Отиди на
Форум "Наука"

Съратници и опозиция на ромейския император Ираклий


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Я да взема да поразсъня малко Графа, че май е заспал някъде на пусия из Анатоликон. :bigwink:

Преди малко в темата за Николай Мистик и българите пуснах един откъс от писалия в средата на VІІ век арменски епископ Себеос (Евсебий) относно ромейския пълководец Пилипикос (Филипик), който служел при императорите Маврикий и Ираклий. Давам го отново тук:

“А царят Ераклос изпратил някой си йерей Пилипикос като пълководец. Този Пилипикос бил зет на император Маурик и дълго време, бидейки военен, спечелил победи в битките. Но после внезапно на ум му дошло след управлението на Маурик да отреже косите от главата си, да облече свещеническо расо и да даде войнски обет пред църквата. И тъй, Еракл насила го назначил за пълководец и го изпратил на изток начело на голяма войска. През Кесария Кападокийска той се отправил към Арменската страна, стигнал до Айрарат и се разположил на стан в полето пред град Валаршапат.

Спешно пристигнала по лекокрил бързоходец заповед от [персийския] цар. Въпреки голямата опасност войската трябвало да тръгне след него (след Пилипикос) и да унищожи напълно войската му. И като потеглили с голяма бързина, стигнали до гавара Айрарат и се установили на стан на брега на Ерасх, искайки на зазоряване да започнат сражение. Посред нощ Пилиппос, като тръгнал срещу тях в гавара Ниг и обкръжил хребетите на планината Арагац, преминал пътьом през Ширак и Вананд близо до град Карин и стигнал до своите граници...

По това време Хераклос възцарил сина си Костандин и като го поверил на сънклитоса и на всички велможи в двореца, го утвърдил на престола на царството си”.

От първия абзац прави впечатление, че въпросният генерал Филипик след преврата на Фока най-вероятно за да спаси живота си при започналата чистка на висшите кадри в империята се е замонашил. След като Ираклий се възцарява, Филипик явно е реабилитиран и отново извикан на активна военна служба. В тази връзка си задавам въпроса дали срещу Ираклий не е имало някаква опозиция от кадри, верни на сваления Фока. И поради това, че в началото на управлението си Ираклий няма много верни хора, той решава да се обгради като компенсация с кадри от времето на Маврикий, които са били репресирани или опозиционно настроени към режима на Фока.

Интересно ще е изобщо да видим с какви съратници и кадри разполага Ираклий по време на дългото си царуване, по време на което той трябва да се справя със страшни външни заплахи и да преведе империята през тесния мост между живота и смъртта. Както и дали по време на управлението му срещу него няма и опозиция от бивши кадри на Фока и изобщо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпросният генерал Филипик[1] в края на управлението на Маврикий все още е комес на ескувитите, но през 603 г. Фока го заменя с Приск. Тогава Филипик взема решение да се замонаши, защото усеща, че новият режим го избива на тирания и не му остава друга алтернатива в светския живот.

Фока е бил додеял абсолютно на всички (включително и на Приск, който си го предава съвсем целенасочено), така че за негови поддръжници след октомври 610 г. не можем да говорим.

Можем да я поразчекнем малко темата, да :)

[1] анонс от онази тема - с Пламен Павлов бяхте зачекнали тази тематика в едно предаване, а пък въобще и не се учудвам, че Васил Гюзелев залага на Филипик Вардан, след като не се и замисля да натовари съвсем лесно 24 000 кончета на 2 000 корита...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Графе, това сведение за ескувитите е от византийски източник, нали?

Иначе за Гюзелев не смятам, че проблемът е, че не е успял да изчисли колко конника се превозват от флота. Той е познавач на изворите, но на византийски и западноевропейски, но но не съм сигурен дали достатъчно си спомня и е в течение на изворови данни, които не засягат пряко (поне привидно) българската история.

Графе, ако не те мързи, защо не посочиш онези автори, които пишат за управлението на Ираклий. Ако ги имаш на линкове или файлове, може да ги метнеш в тази тема. За мен периодът на Ираклий е интересен. До голяма степен, защото са ми интересни такива периоди на преход и трансформация. А неговото царуване е такъв период.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Графе, това сведение за ескувитите е от византийски източник, нали?

Не е от византийски. От римски източници. Например Йоан Ефески, Теофан Изповедник, Пасхалната хроника :harhar:

Иначе за Гюзелев не смятам, че проблемът е, че не е успял да изчисли колко конника се превозват от флота. Той е познавач на изворите, но на византийски и западноевропейски, но но не съм сигурен дали достатъчно си спомня и е в течение на изворови данни, които не засягат пряко (поне привидно) българската история.

Проблемът с Гюзелев не е този, че някакъв си смотан Граф (по-точно - Гаф) се опитва да го редактира (поучава). Проблемът е, че Гюзелев твърде много се (пре)доверява на цифри, без да влага критичен анализ, ама ни на йота. А това вече е недопустимо за учен (историк) от неговият ранг.

Предполагам, същата работа и с Филипик Вардан. Нали; няма кой друг Филипик да бъде - нъл тъй!? Да, ама - не!

Вече отделен е въпросът, че Гюзелев просто е ГОЛЯМ, и за да чете човек неговите трудове, трябва да му се обажда и да иска позволение.

Графе, ако не те мързи, защо не посочиш онези автори, които пишат за управлението на Ираклий. Ако ги имаш на линкове или файлове, може да ги метнеш в тази тема. За мен периодът на Ираклий е интересен. До голяма степен, защото са ми интересни такива периоди на преход и трансформация. А неговото царуване е такъв период.

Сигриански и патриарха са просто задължителни, когато се интересуваме от Ираклий. Аз съм ги качвал двамата класици в дигиталните ресурси, но ето отново линкове:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=10690#entry317761

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=10690#entry317782

Относно управлението на Ираклий, наблюдения имам най-вече от книгите:

Haldon, John Frederick. Byzantium in the Seventh Century. The Transformation of a Culture (1997).djvu;

Kaegi, Walter Emil. Heraclius, Emperor of Byzantium (2003).pdf

Също така и тази стара, но златна монография:

Ласкин, Гавриил Александрович - Ираклий. Византийское государство в первой половине седьмого века (1889).pdf :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Иначе за съратници - брат му и братовчед му.

Трънчо, това беше най-дългият пост, който си написал някога :grin:

Я, разкажи сега на широката аудитория, защо не долюбуваш твърде Ираклий, т.е. имаш ли някаква негативна и предпоставена теза (диагноза) към този човек? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Щото от 610 до 641 са 31 години. Махни 3 от тях - 625 до 628 и ми опиши останалите 28 години. Хайде, приемам, че да защитава и без това почти загубените позиции в Испания и на Балканите с оглед на катастрофалното положение в Азия и Египет е било невъзможно, но кога и как се е получила тази катастрофа? Всички обвиняват Фока, вероятно наистина е бил крайно неприятен тип, но при него империята съвсем нормално си воюва с персите. Не особено успешно, но нищо екстраординарно за безкрайните римско-персийски войни. И хоп идва Ираклий и хоп - Антиохия пада! Хоп - Йерусалим пада! Хоп - Египет пада! Хоп- персите в Халкедон! Хоп- аварите пред вратите на столицата!

Извинявай, обаче през всички тези двайсетина години, от свалянето на Фока до Ниневия, Ираклий е император, Ираклий командва или назначава комадващите, той разпределя ресурсите. Фока не е виновен за неща, които се случват пет или десет години след като му резват главата и други работи. Така, че аз не съм Себеос за да пея панегирик.

А поведението му след загубата на Сирия? Заебава войната, прибира се в Йерия и нищо не прави. Ако беше командвал лично при Ярмук, можеше и военачалниците му да не се изпокарат и разбунтуват, а битката си е била на косъм и при повече устойчивост и единоначалие е можело и да победят.

Изобщо, сравни картата от 610 и 641 и това е достатъчно.

byzantine_empire_2.png?cache=

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хехе, Торновата бруталност на моменти искрено ме кефи. Торн, да беше поне споменал името на братовчеда на Ираклий, щото не всички го знаем.

Графе, от мен имаш зелена ментичка да качените заглавия.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Никита, син на брата на баща му - Григорий. По времето на бунта срещу Фока е командвал сухопътната войска.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...