Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 44 минути, Б. Киров said:

Няма шанс, според мен, да се случи, докато Турция е член на НАТО

С това не съм съгласен. Когато нападна и окупира Кипър и съществуваше опастност от война с Гърция, и двете държави Гърция и Турция бяха членове на НАТО. Първоначално Гърция - режима там се замисли какво да прави, но после като со окопити изпрати десатни съдове с войска , които бяха блокирани от кралските военноморски сили на Великобритания и само един десантен кораб с 1000 души на борда успя да премине и достави товара си в Кипър. Когато Гърция вдигна авиацията си звено изтребители за въздушно прикрите на течаща в момента тежка танкова битка, Американските изстребители поведоха симулиран бой с гръцките и ги принудиха да се оттеглят и кацнат в база с Крит. 

Членството на Гърция в НАТО и хипотетичната война с Гърция, която по-това време имаше равни военни възможности не спря турция от агресия в Кипър.Какво ти дава основание да твърдиш че сега това е невъзможно , ако включиш в сметката и политически, и психически нестабилния турски главнокомандващ.

Нека не изпадаме в спорове, ще преливаме от пусто в празно, но само на членството в НАТО не бива да разчитаме, ти имаше един хубав цитат за тоягата държана зад гърба по време на равнопоставения разговор. 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 237
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители
1 hour ago, Capitainofmarine said:

С това не съм съгласен. Когато нападна и окупира Кипър и съществуваше опастност от война с Гърция, и двете държави Гърция и Турция бяха членове на НАТО. Първоначално Гърция - режима там се замисли какво да прави, но после като со окопити изпрати десатни съдове с войска , които бяха блокирани от кралските военноморски сили на Великобритания и само един десантен кораб с 1000 души на борда успя да премине и достави товара си в Кипър. Когато Гърция вдигна авиацията си звено изтребители за въздушно прикрите на течаща в момента тежка танкова битка, Американските изстребители поведоха симулиран бой с гръцките и ги принудиха да се оттеглят и кацнат в база с Крит. 

Членството на Гърция в НАТО и хипотетичната война с Гърция, която по-това време имаше равни военни възможности не спря турция от агресия в Кипър.Какво ти дава основание да твърдиш че сега това е невъзможно , ако включиш в сметката и политически, и психически нестабилния турски главнокомандващ.

Нека не изпадаме в спорове, ще преливаме от пусто в празно, но само на членството в НАТО не бива да разчитаме, ти имаше един хубав цитат за тоягата държана зад гърба по време на равнопоставения разговор. 

Да вметна:Кипър не член на НАТО по това време, а Турция изполва правото си да се намеси военно в Кипър, според член 4 от Договора за Кипър.

Това, което разказваш за американските изтребители и кралските ВМС илюстрира, онова което всички знаем  и разбираме:  НАТО няма никакъв интерес негови членове да се конфронтират и би направила всичко да го предотварати.....

Цитирай

Какво ти дава основание да твърдиш че сега това е невъзможно

Аз го твърдя, основанията ми са следните:

Турция ще бъде изритана от НАТО, ако инвазията и цели и постигне завладяване и окупиране на България (което е от своя страна е  за мен фентъзи, защото тя няма такива намерения от 100 години насам, и сега нейните намерения да го направи са още, по-малки от преди),

Второ - ще получи и санкции от ЕС (Ру-си-я-ги- по-лу-чи) и ще се прости с плановете си и намеренията си да стане член на ЕС (ако не пълноправен, то ноне да ползва свободния пазар и правото на свободно  движение на турските граждани) от които намерения тя не отстъпила (въпреки приказките и блъфовете на Ердоган), Но дори и да греша,  тя ще инкасира загуби в не само в дългосрочен план, а и в краткосрочен план иконимиката и ще има голям спад (и-ко-но-ми-ка-та- и-е сил-но за-ви-си-ма от та-зи на ЕС)

 

Цитирай

Нека не изпадаме в спорове, ще преливаме от пусто в празно

е, не се ли усещаш че ти си този който го прави, :) от време на време

Ако искаш пусни си тема в алтернативна история, вместо щом нещо ти е криво на Турция, да си го изкарваш в темата си..

/Рушиш си темата самичък, както искаш...аз лично няма да участвам в твоята игра тук, и спирам да пиша  каквото и да е/

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, nik1 said:

Второ - ще получи и санкции от ЕС (Ру-си-я-ги- по-лу-чи) и ще се прости с плановете си и намеренията си да стане член на ЕС

Никиии, Турция отдавна официално се прости с плановете , ако те въобще са били искренни да стане  член на ЕС. Нещо повече охладиха се , до открити политически спорове отношенията с водещите държави в ЕС.

 

Преди 4 минути, nik1 said:

Турция ще бъде изритана от НАТО

Турция никога няма да бъде изритана от НАТО и няма да бъде допуснато сама да излезе , с цената на преврати , както вече неведнъж е правено - заради две неща , 

1 Геостратегическо положение - геостратегически партньор.

2 Огромна армия и евтино пушечно месо.

Да ви добавя и на двамата с Киров за някои неща които пропускате. Турция е най-поддържания от САЩ партньор по НАТО, много често в ущърб на Гърция, за нас като младши партньор въобще не става въпрос, даже не ни имат наум.

Никиии , моите отношения с Турция са в ред:ae:. Събудете се най сетне, стига сте си завирали главите в пясъка. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, nik1 said:

Ако искаш пусни си тема в алтернативна история, вместо щом нещо ти е криво на Турция, да си го изкарваш в темата си.

Темата за "Турция напада България" според мен също е за Алтернативна история. Затова и не обърнах голямо внимание на закачката на Капитана в иначе експертно написания му постинг.

Лично си промених мнението за Кипър, след като прочетох фактите около този конфликт. Аз самият го бях посочил някъде, но съм сбъркал тогава, защото там историята е коренно различна. Ник е прав: резултатът с инвазията на турски въоръжени сили е следствие от провокацията на гръцката Хунта на Черните полковници, която организира военен преврат в Кипър. Гърците започват тази война и я губят, без даже да имат куража да я водят. Формално там война между Турция и Гърция никога не е имало, Кипър не е бил член на НАТО. След този конфликт Хунтата в Гърция пада от власт и Гърция тръгва по съвсем друг път.

Няма значение, влизайки в такива спорове, съсипваме добре и конструктивно вървящата тема, в която можем да бъдем полезни не само на себе си, все пак четат ни доста други хора.

Всъщност най-ценното в постинга на Капитана е анализа му на възможностите на хипотетично модернизираните бронирани машини и такива закупени без модернизация като нови - в случая той е избрал Патрия, вместо Командо Селект, явно е решил, че това е по-вероятния вариант за избор. По някакво странно съвпадение и може би интуиция и аз реших, че финландската оферта е по-вероятно, а и по-изгодно за нас да бъде приета.:564da112d749c_wink(1):

И модернизирането не изключва и възможността да се закупят нови машини с перспектива да се произвеждат тук и продават зад граница, това не е перспектива за пренебрегване.

Защо обаче изключихме ПЗРК от въоръжението на българските бронирани машини, нали в продължение на десетина постинга го обсъждахме? После някак си изпадна от арсенала им, няма го и в израелския вариант на автоматизирана система за стрелба, все едно въобще не е ставало дума.

Продължавам да си защитавам гледната точка, че авиацията и ПВО са най-слабото звено в българските въоръжени сили.

 

 

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, Capitainofmarine said:

Никиии, Турция отдавна официално се прости с плановете , ако те въобще са били искренни да стане  член на ЕС. Нещо повече охладиха се , до открити политически спорове отношенията с водещите държави в ЕС.

Самата Турция разбира че не е готова за членство, но тъй като никога не се отказвала от преговорите за присъединяване (на срещата на ББ с Министър-председателя на Турция отново беше повдигнат въпроса за преговорите за членство)  , трябва да приемем че има дългосрочни намерения да бъде член на ЕС.
За какво и е да води преговори, за си променя законодателството , да "затваря" глави, да изпълнява препоръки, ако няма да прави нищо в края на краищата?!

-----------------------

Ердоган нека да си спори, гледайте какво всъщност иска:  споровете и блъфоветете му целят либерализиране на визовия режим, което е вид желание/намрение за задълбочаване връзките с ЕС..

 

Преди 4 минути, Capitainofmarine said:

Турция никога няма да бъде изритана от НАТО и няма да бъде допуснато сама да излезе , с цената на преврати , както вече неведнъж е правено - заради две неща , 

НАТО не е махленски клуб от Хаваите или село Долно Нанагорнище(където бабаитите си правят каквото си искат ), както се опитваш да го изкарваш , а военно-политически съюз. Не може да има НАТО (договор), в който малките членове се чувстват заплашени военно от големите...(след като идеята е да получат сигурност чрез договора) .Иначе: Турция не може да напада членка ,това е в нарушение на договора, и ще бъде санкционирана.. (да разбирам ли че според теб Германия ще каже "ОК няма проблем", Холандия също; Франци,Гърция;Черна Гора,Румъния,Вишеградската Тройка, Скандинавските страни, и Събрия и Македония(бъдещи членове) - всички ще казват ОК, няма проблем бе..

 

НАТО не би позволило на Ердоган да го разтури с такъв ход, дори с цената на свалянето му ми звучи по-логично..

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 27 минути, nik1 said:

НАТО не би позволило на Ердоган да го разтури с такъв ход, дори с цената на свалянето му ми звучи по-логично..

+ В друга военна тема надълго и нашироко го обсъждахме, тогава преведох и аргументи с икономиката на Турция, обвързана с европейската.

Въобще ако пишем за вероятностите Турция да взриви връзките си с ЕС, НАТО и САЩ - защото това би означавало военно нахлуване в България, - трябва да се отвори тема по-скоро в раздел Икономика, където ще стане съвършено очевидно, ако се направи прецизен анализ, че такъв ход на Турция, независимо дали ще го направи Ердоган /по мое мнение той е пресметлив прагматик/ или друг, би означавало политическо и икономическо харакири за Турция. Такъв безумец-политик ще си го свалят от власт самия турски елит, преди да ги е самоубил.

Но е за друга тема и за друг раздел, въпросите въобще не са акцентирани върху военни възможности, нито дори върху политически, основата за анализ е икономика. Ето защо предлагам да не затъваме тук в спорове в тази тема, просто я съсипваме така.

п.с. Разбирам естествения инстинкт на всеки военен човек да дефинира "Основен Противник", но дефинирането не е задължително, а и дори не е целесъобразно /Сръбско-Българската война!/ да се персонифицира; затова предлагам да пишем и говорим в тази тема за Атакуващ Противник, мисля че по този начин и дефинираме основната задача на българските въоръжени сили на българска територия.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, Б. Киров said:

Но е за друга тема и за друг раздел, въпросите въобще не са акцентирани върху военни възможности, нито дори върху политически, основата за анализ е икономика. Ето защо предлагам да не затъваме тук в спорове в тази тема, просто я съсипваме така.

Само да вметна:

Икономика -  да , но и политика и военно дело. Прочетох договора за НАТО. Сигурността на всеки член на севератлантическия договор е гарантирана с чл 4. и чл 5.
Чл. 5 позволява при заплаха на сигурноста на член от договора, да задейства се клаузата на колективната отбрата; Нападениято на Турция срещу друг член на НАТО  се смята като нападение срещу останалите членове По- просто казано ако Турция нападне България, съюзниците са в правото си да  ни защитят.
(Предполагам че Капитана ще го приеме трудно или ще откаже да го приеме, но това е положението)

Цитирай

Разбирам естествения инстинкт на всеки военен човек да дефинира "Основен Противник", но дефинирането не е задължително, а и дори не е целесъобразно /Сръбско-Българската война!/ да се персонифицира; затова предлагам да пишем и говорим в тази тема за Атакуващ Противник, мисля че по този начин и дефинираме основната задача на българските въоръжени сили на българска територия.

Прав си много, и ще кажа че е много трудно един обикновен гражданин да комуникира с български "шапкари" (не визирам Капитана ,а мои познати), чийто "враг и противник (единствен)" навремето е бил Турция, Русия (СССР) - "Големия Брат", а "най-добрия приятел на хората"- БКП..

-----------------------------------------

Един интерес момент от моя опит:
Не ме бяха викали в запас горе долу 10 години, но си смених местожителството/адреса (отидох да живея и работя в София), и картонът ми се оказа най-горе в  "стека" в кварталната секция на военното окръжие, Вследствие  на това подреждане от военното окръжие ме "нарочиха" за запаси (практиката е да викат от "последните",като започват от най-горните в стека) През 1997 година ме взеха в запас и ни пратиха някъде в блиост до сръско-българската граница. "Противникът" ни беше нападнал  със самолети и ние трябваше да ги "сваляме" - основният противник ни беше Сърбия..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 55 минути, nik1 said:

Прав си много, и ще кажа че е много трудно един обикновен гражданин да комуникира с български "шапкари" (не визирам Капитана ,а мои познати), чийто "враг и противник (единствен)" навремето е бил Турция, Русия (СССР) - "Големия Брат", а "най-добрия приятел на хората"- БКП..

Ще си позволя тук нещо, дано не ми се разсърди Капитана, чел съм негови разкази и по мое мнение той е талантлив и оригинален български писател, но не бих си позволил да пиша повече за това без негово разрешение. А и в настоящето си, доколкото той сам се представи, Капитана е типичен представител на средната класа, предприемач със свой бизнес. Ценя мнението му на офицер от запаса, защото е подплатено с компетентност и много четене и осмисляне.

Преди 55 минути, nik1 said:

Един интерес момент от моя опит:
Не ме бяха викали в запас горе долу 10 години, но си смених местожителството/адреса (отидох да живея и работя в София), и картонът ми се оказа най-горе в  "стека" в кварталната секция на военното окръжие, Вследствие  на това подреждане от военното окръжие ме "нарочиха" за запаси (практиката е да викат от "последните",като започват от най-горните в стека) През 1997 година ме взеха в запас и ни пратиха някъде в блиост до сръско-българската граница. "Противникът" ни беше нападнал  със самолети и ние трябваше да ги "сваляме" - основният противник ни беше Сърбия..

И преди съм го писал във форума, през цялата ми военна служба недалече от сръбската граница ни вдигаха десетки пъти по тревога заради сръбската авиация, това не значи, че считам тези съседи за противници, но така беше. Иначе ме викаха запас редовно до едно време, бяха ме абонирали "куфарите" от Окръжието, последния път беше като във филм на Кустурица, но да не разказвам тук швейковски истории, те са за друга тема.:ag:

"Чл. 5 позволява при заплаха на сигурноста на член от договора, да задейства се клаузата на колективната отбрата; Нападениято на Турция срещу друг член на НАТО  се смята като нападение срещу останалите членове По- просто казано ако Турция нападне България, съюзниците са в правото си да  ни защитят."

Според мен в правото си и в задължението си по силата на Член 5:

Член 5

Страните по Договора се договарят, че въоръжено нападение, предприето срещу една или повече от тях, в Европа или в Северна Америка, ще се разглежда като нападение срещу всички тях, вследствие на което те се договарят, че в случай на такова въоръжено нападение всяка от тях, упражнявайки правото си на индивидуална или колективна самоотбрана, признато в член 51 от Устава на Организацията на обединените нации, ще окаже помощ на нападнатата страна или страни по Договора, като незабавно предприеме, индивидуално и съгласувано с останалите страни по Договора, такива действия, каквито смята за необходими, включително употребата на въоръжена сила, за възстановяване и поддържане на сигурността в Северноатлантическата зона.

Всяко такова въоръжено нападение и предприетите като следствие от него мерки ще бъдат незабавно доведени до знанието на Съвета за сигурност. Осъществяването на такива мерки ще бъде прекратено, след като Съветът за сигурност предприеме необходимите стъпки за възстановяване и поддържане на международния мир и сигурност.

http://cao.bg/северноатлантически-договор-вашинг/

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, nik1 said:

 

Един интерес момент от моя опит:
Не ме бяха викали в запас горе долу 10 години, но си смених местожителството/адреса (отидох да живея и работя в София), и картонът ми се оказа най-горе в  "стека" в кварталната секция на военното окръжие, Вследствие  на това подреждане от военното окръжие ме "нарочиха" за запаси (практиката е да викат от "последните",като започват от най-горните в стека) През 1997 година ме взеха в запас и ни пратиха някъде в блиост до сръско-българската граница. "Противникът" ни беше нападнал  със самолети и ние трябваше да ги "сваляме" - основният противник ни беше Сърбия..

Ами така де, ние 90г. бяхме пред война със Сърбите. Ама кой знае защо, това изобщо не се коментира, никъде ! Положението беше много сериозно, аз никъде не съм се подписвал да си мълча така ,че се чувствам свободен да го коментирам. Сърбите и Гърците искаха да делят Македония, всъщност се чакаше само сигнал за окупация. Ние , бяхме на границата и чакахме сигнал да нападнем сърбите. След много време чух , че турците са били готови да нападат гърците ако решат нещо да направят. Гърците ги достраша, а и сърбите не посмяха щото вече затъваха в Босна и Хърватия. Спяхме в окопите и цялото оръжие беше по блиндажите, и най-страшното беше изнасянето на касите, всеки знаеше, изнесат ли касата ,значи война. Сърбските войници като ги срещахме по-границата само повтаряха " Война брато,ще се мре" бяха се оакали от страх. Оттогава имам лошо мнение за тях ,само на маса са велики, като стане нещо, бледнеят. А и имаше защо да ги е страх, нашите гори бяха пълни с войска. Гледаш гора а като влезеш, народ и техника много.Та така,размина се, сърбите ги достраша.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, Б. Киров said:

Ще си позволя тук нещо, дано не ми се разсърди Капитана, чел съм негови разкази и по мое мнение той е талантлив и оригинален български писател, но не бих си позволил да пиша повече за това без негово разрешение. А и в настоящето си, доколкото той сам се представи, Капитана е типичен представител на средната класа, предприемач със свой бизнес. Ценя мнението му на офицер от запаса, защото е подплатено с компетентност и много четене и осмисляне.

Нямах предвид Капитана..  Той няма как е да "шапкар" със 3-месечното ШЗО, което е изкарал след казармата (?)

Аз заплаших шефа на  военна болница  ще ги съдя и или "ще сезирам някого, понеже в болницата им стават измами" - един млад лекар ме изкара без диоптри, (аз съм късоглед обаче!),  и така ми се размина ШЗО-то след казармата, писаха ми правилните диоптри; Предполагам че е имало някакво устно нареждане да се набират бройки за ШЗО-то на всяка цена..

---------------------------------
Аз не твърдя, че техния на, шапкарите, "хардуер" е "лош". Въпросът според мен опира до "софтуер":

1) Повечето от тях смятат че само тяхното мнение е меродавано - свикнали са да дават заповеди

2) Имат непоклатими политически  и "икономически" виждания.

3) голямато мнозинство не са еридуирани (армията не изисква образование и ерудиция) и това съчетано с 1 и 2 прави катастрофа комуникацията им с другите хора

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Б. Киров said:

"Чл. 5 позволява при заплаха на сигурноста на член от договора, да задейства се клаузата на колективната отбрата; Нападениято на Турция срещу друг член на НАТО  се смята като нападение срещу останалите членове По- просто казано ако Турция нападне България, съюзниците са в правото си да  ни защитят."

Според мен в правото си и в задължението си по силата на Член 5:

Член 5

Страните по Договора се договарят, че въоръжено нападение, предприето срещу една или повече от тях, в Европа или в Северна Америка, ще се разглежда като нападение срещу всички тях, вследствие на което те се договарят, че в случай на такова въоръжено нападение всяка от тях, упражнявайки правото си на индивидуална или колективна самоотбрана, признато в член 51 от Устава на Организацията на обединените нации, ще окаже помощ на нападнатата страна или страни по Договора, като незабавно предприеме, индивидуално и съгласувано с останалите страни по Договора, такива действия, каквито смята за необходими, включително употребата на въоръжена сила, за възстановяване и поддържане на сигурността в Северноатлантическата зона.

Всяко такова въоръжено нападение и предприетите като следствие от него мерки ще бъдат незабавно доведени до знанието на Съвета за сигурност. Осъществяването на такива мерки ще бъде прекратено, след като Съветът за сигурност предприеме необходимите стъпки за възстановяване и поддържане на международния мир и сигурност.

http://cao.bg/северноатлантически-договор-вашинг/

Чаках ти го кажеш или напишеш....На мен , за разлика от теб, не ми вярват опонетите ми, а и ти се изразяваш много по-добре от мен.....

Иначе, да, видях "задължението им", но реших да го спестя, с идеята, че  ако някой прояви интерес, сам ще го го види... Ако пък няма интерес, то каквото и да пиша, е без значение...

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 16 минути, nik1 said:

3) голямато мнозинство не са еридуирани (армията не изисква образование и ерудиция) и това съчетано с 1 и 2 прави катастрофа комуникацията им с другите хора

+ Напълно споделям това ти мнение. Офицерите и професионалните войници, според мен, са най-важното за армията ни, даже много по-важно от техниката в нея.

Прав си, че в БНА манталитета на повечето офицери беше такъв, какъвто го описваш. Познавам някои офицери от тази армия, които след като се уволниха сравнително млади оттам, буквално се оказаха негодни и неприспособими към цивилния живот. Не успяваха да се адаптират, защото, според мен, бяха загубили напълно навик да мислят самостоятелно и да вземат адекватни решения.

В тримесечна ШЗО само получаваш тапия за офицер от запаса, но на практика там не подготвят професионални офицери, пиша от личен опит. Няма начин професионален печатар на офсетова машина да има нужда поне от 5-7 години да учи занаята си, за да стане майстор в него и да му дадат право да работи сам на такава машина /говоря за големи и скъпи машини/, а професионален военен да се подготви за година-две или дори за 4. Това си е висококвалифицирана професия и изисква непрекъснато образование и практика. За да привлечеш там качествени хора, трябва да им предложиш перспектива за развитие и кариера, освен добро заплащане.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 21 минути, nik1 said:

Чаках ти го кажеш или напишеш....На мен , за разлика орт теб, не ми вярват опонетите ми, а и ти се изразяваш много по-добре от мен.....

Иначе, да, видях "задължението им", но реших да го спестя, с идеята, че  ако някой прояви интерес, сам ще го го види... Ако пък няма интерес, то каквото и да пиша, е без значение...

Тук опоненти и почитатели сред пишещите сме малцина, разделени в някакви форумни групи по интереси, така че си прав, че понякога каквото и да пишеш то сякаш няма значение.

Обаче, според мен, всъщност има и то голямо. За читателите, които не пишат, но четат.

А ти имаш какво да им напишеш, така че - не чакай от мен, защото и аз правя същото:ag: и накрая печели... Кой?:af:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, Б. Киров said:

Разбирам естествения инстинкт на всеки военен човек да дефинира "Основен Противник", но дефинирането не е задължително, а и дори не е целесъобразно /Сръбско-Българската война!/ да се персонифицира; затова предлагам да пишем и говорим в тази тема за Атакуващ Противник, мисля че по този начин и дефинираме основната задача на българските въоръжени сили на българска територия.

:ah:Подцени ме приятелю! Апропо, бъди дискретен - моля те!  Дадох ви една хипотетична ситуация и то за да подчертая, че не бива да принизяваме бойните възможности на БМП 1 защото те са едни във война и втори във противопартизански действия, а ме нападнахте с тоягите. Някак си некрасиво се получи. Но си прав разводнихме темата.

От друга страна след като ме нападнахте ще изразя мнението си и приключвам с обясненията по тема възможно ли е Турция да е наш  евнтуален противник.

1 Винаги съм твърдял, че нашите отбранителни способности трябва да са такива че да ни дадат възможност да защитим страната / от евентуална агресия на евентуален противник / , никога не съм говорил друго освен, че готвноста ни за отбрана трябва да бъде нещо повече от това да отразим евентуална агресия поотделно на всяка една от съпределните ни държави / Турция, Гърция, Македония,Сърбия и Румъния и тези които чрез Черно море са ни съпределни/. А също така да можем да изпълним задълженията ни като страна съюзник в НАТО. Никога не съм дефинирал Основен противник.

2 Разчитате на ЕС за санкции и защита. Русия е санкционирана вече 3-та година и какво ? Това върна ли Крим в състава на Украйна - въобще не става въпрос за историческа справедливост, както виждате не говоря за нея. Санкциите спряха ли стратегическите икономическиотношения между Европа и Русия - газта си тече към Европа, вече Северн поток два, вече Турски поток /апропо Европа спря Юония поток през България под разни предлози но не спира разклонението на Турския поток от Турция към Европа, нефта си тече към Европа, метали черни цветни и ценни също пътуват - в обратна посока пътуват евра/

3 Турция е икономически обвързана и зависима от Европа - да европейските и американските и израелските концерни инвестираха в гражданско производство и военно производство в Турция - това ще спре ли Турция от агресия - не , това ще спре Европа от твърди мерки по отношение на Турция -да - по същия начин както я спира в момента с санкциите за Русия.. Обвързаноста и зависимоста за която говори уважаемия Ник 1 е и обратнопропорционална - всяка тояга има два края и ако вие това го забравяте - бизнесмените които дърпат конците на правителствата никога не го забравят. Има и друго, в икономическо отношение Турция е много по-голям и желан партньор от България / която е хронично бедна с унищожена икономика, и вечно хленчеща за още програми и помощи/ кого ще избере Европа де факто / де юре е друга реалност/?

И така нататък и така нататъка...

Не предмет на тази тема това обсъждане истина е! Но нападайки ме , ме принудихте да се отбранявам.:aikido: Имай предвид че не съм  размахал тоягата още:ag: И то от уважение и приятелски чувства.

Предлагам да продължим с модернизациите и да спрем спора - апропо веднага след като ме упрекнахте предложих да не преливамеот пусто в празно.

Има една латинска сентенция Кредендо видис! - транслитерирам я на кирилица - вярвай и ще видиш!

Аз съм готов да продължим по темата с модернизации и реорганизации , ако има интерес. Това не значи че само аз трябва да предлагам такива.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Турция е хипотетичен противник, каквито са Сърбия, Гърция, Румъния, Македония и Русия, а ти задълбаваш, и се опитваш да налагаш вижданията си как "спокойно" Турция щяла да ни нападе, и как нямало да има проблем (е грешиш, от турска страна нито има желание, нито има интерес да ни нападат и завладяват, а проблемът на Турция ще е много голям, ако  опита да го направи)

Не те "нападам", просто не съм съгласен с това виждане и докато продължаваш да се опиваш да го "доказваш " и налагаш, аз ще ти опонирам..(не си свикнал да ти противоречат и опонират, или греша, нещо друго е?)

Цитирай

2 Разчитате на ЕС за санкции и защита. Русия е санкционирана вече 3-та година и какво ?

Разчитаме на ЕС и НАТО. Крим/Украйна не е член на ЕС и НАТО, и Турция не е Русия

 В Русия Путин се несменяем, няма опозиция  и няма опозиционни партии, за разлика от Турция, където обществото  е разделено "за" и "против" Ердоган, i има действащи опозиционни партии.

Какво ли? Руската икономика спадна драстично след март 2014 (причните са комплексни) , рублата се обезцени, народът обедня, но въпреки това Путин все още е на власт и в Русия няма опозиция.

При евентуален спад  на турската икономика Ердоган и партията му ще бъдат много по-тежко и комлицирано състояние отколкото са сега. Защо? Неговият възход и този на партията му е свързан с икономическия възход и растеж на Турция. Без този икономически възход, партията му нямаше да получaва подкрепата на обикновеното консервативно население.

https://tradingeconomics.com/turkey/gdp (вижте графиката разгърнато - в периодът от 2001/2002 г., когато AKP идват на влaст до 2013 година турската икономика нараства четирикратно)

Агрументирам се:

Нали не мислите че хората които го подкрепят, ей така, изведнъж са станали консервативни? Не, те са си там винаги, както и проблемите с кюрдите, но реформите и управлението на AKP доведе до невиждан икономически растеж и просперитет, което  "задържа" Ергоган и партията му на върха.

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Апропо - не е вярно, че Балканите не са важни за НАТО и ЕС

Напротив, важни са и това го показаха бързите приемания на Румъниия и България в НАТО и особено в ЕС (където бяхме приети по милост), както и бързият прием на останалите балкански страни (Хърватия в НАТО и ЕС, и Албания и Черна гора в НАТО)

Защо е важно Балканите да са в ЕС и НАТО,  всеки може да си отговори.. Освен традиционата и изконна причина (лишава се Русия от влияние на Балканите),има е една друга; Балканите са "барутния погреб" на Европа и всяка война тук се отразява на стабилността на континента, в някой случай направо повличаме войните, Балканската криза и война е прелюдие към ПСВ!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 7 часа, Capitainofmarine said:

Аз съм готов да продължим по темата с модернизации и реорганизации , ако има интерес.

1.jpg.1f8324361cb92ea5022e62deddfcc5ae.jpg.6efd73502e0e7039522dd69cf9b6a0a1.jpg

Това е синтезирания вид за количество бойна техника в българската армия, според План 2020, извадих го от темата за сравнителен анализ на балканските армии.

Каквото и да обсъждаме за бронирани бойни машини, бройката в него е около 400. Има планирана сума от 1.2 млрд лева за купуване на нови 238, ние може да обсъждаме тук всичко, но политиците са взели решение, сега можем само да гадаем, дали ще ги закупят от Текстрон, от Патрия или от някой друг. И дали след като като ги закупят, ще има някакво офсетно асемблиране на българска почва, надявам се да има такова.

Като гледам графиката от План 2020, остават още максимум около 200 бронирани бойни машини, след като бъдат постепенно извадени 238 броя от ново закупените, които подлежат на модернизация. Какво ще бъде оставено - БМП-23, БМП- 2 или БМП-1, за да бъде модернизирано, няма никаква конкретика.

Също така, ще бъде ли правена модернизация на машини, оставени в резерв, но в този план такива не са отразени, нито като количество, нито като вид.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Б. Киров said:

 

Това е синтезирания вид за количество бойна техника в българската армия, според План 2020, извадих го от темата за сравнителен анализ на балканските армии.

 

 

Колко са резервни и на склад пиши , така е заблуждаващо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, bulgaroid said:

Колко са резервни и на склад пиши , така е заблуждаващо.

Нищо не пише в този План, за да те заблуждавам, цитирам графиката, както е дадена в него. Ако имаш конкретна информация, напиши.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 48 минути, Б. Киров said:

Нищо не пише в този План, за да те заблуждавам, цитирам графиката, както е дадена в него. Ако имаш конкретна информация, напиши.

Имаше някъде и тук се публикува, това е без резерва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Пратих писмо до премиера и една медия във връзка с притесненията си за Грипен..

Ако бъда "изчезнат" (това май беше от параграф 22, по Джоузеф Хелър), да не се чудите :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, nik1 said:

Пратих писмо до премиера и една медия във връзка с притесненията си за Грипен..

Ако бъда "изчезнат" (това май беше от параграф 22, по Джоузеф Хелър), да не се чудите :)

Ще те помним :ae:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Б. Киров said:

Каквото и да обсъждаме за бронирани бойни машини, бройката в него е около 400. Има планирана сума от 1.2 млрд лева за купуване на нови 238, ние може да обсъждаме тук всичко, но политиците са взели решение, сега можем само да гадаем, дали ще ги закупят от Текстрон, от Патрия или от някой друг

Вече не са 238 а са 198 за същата сума, И както върви работата ще са на Текстрон - вестник Отбрана министър Каракачанов.Ще са 6Х6. реинкарнацията на старата им техника отпреди виетнамската война.

Тка е горе -долу.

Ами имаме две механизирани бригади , още отделни батальони за една бригада , стават три. От бригадата специални сили поне единия батальон трябва да е на лек бронетранспортьор , те ти ги 300 ББМ сложи 12 батареи батальонни, 2 дивизиона бригадни ето ти със самоходните арт системи 400. Танковете са за два батальона по един на механизирана бригада. зада я направят общовойскова. а бе не ми се говори. Основното като огнева мощ което остана - самоходната артилерия  лека полека го чистят. Няма танкове , няма артилерия няма реактивна артилерия, военната мощ остава на гол Калашников.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 48 минути, Capitainofmarine said:

Вече не са 238 а са 198 за същата сума, И както върви работата ще са на Текстрон - вестник Отбрана министър Каракачанов.Ще са 6Х6. реинкарнацията на старата им техника отпреди виетнамската война.

Видя ми се невероятно, но прочетох така е: и то ще се "придобиват" в течение на 7 години. Средно един брой излиза за 3.2 млн. щатски долара. При разсрочена доставка за 7 години, за които 7 години трябва да се изплатят 60 процента, тоест по 1.8 млн. щатски долара, докато ги придобие армията, останалите пари за следващите 5 години.

Горе цитирах източник за сделка на армията на Оман, която придобива машини от същата фирма и същата модификация по 1 млн. долара за брой, доставени веднага. Миналата година, 2016.

Но комент, както се казва.

А, и нещо интересно като детайл, щели да бъдат включени и български фирми за ремонтни дейности, разбираш ли.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...