Отиди на
Форум "Наука"

Когато пропагандата стана история


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Един от най-силните от гледна точка на воинския героизъм моменти от Втората световна война се оказа лъжа.... Колко още?

Никога не допускайте военната пропаганда да стане история - сиреч, критично разглеждайте изворите...

http://www.dnevnik.bg/sviat/2015/07/09/2569974_ruskiiat_durjaven_arhiv_potvurdi_che_legendaren_boi_s/

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 62
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

КГ, не съм искал да Ви обиждам, но Дневник е ежедневник със сериозни залитания в жълтия спектър. Аз лично от Вашата публикация разбрах, че имало някакви 28 панфиловци. В интерес на истината в 12-томника издаден в СССР няма и една дума за подобен "подвиг", така че властите там още тогава са били наясно с истината. А не някой друг, а др. Бисмарк е рекъл, че най-много се лъже по време на война.

Извинения още веднъж!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ето какво мислят руснаците за тази буквално 'претоплена манджа':

http://lenta.ru/articles/2015/07/12/28panfilovcev/

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами и Исаев категорично потвърждава, че това е мит. И немските документи. Какво повече?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Живеем в мъгла, съставена от пропаганда, манипуации, стари и нови митологеми.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

С толкова много информация ни заливат, че вече станахме дезинформирани от нея...всеки има различни източници и различни платформи за четене на "достоверни" новини, но в крайна сметка трябва да се чете през редовете...

Цялата история е една пропаганда и всички дискусии в този форум на историческа тематика го доказват. Толкова много се пише, а толкова малко се анализира и осмисля цялата написана история.

Link to comment
Share on other sites

Цялата история е една пропаганда и всички дискусии в този форум на историческа тематика го доказват. Толкова много се пише, а толкова малко се анализира и осмисля цялата написана история.

Съгласен. Това се опитвах да кажа на 2 пъти , но ме отрязоха жестоко.

Изказах си и една идея, за Балканите , черноморието , анатолия, близкото ни средиземноморие е нужна наднационална и надолигархична история. Но как е възможно да има такава, многогодишна работа на доброволци, само това виждам и то такива, които да поемат риск.Опасността е ясна, могат да бъдат отритнати и пратени на майната си, провал в кариера и <геноцид>.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Изказах си и една идея, за Балканите , черноморието , анатолия, близкото ни средиземноморие е нужна наднационална и надолигархична история.

Това е невъзможно да се случи. За мен като българин би било обидно тия същите които са осъществили клането в Батак да пишат "наднационална" история.

Link to comment
Share on other sites

Това е невъзможно да се случи. За мен като българин би било обидно тия същите които са осъществили клането в Батак да пишат "наднационална" история.

Ти поставяш на везната <първородния/родовия грях> по този начин и мен може да ме сложиш в групата на <колачите>.

Няма тук българин, и какъвто и да е, говорим за хора , готови на риск с наднационално, надрелигиозно,и пр. съществуване.За теб е невъзможно, просто не си такъв.

Link to comment
Share on other sites

....За сега съм склонен да въвлека само себе си.Сигурен съм , подобни мисли минават през главите и на други, все пак темата не е моя . ;)

Нужна е <група за организация, контакти и вербуване> тя ще е лице и възможен организатор на скромно финансиране , специалистите трябва да имат свобода и анонимност....................

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз съм твърдо за една обща балканска история и още повече за една обща европейска история. Вярвам, че това ще стане, но не в близките 15-20 години. Историята като национална пропаганда е престъпление срещу човечеството, науката, цивилизацията, културата и отделната личност...

Link to comment
Share on other sites

Аз съм склонен да стоя зад твърдението на Фружин, въпреки разногласията ни с него по отделни въпроси. Другото е Соросиада.

Кажи , че се шегуваш ! С парите преминали от името на уважавания господин и Брат, някои финансираха не един или 2 етнически и религиозноетн. конфликта.Начинания свързани с него ги ползваме от години за <чучоло> , нещо като негър/бежанец в Норвегия , или евреин шеф на голяма банка с много <лоши> ипотечни кредити. Разбираш ме , надявам се.

Link to comment
Share on other sites

Какво ще е лошото, вредата за жителите на споменатите територии, ако им се предостави една История по близка до онова което е било, без никакви съзнателни вмешателства и съчинения, съзнателно премълчаване, замъгляване, всичко това което е в пълна сила сега. Е, щяло да се удари ;по националните интереси и чувства, нека да бъде, много по добре от Лъжа! Лошо ли е примерно да се проследи финансиране и организация на <българския ренесанс> / Възраждането, връзките с големи сили извън империята, или същото за Априлското въстание , Османската политика със Силите, Арменския проблем/Геноцид, зверствата и грабежите в Балканските войни , Кюрдския проблем , Османската експанзия и масовото доброволно приемане на новата власт, Нациообразуването/ в съврем. България, Гърция, Македония и пр. и т.н.т. огромен брой проблеми.Кой ,кои ще пострадат от това, нормалните хора ли, или някой друг..........!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Но само ако всичко това е обективно! Иначе става от едната беля в другата. В крайна сметка, чия беше Македония? Кой извърши повече престъпления срещу местните? Кое е факт и кое пропаганда? Ако на такива и подобни тям въпроси се отговори обективно, а не политкоректно, това ще да е голяма крачка напред в историята. Но ако се замазват нещата, за да няма недоволни, ще се получи едно голямо нищо...

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз съм твърдо за една обща балканска история и още повече за една обща европейска история. Вярвам, че това ще стане, но не в близките 15-20 години. Историята като национална пропаганда е престъпление срещу човечеството, науката, цивилизацията, културата и отделната личност...

Само ако твърди неистини ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Учебниците ни по история(на съседите също) са пълни с манипулативни твърдения и откровенни лъжи. Фактите са си факти, но анализа им е под всякъква критика.

Схемата е много елементарна. Ние сме супер пичове, другите завиждат, има световен заговор срещу нас, нямаме загубена битка, но дипломати и политици ни предават, граничим със себе си, най-умни, най-толерантни, най-силни, но не ни се получават нещата, защото външни фактури ни пречат. Ние не поробваме, ние само освобождаваме, ние не нападаме, само се браним. Ние винаги сме прави, а другите грешат. И т.н. ... Всичко това важи за всчка една национална история по света. История писана от национална гледна точка е лъжа и пропаганда, а не наука. Древните гърци, впрочем не разглеждат историята като наука, а като изкуство. Ако приемем, че са били прави тогава всичко е ок и няма проблем да си пишем фентъзи истории на воля, без лицемерно да твърдим, че правим наука. И всичко си идва на място.

Редактирано от Стоедин
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Но само ако всичко това е обективно! Иначе става от едната беля в другата. В крайна сметка, чия беше Македония? Кой извърши повече престъпления срещу местните? Кое е факт и кое пропаганда? Ако на такива и подобни тям въпроси се отговори обективно, а не политкоректно, това ще да е голяма крачка напред в историята. Но ако се замазват нещата, за да няма недоволни, ще се получи едно голямо нищо...

Адаш, идеята е много добра, само че това няма как да се случи скоро. Всички балкански държави все още са на различно ниво на възприятие и отражение на света около тях и имат различни интереси, а пропагандата в историята им е един от лостовете за защита на тези интереси. Например, днес Турция има мераците да е лидер след мюсюлманските държави (поне в Близкия и Среден Изток)- най-малко, изхождайки от това, тя няма как да се съгласи с обективно представяне на историята на балканите, защото ще излезе, че признава вина за насилията над християните. За братята македонци, няма какво да говорим - чрез измислена история те се опитват да градят национална идентичност. Като добавим към това и какво представлява "политическия елит" в балканските държави като смес от дупедавци и истерични националисти...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами няма какво да се добави, колега, написал си го пределно точно. Няма наука, а политически интереси и пропаганда. Историята е оръжие и то доста смъртоносно. ПСВ и ВСВ са доказателство за това...

Редактирано от Стоедин
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За съжаление дори и за напълно обективния съвременен историк е трудно да изрине тоновете пропаганда наслоени с времето и да отсее истината от тях и до голяма степен трябва да го кара на интуиция.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Това за което говорите, не е "наднационална" и "общочовешка" история, а чисто и просто имперска история. ЕС в очите на владетелите му си е точно това-империя. Та въпросните управляващи в ЕС (да напомня, че както в една истинска империя това са група хора, които се избират едни други и не са отговорни пред никого) не желаят провинциите в империята им да са самостоятелни. Историческата памет е един от елементите на народите. Затова и искат да я унищожат. Вместо ярка национална история, която на моменти ни кара да се гордеем, а на моменти да потъваме в земята от срам, те искат една безлична история, която да не предизвиква чувства у всички българи. Така народите на европейските държави се превръщат в население на провинции.

А сега, ако направят ЕС васал на САЩ-мамата си трака, ще превърнем в колония на колония.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това за което говорите, не е "наднационална" и "общочовешка" история, а чисто и просто имперска история. ЕС в очите на владетелите му си е точно това-империя. Та въпросните управляващи в ЕС (да напомня, че както в една истинска империя това са група хора, които се избират едни други и не са отговорни пред никого) не желаят провинциите в империята им да са самостоятелни. Историческата памет е един от елементите на народите. Затова и искат да я унищожат. Вместо ярка национална история, която на моменти ни кара да се гордеем, а на моменти да потъваме в земята от срам, те искат една безлична история, която да не предизвиква чувства у всички българи. Така народите на европейските държави се превръщат в население на провинции.

А сега, ако направят ЕС васал на САЩ-мамата си трака, ще превърнем в колония на колония.

Точно, Южноафриканският съюз бил колония на Британската империя, после бил доминион. Бантустанът Лесото пък бил нещо като колония на Южноафриканския съюз..

Такива работи...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...