ви карам да се съгласите с мен). Подредени по този начин днешните цветове твърде много наподобяват руския флаг, което намирам за неуместно и дори вредно.

3. Националните празници са ужасна каша. 3 март е лудост на ди е национален празник. 6 и 22 септември не се празнуват и това никой не го забелязва! държава, общини, училища, интелектуалци, нито пък обикновенните хора не ги брои за празници. Потресаващо! Но 3 март е отбелязван винаги много помпозно, По тази логика написах 1 юли(Берлин), защото от тази дата реално е най-новата ни история. Ма границите не ни харесвали! Великите сили ни ограбили! Тука нали има юристи, нищо ли няма да кажат по въпроса? :)

4. Герба ни е монархически, а ние сме република!? Какво, по-дяволите? Ако се направи допитване за монархия или република колко ще гласуват за това да си имаме цар? 10%? Не повече, нали? Ок, нека е лъв. Имаме запазени средновековни изображения на лъвове, защо не са ползвани те? Посочих мадарския конник, защото се свързва с нашата най-ранна история. А и е красив, пустия му барелеф :) И той не е спорен символ, почти всеки българин го харесва като символ доколкото ми е известно.

5. Нова столица? Супер идея! София се е превърнала в един тумор :) Защо не Пловдив, Търново или дори Преслав?! Искам малка, красива, зелена столица и разкошни паркове, с красива архитектура и чист въздух. И най-вече свързана с нашата история. Като се замисля, Май най-добре да се направи столица Плиска. Ще е хем нова, хем стара столица :) Плиска е малко градче и ще е лесно да се облагороди от нулата без усложнения характерни за по-големи градове.

Да обобщим. Символите са важни за хората. Българите сме хора. Символите са важни за нас. Те моделират мисленето, възпитават, внушават, те влияят пряко на живота ни.

Освен Стинка и мен, никой ли тук не вижда връзка в качеството на живот у нас, отношението към държавата ни и света от една страна и настоящите ни символи????(и аз като Лъвский да ударя питанките :))

Първо за столицата. Мислила съм за Търново или Пловдив. Но всъщност някой малък град за съвсем нова столица като че ли е по-добра идея. Преслав също е добра идея, още повече, че ще има някаква приемственост и символика. Въпросът е практически - за нормалните връзки с всички краища на страната.

За празниците. Така или иначе възпитанието на младите поколения ще трябва да почне от нулата, въпросът е че нас няма кой да възпита.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Я не пишете за имагинерни неща...те едно министерство не искат да преместят извън софия, вие за нова столица си мечтаете, нека си седи там

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Герба ни е монархически, а ние сме република!? Какво, по-дяволите?

Сегашният ни герб е дело на СДС, значи е реформаторски и отговаря на европейските ценности:

„Към Великото народно събрание е създадена специална комисия по държавни символи и герба, която трябва да разработи главата от бъдещия основен закон, отнасяща се до герба, знамето и химна. Към края на 1990 г. парламентаристите от комисията, се запознават с постановките на чл. 21 от Търновската конституция. Художникът Георги Липовански прави възстановка на държавният герб от 1927 г.- последния на Третото българско царство- и издигна за пръв път идеята, че новия герб трябва да се подчини изцяло на традицията.

От тогава започва големият спор между интелектуалци и политици дали да има, или да няма корона в бъдещия държавен символ. Първите настояват за пълно възстановяване на действалия до 1946 г. герб и обясняват наличието на корона в него като символ на суверенитет и държавност, напълно съвместим с републиканската форма на управление. За примери се посочват страни като Унгария и Полша.

В споровете се намесва и тогавашния президент Жельо Желев, завявайки: ”Гербът може да бъде и без корона, щом България е република.Традицията и историята трябва да се продължат, но гербът изразява съвременната политическа реалност.” През март 1991 г. по време на дебатите в парламентарната комисия по герба, срещу короната се обявяват както депутатите социалисти, така и николапетковистите и социалдемократите. За спорният символ се застъпват единствено представителите на СДС.” http://www.protobulgarians.com/Kniga%20za%20gerbovete/I.6.%20Epopeyata%20okolo%20noviya%20gerb.htm

За това и моето мнение е да се вземе средновековен БГ герб.

Няма средновековен български герб. Въпросният герб с трите лъва е на Волжка България. http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=8534&page=4

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абсурд е, да се измести столицата. Това значи да се намери място за хиляди д-ни служители и семействата им. Да се създават напълно нови комуникационни центрове и абсолютно всичко свързано с управлението на държавата. Но да кажем, че въможно! Но за какво? Какво би променило, ако столицата не е София, а Пловдив, Търново, Преслав или Плиска?

Данни за срдновековен БГ герб има (доколкото си спомням) и точно три лъва поствени вертикално един над друг (от 14-ти век). Има герб от 1295-та с един лъв (приличащ на чешкия лъв от ЧССР). Така, че не е като да няма. Заяжднето ти на тема СДС Гербов ще подмина, щото не е по темата.

За короната вече писах, освен Унгария и Полша има, а на руския са цели три корони. Верно не са над щита. И пак ще повторя, ако имаме герб то той трябва да е хералдически, иначе можем да имаме държавна емблема, която да не е върху знамето. Както Френската република. Тя може да е мадарския конник, лъвчето на Калоян или там по-ранните лъвчета.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Я не пишете за имагинерни неща...те едно министерство не искат да преместят извън софия, вие за нова столица си мечтаете, нека си седи там

Няма да я бъде таз държава - и тя и столицата на сред пътя...

Абсурд е, да се измести столицата. Това значи да се намери място за хиляди д-ни служители и семействата им. Да се създават напълно нови комуникационни центрове и абсолютно всичко свързано с управлението на държавата. Но да кажем, че въможно! Но за какво? Какво би променило, ако столицата не е София, а Пловдив, Търново, Преслав или Плиска?

Данни за срдновековен БГ герб има (доколкото си спомням) и точно три лъва поствени вертикално един над друг (от 14-ти век). Има герб от 1295-та с един лъв (приличащ на чешкия лъв от ЧССР). Така, че не е като да няма. Заяжднето ти на тема СДС Гербов ще подмина, щото не е по темата.

За короната вече писах, освен Унгария и Полша има, а на руския са цели три корони. Верно не са над щита. И пак ще повторя, ако имаме герб то той трябва да е хералдически, иначе можем да имаме държавна емблема, която да не е върху знамето. Както Френската република. Тя може да е мадарския конник, лъвчето на Калоян или там по-ранните лъвчета.

Братята казахи цял аул за чудо и приказ сътвориха, ний да не сме по-долу.... Па и ние малко аулче ще спрятаме...

astana_sightseeing.jpg

Те чиновниците за съкращение плачат, хеле депутатите. Тъкмо ще намалее корупцията

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ние не сме Казахстан. Надали и ще бъдем. Кои, колко и кога да 'съкратим'? Колко да останат за да функционира д-вата? Или давайте без държавни служители!

Не разбрах обаче, каква е идеята за местене на столицата?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Причините са много, и по отношение на символиката и концепцията. В крайна сметка сме влезли в 21 век. Ако бързо нещо в мисленето генерално не се промени, други ще празнуват в бъдеще нашата гибел. Какво значи колко и как да съкратим ? За депутатите специално веднъж си играх да смятам и излезе че във Великобритания се падат по-малко депутати на човек от населението отколкото в България. При това населението скоро няма да започне да се увеличава. После нали ще има електронно правителство, значи някои чиновници от гишетата така или иначе няма да бъдат нужни. Освен това аз съм привърженик на това столицата да не и в същото време и промишлен център, а само център на държавното и административно управление. Другата идея е за по-голямо самоуправление на общините, така че някои функции / и пари / да отпаднат от грижата на центъра. И прочие... Чипа си не знам дали може да сменим, но силно се надявам новата генерация да застъпи колкото се може по-бързо и не виждам тяхното място да е София. Съжалявам, но така мисля

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не разбрах обаче, каква е идеята за местене на столицата?

Идеята има смисъл, ако се изгради нова столица някъде насред нищото. Така някой ден като ни писне от управляващите ,барикадираме ги там докато пукнат от глад :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Причините са много, и по отношение на символиката и концепцията. В крайна сметка сме влезли в 21 век. Ако бързо нещо в мисленето генерално не се промени, други ще празнуват в бъдеще нашата гибел. Какво значи колко и как да съкратим ? За депутатите специално веднъж си играх да смятам и излезе че във Великобритания се падат по-малко депутати на човек от населението отколкото в България. При това населението скоро няма да започне да се увеличава. После нали ще има електронно правителство, значи някои чиновници от гишетата така или иначе няма да бъдат нужни. Освен това аз съм привърженик на това столицата да не и в същото време и промишлен център, а само център на държавното и административно управление. Другата идея е за по-голямо самоуправление на общините, така че някои функции / и пари / да отпаднат от грижата на центъра. И прочие... Чипа си не знам дали може да сменим, но силно се надявам новата генерация да застъпи колкото се може по-бързо и не виждам тяхното място да е София. Съжалявам, но така мисля

А нещо конкретно?

Нито символиката, нито столицата ще генерират генерална и/или бърза промяна в мисленето!

Депутатите не са държавни служители, нито са чиновници. Свързаните с тях държавни служители са нищо малко в сравнение с останалия апарат. Т.е. и да свалим бройката на депутатите няма да намалим драстично държавните служители, напротив най-вероятно ще ги увеличим. Защо? Защото тогава един депутат трябва да участва вместо в две (примерно) в четири комисии и ще се нуждае от сътрудници, освен това комисиите ще бъдат аменени от държавни агенции.

Какво точно разбираш под електронно правителство? Комповете ли ще решават?

О.к, нека не е, как например в Тетевен или Ловеч ще се обучат в кратко време необходимия мин. компетентни държавни служители?

По-голямото самоуправление се базира на финансови средства. Това не е толкоз трудно, само трябва да не се дават държавни субсидии (нали ще е самоуправление!), тогава северозападнала БГ наистина ще загине и не само тя!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Точно по темата ми е „заяждането”. Бях написал един материал и го занесох на Венцислав Лаков. Той завеждаше някакъв раздел във в. Демокрация. Тогава тартор за „възстановяване” на герба на Царство България бе Димитър Иванов. В СДС-то имаше леви, десни, земеделци, имаше и царисти.

Та Лаков каза, че и други възразявали срещу короната в герба. Става дума за короната не на главата на лъва, защото тя означава независимост на държавата, а за короната над щита, което означава по класическата хералдика монархия. Венци обеща, че ще пусне статията, но не стана. Дадох я на един приятел от Антени и там излезе.

Много ще ми е любопитно да ми покажеш един автентичен герб на Дунавска България с три лъва от 14 в.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Предложенията за промени за смешни, тъжното е, че се намират такива, дето да ги приемат на сериозно. Но това се дължи до голяма степен на манталитета от миналото да се пускат безумни мегаломенски проекти, като правателния канал от София до морето, Кремиковци, трицифрена сума правителствени резиденции и още някои, дето за щастие изобщо не започна реализацията им.

Но у нас е така. Пуска се някоя дивотия, пилеят се за нея и без това малкото средства в хазната, а после народа се чуди, защо е толкова беден и нещастен.

Промяната на столицата е свързано със сериозни финансови, политически, икономически и културни сътресения. Ататюрк пренесе столицата от Цариград в Анкара, но днес турците казват, че най-хубавото нещо на Анкара е пътя за Истанбул. Разбира се тогава е имало доста по-сериозни причини за такова решение, защото заради териториалните промени, Цариград е бил сериозно застрашен по време на Руско-турската освободителна война, Първата Балканска война и Първата световна война (то третия път направо си бил окупиран и се стигнало до там да спрат колата на султана заради нарушение на правилата за движение).

Тъй че предлагането на смяна на столицата трябва да е много сериозно обосновано. В случая обаче няма никаква смислена причина, освен наследения от миналото навик да се реализират безумни проекти.

Пък и що да местим столицата, като в София са се събрали всички селяни. Ако се премести, ще отидат в новата столица и ще съсипят още един хубав български град. :tooth:

Значението на герба, знамето и химна е, че те отдавна са се утвърдили като символи, с които да се идентифицира държавата. като ще ги сменяме тях, да вземем да сменим и името на държавата, примерно да станем Бивша Османска Провинция България БОПБ, или Нереализирала се Задунайска Губерния - НЗГ.

Иначе за герб бих предпочел двуглав орел с корони, а на гърдите му нещо такова:

post-549-0-83317400-1395433637_thumb.jpg

В краката може да е надписа от сегашния - Съединението прави силата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Предложенията за промени sа смешни. Tъжното е, че се намират такива, дето да ги приемат на сериозно. Но това се дължи до голяма степен на манталитета от миналото да се пускат безумни мегаломенски проекти...

A парите за мегаломанските проекти ще потънат в царичината дупка. Или - в нечии джобове, естествено - на "наши хора" от средите на управляващите или на обкръжението им.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А нещо конкретно?

Нито символиката, нито столицата ще генерират генерална и/или бърза промяна в мисленето!

Депутатите не са държавни служители, нито са чиновници. Свързаните с тях държавни служители са нищо малко в сравнение с останалия апарат. Т.е. и да свалим бройката на депутатите няма да намалим драстично държавните служители, напротив най-вероятно ще ги увеличим. Защо? Защото тогава един депутат трябва да участва вместо в две (примерно) в четири комисии и ще се нуждае от сътрудници, освен това комисиите ще бъдат аменени от държавни агенции.

Какво точно разбираш под електронно правителство? Комповете ли ще решават?

О.к, нека не е, как например в Тетевен или Ловеч ще се обучат в кратко време необходимия мин. компетентни държавни служители?

По-голямото самоуправление се базира на финансови средства. Това не е толкоз трудно, само трябва да не се дават държавни субсидии (нали ще е самоуправление!), тогава северозападнала БГ наистина ще загине и не само тя!

И ти намираш смисъл в тия комисии , повечето от които са параван за пред обществото ? Говорим за пълна промяна на мисленето и работата. Какво правят депутатите освен безсмислени закони, които да уреждат определени лобита, които после самите депутати не спазват. Една част от депутатите остават анонимни цял мандат, в смисъл, че никой не знае какво са свършили освен да си предоставят картата за общо партийно гласуване

В тая тема се събраха бая Йорита :)

Затуй чакам аз новата генерация, от нас нищо не става

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...