Отиди на
Форум "Наука"

Новите историко-археологически комплекси


Elemag

Recommended Posts

  • Потребители

Да пробваме да направим едно обобщение - и в Германия има бутафории, но не са оливат баш като нас.

Очевидно ни липсва мярата: или сме в едната крайност - пълна разруха или в другата - пълни бутафории :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

По въпроса за Яйлата - историята търпи развитие:

ЕК погва страната заради "реставрацията" на крепостта "Яйлата"

497332.jpg
© mittag.wordpress.com

spacer.gif От Гражданска инициатива за опазване на културно-историческото наследство (ГИОКИН) изпратиха писмо до министъра на културата и министъра на регионалното развитие по повод непрофесионалната според тях реставрация на римската крепост в Яйлата. Ето какво казват те в него:


Уважаеми дами и господа,
Създаването на ГИОКИН бе предизвикано от гротескното и непрофесионално осъществяване на проекти за "реставрация, реинтеграция и социализация" на паметници на културата в България, при това за милиони от европейския и българския данъкоплатец по Оперативна програма за регионално развитие на Еврoпейската комисия. Голяма част от членовете на тази гражданска инициатива имат образование, а някои и дългогодишна практика в изследване, изучаване, реставрация, опазване и експониране на културното наследство.



Реставрацията и експонирането на археологически и архитектурни обекти би заслужавало да бъдaт приветствани ако бяха и са осъществявани в съгласие с международно утвърдените принципи и конвенции и на Закона за културното наследство на България. На практика обаче "реставрацията" и "социализацията на редица значими обекти по горната програма за регионално развитие бе изпълнена в нарушение на чл. 163 от Закона за културното наследство (изискващ "максимално запазване на автентичността на културната ценност") както и на международните документи за опазване на културно наследство: конвенции ратифицирани от България и харти на ИКОМОС. Създаването на ГИОКИН е следствие от нарастващата обществена реакция срещу бруталните и необратими увреждания на значими археологически структури с използването на неприемливи, демодирани и отречени в световната праткика методи на "реставрация" и "реинтеграция", най-често осъществявани чрез грубо и разрушително надграждане на запазените руини.
Редица публични изказвания на български архитекти, архитекти-реставратори, археолози и професионалисти работещи в сферата на опазването на културното наследство, както и експертни становища на ИКОМОС подложиха на критика и се обявиха срещу извърщването на масивна или тотална реконструкция на арехеологически обекти по тази програма. Основен лайтмотив на тези публични и експертни становища остава, че използването на такива псевдо-реставрационни способи (отдавна изоставени и санкционирани като непозволени в световната реставрационна практика) води до необратимо компроментиране на тяхната автентичност, нанася необратими поражения върху тяхната историческа и културна стойност и ги подменя с модерни и най-често бутафорни макети и фалшификати, при това в реален мащаб.



За огромно съжаление институциите, които би трябвало да осигурят изпълнението на тези проекти в съгласие с процедурните изисквания на Европейската комисия и въпросните международни конвенции за опазването на културното наследство, а именно Министерството на регионалното развитие и Министерството на културата показват необяснимо бездействие, липса на реакция и незангажираност с продължаващите нарушения и нередности при тяхното осъществяване. Бездействие продължаващо въпреки усилващия се обществен и медиен отзвук и натиск, умножаващи се сигнали от страна на граждани и граждански сдружения както и поредица от експертни становища изпращани до тези министерства.

Именно по тази причина ГИОКИН започна да подготвя документация и фотодокументация за най-фрапантните нарушения при проектите за превръщането на археологически и архитектурни обекти в туристически атракции. С цел тази информация да бъде предоставена на европейските институции пряко финансиращи и контролиращи тези проекти (в случая - Европейската комисия) както и на други европейски и международни орагнзиации ангажирани в различна степен с опазването на културното наследство: Съветът на Европа, ЮНЕСКО, ИКОМОС, Europa Nostra и други.

Такава документация е вече изпратена до Европейската комисия и горните оргнизации във връзка с предизвикващия най-силна обществена реакция в момента проект по тази програма, чието изпълнение протича във все по-драстични нарушения на българските и международни нормативни наредби в областта на биоразнообразието и културното наследство. Става дума за проекта на община Каварна "Яйлата, античната врата на Добруджа" предвиждащ аварийно укрепване на Скална църква "Св. Св. Константин и Елена» и «Реставрация и частична реинтеграция на ранно-византийска крепост» в археологическия резерват. От поредицата нарушения при изпълнението на този проект особено сериозно е изграждането на подходни пътища към обекта и използването на тежка техника в резервата, който попада също в две защитени местности в пълно противоречие с одобрения и съгласуван План за безопасност и здраве към проекта (само това крещящо несъответствие на одобрения проект с изпълнението му би трябвало да е достатъчно основание за неговото незабавно спиране).

РИМ Добрич вече излезе с ясно становище (което прилагаме) за процедурните нарушения при изпълнението на проекта, посочвайки, че действията на строителя изпълнител са в нарушение на чл. 163 от Закона за Културното Наследство, изискващ "максимално запазване на автентичността на културната ценност". Както недвусмислено подчертават оценките на проекта в приложената предварителна селекция на мнения на водещи международни експерти в областта на консервацията и реставрацията на културното наследство, проектът вече е реализирал (в случая със скалната църква) и в момента реализира (в случая с крепостта) недопустими от реставраторска гледна точка практики и резултати в разрез със залегналите принципи в редица международни конвенции, ратифицирани от България. Резултатите от "реставрационните" намеси и методи са категоризирани от международно признати експерти в тази област, които прилагаме като следващи отречени "норми на XIX век", "демодирани" и несъобразени с указанията на ЮНЕСКО и съвременните нормативни уредби и водещи до резултати, категоризирани като "ужасяващи" и "безобразни" и до превръщането на "значителен исторически паметник в един примитивно изграден модерен сурогат". Извън съмнение е, че реализацията на проекта в този вид ще доведе до още по груби увреждания на археологическите паметници в резервата и като цяло ще нанесе трайни и необратими поражения върху неговия интегритет, синтеза му с уникалната природна среда и безвъзвратна загуба на неговата културно-историческа стойност.

Европейската комисия вече изправя България пред Съда на Европейския съюз за неизпълнение на задължения за защита на уникални местообитания и биологични видове на териториите на община Каварна. Ако българските институции позволят този проект на община Каварна да бъде реализиран в сегашния му вид ще бъде направена решителна крачка към маргинализирането и санкционирането на България като международен парий и в сферата на опазването на културното наследство.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да пробваме да направим едно обобщение - и в Германия има бутафории, но не са оливат баш като нас.

Очевидно ни липсва мярата: или сме в едната крайност - пълна разруха или в другата - пълни бутафории :hmmm:

Прав си че ни липсва мярка, особенно да критикуваме нещо което е в идеен проект или в етап на изграждане. Да цъкнем с уста, да се почешем и да речем умно...Е, па нема да стане. кой лапна парите?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля че добре се получава, както се вижда спазени са изискванията като начин на градеж и ясно изразена гранична линия м/у старо и ново. Металната конструкция, мисля е за посигуряване на градежа. На мен ми харесва по този начин. Ако е имало обаче българско селище върху римските основи, там градежа не е ли различен. Поне аз доколкото съм запознат при римските е трошен камък, докато при българите са каменни блокове. Интересно е да се разбере в кой вариант ще бъде изградено селището. Иначе си е добе, а като се изгради надявам се да бъде още по-добре

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тя мисле беше консервирана, и си изглеждаше добре. Сега не знам как ще е, може още по-добре. Може и не.

Дано поне направят някакъв достъп до подземите галерии.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Запитах се кои са тези ГИОКИН че са толкова загрижени за старините ни и опазването им като буренаци. Бърз гугъл сърч и оппа, неправителственна организация с цел: За присъединяване на България към Княжество Монако.................че и фейсбук страница си направили.

Няма да коментирам щото много бързо ще стана нецензурен, както вече станах.....доносничета недоносени

Редактирано от ABBEY18
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Прав си че ни липсва мярка, особенно да критикуваме нещо което е в идеен проект или в етап на изграждане. Да цъкнем с уста, да се почешем и да речем умно...Е, па нема да стане. кой лапна парите?

Критикарството е наш национален спорт, казва се "намиране на маанъ" :)

Обаче, в тази тема основно се обсъждат вече реализирани проекти, а идейните са само няколко.

Малко след като беше пусната тази тема се появиха и публикации в медиите, така че вече има обществена реакция, да се надяваме, че все още има време да се намери балансът, преди да е станало твърде късно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

в общи линии реализациите на проектите у нас може да се обобщи с ето тази карикатура:

10423719_1470934643046377_82977332575735

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Критикарството е наш национален спорт, казва се "намиране на маанъ" :)

Обаче, в тази тема основно се обсъждат вече реализирани проекти, а идейните са само няколко.

Малко след като беше пусната тази тема се появиха и публикации в медиите, така че вече има обществена реакция, да се надяваме, че все още има време да се намери балансът, преди да е станало твърде късно.

Темата, според мен е за отричане на всяко едно начинание свързано с новата концепция за реставрация. Темата е изпълнена с негативизъм и обслужва нечии интереси. В темата целенасочено се публикуват само и единствено критични статии. Показва се пренебрежително отношение към всяко едно различно мнение, към институциите и в крайна сметка към Държавата.

Така че според мен темата дори да е имала някаква по-благородна цел, сегашното и състояние е на тотално манипулиране на мнение

Редактирано от ABBEY18
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Целта на темата е да покаже грозното и некадърно изпълнение на 'реставрациите', следствие от злоупотребите с еврофондовете. Темата щеше и да е по-позитивна, но адекватните реконструкции у нас се броят на пръсти /за съжаление/. По-голямата им част са бутафория и отбиване на номера. Останалото, което написа, както обикновено няма връзка с реалността.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Целта на темата е да покаже грозното и некадърно изпълнение на 'реставрациите', следствие от злоупотребите с еврофондовете. Темата щеше и да е по-позитивна, но адекватните реконструкции у нас се броят на пръсти /за съжаление/. По-голямата им част са бутафория и отбиване на номера. Останалото, което написа, както обикновено няма връзка с реалността.

Не си прав. Нека погледнем развитието на темата и кога за първи път се споменава за еврофондове и от кого. Това мисля че има връзка с реалноста

В посредно време се появиха няколко нови опити да се представи археологията в привлекателен за туристите вид.

Предлагам в тази тема да ги съберем на едно място и да коментираме - консервация, експониране, автентичност, атрактивност, естетичност, реклама и пр.

Археологически парк "Нов живот за миналото" - гр. Раднево

Крепостта "Цари Мали Град" - село Белчин

Археологическият парк "Тополница" - местността Света Петка над село Чавдар

Това е откриващия пост в темата. Никакви злоупотреби с еврофондове, коментира се всичко друго освен пари, финансиране, кражби и т.н.

И, о, чудеса на следващия ден от публикацията в отговор на Скуби се появява ето това

Проблемът е, че хората печелят европроект /да кажем на стойност 5 милиона лева/ за популяризиране на културно-историческото наследство и за две години вдигат безобразна бутафория за има няма 100-200 000. Останалото отива в джобовете на консултанти, изпълнители, подизпълнители, кметове, чиновници и пр. паразитна сган. Резултатът го виждаме всички - безумен кич, нямащ нищо общо с историческото място.

Между другото да похваля община Попово - разкопките и консервацията на късноантичната крепост там вървят доста успешно на този етап. Вижда се, кога се работи с отношение и парите не отиват в по-голямата си част за строеж на вятърни мелници:

http://www.popovo.bg/bg/index.php?option=com_content&view=article&id=1436:kaleto&catid=108:popovo-news&Itemid=898

След което темата вече си поема в новозададеното от теб русло и това е

По темата ли сме?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Темата, според мен е за отричане на всяко едно начинание свързано с новата концепция за реставрация. Темата е изпълнена с негативизъм и обслужва нечии интереси. В темата целенасочено се публикуват само и единствено критични статии. Показва се пренебрежително отношение към всяко едно различно мнение, към институциите и в крайна сметка към Държавата.

Така че според мен темата дори да е имала някаква по-благородна цел, сегашното и състояние е на тотално манипулиране на мнение

Е, ако темата в един момент е тръгнала в такова русло, не това е било целта на пускането й.

Имаше и позивитни примери, които бяха дадени и оценени добре, но останаха някъде в началото на темата.

Иначе, Ласт роман е известен с така да се каже антевропейските си нагласи (неговата политическа ориентация го влече е малко по на изток и североизток), и поради това използва почти всяка тема за да хвъря огън и жупел към всичко което идва от запад и ЕС :)

Аз съм му свикнал и не ми прави чак такова впечатлние, но явно на други хора прави.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Големи сте фантазьорите и двамата, обаче. Елемаг, не знам как стигна до извода, че съм с антиевропейски нагласи само защото посочвам абсурдите, които са резултат от неправилното усвояване на евросредства. По-скоро съм с антиганьовски нагласи. Вместо да спамите, можете да пуснете някой новореставриран археологически обект, за да видя и на вас критериите, по които ги оценявате. С удоволствие ще се включа в отзивите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, ако темата в един момент е тръгнала в такова русло, не това е било целта на пускането й.

Имаше и позивитни примери, които бяха дадени и оценени добре, но останаха някъде в началото на темата.

Иначе, Ласт роман е известен с така да се каже антевропейските си нагласи (неговата политическа ориентация го влече е малко по на изток и североизток), и поради това използва почти всяка тема за да хвъря огън и жупел към всичко което идва от запад и ЕС :)

Аз съм му свикнал и не ми прави чак такова впечатлние, но явно на други хора прави.

Аз мисля че добре съм разбрал целта за пускането на темата, но когато се твърди следното

Целта на темата е да покаже грозното и некадърно изпълнение на 'реставрациите', следствие от злоупотребите с еврофондовете. Темата щеше и да е по-позитивна, но адекватните реконструкции у нас се броят на пръсти /за съжаление/. По-голямата им част са бутафория и отбиване на номера. Останалото, което написа, както обикновено няма връзка с реалността.

то тогава мисля, се потвърждават изводите ми.

Относно политическата ориентация на пишещия, не съм заинтерисован от нея. Все пак тук сме настрани от политиката, или бъркам? Нещата са твърде прости, но това е повече въпрос на неправитествени организации, нова и стара администрация, незатихнали апетити и т.н. и т.н, все ежедневни нещица. И етикета "спамър" от къде на къде, това че не премълчавам любезно това което ми вади очите не е спам. Както и да е. Иначе може да се покажат нови снимки от входа на Несебър(колелото на Равда до Лидъл), някъде по-напред се коментираше колко е грозно, ами дайте да го видим сега как изглежда. Според мен е доста прилично, особенно вечер, хваща око.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тук вече не е само въпрос на вкус. Но и на естетика, както и на адекватна реконструкция. За съжаление в БГ последните две неща липсват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това, което строят на входа на Несебър не знам как да го нарека - паметник, украса, художествена композиция , но не е реконструкция. Няма на това място никакви старини. Функцията му си е чисто декоративна, за украса. Доколко ще е естетически издържано наистина е въпрос на преценка, аз имам чувсво, че не е завършено от това, което виждам в интернет. Много градове в България имат подобни паметници и композиции на входовете и общо взето не са лоши като изпълнение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съгласен съм напълно с теб, Дорис, но беше показано тук, като кич и бутафория и беше в строеж. Редно е да се покаже завършено ;)

Иначе в Несебър има доста такива входни"паметници" на МиГ21бис с/у бензиностанция Лукойл, входна порта до супермаркет Жанет и сега това на кръговото на Равда.

Иначе със средства от еврофондове е асфалтиран и пътя между първия светофар и бензиностанция Петрол, прибавено е още едно кръгово, все добри неща

Редактирано от ABBEY18
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Как го правят на запад /до зъбер, но виртуално/:

http://m.youtube.com/watch?v=bf7Bd7MAP54

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, за виртуално аз си предложих услугите, но явно не са необходими.

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=7439&page=10

или не са необходими по начина по който смятам че трябва да се представи. Кой знае, а и не е в натурата ми да нахалствам ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ми браво на теб, но подсещалката ми беше с цел всеки да си зададе резонния въпрос защо на туристите трябва да им се натрапва извратената визия на 'реставраторите' /т. е. зле скалъпена конструкция от арматура и бетон/, вместо да се подходи по-интелигентно, както в случая. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами не съм съгласен че е зле скълъпена конструкция. Един въпрос. Колизеума не е ли изграден и той с бетон? Какво лошо има в бетона? Нека се изгради до зъбер и тогава да се критикува.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако бетонът е забъркан по римска технология, или пък е ползван хоросан - нищо лошо. Ако е съвременна изгъзица - ми не върви. 'Граденето до зъбер' в повечето случаи е неуместна глупост и демонстрира единствено избиване на комплекси и замазване на злоупотреби.

Нещо интересно се задава и в Родопите, преди година община Смолян е подела проект за реставрация на три крепости на нейна територия:

http://rodopchani.bg/Krepostta-Kaleto-na-pat-da-stane-edno-ot-nay-atraktivnite-mesta-v-Rodopite

Някой да има повече инфо по въпроса? Поне от снимките не видях профанизация на обекта, а реставрацията е умерена /подобно на монтанската крепост/, което ме радва.

http://www.fotogaleriya.smolyandnes.com/kaleto-smolyanska-krepost-grad-smolyan-2-image

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...