Отиди на
Форум "Наука"

Новите историко-археологически комплекси


Elemag

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

радвам се, че се гордееш. Макар че ако заведеш някой прител чужденец на такова грозно и бутафорно място и той попита - това ли е вашата история, предполагам че гордостта ти леко ще се поизпари.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мисля че ще се изпари гордоста ми. Плюс това аз избирам къде да заведа приятлелят си. На сто процента не бих го завел на място което не познавам, че да изпадна в подобна ситуация. Още нещо. Дори и да го заведа на място което е кичозно и бутафорно по неговите разбирания, не мисля че приятелят ми ще направи коментар който да ме обиди. Да ще каже че не му хресва и че не е по негов вкус, но до там.

Ти обаче си като гъба, каквото и да прочетеш, се влияеш. Мисля че трудно разграничаваш пресиления фалш във внушенията на авторите им от действителните им цели за написване на материала

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Както и очаквах - усуквания и ялови допускания, с които като цяло се свежда участието ти тук.

Лично аз имам известни наблюдения върху някои от извършените реконструкции /че и познати в тези среди/, за да имам формирано свое собствено критично мнение по въпроса. Понеже историята, а и реконструкцията са ми хоби, цитирам експерти, които имат същите наблюдения по въпроса. В тази тема събирам най-фрапантните примери за поругаване на археологическото ни наследство, извършено от алчност и некомпетентност. Ако имаш други наблюдения, можеш да дадеш съответните примери, за да се получи някакво подобие на дискусия, а не само словоблудство от твоя страна.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Свършват ти се доводите и затова нападаш ли?Давай. Аз не виждам някой да е "експерт" от тези които цитираш. Участието ми тук е на твърде ранен етап за да можеш да съдиш като какво е. Ако темата е дискусионна, то би трябвало да ме изслушаш. Ако е само твоя, то тогава си я заключи и си пускай в нея каквото си искаш. Използвай диктаторски метод, поне в Рим примери за диктатори бол.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

пак питам - нещо конкретно по темата имаш ли да кажеш или само си спамиш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами прочети ми постовете ако обичаш, всички са по темата. Е, вярно в разрез с твоето мнение, но все пак по темата. Не съм длъжен да се съгласявам с мнението ти, ако това ме питаш.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Купонът на Яйлата продължава - освен бутафорна крепост се заформя и бутафорна митология /становището на 'реставратора' също е умилително/:

Легендата за Овидий оживява на Яйлата

Възраждат античната врата на Добруджа между Камен бряг и Каварна

Легендата за римския поет Овидий е на път да оживее на Яйлата. Древният майстор на еротични стихове бил заточен от император Август в град Томи. Според старите митове приятелите му успели да го измъкнат с кораб и Овидий пристигнал в залива на Яйлата, където местните хора го скрили. Още преди Христа там имало пещерен град със 101 жилища, както и светилище, обърнато към изгряващото слънце.

В края на V век след Христа пък върху отвесните скали е вдигната ранновизантийска крепост. От нея са частично запазени четири кули и една кула-порта. През Средновековието пещерите са използвани като манастирски комплекс. По стените на някои от тях личат и прабългарски знаци - руни, кръстове и каменни икони.

Сега община Каварна се е заела да върне стария блясък и слава на комплекса. По одобрен от НИНКН проект реставратори вдигат крепостните стени. Идеята е важната в древността и средновековието Яйла да привлича туристи.

Все пак архитектурният резерват се намира само на 2 км южно от Камен бряг и на 18 км североизточно от Каварна.
Със стартиралия миналата есен проект "Яйлата - античната врата на Добруджа" бе спасена една от уникалните български скални църкви по Черноморското крайбрежие - храм "Св. св. Константин и Елена", който се намира в природния археологически резерват "Яйлата". Той е вторият по посещаемост туристически обект в община Каварна. Там туристите се наслаждават на девствена природа и редки растителни и животински видове. В Яйлата се срещат площи с червен божур. Защитената местност е и археологичен обект заради пещерните жилища, останки от византийски крепостни постройки, жертвеници, гробници и некрополи. "Яйлата се посещава годишно от около 50 хил. души, като само над 2 хил. са чуждите туристи. Ежегодно идват и над 1000 ученици от различни места в страната. Само за Джулая тук на Яйлата се събират по около 4 хил. души", каза кметът на Каварна Цонко Цонев.

В рамките на проекта, чиято обща стойност е 2 213 333 хил. лв., е предвидена и тече в момента и реставрация, и консервация на ранновизантийската крепост. Ръководител на проекта е директорът на Историческия музей в Каварна Дарина Мирчева, а наблюдаващ археолог е главен асистент Христо Кузов от Регионалния исторически музей във Варна. Още със стартирането на проекта природозащитници заявиха, че може да се погуби уникалната растителност. Те се притесниха и крепостта да не заприлича на злополучната "Кракра" край Перник. Дарина Мирчева бе категорична, че крепостта няма да се вдига на 13 м височина, а най-много до 5,90 м. Кметът Цонев пък отсече: "Не може да се говори за никакви строителни дейности. Това е реставрация и консервация, като камъкът е от кариера в Русе. От времето той ще потъмнее до два месеца и ще има автентичен вид. Що се касае до тежките камиони - те не унищожават растителност, защото има черен път, по който се движат. Ако се тъпче растителност, то тогава трябва ли да спрем и туристите, които ежегодно идват и разглеждат целия район и ходят навсякъде, не само по туристическите маршрути".

Мирчева добави, че до старта на проекта крепостната стена е тънела в бурени и се е рушила. Сега експертите предвиждат на ската да се поставят пейки, да се направят екопътеки и да се засадят дървета и люлякови храсти.

Още тайни изскачат от крепостта

Иван Токаджиев, изпълнителен директор на "Реставрация" ЕАД към МК

- Г-н Токаджиев, какво става с нашумелия проект "Яйлата - античната врата на Добруджа"?

- Прави впечатление разумният подход в заданието и проекта като проектиране и развитие на етапите на реставрация, консервация и социализация на отделните обекти. Считам за правилно проектът да обхваща само крепостната стена без вътрекрепостното пространство.

При предизвиканите от "Реставрация" ЕАД допълнителни археологически проучвания, подкрепени и от община Каварна, се оказахме прави - разкрити бяха нови структури, които най-вероятно продължават и в неизследваните части на крепостта. Така че, надявам се след успешното завършване на проекта общината да възложи и проект за цялостно археологическо проучване на вътрешното пространство на крепостта.

- А защо, както възразяват отделни граждани, не се започна с тези проучвания по-рано?

- Можеше и така, но черпейки опит от водещите страни в сферата на реставрацията и консервацията на културно-историческо наследство, като Италия, приемам за по-правилен подхода на община Каварна. Давам веднага пример. За 50 г. работа по един от най-известните обекти - Помпей, са инвестирани до момента над 15 милиарда евро. Италианската държава е разкрила само 40% от римския град, погребан под вулканичната пепел на Везувий. Какво би станало, ако държавата чака още десетки години да се направи цялостно проучване и чак тогава да развива туристическата индустрия на този обект? Отговорът е много прост, би изгубила десетки милиони потоци туристи от цял свят. Напротив, смятам, че общината трябва да финансира съответно в следващи етапи от реставрацията и консервацията на крепостта, вместо да чака някога Европейският съюз да отвори нова програма, касаеща културно-историческото наследство.

- Защо работите само по идеен проект?

- Кой казва това? "Реставрация" ЕАД е дружество 100% държавна собственост с принципал министъра на културата и не може да си позволим каквото и да е нарушение на закона. Така че, шеговито бих се изразил така: "Вярно е, само че не са компютри, а компоти" и не работим по идеен проект, а по пълен технически проект, съгласуван с Министерство на културата, придружен с писмено становище на НИНКН и издадени съответните строителни разрешения от община Каварна. Погрижили сме се и за трудния терен и специфичните условия на труд, плюс серум срещу ухапвания от змии.

- Говори се, че се ползват на обекта материали като итонг и други заместители, които подменят оригиналните структури на крепостта?

- Това са следващите "компоти" - шегувам се, но няма как иначе да приема такова твърдение. Както вече казах, работим стриктно по одобрения технически проект, в който са указани материалите, с които да работим, варовикът на блоковете е светъл, но той в сравнително много кратък период от време и в екстремните условия на морския бряг ще патинира и няма да създава илюзията за бутафория.

- Какво предстои на "Реставрация" ЕАД след Яйлата?

- Много работа, ако е дал Господ и бенефициентите. Започваме паралелно работа по голям обект "Шуменска крепост", ще довършим проекта за реставрация, консервация и социализация на Велики Преслав и "Кабиле". Не се срамуваме от малки проекти, срамуваме се от некачествени проекти и лошо свършена работа.

http://www.standartnews.com/balgariya-obshtestvo/legendata_za_ovidiy_ozhivyava_na_yaylata-238313.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само малко доуточнение.Нареченият от теб "Реставратора" е Изпълнителният директор на фирма "Реставрация"ЕАД която е 100% държавна. Което води до извода че държавата си плаща сама на себе си. Което пък значи че държавата опъва европарите. Е к'ва стана тя?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

в този случай - да. Което не пречи работата да се изпълнява презръки, както показаха предишните статии.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Че по държавните фирми е пълно с пишман-специалисти и наши хора се вижда и от самолет. Същото е и в общинските фирми.

Лошото е, че резултатът от това е зле или наполовина свършена работа и това се вижда с просто око - "новата" Витошка, пропадналите магистрали, наводненото метро, зле ремонтираните улици, зле планираните велоалеи...

за опазването на историческото наследство проблемът е доста сложен и не от сега. още действа соцмаксимата - дай да издоим пари от чужденеца. само че на Пернишкото кале или футуристичното Нове няма да дойдат никакви чужденци. чужденците ще си останат в зоната за пиячка на Сънито. щото Лас Вегас бие по всички показатели бутафорните Перник, Нове и Цонковата Каварна взети заедно. каквато и бутафория да настрои Бай Ганьо, тя няма да е конкурентна на Дисниленд.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мога да определя професионализма на Мирчева и Кузов, пък и не ми е работа. Явно и Реставрация ЕАД си върши добре работата, щом Кабиле бе посочено от критика им че е много добре свършена работа, .

Относно туристите в Нове, не съм съгласен. Там посещенията са предимно от туристи от пасажерските кораби акостиращи в Русе. Това са в болшинството си хора на пенсионна възраст, които живо се интерисуват от историята на страната ни. Не всички туристи са пияни англичанчета в Сънито. Това лято със сигурност ще се усети липсата на Украинци, но това не е следствие от бутафорията.

Също не съм съгласен че предните статии са показали че работата по реставрацията е извършена през пръсти, по скоро показаха други неща.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

в Кабиле все още не се върши реставрационна дейност /засега се изгражда само дървен атракционен лагер извън резервата/, така че недей да спекулираш излишно. Но мераци за 'реставрация и консервация' на Малките терми и Базиликата има.

Още по темата с казуса Небеттепе:

Юнеско няма да признае Небеттепе, както и Стария град

Автор: Арх. Матей МАТЕЕВ, почетен член на Камарата на архитектите в България

В последно време в гилдията, официално и неофициално, доста често се спряга името на арх. Юлий Фърков. Особено около предполагаемите готови проекти за Небететепе, с които ще кандидатстваме за европари. Уважавам колегата и познавам творческите му прояви. Както и някои добри примери на реставрации в България, какъвто е римският и ранновизантийски град Никополис ад Иструм до Велико Търново. Но случаят с Небетепе е съвсем друг. Тук не става дума за римски град, затова теорията и стратегията на Фърков не са приложими.


Нека да проучим оригинала, т.е. първите строежи на Небеттепе. Според мен, те са съвременници на крепостни стени на Троя и Микена. Говоря за най-старите крепостни стени.


Арх. Фърков наскоро изложи своята "философия" за реставрацията в едно пространно писмо до Камарата на архитектите в Пловдив. Тя може да се прилага, но само след пълен анализ. Както навремето е направил Шлиман за Троя. Ето имаме паметник от преди 1200 г.пр.н.е. Нека се поучим от опита му! Без доказателства няма възстановяване.


А ние нямаме цялостната картина какво е било на Небеттепе. Така, че намеси от този род са едно несъзидателно дело. Нещо повече, това е дело на разрушение, защото се разрушава първообраза. Все едно да ви сменя лицето. Това е невъзможно. Освен това, защо го правим, след като в централната част на Пловдив, между площад Джумаята и Трихълмието, няма нито една плоча с надпис или информационна схема, по която обикновения човек да види, че тук, под тепето, е открит крайният фаргмент на големия акведут. Говорят за водохранилището на Небететепе, а то е нещо миниатюрно, то може да обслужва едно светилище, в случая. Акведуктът е осигурявал живота на Трихълмието и е довеждал водата от Родопите до горе. До голямото водохранилище, което днес не съществува, но то се е намирало върху терасата на църквата "Св. Богородица".


Как да подходим с "Казуса Небетепе"? Първо изобщо да не се бърза. Юнеско няма да признае този паметник, няма да го включи в листата си! Преди 2 години на III-та конференция по "История, археология и културен туризъм" в Шумен подготвих доклад за "Значението на урбанистичната и архитектурна археология". Предложих 7 обекта от България за включване в листата на Юнеско. Небететепе не е между тях. Мисля, че не му е дошло времето да се прави такава заявка. То ще дойде, след едни задълбочени проучвания на хълма и след официално писмо, каквото се изисква, от Министерството на културата.


Както знаем, преди време, подобна кандидатура имаше Стария град. Стига с тези ялови напъни! Преди да кандидатства, Старият град да огледа самия себе си, да махне всички белези на глупостта от "лицето" си. Отдавна съм казал защо това не може да стане - как да влезем в световна листа с толкова глупости в резервата, с толкова нарушения на оригиналите, на първичната структура. Вижте на какво прилича къщата на ул. "Княз Церетелев" 27.


Другият аспект на проблема е да има един напълно доказан в своите рамки и вид проект. Но ако в случая, става въпрос само да се получат средствата, т.е. тези милиони за Небететепе, това е просто престъпление. Углавно престъпление! Това е злоупотреба с европейските фондове. Никъде в Европа не се работи по този начин.

http://www.marica.bg/юнеско-няма-да-признае-небеттепе--както-и-стария-град-news238138.html

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами дай малко думата и на другата страна, защо така едностранчиво представяш нещата за Небет тепе?

Нека се запознаем с мотивите и на другата страна в лицето на арх. Фърков

http://podtepeto.com/pod-nozha/arh-frkov-za-nebet-tepe-stava-vpros-za-konsultaciya-nisho-poveche-nyama-vzlagane/

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

няма лошо, всеки има право на гледна точка, дори и да е тотално сбъркана.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре, ако ще си типичен схоластик(в цитирането на експерти) не подценявай архитект Фърков все пак и той е експерт. Това че проектира за общините за без пари не го прави по-малко експерт. Напротив за мен това значи че има възможност да задоволи нуждите си и не алчнее. Съгурно има други подбуди, като патриотизъм навярно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

пътят към Ада винаги е постлан с добри /и задължително 'патриотични'/ намерения. Иначе толкова негови колеги се изказаха срещу проекта /даже има алтернативен, много по-малко бутафорен вариант/, че за мен каузана на Фърков е обречена. Разбира се имаме си и г-н Стоянович, който ще каже последната дума по въпроса. Но Пловдив се е доказал като буден град. Преди 10-тина години гражданите скочиха срещу мутрите, които се бяха накумили да строят МОЛ на агората, така че да се надяваме, че тази грозотия ще остане само на хартия.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи Фърков е тръгнал към ада....да му даде Господ сили да си го извърви. Дали не настройва колегите си срещу него с това че работи за без пари? Дали за това те се опитват да обезличат труда му и искат да не се бърза с проекта? Дали за това искат да се състави комисия, която ще струва на общината само няколко десетки хиляди лева и най-вероятно няма да произведе нищо?

Е, ами малко са позакъснели проекта му е внесен, дали ще се одобри е въпрос на три месеца. Ако не му го одобрят(което няма да е за сефте) то тогава и колегите му ще имат възможност да се проявят, ако му го одобрят, то тогава ще му спретнат протестни действия които няма да променят нищо, щото я се съберат 5 човека в "будния"Пловдив я не. Живот и здраве ще разберем като му дойде времето

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

на Нове са водили туристи от корабните екскурзии още през 70-те години, но едва ли приходите от този обект са значителни (справка: цените на билета). Освен това се вижда с просто око, че България до момента няма абсолютно никаква адекватна политика за културния туризъм.

Един от последните епизоди беше конфликтът за сергиите в Несебър и по телевизията показваха репортаж с местни, които се вайкаха, че имали туристи само 3 месеца в годината.

Е, извинявайте, ама не мога да си обясня как така един обект на културата към Юнеско може да привлича посетители само от юли до септември. Очевидно местните разчитат само на пияндетата от Сънито,, които са там само от юли до септември. Как може Венеция да привлича туристи целогодишно (а през зимата климатът там е като на Черноморието), а Несебър - не? Защото всичко хлопва кепенци и в хотелите няма отопление.

В България на 90% туризмът още върви по соцмодела - чартъри до Сънито, Албена и Боровец. Останалото - нищо. Изредиха се англичани и немци (в момента от Германия се предлагат доста по-малко чартъри до БГ отколкото през 2005 г.) и си отидоха. Сега идва само най-кофти туристте - абитуриенти да поркат на евтинджос и да се @@@т на плажа. Както е на Лорет де Мар и Бенидорм. Само че 95% от туристите във Франция не са на Лорет де Мар, както е в България.

Бутафорните възстановки с манекени-мутанти едва ли ще привлекат някакъв интерес. Като се изредят турците и руснаците на зимните ни "курорти", не знам как ще се оправят насетне лакомите банскалии и самоковлии. Китайци трудно могат да докарат.

Редактирано от Perkūnas
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сергии в Несебър няма да има. Не знам колко са се вайкали местните, но знам че туристическия сезон е от Април до Октомври. Ама то какво ли да се учудвам, скоро чух пак по тв от местен че Слънчев бряг се охранява само от пет полицая...какви ли не глупости можеш да чуеш по сегашната телевизия.

Според мен няма кофти туристи, всеки който си оставя парите тук е добър турист. Иначе за сведение най-добрите туристи са Руските, дай боже повече от тях тази година.

Относно приходите от туристите по Дунав, има добра инициатива на кмета на Русе за задържането им за повече от денонощие, така че и там ще има някакво развитие.Между другото и в Русе сезона започва средата на Април.

За германските чартъри дали са намалели незнам, но и не вярвам да са, съдейки по трафика на Бургаското летище

Бъдещето не е толкова черно колкото се опитват да го изкарат по телевизията

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

те и във Видин се задържат за около денонощие с разходки до Белоградчик, ама кел файда. Видин в момента може би е най-изпадналият град на Северозапада, наред с Лом, Свищов, Тутракан, Силистра... Само Русе е окей. Бе маймуни с трици не се ловят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен няма кофти туристи, всеки който си оставя парите тук е добър турист. Иначе за сведение най-добрите туристи са Руските, дай боже повече от тях тази година.

Относно приходите от туристите по Дунав, има добра инициатива на кмета на Русе за задържането им за повече от денонощие, така че и там ще има някакво развитие.Между другото и в Русе сезона започва средата на Април.

За германските чартъри дали са намалели незнам, но и не вярвам да са, съдейки по трафика на Бургаското летище

Бъдещето не е толкова черно колкото се опитват да го изкарат по телевизията.

Това ми напомня за циганките по пазарите: "бате, вземи 10 гащи за левче, че децата са гладни".

Българското Черноморие е с най-евтините предлагани почивки от немските туроператори: на цена 350 евро олинклузив 7 дена (с включен чартър) аз не виждам колко пари остават изобщо в БГ. С тия цени обираш най-сиромашлиите - онез, дето не могат да си позволят нещо повече и дето няма да тръгнат да харчат допълнителни пари за музеи или забележителности. А по-платежоспособните изобщо няма да погледнат онова с най-ниската цена в каталога (Сънито или Албена), а ще изберат друга дестинация или САМИ ще си организират почивката без помощта на туроператор.

При последната категория туристи БГ изостава най-значително -- като се почне от липса на пътеводители и пътни карти в чужбина, невъзможност да се ориентираш за транспорта, липсваща или остаряла туристическа информация на общинско ниво, неработещи информационни сайтове и.т.н. до бакшишите, които те обират още на самото летище.

Като се извъртят и руските чартъри по "курортите" ни, не знам какво ще става с тия "курорти".

Редактирано от Perkūnas
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всичко е въпрос на сметка. Не винаги се разчита на цена, а и оборота е важен. Трябва да се гледа общата картина. Това привличането на клиенти в туризма, а и не само, е процес който трябва да се извърви. Няма магическа пръчка. Най-лесно е да се оплюе и да се дават мрачни прогнози, ако се изкорени този табиет, ще е добре. И с малки стъпки, левче по левче...Но нека не се откланяме от темата, че току виж пак са ни обвинили че спамим :sorry:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

изказването на Божидар Димитров по въпроса с 'реконструкциите е показателно /все пак човекът е абониран за хранилката и позицията му никак не е безкористна/:

Проф. Божидар Димитров: Културно-исторически туризъм не се прави само с табели 21 Май 2014 | 16:08 | Агенция "Фокус"
c794c28026ccd3989433be61b5209fbc.jpgСнимка: Информационна агенция "Фокус"

София. Културно-исторически туризъм не се прави само с табели. Това каза директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров, съобщиха от музея. Проф. Димитров обясни, че групи от архитекти, археолози, историци, журналисти и всякакъв род общественици са се обявили рязко против възстановяването на крепостите в българските земи. „И тук не става дума за традиционно чесане на езиците. Част от тези хора заемат властови позиции в институциите, които одобряват или не проектите. Без да оспорват намеренията на общините да използват обектите за културно-исторически туризъм, те се обявяват против пълното възстановяване дори на фрагмент от крепостните стени до зъбер на бойната площадка или на крепостна кула. Обобщено мнението им е, че крепостите трябва да се експонират или в основи сред ниска тревна растителност, или „надзидани най-много два метра над повърхността на земята”, допълни проф. Димитров.
„Според мен, по-добре щеше да се спре на Калиакра – далече по монументална крепост с троен пояс крепостни стени, но хайде – следващия път. Що е време пред Цонко е – убеден съм, че той ще управлява Каварна като предшествениците си Иванко и Добротица – до края на дните си. Но както винаги се случва при нас, тръгне ли да става нещо хубаво, непременно ще си попречим. Колко прав беше онзи чужденец, който казал: „Всички народи решават проблеми, когато се появят. Докато българите си измислят проблеми, за да има какво да решават”, обясни той.
Той се възмути относно твърденията, че възстановяването изцяло противоречало на четирите международни конвенции, които сме подписали и което забранявало пълно възстановяване. Това е или откровена лъжа или откровено невежество. Нито една от конвенциите не забранява пълно възстановяване. Има само изискване да се означи с една лента старото от новото строителство, подчерта проф. Димитров. По отношение на това, че не разполагаме с документални данни как са изглеждали крепостите, историкът посочи, че това е също или лъжа или невежество. „Съществуват гравюри от ХV до ХVІІ век как са изглеждали всички крепости по Дунав и Черно море, когато са били цели. Съществуват гравюри и за много крепости във вътрешността – от Търново през Пловдив до Кюстендил. Данните от археологията също ни дават достатъчно обилни данни как са изглеждали крепостите. А както писах по горе, имаме като по чудо запазени изцяло най-малко 20 крепости”, обясни той.
„Трето, възстановяването изцяло било остаряла европейска практика. Въобще не е остаряла. В момента Турция възстановява 29 км крепостна стена на Истанбул, след като възстанови всички крепости и византийски църкви по курортите си по Егейското крайбрежие. Гърците възстановяват до последния зъбер крепостните стени в Солун и до покрив Партенона в Атина. Италианците възстановяват изцяло Колизеума. И т.н. и т.н. На аргумента, че с „основи сред ниска тревна растителност и най-много 2 метра вдигнати зидове” не могат да се привлекат туристи най-малкото защото не знаят какво виждат. И в много случаи си мислят, че става дума за разрушени текезесарски обори те отговарят „Ще им турим обяснителни табели”. С табели културно-исторически туризъм не се прави”, подчерта проф. Димитров. По думите му, забраните за възстановяване водят до прахосване на пари – те се харчат при много крепости /Мездра, Асеновград и др./, за парапети, осветление, паркинги, информационни центрове, но върху крепостите не се полага и камък или най-много на 1-2 метра височина. За това смятам, че държавата трябва да се намеси и да вземе кардинално решение по този въпрос. Съобразно международната практика и правила. Един от малкото значими ресурси на държавата не може да остава в ръцете на лъжци и невежи хора, каза още проф. Божидар Димитров.

http://www.focus-news.net/news/2014/05/21/1921637/prof-bozhidar-dimitrov-kulturno-istoricheski-turizam-ne-se-pravi-samo-s-tabeli.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абсолютно е прав Професора. Съгласен съм на 100% със всяка една негова дума. И ти си прав че е на хранилката, все пак е държавен служител. Сега ще е интересен воя който ще нададат "експертите" от в.Марица и сие(подържащият хор на клакьорите) Но се надявам своевременно да ни уведомиш. Вярвам в теб

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...