Отиди на
Форум "Наука"

Форумен референдум относно националните символи и празници на България?


Recommended Posts

  • Потребител

Предлагам една алтернативна тема относно нещо което за мен е важно за формирането у младите и все още необременени от чуждо политическо влияние българи, национална идентичност и патриотизъм. Брей, че го засуках! За мен в България има сероиозен проблем. Повечето българи разбират да си патриот като форма на русофилство, англофилство, туркофилство, германофилство или американофилство. Други пък мислят, че патриот е да си русофоб, туркофоб и пр. Част от това объркване е и сбъркания национален календар с празници и подвеждащите национални символи.

В тази тема бих се радвал да чуя всеки, който има алтернатива на знаме, химн, герб, нацинален празник и пр.

А ето и моите предложения:

1. Химн- Рапсодия Вардар (без текст)

2. Герб- Мадарският конник

3. Знаме- червено, бяло, червено разположени хоризонтално, а герба е в средата на бялата ивица

4. Национални празници-

4.1. Великден(възкресението на българския народ)

4.2. 6 май(празник на победоносната българска армия)

4.3. 24 май(празник на БЪЛГАРСКАТА писменност и култура)

4.4. 1 юли(Освобождение на България)

4.5. 6 септември(Обединение на България и Румелия)

4.6. 22 септември(Независимост на България)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хм, ами герба, знамето и химна са си добре и сега - за какво да ги сменяме.

"Шуми Марица" се конкурира със сегашната, но пък да я връщаме.. Аз бих въвел понятието военновременен химн - ако не дай си Боже нещо стане... тя да е.

3-ти март е денят, в който за пръв път е установено официално българското етническо пространство. Би следвало да е той.

Или 24-май, с "Върви народе възродени"...

6-ти март трябва да е най-голям сред останалите празници, заедно с 24 май.

Останалите са си пак наши :)

А ако задължително трябва да е алтернатива, то:

на знамето в бялата част може да се сложи герба, който би могъл да е Мадарския конник;

химнът е "Върви народе..." или "Де е зората", боен химн - "Шуми Марица";

национален празник - 24 май;

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На първо място не виждам кое му е лошото на сегашния химн, освен че трябва да се върне автентичния му текст.

На второ място не виждам нищо лошо в сегашния герб, даже напротив, неговата символика е изключително удачна.

На трето място не виждам кое му е лошото на сегашното знаме. То вече има дълга и може да се каже и славна история и се ползва с уважението на българските граждани.

Не виждам защо трябва да отпадне също 3 март. Първо това си е началото на Третата българска държава. На второ място на тази дата се ражда един идеал, за който българския народ се бори - Сан-Стефанска България. На трето място датата е избрана защото на 3 март 1861г. Царя-Освободител премахва крепостното право, а Руско-турската война изиграва за България ролята на буржоазно-демократична революция, след която окончателно се скъсва с феодалните порядки на изостаналата Османска империя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1. Герба е монархически, а ние сме република. Иначе е впечатляващ.

2. Знамето е не е лошо, но се правят някои аналогии с "братски" народи, които не са полезни. От чисто естетическа гледна точка комбинация от точно тези три цвята е леко странна, а относно символиката, е тук можем всякаква стъкмистика да направим.

3. Химна е чуждестранна мелодия. Силна мелодия, винаги настръхвам когато го чуя, но е бих го описал като жизнен или динамичен, създаващ настроение за действие или борбеност.

4. 3 март е най-голямата отрова за нас като народ! Човек най-трудно се разделя с илюзиите си...


Това хубаво, а нещо по темата, Джим? Или си в отбора на Галахад:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

, а нещо по темата, Джим

Мислиш ли , че точно това/химна, герба,знамето, празниците.../ са ни проблемите да цъфнем и вържем?

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля, че са част от проблемите, но не говорим за икономика и съдебна система, а за символи. Може би смяташ, че са ненужни символите? Че са маловажни? Или е все едно какви символи има един народ и една държава?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Предлагам една алтернативна тема относно нещо което за мен е важно за формирането у младите и все още необременени от чуждо политическо влияние българи, национална идентичност и патриотизъм. Брей, че го засуках! За мен в България има сероиозен проблем. Повечето българи разбират да си патриот като форма на русофилство, англофилство, туркофилство, германофилство или американофилство. Други пък мислят, че патриот е да си русофоб, туркофоб и пр. Част от това объркване е и сбъркания национален календар с празници и подвеждащите национални символи.

В тази тема бих се радвал да чуя всеки, който има алтернатива на знаме, химн, герб, нацинален празник и пр.

А ето и моите предложения:

1. Химн- Рапсодия Вардар (без текст)

2. Герб- Мадарският конник

3. Знаме- червено, бяло, червено разположени хоризонтално, а герба е в средата на бялата ивица

...........................

Интресно ми е, как тези промени ще корегират 'сбъркания национален календар с празници и подвеждащите национални символи.'?

Вардар не е част от България, Мадрския конник не е 100%-но доказано, че е дело на аспаруховите българи, а знамето от къде на къде тези......австрийски цветове и подредба?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля, че са част от проблемите, но не говорим за икономика и съдебна система, а за символи. Може би смяташ, че са ненужни символите? Че са маловажни? Или е все едно какви символи има един народ и една държава?

Когато я докараме дотам, че Швейцария да направи референдум за присъединяване към нас, може и да бъзикнем тук-там из символите.

Погледни, примерно, последните 20-30 години кои държави си променят символите - все бедните и гладните, все си мислим че като се издокараме в нови дрехи и вече няма да сме същите цървули...

..... а иначе от доста време новото което се "твори" в "народната" говорилня е все по-зле от старото, което уж идва да замести - най-пресния пример : http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=16200&hl=

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интресно ми е, как тези промени ще корегират 'сбъркания национален календар с празници и подвеждащите национални символи.'?

Вардар не е част от България, Мадрския конник не е 100%-но доказано, че е дело на аспаруховите българи, а знамето от къде на къде тези......австрийски цветове и подредба?

Митак, цяло събитие е, че сме на едно мнение :punk:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

4. Национални празници-

4.1. Великден(възкресението на българския народ)

Недей да богохулстваш! Има само едно Възкресение. Или вярваш в него или не. Аз не вярвам. Българският народ не е загивал, та да е възкръсвал след това. Загинала беше държавата му, а тя възкръсна точно на 3 март 1878 г.

Ако под „народ”, разбираш каквото е разбирал Левски, си вземи поука защо той е сложил четири въпросителни? Защото си е мислел, че „милиони хора” стоят зад него, пък то единици му дали пари и се записали в комитета му.

И тогава е имало русофили и русофоби, гъркомани, туркофили. Имало е и чорбаджии и лихвари, както сега. И всеки се кланя на различен бог. Трудно се обединяват такива хора около една идея.

А пък с твърдението си, че „3 март е най-голямата отрова за нас като народ!” не виждам как с тебе ще намерим общ празник. Може би 1 март ще е добре, но съм сигурен, че и за него ще има против. Някои ще искат вместо червена, мартеницата да е синя.

Убедил съм се, че неприятностите на българите идват тогава, когато някой „ранобуден” се опита да разбута едвам доведения до някаква сравнително спокойна точка обществен ред и пак ни призове да се юрнем да правим всичко наново.

На мен като Гербов хич не ми харесва герба. Не взеха поне да поправят закона за него и да махнат уточнението, че короната била „средновековна българска”. Но като си спомня колко време се караха за него и пак се появи едно недоносче, по-добре да си стои така.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Галахад, на първо място питам. На второ място предлагам. На трето място щом не виждаш смисъл не пиши :)

Не съм казал, че не виждам смисъл да пиша, а че не виждам смисъл в предложенията ти, които са съвсем необосновани. И не виждам причина във форума да се пускат теми без каквато и да е обосновка. Все пак науката е преди всичко обосноваване на тези. Питането го запази за пазара, а предлагането за Народното събрание, защото тука няма как да решим нито един от тези въпроси.

Тъй че нещата опират до третото - дали да не взема да трийна безсмислената тема?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1. Герба е монархически, а ние сме република. Иначе е впечатляващ.

2. Знамето е не е лошо, но се правят някои аналогии с "братски" народи, които не са полезни. От чисто естетическа гледна точка комбинация от точно тези три цвята е леко странна, а относно символиката, е тук можем всякаква стъкмистика да направим.

3. Химна е чуждестранна мелодия. Силна мелодия, винаги настръхвам когато го чуя, но е бих го описал като жизнен или динамичен, създаващ настроение за действие или борбеност.

4. 3 март е най-голямата отрова за нас като народ! Човек най-трудно се разделя с илюзиите си...

Това хубаво, а нещо по темата, Джим? Или си в отбора на Галахад :)

1. Гербът, според мен трябва да има напълно ясна за всички символика, а за Конника не съм сигурна дали има единно мнение какво точно символизира. Там също може да се потъне в илюзии. Според мен на старото лъвче просто трябваше да махнем петолъчката, житата всъщност изразяват плодородие, което не е лошо.

2. На мен знамето ми харесва и така, има и други европейски страни в чиито знамена се дублират цветовете. Но ако ще се сменя предпочитам зеленото да си стои.

3. Обаче и "Вардар" и "Марица" ни връщат точно към определени минали събития. Май е най-добре да е нещо ново. На Емил Димитров песента е добра, но и тя не е от много бодрите песни.

4. По принцип нац.празник трябва да е 22 септември, но всъщност заявката за желание за независимост става на 6 септември, може би затова 22-ри някак не се усеща като празник.

5. Аз съм твърдо за смяна на столицата. , поради символични причини пак.

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Митак , има и по-грозни лъвове, макар че тези на жаби приличат

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Символа е носител на смисъл! Ако сменим носителя, но продължаваме да влагаме същият смисъл.. какъв е смисала...

То това на някой хора отдавна не е русофилия, то е русомания в абсолютният негативен смисъл на думата, равно на гъркомания, сърбомания или туркомания.

Смисалът на трети март е че ние ставаме независима държава. Но някой го възпитават като смяна на столицата от Истанбул на Москва. Те възпитават у децата и хората, че България не би съществувала и неможе да съществува без Русия. Това е пълна противоположност на независима държава създадена на 3 март.

Неможе с деситилетия и няколко поколения да възпитаваш, че собствената ти държава е неспособна да съществува без голям брат и после да викаш те политиците са дупедавци пред другите държави, а народа да чака "спасителя" някъде отвън от изток или от запад. Еми не става така!

Неможе да излиза другарката от Дума и да вика няма държава... е нали Вие я управлявате 70г. - тогава какво сте правили тези 70 години??????

То неможе да се правят филми за турското робство, в които дават само българите как са клани и е*ани от турците... и накрая и после да викаш братушките ни спасиха. Щото точно тия филми създават масовата представа на хората у нас затова време. Те вместо да го представят този период като една борба за собствена държава накрая увенчана с успех, който трябва и да се пази, те пак братушките.

То неможе такъв сбъркан модел на национална пропаганда. Ефекта върху нагласите у нас е поразяващ.

Та те довчера представяха нападението на Светослав като поредното спасение от братушките.

Просто нестава с такова възпитание, че си клан и е*ан и живееш по нечия милост, не става така... точно така се възпитават роби...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не става дума толкова за русофили, колкото - за рублофили.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стинка ме изпреварил, Галахад. Прочети му коментара, мислещ човек си и ще разбереш. Искаш обосновка? Научност? Доста хора пишат тук фентази с елементи на разсъждение, аз не се правя на нещо което не съм.

Проблема на националните символи е, че ако не са собствени, а външно наложени се манипулира много тънко нацията и се моделира по чужд калъп. Тези промени, които съм предложил не претендирам да са уникални и най-правилни, а само провокирам дискусия. И това ли е проблем, Галахад? От кога да се дебатира по важен въпрос е лошо и трябва да се трие?

1. Химна: Рапсодия Вардар е вълнуваща мелодия, силна и жизнена. Това е мелодия писана от българин за българи:) Бих искал химна ни да ни зарежда с енергия, да е силно емоционален. Не е необходимо да е цялата рапсодия, дълга е, но може да се вземе една част. Друг е въпросът с авторските права и коя точно част да се ползва, но нали за това подхвърлям идеята. Един приятел ми каза, че ако някой ден се сменя химна би искал да е Дунавското хоро на Дико Илиев, например:) Всеки би могъл да предложи идея или да подкрепи сегашния ни химн.

2. Митак, цветовете, които предлагам не са австриски:) И мартеницата ли е австрийска? Може да има различно разположение на цветните ивици, например вертикално(сега някой ще се сети за Перу) Може червените ивици да са наполовина по тесни от средната бяла например. Най-важното е, че тези цветове са традиционни за нас(вкл. в сегашното знаме, но и в средновековни миниатюри имаме червени флагове), мартеницата е наш символ също. В средата на флага ще е герба(може да не е мадарския конник, а нещо друго, нали ви питам какво мислите по въпроса, а не ви карам да се съгласите с мен). Подредени по този начин днешните цветове твърде много наподобяват руския флаг, което намирам за неуместно и дори вредно.

3. Националните празници са ужасна каша. 3 март е лудост на ди е национален празник. 6 и 22 септември не се празнуват и това никой не го забелязва! държава, общини, училища, интелектуалци, нито пък обикновенните хора не ги брои за празници. Потресаващо! Но 3 март е отбелязван винаги много помпозно, По тази логика написах 1 юли(Берлин), защото от тази дата реално е най-новата ни история. Ма границите не ни харесвали! Великите сили ни ограбили! Тука нали има юристи, нищо ли няма да кажат по въпроса?:)

4. Герба ни е монархически, а ние сме република!? Какво, по-дяволите? Ако се направи допитване за монархия или република колко ще гласуват за това да си имаме цар? 10%? Не повече, нали? Ок, нека е лъв. Имаме запазени средновековни изображения на лъвове, защо не са ползвани те? Посочих мадарския конник, защото се свързва с нашата най-ранна история. А и е красив, пустия му барелеф:) И той не е спорен символ, почти всеки българин го харесва като символ доколкото ми е известно.

5. Нова столица? Супер идея! София се е превърнала в един тумор:) Защо не Пловдив, Търново или дори Преслав?! Искам малка, красива, зелена столица и разкошни паркове, с красива архитектура и чист въздух. И най-вече свързана с нашата история. Като се замисля, Май най-добре да се направи столица Плиска. Ще е хем нова, хем стара столица:) Плиска е малко градче и ще е лесно да се облагороди от нулата без усложнения характерни за по-големи градове.

Да обобщим. Символите са важни за хората. Българите сме хора. Символите са важни за нас. Те моделират мисленето, възпитават, внушават, те влияят пряко на живота ни.

Освен Стинка и мен, никой ли тук не вижда връзка в качеството на живот у нас, отношението към държавата ни и света от една страна и настоящите ни символи????(и аз като Лъвский да ударя питанките:))

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нашенският бардак не върви. Клиентелата не ще да ходи да гласува. Сега ще се пробва да се задължи да ходи в бардака, но пък тя ще пуска празни бюлетини. Пък някак недемократично ще е да се задължи освен да ходи да гласува, да трябва да е длъжна да гласува и за точно определена Партия. Та пак опираме до това, как клиентелата да бъде привлечена в бардака.

Досега се пробваше с рекламата, че персонала е разместен по стаите, т.е. тези, дето са ползвали стаята на БСП са отишли в ГЕРБ, тези дето са били в стаята на СДС са отишли в ДПС и т.н., и т.н. Въобще персонала само сменя стаите, но иначе си е съвсем стария.

И тъй като бардакът пак не върви, сега явно се пуска новата реклама, че вече всичко се епроменило, защото са сменили червените фенери (напомнящи за червен светофар, т.е. преминаването забранено) с розови. Обаче под новите фенери ще си е пак оня остарял персонал.

Та ако ще е да потръгнат нещата, дали вместо да сменяме символите, няма да е по-добре да сменим персонала?!?

Защото с празник на трети март, с герб с три лъва с корони и трибагреник българския народ е постигнал дори напук на Русия и Съединение, и Независимост, а когато се е налагало българските войници и са се сражавали успешно срещу руснаците. Ама тогава персоналът е бил друг.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стинка ме изпреварил, Галахад. Прочети му коментара, мислещ човек си и ще разбереш. Искаш обосновка? Научност? Доста хора пишат тук фентази с елементи на разсъждение, аз не се правя на нещо което не съм.

Проблема на националните символи е, че ако не са собствени, а външно наложени се манипулира много тънко нацията и се моделира по чужд калъп. Тези промени, които съм предложил не претендирам да са уникални и най-правилни, а само провокирам дискусия. И това ли е проблем, Галахад? От кога да се дебатира по важен въпрос е лошо и трябва да се трие?

1. Химна: Рапсодия Вардар е вълнуваща мелодия, силна и жизнена. Това е мелодия писана от българин за българи :) Бих искал химна ни да ни зарежда с енергия, да е силно емоционален. Не е необходимо да е цялата рапсодия, дълга е, но може да се вземе една част. Друг е въпросът с авторските права и коя точно част да се ползва, но нали за това подхвърлям идеята. Един приятел ми каза, че ако някой ден се сменя химна би искал да е Дунавското хоро на Дико Илиев, например :) Всеки би могъл да предложи идея или да подкрепи сегашния ни химн.

2. Митак, цветовете, които предлагам не са австриски :) И мартеницата ли е австрийска? Може да има различно разположение на цветните ивици, например вертикално(сега някой ще се сети за Перу) Може червените ивици да са наполовина по тесни от средната бяла например. Най-важното е, че тези цветове са традиционни за нас(вкл. в сегашното знаме, но и в средновековни миниатюри имаме червени флагове), мартеницата е наш символ също. В средата на флага ще е герба(може да не е мадарския конник, а нещо друго, нали ви питам какво мислите по въпроса, а не ви карам да се съгласите с мен). Подредени по този начин днешните цветове твърде много наподобяват руския флаг, което намирам за неуместно и дори вредно.

3. Националните празници са ужасна каша. 3 март е лудост на ди е национален празник. 6 и 22 септември не се празнуват и това никой не го забелязва! държава, общини, училища, интелектуалци, нито пък обикновенните хора не ги брои за празници. Потресаващо! Но 3 март е отбелязван винаги много помпозно, По тази логика написах 1 юли(Берлин), защото от тази дата реално е най-новата ни история. Ма границите не ни харесвали! Великите сили ни ограбили! Тука нали има юристи, нищо ли няма да кажат по въпроса? :)

4. Герба ни е монархически, а ние сме република!? Какво, по-дяволите? Ако се направи допитване за монархия или република колко ще гласуват за това да си имаме цар? 10%? Не повече, нали? Ок, нека е лъв. Имаме запазени средновековни изображения на лъвове, защо не са ползвани те? Посочих мадарския конник, защото се свързва с нашата най-ранна история. А и е красив, пустия му барелеф :) И той не е спорен символ, почти всеки българин го харесва като символ доколкото ми е известно.

5. Нова столица? Супер идея! София се е превърнала в един тумор :) Защо не Пловдив, Търново или дори Преслав?! Искам малка, красива, зелена столица и разкошни паркове, с красива архитектура и чист въздух. И най-вече свързана с нашата история. Като се замисля, Май най-добре да се направи столица Плиска. Ще е хем нова, хем стара столица :) Плиска е малко градче и ще е лесно да се облагороди от нулата без усложнения характерни за по-големи градове.

Да обобщим. Символите са важни за хората. Българите сме хора. Символите са важни за нас. Те моделират мисленето, възпитават, внушават, те влияят пряко на живота ни.

Освен Стинка и мен, никой ли тук не вижда връзка в качеството на живот у нас, отношението към държавата ни и света от една страна и настоящите ни символи????(и аз като Лъвский да ударя питанките :))

Стоедине, твоите предложения също са външно наложени ;).

1. Колко хора понават рапсодия Вардар? Ако се направи гласуване, ндали би събрала и 5%. "Мила Родино" е силна и зарежда. Ако вземем "Шуми Марица" и тя е чужда мелодия.

2. Червения цвят е цвета на владетелите (така е иобразяван в хрониките по липса на скъпия пурпур), ама не може всички знамена да са червени! Мартеници им и в Румъния, а и на други места. Червения и белия цвят освен на Австрия са цветове и на Арпадите. Освен това има и мартеници с други цветове. Всъщност, защо да не предложим конската опашка ;)? Голяма част от флаговете на държавите са по подобие на други със сменени цветове. Италианския например по подобие на френския, както и румънския. Френския също не е оргинален (оргиналния е белия цвят, по време на Бурбоните със затните бурбонски лилии).

3. Трети март общо взето също не се празнува много, много, както и 9-ти септември преди '89-та. Датат на Берлинския конгрес нищо не начи. Аз обаче бих аложил на 22-ри септември, ащоо тогава получваме и юридическа неависимост и то само със собствени сили. Това че никой не ги бръсне за нищо за сега не е голям проблем, за традицията е нужно време.

4. Както писах короната и в България и в Унгария е символ на държавността и приемствеността. За това и моето мнение е да се вземе средновековен БГ герб. За да имаме герб той трябва да се подчинява на хералдиката (науката за гербовете), иначе не е герб а знак, символ, емблема. Както при Франция няма герб, а има емблема.

post-2130-0-07049900-1395355013.png

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...