Отиди на
Форум "Наука"

Съхранение на сярна киселина


niki135

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте, имам около литър сярна киселина с неясна концентрация,  която съхранявам в шише от тъмно стъкло, но то не се затваря добре и тапата пропуска. Имам шише от прозрачно стъкло , което се затваря на шлиф, въпроса ми е може ли сярната киселина да се съхранява в прозрачно шише?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Мамин златен той :)

Ники, ти да не си отарашил някоя (училищна) лаборатория бре?

Пак така - добре запечатано шише, далече отдеца и да няма риск от счупване. И дебнеш за пунктове.

Без да го правиш, по-долу:

Може да се изгаси с вар (става и гасена) някъв и друг килограм, но е опасно, не го прави. Ще се отделя много топлина, газове, пари, прашинки..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не този път киселината ми трябва, но шишето не се затваря надеждно и питам може ли в прозрачно стъкло да да се съхранява или трябва да е в тъмно?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Осигури го да се затваря. Намери му тапа (полиетиленовите тапи май не реагират, ама виж там). Олеумът (концентрирана сярна к-на) и тези с по-високата концентрация при нас съм ги виждал в тъмни стъклени шишета. Не вярвам светлината да пречи, но друг нека каже.

 

В добавка:

Концентрирана обаче съм виждал и в полиетиленови баки от кубик, които са (мътно)прозрачни. Тоест - не би трябвало да пречи. В неръждавейка също се държи олеум колкото и странно да звучи (знам огромен такъв съд) , но прави малка белязка линията на мениска (там дето свършва течността и киселината се разрежда незначително от влагата във въздуха. Чака; още някой и чети!

http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=1&ved=0ahUKEwjgj6zmoNnLAhWFJZoKHSOxDcMQFggcMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.valerus-bg.com%2Fmsds%2F%25D0%25A1%25D1%258F%25D1%2580%25D0%25BD%25D0%25B0%2520%25D0%25BA%25D0%25B8%25D1%2581%25D0%25B5%25D0%25BB%25D0%25B8%25D0%25BD%25D0%25B0_1272_2008.pdf&usg=AFQjCNGLWa0o5Jqs3Dr__NTRI_LOwqPXMg&bvm=bv.117604692,d.bGs

 

 

Без да експериментираш!

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Полиетилена и полипропилена са подходящи материали. Обаче някои от другите полимерни материали от които се правят бутилки не са подходящи. Принципно със светлината няма да има големи проблеми. Евтината сярна киселина се продава в стъклени бутилки (светли) със полиетиленова капачка. 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...