Отиди на
Форум "Наука"

Култура на страх.


Recommended Posts

  • Потребители
Преди 1 минута, laplandetza said:

Еврейският исторически път  във вековете след налагане на християнството  е интересен , но и опасен за анализ.:)

 

Предлагам да насоча темата в моя посока,  ще се опитам да развия Страхуване с хипотетичен план за действие. Група хора, които изобщо не познавам, имат визия , решават да използват науката , активно и мощно, в съграждането на един бъдещ световен модел.

Давай, винаги ми е интересно да си дискутираме с теб. И какво прави тази група, каква е тяхната визия, и как ще употребят науката?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

При мафиота няма страх, на него просто му се казва-или се подчиняваш безпрекословно или излиташ! Преди време четох за войната между Цезар и Весенгаторикс. Защо значи римляните са победили? Отговора беше, не защото са повече, не защото са по смели и обучени или Цезар превъзхожда галът, а защото Цезар има пълната власт. Той може да жертва половината армия за победата приверно, а Версенгаторикс не може, защото той се съобразява с другите вождове които могат просто да го отсвирят и да си правят каквото поискат. 

Така че, идеята "индивидуализма е добро, колективизма лошо" не винаги е правилен.

Link to comment
Share on other sites

Преди 6 минути, Б. Киров said:

"Това ли смяташ за прозореца. Според мен това са само <трикове>.В случая не си накарал някого да се пожертва доброволно или да пожертва нещо свое, права,свобода,бъдеще и пр. "

 

Разбира се че е Прозорец: през него минава една абсурдна идея за повторна употреба на атомно оръжие в конвенционална война, която без Прозореца, в нормална ситуация, няма никакъв шанс да премине оттам. Ако просто кажеш "ще използваме атомна бомба в Багдад" никой нормален човек няма да се съгласи на това, защото знае от архивните кадри за хирошима и Нагасаки какво остава след такава бомба; но когато наплашиш до смърт една майка на единствен син, че момчето й няма да се върне оттам, ако не се използва такава бомба, тя се обажда в тв-предаване и иска да бъде използвана такава бомба, минава през Прозореца на страха, който я кара да се държи ирационално, и да зачерква човешката си същност

Същото е и с кандидатът за мафиот - утре, когато същия капо ди капо му нареди да убие семейството на съперника си, този мафиот няма да го пита защо трябва да се избиват жени и деца - той веднъж се е съгласил че 5 е 4, и по-натам винаги ще го прави.

Това са най-елементарните примери, нещата могат да не бъдат толкова изчистени и драстични, но ако един индивид по силата на някаква криворазбрана толерантност или страх от авторитет признае една лъжа, той вече е в Прозореца и е потенциална жертва.

Добре, така да е, все си мисля  за кандидат прозорец е подходящо нещо с по различни и труднопостижими цели. Ядрената бомба е съвсем невинно и приемливо зло, в главата ми е нещо различно, цената която полусъзнателнои/или несъзнателно се плаща <доброволно>, засягаща Лично обекта.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минути, Frujin Assen said:

При мафиота няма страх, на него просто му се казва-или се подчиняваш безпрекословно или излиташ!

Така е Фружине, но той е имал избор, той е можел да каже "не" при този избор (сигурно би му коствало мизерно съществуване), но е казал веднъж исканата от шефа лъжа и с това е показал, че е собственост на мафията  - в мафията никой не излиза жив по собствено желание, така че никой няма да го остави да напусне. И пак механиката в психологически план минава през страх - този хипотетичен мафиот, за да стигне дотам, се страхува от това, че като не-мафиот не може да се реализира в живота и затова е готов да се жертва, да стане жертва, защото войникът-мафиот е жертва, пушечно месо и нищо повече.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тайм-брек, започвам да изпушвам, и се оттеглям.:) Между другото, игра ли Кубрат Пулев с американския боксьор или е тази нощ?

Link to comment
Share on other sites

Сценария с Науката ще се завърти основно върху истинският проблем на /за Устойчиво развитие, който тихо, но сигурно ще прерасне в темата за Устойчива човешка еволюция, което пък умело ще се поведе към стряскащият, ужасяващ въпрос за Еволюция на интелекта и ерата на постчовека. За да има реални действия към Планирана еволюция са нужни колосални <жертви> И преди съм засягал до някъде тези неща, но сега в друга светлина.Ще бъда на страната на <лошите>:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В темата не става въпрос за русофили, аз твърдя че няма такива.Има конспиратофили!

Преди 58 минути, Б. Киров said:

И понеже Върбанов отвори точно същата тема "Култура на страх" - независимо накъде сега я отвяваме, искам да говорим за "прозореца" на Страха, през който влиза Насилието над човек, което в крайна сметка го прави Жертва.

Преди време ми е попадала статия за "прозореца на Овертон".Тя е написана и разпространявана с цел да култивира страх ,тя е пропаганда.Тоя механизъм е отдавна известен и се среща и при други автори.Дори в научната фантастика, преди 1990 година.

Понеже се експлоатира опасноста от хомосексуализма, трябва да кажем, че сексуалната ориентация е едно от правата на човека. В Русия хомосексуализма не е криминализиран, има ограничаване на свободата на изразяване.

Преди 39 минути, Capitainofmarine said:

Въобще темата е изсмукана от не от пръстите а от едното място.

 

Преди 39 минути, Capitainofmarine said:

Върбанов, разбирам в България трудно се живее на една заплата и трябва да се заработва някак, за да се поддържа някакъв стандарт на живот, ясно е, на теб ти плащат за тези изяви по интернет пространството - но не я карай през пръсти така грубо и тъпо - ще ти спрат заплащането не вършиш работа не си резултативен за патроните си и се изявяваш като посредствен клиент.

 

Преди 39 минути, Capitainofmarine said:

Уважаеми Б Киров, аз ти се учудвам ,защото ти си наистина интелигентен човек със собствено мислене,  защо правиш вятър при подобни случаи на  тежки интернет стомашно-чревни разтройства и защо повдигаш реномето на подобни писания.  

 

Преди 39 минути, Capitainofmarine said:

Като компилация слабо съчетание ( въпреки, че съм специализирал международно право и дипломация - преди тридесетина години - няма да бъда дипломатичен като уважаемия Б Киров) от някакви журнало-наукоподобни писания с претенции за научни изследвания, то хората по света се занимават с какво ли не и какво ли не минава за наука плюс откровенни измишльотини и хвърляне на прах в очите.

  

Преди 49 минути, Capitainofmarine said:

въпреки, че съм специализирал международно право и дипломация - преди тридесетина години

Въобще нямаше нужда да се промотираш ,това се разбира само от един кратък поглед върху написаното от тебе.

Колега Capitainoformarin, синко, аз не виждам изразена макар и бледа мисъл по темата.Целият ти пост е характеристика на личноста ми!Това е открай до край argumentum ad hominem. Предполагам, че това което си написал е важно за теб, но ти атакуваш само личността ми, не и написаното от мен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Б. Киров said:

Откровена неистина (ти май главно заради този пасаж си написал цялата останала част): «Има ли наистина русофили, или всички са вярващи в конспирации?Не виждам хора които отиват да живеят или работят в Русия.Няма сред привържениците на проруската политика любители на москвичи, зазки и лади.Всички карат западни автомобили, не ползват руски телевизори, перални, компютри, дрехи ,плодове зеленчуци……………..Тия хора с действията си не показват че обичат Русия.»

 

Анализирам на части: «Има ли русофили, или всички са вярващи в конспирации?» - Не всички вярващи в конспирации са русофили, и не всички русофили са вярващи в конспирации: как успя да направиш логическата връзка между «конспирации» и «русофили»?

 

«Не виждам хора които да живеят или работят в Русия.» Че защо трябва да следва логическа връзка между това, че някой е русофил да отиде да живее и работи в Русия? Същият може да е едновременно с това и българофил и американофил, и човекофил, а изборът му къде да живее и работи въобще да не е свързан с «филството» му, а с неговите възможности да се реализира.

Конкретната "връзка" базирана на етикети, дефакто е проява на един вид "конспиратофилия".

Относно "културата на страх":

Примерно аз не съм русофил (никакъв фил не съм принципно), но не мога да не обърна внимание на това, че най-обикновено приложение за телефон, някакъв си крачкомер иска досътп до всичките ми данни, включително регистъра на телефонните ми обаждания. Дали в случая ще бъда наречена конспиратофил или не ми е все тая. Но не мога да не съм изумена и да не заживея в "Култура на подозрителност", дори инстиктивен страх към странните искания относно действията на самоличността ми от някакъв разработчик на "Крачкомери" и натрапени браузъри...

ПС. Политическите теми не са ли забранени във форума? Защото от това съшито в известна степен с бели конци заглавно становище ...точно пък научна тема няма как да се получи.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

По принцип са забранени, но някой потребители се правят на разсеяни). Тежка е работата на пропагандатора. Той трябва хем да представи врагът като някакъква всемогъща тъмна маса, която извършва най гнусни дела и застрашава всичко и всички и аха аха да унищожи доброто. Целта е разбира се да се предизвика страх. Но този страх не бива да е прекалено голям, даже напротив, врагът трябва да бъде обречен на поражение от силите на доброто. Тънък баланс за всеки пропагандатор. По време на война например задължително вражеските войници избиват по най жесток начин беззащитни цивилни (страх), а наши герои избиват враговете като хлебарки (увереност в победата). 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Преди 18 часа, *abi* said:

ПС. Политическите теми не са ли забранени във форума? Защото от това съшито в известна степен с бели конци заглавно становище ...точно пък научна тема няма как да се получи.

 

Темата е за конспирациите.Но по желание на участниците в нея ,всяка тема може да придобие политически оттенък.Налице имаме отклоняване от темата.Аби, участниците в темата я правят научна.Едно заглавие колкото и да е научно, не може да направи дискусията научна.

Преди 18 часа, *abi* said:

Примерно аз не съм русофил (никакъв фил не съм принципно), но не мога да не обърна внимание на това, че най-обикновено приложение за телефон, някакъв си крачкомер иска досътп до всичките ми данни, включително регистъра на телефонните ми обаждания. Дали в случая ще бъда наречена конспиратофил или не ми е все тая.

Най добре да попиташ тия които ти искат данните с каква цел правят това, вместо да гадаеш дали си русофил или конспираторофил!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, laplandetza said:

Сценария с Науката ще се завърти основно върху истинският проблем на /за Устойчиво развитие, който тихо, но сигурно ще прерасне в темата за Устойчива човешка еволюция, което пък умело ще се поведе към стряскащият, ужасяващ въпрос за Еволюция на интелекта и ерата на постчовека. За да има реални действия към Планирана еволюция са нужни колосални <жертви> И преди съм засягал до някъде тези неща, но сега в друга светлина.Ще бъда на страната на <лошите>:)

Лапландец, мисля че говориш за изперкалите планове на малка група страхуващи се от живота (и смъртта) негодници със садистични наклонности, замаскирани под булото на научност. По човеконенавистна идея от тази за „постчовек” не ми иде на ум, защото това е идеята и визията за отнемането на най-ценното за всеки човек – животът. Тези хора са „канибали”, те искат да се хранят с живота на други хора. Към тях трябва да се приложи „нулева толерантност” – непоколебимо, но без-насилствено (контра-насилието ги зарежда със сила) „не, няма да мине”, базирано върху по-голяма сила от тяхната: „канибал” без жертва е изправен пред алтернативата да „изяде” сам себе си, да се самоунищожи, той няма да го стори, а ако го направи – светът ще бъде по-добър.

Успехът на стратегията „нулева толерантност” е в наличието на сила (тя може да е от различно естество, за мен интелектуалната е най-ефективна) у набелязаните за жертви от „канибалите”, тази сила трябва да е поне равна или превъзхождаща противната, за да откаже „канибалите” от идеята им че имат жертви.

Мисля, че ако говориш за стратегии на силни световни елити от „канибали”, плановете им ще бъдат провалени точно от хората на науката, които те разчитат да използват като свои инструменти: всеки независим и силен ум трудно може да бъде превърнат в жертва. Силата е на негова страна.:)

Link to comment
Share on other sites

Добро утро . Киров , дали не се заблуждаваш и подценяваш тези болни хора , както ги нарече. В природата няма добро и зло, за жалост не подчтените  , зли намерения често са един странен , <пряк> път към Рая. 

Загрознихте темата, а вънка е едно хубаво, слънчево, ..................... дайте ми причини да продължа.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 7 минути, laplandetza said:

..................... дайте ми причини да продължа.:)

Кубрат е бил американеца, ето ти една причина:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, laplandetza said:

Добро утро . Киров , дали не се заблуждаваш и подценяваш тези болни хора , както ги нарече. В природата няма добро и зло, за жалост не подчтените  , зли намерения често са един странен , <пряк> път към Рая. 

 

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, laplandetza said:

Добро утро . Киров , дали не се заблуждаваш и подценяваш тези болни хора , както ги нарече. В природата няма добро и зло, за жалост не подчтените  , зли намерения често са един странен , <пряк> път към Рая. 

Прав си, само в човешкия разум има "добро и зло", и засега това е единственото (разума), което ни прави уникални в нашия земен свят. Въобще не подценявам тези "болно мислещи хора", те са дяволски умни и силни, нещо като Лорд Вейдър от Империята на Злото, те владеят и част от Силата; и ще ти кажа, вчера след като ти написах, че единствената сила, която може да ги спре е тази на хората от науката, разколебах се. Ето защо: какво представлява "пост-биологичен човек" - безсмъртен човешки интелект, но не биологичен човек. Ако сделката на "лошите" е да предложат на интелектуалците "безсмъртен интелект" в замяна на биологичен живот, може би някои ще бъдат изкушени да им сътрудничат доброволно. Както Айнщайн и Опенхаймер са направили за атомната бомба; после и двамата са имали жестоки угризения на съвестта (глас на доброто), особено Опенхаймер. Лорд Вейдър предлага на Силата на ума дяволски изкушаваща сделка, предложение което (според него) тази Сила не може да откаже. Вероятно някои ще я приемат, други, сигурен съм че повечето – не, защото ще изберат да останат човеци, а не пост-човеци. Разумният избор.

 

Изходът е в баланса на Силата: човек или постбиологичен човек.

П.С. не знам защо след като редактирах ми излязоха два текста, затова изтрих горния си постинг, който е нередактирана версия.

 

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...