Отиди на
Форум "Наука"

За арменския произход на комитопулите


Recommended Posts

  • Потребители

Да чукна и аз нещо. Когато европейските езиковеди започват през ХІХ век да изучават сериозно (старо)арменския език, първоначално го поставят в иранската подгрупа на индоевропейските езици, а по-късно го отделят в самостоятелна. Причината - 20 000 заемки от старо, средно и новоперсийски в арменския език. Тук не броим заемките от партски и согдийски.

Мдааа, 20 хил. думи са сериозна цифра. :whistling: Впрочем много изследователи сближават дядото на грузинския - т.нар. армазки - със староперсийския, особено като се има предвид, че е използвал и неговата графична система. Чувал съм, че и арменския, и грузинския взаимствали графичните си системи от старо и средно персийски... :post-70473-1124971712: Не ми се отваря темата за титли, традиции, обичаи, имена на аристокрацията, произход на династиите, предхристиянски вярвания...

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 99
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Мдааа, 20 хил. думи са сериозна цифра. :whistling: Впрочем много изследователи сближават дядото на грузинския - т.нар. армазки - със староперсийския, особено като се има предвид, че е използвал и неговата графична система. Чувал съм, че и арменския, и грузинския взаимствали графичните си системи от старо и средно персийски... :post-70473-1124971712: Не ми се отваря темата за титли, традиции, обичаи, имена на аристокрацията, произход на династиите, предхристиянски вярвания...

Е, арменците разправят виц, че някъде около 415 г. грузинците като видяли, че св. Месроп Маштоц съставил азбука за арменците, решили да му се примолят и на тях да измисли. Ама го хванали в кофти момент, тъкмо бил седнал да нагъва спагети. Той се ядосал, почнал да ги вади от чинията и да замеря с тях грузинците. Те побягнали и по стената се налепили спагетите - и хоп, ето ти я грузинската азбука. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На nik 1 - именно и точно това имам предвид: представата Ви, че "царската власт се легитимира чрез Бога" с което си обяснявайте каквото искате - няма да Ви преча. Обвиненията Ви, че лъжа са малко попресилени - нека поне се съгласим, че съм се заблудил, за да продължим . Дано да е така, защото - може би повече за другите, отколкото за Вас, продължавам с контрааргументи. Византийският автор Кекавмен в "Стретегикона" си нарича цар Самуил с една странна дума "apostases", която означава "отметник, узурпатор..." Друг е въпросът, че не съм и постявал за цел да анализирам и обощавам цялата история на географската област Македония. Писах само, че след имп. Цимисхий не е възможно в нея да не са изпратени византийски управители и контингенти, при което допускам това да е и малко по-рано, защото в една македонска крепост бягат група български аристократи, начело с един от братята на цар Петър и после влизат в контакти с виз. имп., който любезно го приел и пр. Не ми е докрай ясно какво все пак искате да докажете Вие, освен че лъжа? Цитираните от вас препреводи на Асохик са от такова естество, че не зная откъде да започна, за да ги поправям. Името Самаел е един от какофоничните номинативи на Дявола - абсурд е каноник не, а изобщо християнин да го носи. Името Самуил или още по-близо до еврейското произношение Самуел-Шамуел е възприето в арменската ономастика под формата Самвел и винаги е било тъкмо Самвел. Приведената от Пириватрич или преводачът му на български дума Комсадягк е непроизносима не само на арменски, но и на който си искате индоевропейски език. В оригинала стои Комсацак (от комес и цак=деца, челяд). Спирам дотук, за да подчертая, че има належаща нужда БАН да излъчи група историци, които да съставят един свод на арменските източници за историята на българския народ, по подобие на гръцките и латинските, за което съм призовавал не от днес. Изключително важно е например сведението на арменския историк, че братята Комитопули въстават по време на управлението (над българите) не на евнух, а на Курт. Въпросната староарменска дума е преведена като евнух от арменист преди близо 100 години, но днес - науката не стои на едно място! - се счита, че омографът и понятието възникват доста по-късно от времето на написването на "Вселенската история" така са допустими и други тълкувания. Прочее направете справка кога Борис ІІ и брат му робан са избягали или са били изпратени при цар Самуил и сам се убедете, че Вие твърдите неистини! Йоан Скилица пише, че българите избрали братята комитопули за водачи - не аз!Дотук с двете лъжи но точка трета просто не я разбирам, объркали сте се сам или е както при Кант "следователно съществува Бог"??? Взех си хапчетата!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
На nik 1 - именно и точно това имам предвид: представата Ви, че "царската власт се легитимира чрез Бога" с което си обяснявайте каквото искате - няма да Ви преча. Обвиненията Ви, че лъжа са малко попресилени - нека поне се съгласим, че съм се заблудил, за да продължим . Дано да е така, защото - може би повече за другите, отколкото за Вас, продължавам с контрааргументи. Византийският автор Кекавмен в "Стретегикона" си нарича цар Самуил с една странна дума "apostases", която означава "отметник, узурпатор..." Друг е въпросът, че не съм и постявал за цел да анализирам и обощавам цялата история на географската област Македония. Писах само, че след имп. Цимисхий не е възможно в нея да не са изпратени византийски управители и контингенти, при което допускам това да е и малко по-рано, защото в една македонска крепост бягат група български аристократи, начело с един от братята на цар Петър и после влизат в контакти с виз. имп., който любезно го приел и пр. Не ми е докрай ясно какво все пак искате да докажете Вие, освен че лъжа? Цитираните от вас препреводи на Асохик са от такова естество, че не зная откъде да започна, за да ги поправям. Името Самаел е един от какофоничните номинативи на Дявола - абсурд е каноник не, а изобщо християнин да го носи. Името Самуил или още по-близо до еврейското произношение Самуел-Шамуел е възприето в арменската ономастика под формата Самвел и винаги е било тъкмо Самвел. Приведената от Пириватрич или преводачът му на български дума Комсадягк е непроизносима не само на арменски, но и на който си искате индоевропейски език. В оригинала стои Комсацак (от комес и цак=деца, челяд). Спирам дотук, за да подчертая, че има належаща нужда БАН да излъчи група историци, които да съставят един свод на арменските източници за историята на българския народ, по подобие на гръцките и латинските, за което съм призовавал не от днес. Изключително важно е например сведението на арменския историк, че братята Комитопули въстават по време на управлението (над българите) не на евнух, а на Курт. Въпросната староарменска дума е преведена като евнух от арменист преди близо 100 години, но днес - науката не стои на едно място! - се счита, че омографът и понятието възникват доста по-късно от времето на написването на "Вселенската история" така са допустими и други тълкувания. Прочее направете справка кога Борис ІІ и брат му робан са избягали или са били изпратени при цар Самуил и сам се убедете, че Вие твърдите неистини! Йоан Скилица пише, че българите избрали братята комитопули за водачи - не аз!Дотук с двете лъжи но точка трета просто не я разбирам, объркали сте се сам или е както при Кант "следователно съществува Бог"??? Взех си хапчетата!!!

Да бе, да, винаги е било Самвел. Друг път. Докъм Х-ХІІ век си е Самуел, та дрънка. Ако не и до по-късно.

Свети Илия, друже, не ми отговори на поста за Йоан Геометър. Пък и ми се ще да се образовам, пусни ни десетина твои статии, студии, рецензии или книги да ги изчета. Че и другите форумци. :book:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
На Smordo - Също не е по темата! Любезно бих искал да отклоня поканата, но ако е чак толкова належащо - iliyasim@yahoo.com! Предупреждавам за кой ли път - тук и навсъкъде използвам "д-р", за да подчертая, че съм неспециалист и просто медик, лекар, доктор.

Относно Йоан Геометър - познавам стихотворението, анализирал съм го - предизвиква странни чувства и изисква специална нагласа, за да бъде докрай разбрано. Нямам идея как би могло да бъде използвано от историк, но щом казвате, че дава някакви сведения - добре!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Свети Илия, биеш отбой. Миналата седмица беше така войнствен.... И за Геометър, какви са тия странни чувства и специална нагласа? Може би само арменец може да го разбере, останалите не ставаме да тая тънка работа. Или просто Геометър е специален, защото съсипва всичките твърдения на Асогхик, тълкувателя му Адонц и всичките му епигони?

И защо е тази свенливост у теб? Не те карам да пускаш голи снимки във форума, а десетина заглавия. Не е нужно да си пишем на личните имейли все едно току що сме се срещнали в сайт за запознанства и сме си разменили скайп адресите :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На друго място, пак тук, някъде из темите вече отговорих, но да повторя за слушателите от задния ред - няма нови Пинциеви грамоти, макар, че и там, ако се почовъркате може да откриете значими факти. Източникът е Асохик и няма такова нещо като "оригинален текст на староарменски от 1885 г.". Пак ще повторя - има ново издание от 2000 г., но и в него няма да намерите тези обяснения, които мога да ви дам. Проблемът е, че оригиналът не се е запазил до наши дни, а произведението на Асохик е достигнало до нас в преписи и варианти. В момента Армения преживява трудни времена и явно те се отразяват и на нивото на "академичността", защото във въпросното ново издание липсват всички разночетения и варианти, а по-конкретно - онези с които е разполагал акад. Николай Адонц. Така че трябва да прочетете доста автори, от тези които са писали по въпроса и ако искате започнете с акад. Й. Иванов, Г. Кацаров, В. Аврамов, А. Хилфердинг, Х. Бартикян, В. Арутюнова-Фиданян, В. Петрович, Д. Ташковски, С. Антоляк...

Същото откриваме, което ти в живелия 1500 километра по на изток Асогхик- ФАКТИ, които обаче на теб не ти изнасят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, добре ще го потърся и прегледам наново! Успя да привлечеш вниманието ми, макар да не посочваш нито 1 факт. Това също е нещо, което признавам. Бих искал само да поозаптя малко онези от вас, които продължават да отстояват баналната позиция "ние, българите - вие, арменците" - не се самозаблуждавайте!Представете си какво щеше да бъде, ако аз лекувах българските граждани и всички пациенти впрочем от такива позиции!!!

Значи, ако трябва да търсим кръвни връзки, които да не са толкова болезнени за твоите разбирания (т.е. след ІІ век в Армения и на Балканите), можем да погледнем трако-фригийците. Ето ти нещо от разширената редакция на "Ашхарацуйц" на Ананиа Ширакаци за лека нощ:

"Областта Македония се намира на изток от Йонийско море, редом с Далматия и с Трак. Има 6 планини, от които едната е Китарион, а другата Олимбос, 6 велики реки и 30 гавара; [там е] и великата Тесалия, откъдето [са] арменците”.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Свети Илия, значи, ако трябва да търсим кръвни връзки, които да не са толкова болезнени за твоите разбирания (т.е. след ІІ век в Армения и на Балканите), можем да погледнем трако-фригийците. Ето ти нещо от разширената редакция на "Ашхарацуйц" на Ананиа Ширакаци за лека нощ:

"Областта Македония се намира на изток от Йонийско море, редом с Далматия и с Трак. Има 6 планини, от които едната е Китарион, а другата Олимбос, 6 велики реки и 30 гавара; [там е] и великата Тесалия, откъдето [са] арменците”.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
На Ресавски - Как бих могъл, та нали са тайни - Забранено ми е, пък и те са толкова тайни, че и аз не ги знам :biggrin:

На Маготин - Чувал съм - това е немската школа до Първата Св. война, после решиха, че е точно обратното и че са най-истинските арийци измежду арийците. Много архаични сведения и възгледи! Някои все още са там, други се развиват! ;)

На Ник 1 - Пропуснал съм да уточня така би трябвало да възприемат арменисти и византолози! Изначалната Ви представа е погрешна, забравете аналогиите с една днешна България и ще се убедите, че след имп. Цимисхий, а дори и преди това между тогавашна България и Византийска Армения няма принципиална разлика - византийска администрация, византийски контингенти и провизнатийски партии... В запитването си 1 очевидно допускате, че цар Самуил се е възцарил след смъртта на престолонаследникът Роман, но византийските автори нямат такива данни - при цар Самуил е бил управител на Скопие, предал го е на имп. Василий ІІ и е назначен за стратег на Абидос (пристанище в Мала Азия). Цар Самуил не е изчакал и смъртта на по-големият му брат, а е провъзгласен от народа.

На КГ125 - неприятно ми е, че няма панбулгари! Предлагам да съаздадем пантракизъм - има неопровержими данни, че арменците са траки!!!

Към всички - Тук темата е на Галахад, така че покажете уважение към него и пишете по същество!

Аз питам тук и на друго място защо уважавани български историци изразяват несъгласието си с някои недвусмислени доказателства и аргументи, доказващи арменския произход на комитопулите (не само по майка). Бих искал все пак подобно становище да се обоснове, защото дори между несъгласие и съмнения има разлика. Ако се съмняват в първоизточника - самуиловия съвременик, то има и други сведения - преки и косвени!!!

" В запитването си 1 очевидно допускате, че цар Самуил се е възцарил след смъртта на престолонаследникът Роман, но византийските автори нямат такива данни - при цар Самуил е бил управител на Скопие, предал го е на имп. Василий ІІ и е назначен за стратег на Абидос (пристанище в Мала Азия)."

Аз се обърках като като споменах по-горе Скилица, но Вие все пак излъгахте "че византийските автори нямат такива данни"... защото летописецът, който представя Роман като "Цар на българите" е Яхъя Антиохийский , а Златарски обяснява объркването на името на Самуил с това на Петър при Яхъя Антиохийский:

Ето текстът: ”И употребили хитрост двамата синове на Самуил, български цар, които Иван Цимисхий бе взел [в плен] и държал затворени в двореца [27] и побягнали те от мястото на затвора на коне, които те заповядали да се държат готови за тях. И когато те се намерили на превала, който водел за България, двата коня, на които те седели, спрели. И слезли те от тях и се скрили в планината, понеже се страхували да не би да ги догонят, и тръгнали пеша. И по пътя по-големият от тях изпреварил по-малкия си брат. И бил той преоблечен и го забелязали една тълпа българи, които пазели оная планина от разбойници. И стрелял един от тях [българите] в него и като не го познал, понеже бил самичък, убил го. И тръгнал по дирите му по-малкият брат и им обявил кой е той. И те го отвели и после го направили свой цар. Той имал един роб, известен под името Комитопул, и той [по-малкият брат] действувал наедно с него и се събрали около него българите, и воювали страните ромейски.”

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%AF%D1%85%...%BA%D0%B8%D0%B9

http://www.google.bg/search?client=firefox...%B5%D0%BD%D0%B5

http://www.vostlit.info/haupt-Dateien/inde...A.phtml?id=2069

Няма никакво значение че Роман не е упоменат като цар при Скилица - при Степан Таронтски Асохиг е упоменат не един път (поне два пъти)- цар на българите "евхнух и/или скопец" (Самуил не е евнух и скопец)..

Сведението на Скилица за това че Роман е бил управител на Скопие е отхвърлено аргументирано - посредством сравнителен исторически анализ като недостоверно, така че то не е никакъв факт..

http://www.promacedonia.org/vz1b/vz1b_6_1.html

http://www.promacedonia.org/vz1b/vz1b_6_2.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Неочаквано дори и за мен , отговорът на задачата излезе буквално от противниковия стан .

Сърджан Пириватрич е изпраскал една книга през 2000 год . от която на панмакедонските интернационалисти още им се виждат звезди посред бял ден.

Ако не ви стига прочетете и Антон Съботинов "Българският произход на Самуиловия род" .

Като се замисля Василий Македоноубиец от арменската династия на македонците и Самиуловия ''арменски'' род . Значи Василий Македоноубиец е Арменоубиец , а българите са арменци ,а арменците са македонци. Ами като сложим в сметката това ,че траките дейно участват в създаването на арменския етнос , то това ,че македонците са арменци не ми прави много впечатление . :crazy_pilot: :crazy_pilot: :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
На nik 1 - именно и точно това имам предвид: представата Ви, че "царската власт се легитимира чрез Бога" с което си обяснявайте каквото искате - няма да Ви преча. Обвиненията Ви, че лъжа са малко попресилени - нека поне се съгласим, че съм се заблудил, за да продължим . Дано да е така, защото - може би повече за другите, отколкото за Вас, продължавам с контрааргументи. Византийският автор Кекавмен в "Стретегикона" си нарича цар Самуил с една странна дума "apostases", която означава "отметник, узурпатор..." Друг е въпросът, че не съм и постявал за цел да анализирам и обощавам цялата история на географската област Македония. Писах само, че след имп. Цимисхий не е възможно в нея да не са изпратени византийски управители и контингенти, при което допускам това да е и малко по-рано, защото в една македонска крепост бягат група български аристократи, начело с един от братята на цар Петър и после влизат в контакти с виз. имп., който любезно го приел и пр. Не ми е докрай ясно какво все пак искате да докажете Вие, освен че лъжа? Цитираните от вас препреводи на Асохик са от такова естество, че не зная откъде да започна, за да ги поправям. Името Самаел е един от какофоничните номинативи на Дявола - абсурд е каноник не, а изобщо християнин да го носи. Името Самуил или още по-близо до еврейското произношение Самуел-Шамуел е възприето в арменската ономастика под формата Самвел и винаги е било тъкмо Самвел. Приведената от Пириватрич или преводачът му на български дума Комсадягк е непроизносима не само на арменски, но и на който си искате индоевропейски език. В оригинала стои Комсацак (от комес и цак=деца, челяд). Спирам дотук, за да подчертая, че има належаща нужда БАН да излъчи група историци, които да съставят един свод на арменските източници за историята на българския народ, по подобие на гръцките и латинските, за което съм призовавал не от днес. Изключително важно е например сведението на арменския историк, че братята Комитопули въстават по време на управлението (над българите) не на евнух, а на Курт. Въпросната староарменска дума е преведена като евнух от арменист преди близо 100 години, но днес - науката не стои на едно място! - се счита, че омографът и понятието възникват доста по-късно от времето на написването на "Вселенската история" така са допустими и други тълкувания. Прочее направете справка кога Борис ІІ и брат му робан са избягали или са били изпратени при цар Самуил и сам се убедете, че Вие твърдите неистини! Йоан Скилица пише, че българите избрали братята комитопули за водачи - не аз!Дотук с двете лъжи но точка трета просто не я разбирам, объркали сте се сам или е както при Кант "следователно съществува Бог"??? Взех си хапчетата!!!

За каква "Македония" говорите? Самуил "резидира" в тази ЮгоЗападната част на Голяма България, в която от анексирането и от Пресиан - до 995- 1000 година няма никакво византийско присъствие.. Ако ми покажете резизенцията на Самуил и комитопулите в днешна Тракия (тогавашна Македония) - добре, ако не можете- то за мен няма смисъл да отговарям на спамене, глупости, лъжи и откровена демагогия, само за да опонирам на някаква псевдоисторична невъзможна и комплексарска теза..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Неочаквано дори и за мен , отговорът на задачата излезе буквално от противниковия стан .

Сърджан Пириватрич е изпраскал една книга през 2000 год . от която на панмакедонските интернационалисти още им се виждат звезди посред бял ден.

Ако не ви стига прочетете и Антон Съботинов "Българският произход на Самуиловия род" .

Като се замисля Василий Македоноубиец от арменската династия на македонците и Самиуловия ''арменски'' род . Значи Василий Македоноубиец е Арменоубиец , а българите са арменци ,а арменците са македонци. Ами като сложим в сметката това ,че траките дейно участват в създаването на арменския етнос , то това ,че македонците са арменци не ми прави много впечатление . :crazy_pilot: :crazy_pilot: :crazy_pilot:

Да, уважаеми Rizar, именно това казвах

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"И византийскиот император Василие ІІ Болгароубиец, кой го разгромил Самуиля по 40-годишна война исто така по потекло бил Ерменец. На той начин бивме имале чудна гледка, - двайца големи Ерменци, единиот во името на византийскиот имперйализам, а другиот во името на дръжавната идейа на балканските Словени, се борат един со друг за превласт на Балканот!" Как мислите аз ли съм го измислил? Автори са Д. Анастасиевич и В. Петкович през 1919 г. и са били рецензирани от френски византолози, за да бъде публикувано такова едно мнение, при това тогава!?! ще кажете, че и те не са авторитети за вас, но няма да можете да ги опровергаете още 100 г. и това ме натъжава!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
На nik 1 - именно и точно това имам предвид: представата Ви, че "царската власт се легитимира чрез Бога" с което си обяснявайте каквото искате - няма да Ви преча. Обвиненията Ви, че лъжа са малко попресилени - нека поне се съгласим, че съм се заблудил, за да продължим . Дано да е така, защото - може би повече за другите, отколкото за Вас, продължавам с контрааргументи. Византийският автор Кекавмен в "Стретегикона" си нарича цар Самуил с една странна дума "apostases", която означава "отметник, узурпатор..." Друг е въпросът, че не съм и постявал за цел да анализирам и обощавам цялата история на географската област Македония. Писах само, че след имп. Цимисхий не е възможно в нея да не са изпратени византийски управители и контингенти, при което допускам това да е и малко по-рано, защото в една македонска крепост бягат група български аристократи, начело с един от братята на цар Петър и после влизат в контакти с виз. имп., който любезно го приел и пр. Не ми е докрай ясно какво все пак искате да докажете Вие, освен че лъжа? Цитираните от вас препреводи на Асохик са от такова естество, че не зная откъде да започна, за да ги поправям. Името Самаел е един от какофоничните номинативи на Дявола - абсурд е каноник не, а изобщо християнин да го носи. Името Самуил или още по-близо до еврейското произношение Самуел-Шамуел е възприето в арменската ономастика под формата Самвел и винаги е било тъкмо Самвел. Приведената от Пириватрич или преводачът му на български дума Комсадягк е непроизносима не само на арменски, но и на който си искате индоевропейски език. В оригинала стои Комсацак (от комес и цак=деца, челяд). Спирам дотук, за да подчертая, че има належаща нужда БАН да излъчи група историци, които да съставят един свод на арменските източници за историята на българския народ, по подобие на гръцките и латинските, за което съм призовавал не от днес. Изключително важно е например сведението на арменския историк, че братята Комитопули въстават по време на управлението (над българите) не на евнух, а на Курт. Въпросната староарменска дума е преведена като евнух от арменист преди близо 100 години, но днес - науката не стои на едно място! - се счита, че омографът и понятието възникват доста по-късно от времето на написването на "Вселенската история" така са допустими и други тълкувания. Прочее направете справка кога Борис ІІ и брат му робан са избягали или са били изпратени при цар Самуил и сам се убедете, че Вие твърдите неистини! Йоан Скилица пише, че българите избрали братята комитопули за водачи - не аз!Дотук с двете лъжи но точка трета просто не я разбирам, объркали сте се сам или е както при Кант "следователно съществува Бог"??? Взех си хапчетата!!!

Не може да се говори за "провъзгласяване" - както обясних обясних вече защото "избор за водач" е едно, а "провъзгласяването" , каноничното "провъзгласяване" на Самуил се е случило след смъртта на Роман! Така че явно е вие говорите неистини и сте се объркал сам по-горе, като твърдите че българите са "провъзгласили Самуил". не ме оборихте, че "провъзгласяването" следва да стане чрез Бога ..Така че ще обобщя: Българите, не избират Самуил за водач , а се обръщат се към четиримата братя, и в този смисъл не "провъзгласяват" Самуил по времето на Роман или Борис! (което вие твърдяхте по-горе)

http://www.promacedonia.org/vz1b/vz1b_6_1.html

"стр 613:

Какво отношение имали четиримата братя към отмятането на българите в източната половина, показват самите думи на Иван Скилица. Той съобщава, че ”когато българите се отметнали заедно със смъртта на император Иван [Цимисхий], четиримата братя . Глаг. значи: ”вземам в ръце, заемам се за нещо, подготвям, устройвам”, следователно, горното изречение при infin. допълнение значи: ”те се заемат да властвуват над тях” (българите), а Зонара право казва, че ”те [българите] възлагат своята власт на четиримата братя”.

Е хайде сега, "Курт"? Значи е владетелствал като цар някой си "Курт", докато Братята са били управители (диктатори)? Сведенеията на Яхъя Антиохийски и Скилица са ясни - няма никакъв "Курт", а има синове на Самуил (според (Яхъя Антиохийски) , или на Петър (според Скилица)!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На Смордо - категорично НЙЕ, няма нищо за което да се хване човек в Йоан Геометър, жалко че ме накара да се усъмня в паметта си. Все пак превалям половин век!

Относно всички, които споменаха и незнайно защо споменават "трако-арменската общност". Познавах акад. В. Георгиев и познавам изследвания по балканистика и по тракология, както познавам и яфетическата теория на Николай Мар, така че 100 % съм съгласен. Същото междувпрочем поддържаше и покойният К. Месроб, макар че за някои не е авторитет. Армените са от Тесалия, а фригийците са вероятно 3/4 от етническият конгломерат, който участва в етногенезиса на арменския народ. Същите или други балкански племена пък, които са участвали в този етногенезис са се наричали мизи или мушки (семантиката е същата, каквато е и в българското "мъж, човек"), поради което и до днес грузинците наричат арменците с името "сомехи" , която дума означава со- = от страната, мехи= мизи, мизийци. Греба грешка е обаче да се твърди че грузинският език, който по едно време се наложи да изучавам, има общо с индоевропейските или с староперсийски (вероятно се има предвид староиранския, доколкото в лингвистиката тъкмо средноиранският се обоз0начава с термина персийски!!!). Грузинският спада към друго езиково семейство. Що се касае до грузинската азбука - те са две и едната е доказано дело на Месроб Мащоц, който е създал и трета - на кавказките албанци, агванци или съвременни азербайджанци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Сърдиш се Юпитере, значи не си прав!" KG125= Не съм виновен, че се объркваш - при мен всичко е точно! Факт е че никой историк не се интересува от схващанията ти за това кое е правилно и кое не. Факт е, че Комитопулите са обявени и признати за владетели на българите, че Самуил царствува приживе на наследниците на цар Петър - Борис ІІ и Роман. Факт е, че Роман - бил той скопец или не - живял доста време след смъртта на цар Самуил и грешките са си твои. За да седна да лъжа, трябва да имам някаква особена цел, но ти вероятно и нея отдавна я знаеш?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Принуден съм и тук да закрия темата, подобно на случилото се в другата част на форума, наречена Обща история, където в раздела Средновековна история все пак не аз, а Галахад беше авторът, но кой знае защо не ни изясни позицията си, след като я зачекна под надслов "Арменският произход на Комитопулите". Там също се опитах да се обоснова - явно не дотам успешно! За всички, които държат да научат нещо повече по темата - iliyasim@yahoo.com! На останалите пожелавам сполука!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Принуден съм и тук да закрия темата, подобно на случилото се в другата част на форума, наречена Обща история, където в раздела Средновековна история все пак не аз, а Галахад беше авторът, но кой знае защо не ни изясни позицията си, след като я зачекна под надслов "Арменският произход на Комитопулите". Там също се опитах да се обоснова - явно не дотам успешно! За всички, които държат да научат нещо повече по темата - iliyasim@yahoo.com! На останалите пожелавам сполука!!!

Пак да повторя - произходът е без никакво значение, важно е самосъзнанието, което определя поведението и постъпките на индивида. Така Василий II бил ромей, а Самуил - българин.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Стига сте насериозно съществото ползващо ник Свети Илия.Този човек нищо не предлага а търби като фанфар арменци та арменци.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, щом нямате какво повече да си кажете по тази тема...

post-471-1231918300_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...