Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 12 минути, Б.Богданов said:

Що ли?

Създаването на качествена наборна армия изисква време и най-вече промяна на мисленето. Пример, швейцарската армия и/или израелската.

Ако незабавно се пристъпи към създаването на такава в България би било сериозно връщане назад. Добър вариант, след време да се създаде смесен тип - наборни и професионални войници /моделът в руската федерация/.

Аз лично съм против опитите за създаване на наборна армия към момента. Не сме дорасли за подобно нещо. 

Казваш , по-скоро пишеш това, което мисля. Аз и го писах но в За казармата без емоции. Казарма трябва да се прави! Но не от днес за утре! Но и да се чака не трябва. Първото с което да се започне е НВО в средното училище. И докато минат 4 години за първия випуск и дойде време за първия набор има време да се построят казармите и инфраструктурата. Това не е чак толкова много като разходи. - например за 2016 са се родили около 30 хил. деца от тях 16 хил. момчета.

И да се работи за преодоляване на изкуствено създаденото негативно отношение към армията.

Редактирано от Capitainofmarine
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 237
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители
Преди 13 минути, sir said:

Всичко това е много интересно. Само че ако наистина стане конфликт, в който България да е директно намесена, някак не ми се вярва на някого някъде изобщо да му дреме за шведската конституция.

Не разбираш.. Да почетвъртя ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, sir said:

Всичко това е много интересно. Само че ако наистина стане конфликт, в който България да е директно намесена, някак не ми се вярва на някого някъде изобщо да му дреме за шведската конституция.

Едно процедурно отклонение: не съм особено сигурен каква е ползата да си говорим за едно и също в пет отделни теми, затова каквото имам да казвам, ще го кажа тука. За мене има точно два реални сценария за военен конфликт, при които може да се наложи да влизаме в бойни действия с всичко налично (вкл. потенциалните ни Грипени). Първият е някакъв мащабен конфликт по оста НАТО - Русия, при който, първо, нищо така или иначе няма да зависи от нас и нашите Грипени, и второ, ситуацията като цяло най-вероятно ще е тотален fubar и я е останало нещо от Швеция, я не, така че може и изобщо да няма кой да ни напомня за шведското законодателство. И вторият сценарий е споменатият вече в няколко поста из темите вариант с мощна турска агресия, което за мене ще рече, че НАТО е предало Богу дух и всеки е сам за себе си, от което ще последва верижна реакция от войни ол овър дъ плейс. Сиреч, и при двата сценария не виждам на кого точно ще му дреме за шведското законодателство.

Сир,

е-е-е , след това обръщение и езика ми не се обръща да говоря на "ти":ae:

Има и трети вариант , който пропускаш. Помниш ли преди някакво  време  месец два - три един американски конгресмен раздели Македония между Албания и България.Не че чак толкова обичат България, но трябва някой да обере негативизма, докато създават велика Албания. Тогава се поразрових и прочетох доста неща. Да наистина американските стратези от обкръжението на Тръмп са озадачени , как едновременно да поддържат Македония и как да правят велика Албания.

Направиха Косово и когато косовари се опитаха да косовизират Македония - американците ги спряха. Сега вече не биха ги спрели.Крепяха американците статуквото с Македония - вече не.

Ще ни натресат една война. Ние за гасене на горски пожари не сме готови. Защо война, защото Сърбия и Гърция няма да останат безучастни. Виждам нови балкански войни в бъдеше и пак заради Македония.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 28 минути, Capitainofmarine said:

И да се работи за преодоляване на изкуствено създаденото негативно отношение към армията.

Смятам, че без да е самоцел и да се прави нещо в тази посока, негативното отношение към армията постепенно избледнява, вероятно романтика и т.н.

Аз имам две момчета на 21 и 26 години. И двамата съжаляват, че няма армия в която да послужат известно време, но не съм убеден, че ако службата беше задължителна отношението на младите мъже  би било съвсем същото. 

Спомням си аз и моите връстници с какво нежелание постъпихме в БНА.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Б.Богданов said:

Смятам, че без да е самоцел и да се прави нещо в тази посока, негативното отношение към армията постепенно избледнява, вероятно романтика и т.н.

Аз имам две момчета на 21 и 26 години. И двамата съжаляват, че няма ария в която да послужат известно време, но не съм убеден, че ако службата беше задължителна отношението на младите мъже не би било съвсем същото. 

Спомням си аз и моите връстници с какво нежелание постъпихме в БНА.

Да са ти живи и здрави! Аз пък вече съм два пъти дядо! Да има нещо такова, избледнява негативизма, но си мисля и, че това е от безизходицата - а армията е най-големия работодател в Бг.

Колкото до армията що така с нежелание,аз с желание например,- прави ми мнение, че отслужилите в годините на демокрацията са множеството от негативно настроените против наборна казарма...

Да-а болни времена бяха тогава. Сринаха се морални ценности и категории, и все още няма нищо ново на тяхно място. май са прави марксистите " Битието определя съзнанието"!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 9 минути, Capitainofmarine said:

Да са ти живи и здрави! Аз пък вече съм два пъти дядо! Да има нещо такова, избледнява негативизма, но си мисля и, че това е от безизходицата - а армията е най-големия работодател в Бг.

Колкото до армията що така с нежелание,аз с желание например,- прави ми мнение, че отслужилите в годините на демокрацията са множеството от негативно настроените против наборна казарма...

Да-а болни времена бяха тогава. Сринаха се морални ценности и категории, и все още няма нищо ново на тяхно място. май са прави марксистите " Битието определя съзнанието"!

Благодаря!

Негативизмът наистина избледнява - няма спор. Остават спомените, приятелствата и носталгията по младостта.   

Това, че армията е голям работодател е вярно, но нивото на обучението не е на ниво.  Това са мой лични наблюдения. През миналото лято, когато прекарах около седмица в Странджа. В един от хотелите моето семейство бяхме настанени заедно с 20-на войника. Доста си поговорихме. Е, никой от тях не беше очарован от заплащането, предоставените им възможности, проведените им курсове и т.н. 

* * *

За времената през деветдесетте нямам наблюдения, но нещата, които съм чел са отчайващи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 24 минути, nik1 said:

Не разбираш.. Да почетвъртя ли?

Нема нужда, всички схванахме вече - не искаш Грипени. Нямало да има кой да ги поддържа при война, щото шведската конституция, бла бла. Разбрахме. Навътре си в нещата с шведската правна система, навътре си в нещата по преговорите и т.н. 

А иначе, г-н Капитан (хехе), по принцип сте прав. Възможен е и такъв сценарий, при който нещо да започне я от Македония, я от Босна (щото и там ситуацията не е никак розова). При който обаче, по моему, основната заплаха за нас отново ще е някоя от посочените по-горе. Щото такъв един конфликт, ако не се овладее бързо от големите играчи, неминуемо ще ескалира до един от двата ми сценария. Или и до двата едновременно. Локално конфликтче, в което някой да ни остави да делим нещо с Гърция, Албания или Сърбия, няма кой да допусне.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Б.Богданов said:

За времената през деветдесетте нямам наблюдения, но нещата, които съм чел са отчайващи.

И аз така , но сега като чета какво пише един съфорумец, чак му се ядосах, а иначе винаги ми бил симпатичен - интелигентен млад човек.

Та тези от последните набори докъм 2005 година са най-нахъзените срещу казармата.

Хубав ден ти желая!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Capitainofmarine said:

 

 

Ти бил ли си  в Странджа? Това да не ти е Пирин или Рила?  Да си чувал народната песен за Инджето дето се казва на "заплакала ми на Странджа баир гората"?Това е ниска , мека , заоблена планина. Тя е просечена от много и удобни и добри пътища. До нея е Сакар , там няма такива пътища но тя си е просто гористо хълмиста. После до Родопите следва тракийската низина. Няма я линията Крали Марко, няма войска която да пази - Звездец , Грудово , Елхово - може и да си чувал но да си обърнал внимание че там няма войска - отдавна .Като  щраус си си заврял главата в пясъка и си казваш - няма страшно - а задника ти стърчи гол, самотен и забелен!:ag:

 

И за да не съм голословен, тука едни пичове с хубави фланелки цвят каки, стилни полички и удобни евтини джапанки. На една равна,хубава поляна громят настъпваща колона на саудитските проксита или още наречени суданци, и то при тотално превъзходство на саудитската армия във всичко. Те това е съвременната война.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 23.05.2017 г. at 15:18, sir said:

А иначе, г-н Капитан (хехе), по принцип сте прав. Възможен е и такъв сценарий, при който нещо да започне я от Македония, я от Босна (щото и там ситуацията не е никак розова). При който обаче, по моему, основната заплаха за нас отново ще е някоя от посочените по-горе. Щото такъв един конфликт, ако не се овладее бързо от големите играчи, неминуемо ще ескалира до един от двата ми сценария. Или и до двата едновременно. Локално конфликтче, в което някой да ни остави да делим нещо с Гърция, Албания или Сърбия, няма кой да допусне.

Нас трудно ще ни заденат с Босна, но Македония ни е хронично болния романтичен цирей на задника.:bg:Дон Рорабейкър мисля на български - конгресмен и човек на тати Тръмп.

согласно публикации, Рорабакер произнес: "На меня все из-за этого разозлятся, ну и пусть. Македония - не страна. Простите, но это не страна". Он пояснил, что, на его взгляд, албанцам и косоварам в Македонии "надо быть частью Косово", а остальным - "частью Болгарии или любого другого государства, с которым они в родстве".

https://tsargrad.tv/articles/zapad-likvidiruet-makedoniju_51797

Потърси повече сам ще ти е интересно!!!

Иначе това е каруцата на антирусизма /русофобията/, нас ни товарят на нея, но това е и морков пред сърбите, стараят се да ни откъснат от руското влияние , ако стане и сърбите.

Така че разбира се без великите сили статуквото няма да мръдне но именно САЩ го клатят, засега само като звънче  или морков .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Capitainofmarine said:

 

Капитане, изгледах го отначало до край, после от края към началото. За мен няма големи изненади, като изключим италианците и турците, но за експертите едва ли. Всъщност кой е правил тази класация и по какви критерии?

п.с. Но който и да е, клипът е бил изгледан 4 631 626 пъти и има над 2000 коментара от всички краища на света; естествено местния патриотизъм е пренаредил класацията многократно в различни конфигурации, като са добавени поне още една дузина други танкове :) 4 млн. и половина гледания си е рекорден брой.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 40 минути, Б. Киров said:

Капитане, изгледах го отначало до край, после от края към началото. За мен няма големи изненади, като изключим италианците и турците, но за експертите едва ли. Всъщност кой е правил тази класация и по какви критерии?

Предполагам диванни, интернет експерти. Поставих този клип заради Булгароид, исках ако той го изгледа да обърне внимание че не Лео 2 а К 2 е в основата на Алтай. Освен това корейците са подизпълнители на турския проект по производство на национален танк Алтай. По мнение на западните експерти до появата на последната модернизация на Абрамс след войните в близкия изток и загубите  от РПГ 7  К 2 е най -съвременния танк. Е сега вече говорим  за революшън при Лео и Леклерк пък да не говорим за Т 14 Армата.

Започвам да поднасям данни за артилерията - добри съвременни модификации и възможности за модернизиране на артилерията ни.

Ето и данни за основната ни полева артилерийска система, САУ Гвоздика. Преди това искам да кажа че оръдието е добро , унифицирано като балистика с буксируемото Д 30 - по горе постнах една много интересна модификация с компютаризация и С4І. Ето това трябва на нашия роден Карамфил . АСУОНО - автоматизирана система за управление на огъня и наведение на оръдието и връзка с  останалите коппютри  за пълна картина на бойното поле С4І.

Още повече че Карамфила има нещо което повечето САУ нямат - оптически прибори за право мерене и комулативен боеприпас който пробива 400 и 460 мм хомогенна броня на 2000 м.

Още малко трябва - примерно LAHAT кит на оръдието и мерните прибори и боеприпас 122 мм ПТУР LAHAT с бронепробиваемост 800 мм зад динамична защита. освен това не е нужно да светиш с лазера в целта та да открият че осветяваш, просто трябва да правиш подсветка в ракетата и да удържиш мерника върху целта. Всъщност този кит на арт. системата се нарича КУВ , нещо което нашите танкове нямат . та и те са същия калибър.Освен това ако обикновенния вместо комулативния боезаряд на лахат поставим ОФ или фугасен се получава боеприпас управляем за инженерни съоръжения.  А

по назад Фружин изказа една идея за артилерийските танкове - съчетаваме КУВ с противотанкови и противоинженерни боеприпаси. Самия карамфил си има боеприпас Китолов 2 който е управляем самонасочващ се с външна лазерна подсветка. Прочее по късно ще ги обсъждаме.

Ето инфо за Карамфила : http://wartools.ru/sau-russia/sau-gvozdika-2s1

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Открих друга класация на 10-те най-добри модерни танкове, тя е на Мilitary-Тoday.com, специализиран сайт за оръжия и оръжейни системи

http://www.military-today.com/tanks/top_10_main_battle_tanks.htm

Според мен, трябва да се подхожда твърде скептично към всякакви такива класации, защото обикновено зад тях стоят и комерсиални интереси на производители и търговци. Все пак, ще я постна тук:

Nr.1 Leopard 2A7 (Germany)

Nr.2 K2 Black Panther (South Korea)

Nr.3 M1A2 SEP (USA)The M1A2 SEP is a successor to the M1A2 Abrams.

Nr.4 Challenger 2 (United Kingdom)

Nr.5 Armata (Russia)

The Armata is a new Russian main battle tank of new generation. It was first publicly revealed in 2015. A small batch of these tanks were built. Its full-scale production could begin in 2017-2018.

 The Armata is a clean sheet design with a number of advanced features. It shares little common with the current T-90. The Armata is much bigger.

 Its specifications are classified, however the Armata might be one of the most protected tanks in the world. It has newly-developed base armor, made of steel, ceramics and composite materials. Also Armata has a new add-on explosive reactive armor. It has been reported that Armata will be fitted with new active protection system. It also has a new countermeasures system that reduces the chance of being hit by enemy ATGW with semi-automatic guidance.

 This tank is operated by a crew of 3 men. All crewmembers are seated side-by-side in a well protected armored cell, located at the front of the hull. It is the first production MBT with such crew layout. The tank can operate even with penetrated armor, as far as the crew cell is intact.

 The Armata is also a world's first production MBT with completely unmanned turret. It is armed with a new 125 mm smoothbore gun that is more accurate than the previous Russian tank guns.  This tank can launch anti-tank guided missiles in the same manner as ordinary projectiles. The gun is completed with an autoloader. This tank has a hunter-killer capability.

 It has been reported that this tank is fitted with a diesel engine, developing 1 200 hp.

 Introduction of this new Russian MBT created a stir in the West. Now a number of countries, such as Germany and UK are looking to upgrade their tanks, or develop new designs in order to counter the threat posed by this new Russian tank.

Nr.6 Merkava Mk.4 (Israel)

Nr.7 Type 90 (Japan)

Nr.8 Leclerc (France)

Nr.9 Oplot-M (Ukraine)

With the collapse of the Soviet Union, Ukraine continued development of the T-80UD main battle tank. Their latest version of this tank is the Oplot-M.

  The Oplot-M is fitted with explosive reactive armor of new generation. This MBT inherited from its predecessor automatic ammunition loading system. Ammunition is stored in the main compartment, rather than a separate compartment with a blow-out panels. That's significant drawback of this tank, as one the armor is penetrated it is likely that the ammunition will detonate killing the crew and destroying the tank.

   This latest Ukranian tank is not as accurate against long-range targets as Western rivals, however it can launch anti-tank guided missiles in the same manner as ordinary munitions. These have a maximum range of 5 km.

   The Oplot-M has an independent commander's sight with thermal vision, which gives the tank a hunter-killer engagement capability.

   This Ukrainian tank is superior to the Russian T-90. It has a more advanced add-on armor, more powerful engine and superior fire control system.

   The Oplot-M completed Ukrainian Army trials. However it did not entered Ukrainian Army service due to limited funding. The only operator of this tank is Thailand. Currently the Oplot-M is produced in small numbers.

Nr.10 T-90 (Russia)

 The T-90 is currently the only tank produced in quantity in Russia. It is not as sophisticated as its Western rivals, however it uses proven technology and is cost effective. Currently it is the most commercially successful main battle tank on the global market. Also it is one of the cheapest among modern MBTs.

   The T-90 has a small profile which makes it a harder target to hit. Significant drawback of the T-90 is ammunition stored in the main compartment due to its carrousel-type autoloader. Once the hull is penetrated ammunition detonates by killing all the crew and destroying the tank. This drawback is common to all Soviet, Russian Ukrainian and recent Chinese MBTs. Western tanks have a separate compartment in the turret bustle with a blow-out panels

   The T-90 is not as accurate against long-range targets, however it can launch anti-tank guided missiles in the same manner as ordinary munitions.

   Fire control system of the T-90 was adequate in the 1990s, when this tank was introduced. However currently it is outdated. The T-90 lacks advanced sights with thermal vision, as well as panoramic commander's sight, which would allow to detect and engage targets faster.

   Original version has poor power-to-weight ratio due to its underpowered engine. Later models were fitted with more powerful engines.

   The T-90 is currently in service with Russia (approximately 700), Algeria (305), Azerbaijan (20), India (620), Turkmenistan (40) and Venezuela (50 ~100).

   The T-90MS Tagil is a recent version with new armor, new engine, new gun, improved turret, updated observation and aiming system. It is significantly more capable than the baseline T-90. However so far this version received no production orders.

Както се вижда, обичайните заподозрени пак са останали в класацията, само са сменили позициите си, изпаднали са турския и италианския танк, както и китайския, в сравнение с предишната, южнокорейския и германския са отишли на върха, съответно и американския си е запазил третата позиция, а британския демократично е изтласкал руския Армата на 5-та позиция, появил се е украински танк, израелския меркава също са го качили нагоре, руския Т-90 са го сложили десети, но все пак са признали, че "днес той е най-успешно продавания танк на световния пазар", от фактите не можеш да избягаш, каквито и класации да правиш.

 

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Capitainofmarine said:

Предполагам диванни, интернет експерти. Поставих този клип заради Булгароид, исках ако той го изгледа да обърне внимание че не Лео 2 а К 2 е в основата на Алтай. Освен това корейците са подизпълнители на турския проект по производство на национален танк Алтай. По мнение на западните експерти до появата на последната модернизация на Абрамс след войните в близкия изток и загубите  от РПГ 7  К 2 е най -съвременния танк. Е сега вече говорим  за революшън при Лео и Леклерк пък да не говорим за Т 14 Армата.

Започвам да поднасям данни за артилерията - добри съвременни модификации и възможности за модернизиране на артилерията ни.

Ето и данни за основната ни полева артилерийска система, САУ Гвоздика. Преди това искам да кажа че оръдието е добро , унифицирано като балистика с буксируемото Д 30 - по горе постнах една много интересна модификация с компютаризация и С4І. Ето това трябва на нашия роден Карамфил . АСУОНО - автоматизирана система за управление на огъня и наведение на оръдието и връзка с  останалите коппютри  за пълна картина на бойното поле С4І.

Още повече че Карамфила има нещо което повечето САУ нямат - оптически прибори за право мерене и комулативен боеприпас който пробива 400 и 460 мм хомогенна броня на 2000 м.

Още малко трябва - примерно LAHAT кит на оръдието и мерните прибори и боеприпас 122 мм ПТУР LAHAT с бронепробиваемост 800 мм зад динамична защита. освен това не е нужно да светиш с лазера в целта та да открият че осветяваш, просто трябва да правиш подсветка в ракетата и да удържиш мерника върху целта. Всъщност този кит на арт. системата се нарича КУВ , нещо което нашите танкове нямат . та и те са същия калибър.Освен това ако обикновенния вместо комулативния боезаряд на лахат поставим ОФ или фугасен се получава боеприпас управляем за инженерни съоръжения.  А

по назад Фружин изказа една идея за артилерийските танкове - съчетаваме КУВ с противотанкови и противоинженерни боеприпаси. Самия карамфил си има боеприпас Китолов 2 който е управляем самонасочващ се с външна лазерна подсветка. Прочее по късно ще ги обсъждаме.

Ето инфо за Карамфила : http://wartools.ru/sau-russia/sau-gvozdika-2s1

Капитане, първо да споделя ,някакви букви ти висят от всеки пост.

Гледах клипа, и коментара ми е пълни глупости, не малко е, невероятни глупости. Корейския танк е на 10 място а копието на Лео, Алтаи на 6 . Само да питам за какво? Танка не е пройзведен, няма двигател, тепърва ще таманят MTU  ама не се знае дали ще им го продадът, май не. Та танк без двигател, с оръдие копиран 120-мм Rheinmetall Rh-120 , ама като знам колко са добри в копирането се съмнявам дали изобщо стреля. Бронята се оказва не специална танкова броня ами просто броня, щото турците нямали технология, видиш ли. От първоначално заявената електроника за серийния модел почти нищо не е останало, просто в Турция нямат технологийте, а май никой не ще да им продава. Та танк без двигател и още не пройзведен, директно влиза в класаций, "неведоми са пътищата господни".

Самата класация е пълна простотия, френския AMX дето се представи блестящо в Йемен е на майната си 8ми? Да се чудиш и маеш ! На 7 мо Меркава 4 ,дето ако не друго е воювал и въпреки загубите се знае ,че носи на бой. Обаче не на 6то е Алтай, защо ? Никой не знае!:ag: После 5ти Чаланджер, пак незнайно защо ?Никога не е воювал, ходил е само по паради , първите години като ги пройзведоха само по гаражите стояха, щото не вървяха, ама нищо да го сложим 5ти! Защо? Как защо, за здраве !  4ти абрамс,сигурно щото е американски, това ,че РПГ го пробива челно със старите снаряди на никой не му прави впечетление. Ама бил прегрявал след 100-200 километра, няма значение твърдо 4ти.:058:  Виж Т-90 си заслужи второто място , видяхме го в Сирия. Наистина го заслужава. Но Армата какво прави там не се знае,сигурно за красота.Първо място трябва да е за AMX.Никой друг. Та такива измисленни класаций, може всеки да напраска.

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Комплексът СС-23 е извън тези параметри - далекобойността му е до 400 км, и не е включен в списъка за унищожаване. Американски специалисти обаче доказват, че теглителната сила, която създава твърдото гориво, може да изпрати бойната глава на 740 км. За да се постигне това, е достатъчно да се подменят някои елементи в пусковата установка.
У нас ракетите остават на въоръжение до 2001 г. На 19 декември със 178 гласа „за“, 3 - „против“, и 2 - „въздържал се“, Народното събрание взема решение за унищожаването на нашите СС-23 до 30 октомври 2002 г. Месец по-късно тогавашният министър на отбраната Николай Свинаров издава заповед тези ракети да бъдат свалени от въоръжение. Операцията по нарязването на комплексите започва на 9 август 2002 г. и приключва в определения срок. -

http://www.pan.bg/view_article-58-18596-SS-23-–-svryhoryzhieto-na-armiqta-ni.html

Снемането от въоръжение на стратегическите ракети Скъд и Фрог, по стандартите на НАТО, според мен, беше най-голямата глупост и недалновидност, извършена от българските политици. Защото точно тези ракети бяха най-големият възспиращ фактор в една евентуална война.

Защо американците на влязоха в Багдад през 1990 г. при операция Пустинна буря? По мое мнение, заради опасенията, че Саддам можеше да нареди на подвижните установки на Скъд да нацелят Израел, с което той и спекулираше. Само заради това, защото един от големите уроци на тази война бе неуязвимостта на тези подвижни установки за авиацията, те оцеляваха и продължаваха да стрелят, независимо от всички опити да ги засекат.

п.с. Отбелязвам това само за протокола, не че нещо може да се върне назад.

 

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, bulgaroid said:

Гледах клипа, и коментара ми е пълни глупости

не съм казвал че е коректна, търсих свежо видео с трите  - четирите танка, К2 лео 2 Абрамс и Алтай, само за да може нагледно да си търси сходството. а то може да се проследи Абрамс, К 2 , Алтай. 

Преди 14 часа, Capitainofmarine said:

Предполагам диванни, интернет експерти. Поставих този клип заради Булгароид, исках ако той го изгледа да обърне внимание че не Лео 2 а К 2 е в основата на Алтай

Колкото до оръдието, да в основата му лежи Рейнметал 120 но Абрамсовата модификация, която преминава с положителните си качества и недостатъците във К 2.

Колкото за мотора ами първоначално са искали да сложат австрийски 1800 кс. Подписват договор за разработка  но през януари 2017 разтрогват договора. Прототипите и опитните образци  и първата серия от 250  машини са с 1500  силния двигател  на :MTU. Досега не съм чел да е имало отказ от Гемания за доставка на двигатела. Въпреки че е възможно, впредвид влошилите се отношения между Турция и Германия.

Хай де започнем да говорим за нашата военна концепция- ако си съгласен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Capitainofmarine said:

не съм казвал че е коректна, търсих свежо видео с трите  - четирите танка, К2 лео 2 Абрамс и Алтай, само за да може нагледно да си търси сходството. а то може да се проследи Абрамс, К 2 , Алтай. 

Колкото до оръдието, да в основата му лежи Рейнметал 120 но Абрамсовата модификация, която преминава с положителните си качества и недостатъците във К 2.

Колкото за мотора ами първоначално са искали да сложат австрийски 1800 кс. Подписват договор за разработка  но през януари 2017 разтрогват договора. Прототипите и опитните образци  и първата серия от 250  машини са с 1500  силния двигател  на :MTU. Досега не съм чел да е имало отказ от Гемания за доставка на двигатела. Въпреки че е възможно, впредвид влошилите се отношения между Турция и Германия.

Хай де започнем да говорим за нашата военна концепция- ако си съгласен.

Ами като се има предвид ,че Абрамса е копие на Лео. Да така е, приличат си.От всичките ,изброени за Лео са знае вече какво представлява,и отзивите след първите му битки са отрицателни.Абрамса, се изложи тотално в Ирак. Корееца незнам, не съм оптимист ,това им е първи танк и ще има много недостатъци,дано не са фатални.И накрая идва копието на копието на копието или Алтаи:ag: На турците им е първи танк, аз вече се съмнявам дали изобщо ще го направят.Никой не ще да работи с тях ,а сами нищо няма да направят.

Рейнметал 120 е безпорно най-доброто танково оръдие в света.Ако турците го купуваха да,ама те се опитват да го копират ,незнам ще видим!

За двигателя знам версията . Австрийците прекратяват едностранно договора и турците увисват с много пари и се отказват. За MTU самите турци имат интерес, ама дали германците ще го дадът не знам.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Прочее Турция "произвежда" и Ф-16 по същия начин. От САЩ доставят комплектите, в Турция ги сглобяват. Пак е нещо, но не е производство все пак. Прочее да имаш свой танк е нещо много голямо. Индийците май така и не постигнаха нищо, иранците произвеждат версии на стари американски танкове, а корейците нещо по мотиви на Т-62. Прочее самото танкостроене заседна в началото на 80 те. Например 140 мм танково оръдие е било почти готово още в средата на 80 те, но така и не влезе на въоражение. Новите версии на Абрамс и Лео са просто претоплени манджи. Наистина ново е само Армата, който обаче все още в процес на разработка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

След като знаем военните възможности на най-силния ни съсед, след като научихме какви са нашите , нека се запознаем и с нашите конциепции за въоръжените ни сили.

Нямам днес под ръка военната ни доктрина , но  ето част от плана за военно развитие 2015 -2020год. и той я преподвърждава.

Роля, мисии и задачи на въоръжените сили.
Остават валидни дефинираните в Националната отбранителна стратегия роля, мисии и задачи на въоръжените сили. Мисиите са основата за планирането, изграждането и развитието на въоръжените сили за периода на настоящия план.
Роля - въоръжените сили гарантират суверенитета, сигурността и независимостта на страната и защитават нейната териториална цялост.
Мисия „Отбрана“ – обхваща задачите, свързани с гарантирането на националния суверенитет и независимост, защита на териториалната цялост на страната и на страните - членки на НАТО, в условията на чл. 5 от Вашингтонския договор.
Мисия „Подкрепа на международния мир и сигурност“ – включва принос към операции на НАТО и ЕС в отговор на кризи, предотвратяване на конфликти, борба с тероризма, участие в мисии на ООН, ОССЕ и други коалиционни формати, дейности по контрол на въоръженията, неразпространение на оръжия за масово унищожение, техните носители и материалите за тяхното производство, международно военно сътрудничество, предоставяне на хуманитарна помощ, укрепване на доверието и сигурността.
Мисия „Принос към националната сигурност в мирно време“ – включва поддържане на способности за ранно предупреждение за потенциални рискове и заплахи; дейности по контрола на въздушното и морското пространство; участие в операции за пресичане на терористични действия; защита на стратегически обекти; защита и подпомагане на населението при природни бедствия, аварии и екологични катастрофи; неутрализиране на невзривени боеприпаси; оказване на хуманитарна помощ; съдействие за контрола на миграцията; спасителни и евакуационни дейности; помощ, при необходимост, на други държавни органи, организации и местни власти за предотвратяване и преодоляване на последствията от терористични атаки, природни бедствия, екологични и индустриални катастрофи и опасно разпространение на инфекциозни заболявания.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ние тук градим едни планове, но реалността е, че българската армия се африканизира. Тоест имаме малка армия, със старо и почти негодно тежко въоражение.

Моите реалистични прогнози.

Авиация

Както изглежда след епични разправии с десетилетна давност най сетне ще бъдат купени 8 нови самолета. Предвиждам почти веднага сваляне на МиГ-29 от въоражение, тъй като той и сега едва е поддържан в летателна годност. Су-25 най вероятно ще остане на въоражение. Разбира се това не може да продължава вечно. Ако вземем Ф-16, то към 2030-35 ще трябва да ги снемаме от въоражение. До това време вече ще са изслужили своето и Су-25. Така България или ще остане съвсем без военна авиация или с 8/16 Грипена.

Сухопътни сили. Слава Богу там не важат твърдите закони на авиацията, танковете Т-72 са здрави машини и могат още десетилетия да стоят на въоражение (същото важи и за другата сухопътна техника). Така България ще има танкове и артилерия на 40-50 години, които не е ясно могат ли да бъдат изкарани от гаража, а като бъдат изкарани могат ли да стрелят, а като стрелят срещу кого ще са ефективни. Дори и да бъдат закупени някакви БТРи, те ще са в хомеопатични количества.

Флот

В момента България разполага с 3 стари руски кораба и 2 стари практически безоръжни белгийски. Много е вероятно да бъдат купени малки корвети, които ще са произведени в България и ще са полуцивилни. Очаквам по някое време руските кораби да бъдат свалени от въоражение, те също не могат вечно да са в строя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Баце нещо е решил да ми прави на пук

Цитирай

Без нови изтребители в близките няколко години. Това се разбра от изявлението на премиера Бойко Борисов пред медии днес. По думите му авиацията е последната част на армията, която трябва да се модернизира, а и преди да купува нови, държавата първо ще налее средства в ремонта на старите изтребители.... Преди една година като командващ на ВСС президентът Румен Радев казваше, че МиГ-овете трябва да се ремонтират, защото могат да карат до 2028 г. Това са негови думи. Затова тогава, изпълнявайки желанията му и разчитайки на неговата компетентност по тази тема, одържавихме „Авионамс”. Сега ще вложим още 15 млн. лв. в завода, за да го дооборудваме, за да може всякакви ремонти на МиГ-29 и СУ, и хеликоптерите ни да бъдат правени там, с всички оригинални документи, за да може ремонтите да се правят тук.

Баце като иска да прави икономии да остави автопарка на парламента и на партия ГЕРБ само на ремонти до 2028г. На колко години са депутатските возила и на колко години са самолетите? Тъй че да налее средства за ремонт на депутатските возила, даже ако ще нацяло да ги спре от движение и да купи самолети (военни разбира се, не депутатски).

От по-скъпичкото за флота една нова подводница. Не е ВСВ и подводниците не са това, което бяха, но за малък флот, какъвто ще е нашия това си е едно не лошо решение. В смисъл може да потапя чужди транспорти дискретно, защото за повече от нашия флот не може да се чака. Колкото да не изнаглеят съвсем да шарят самостоятелно и без конвой, защото иначе като не се налага конвой, целия чужд флот ще блокира нашите пристанища. Тъй да се каже да я имаме за някакъв респект.

Няколко изтребителя, няколко бомбардировача и няколко хеликоптера, ама с ракети, а не гълъби на мира. За комбинацията модел и бройка може да посмятаме на база цена и наличност в хазна.

Въпросът е как да се купуват. Ако са от един модел е добре за поддръжката защото ще е по-лесно да се набавят части за няколко и да се обучат механици. Ако пък са в по-малки количества авиопарка ще се обновява, тъй като при другия вариант ще се обновим, ама после ще изкараме така няколко десетилетия. Със старите бръкми, дето още са в движение при сегашната ситуация е достатъчно.

Но в морския и въздушния флот са важни модните тенденции, защото с тях се води модерната война. За останалите брички е достатъчно да са в движение и все още да могат да стрелят.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...