Отиди на
Форум "Наука"

Знаете ли физика? Бърз тест.


Doris

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 8 минути, scaner said:

Благодаря за комплимента. Тъжното е, че вие дори и от тези обяснения нищо не сте разбрали... Къде ли е проблемът? 😁

Да, на кривата ракета, космосът и пречел🤣

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 89
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Импулсът на силата е равен на количеството движение:

Ft = mV

Нужната ни сила  1000 кГ  грубо  10000 N

10000 = mV/t     или      10000 = V(m/t)       ; m/t е масовият дебит който

Dm = роDv   ; е равен на плътността по обемния дебит, а той е:

Dv =  SV  ; цилиндър с основа площта на винта и височина равна на скоростта

Dv =  3,14*7*7/4*V = 38.465V  ;  тъй като ро = 1 кг/м3   и  Dm =  38.465V  тогава:

10000 = V*(38.465V) или  V =  (10000/38.465)1/2 =  16.12 m/s

Мощността е кинетичната енергия за 1 време или :   mV2/2t  =  (m/t) V2/2 = DmV2/2

Или  38.465V3/2 =  38.465*16.123/2 =  80619 W ; при кпд 50% необходимата мощност е

161238 W;  Взел съм силата грубо, сега за да е коректно умножавам по 0,98 и

Получавам резултата на Дорис – 158 kW.

Дорис  печели!

Дорис, не съм мислил задачата като практическа, но се оказа, че е такава. Сега всяко хлапе си има хеликоптер в гаража, даже в спалнята - дронче за 30 лв. Като се наиграят си купуват части ето от тук https://hobbyking.com/ за да правят по-големи дронища и тогава ще им свърши работа точно тая задача.  :)

 

 

 

 

Редактирано от Exhemus
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 24 минути, Exhemus said:

Импулсът на силата е равен на количеството движение:

Ft = mV

Нужната ни сила  1000 кГ  грубо  10000 N

10000 = mV/t     или      10000 = V(m/t)       ; m/t е масовият дебит който

Dm = роDv   ; е равен на плътността по обемния дебит, а той е:

Dv =  SV  ; цилиндър с основа площта на винта и височина равна на скоростта

Dv =  3,14*7*7/4*V = 38.465V  ;  тъй като ро = 1 кг/м3   и  Dm =  38.465V  тогава:

10000 = V*(38.465V) или  V =  (10000/38.465)1/2 =  16.12 m/s

Мощността е кинетичната енергия за 1 време или :   mV2/2t  =  (m/t) V2/2 = DmV2/2

Или  38.465V3/2 =  38.465*16.123/2 =  80619 W ; при кпд 50% необходимата мощност е

161238 W;  Взел съм силата грубо, сега за да е коректно умножавам по 0,98 и

Получавам резултата на Дорис – 158 kW.

Дорис  печели! Изпревари Сканер с едни гърди на финала  :)

Съжалявам Сканер, господ не те е надарил достатъчно :)  :)

Дорис, не съм мислил задачата като практическа, но се оказа, че е такава. Сега всяко хлапе си има хеликоптер в гаража, даже в спалнята - дронче за 30 лв. Като се наиграят си купуват части ето от тук https://hobbyking.com/ за да правят по-големи дронища и тогава ще им свърши работа точно тая задача.  :)

 

 

 

 

Много несвързано, масов дебит ? импулс на силата ? Няма как, колко сила трябва за да се  повдигне един килограм на разстояние един метър ? Каква е площа на перките, каква е скоростта на въртене, какво количество въздух се изгребва и каква е подемната сила ? колко гориво трябва да се изразходи за тази подемна сила ? много сложен въпрос и изчисленията от 7 клас едва ли ще свършат работа.😀

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 42 минути, Exhemus said:

Съжалявам Сканер, господ не те е надарил достатъчно

Аз и не съм се стремил да получа число, а само да дам метод. От там всеки седмокласник който си е учил уроците, ще се оправи (е, наблюдаваме и изключения тук). Опитвате се да сравнявате подходи, които са взаимно ортогонални :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, scaner said:

Аз и не съм се стремил да получа число, а само да дам метод. От там всеки седмокласник който си е учил уроците, ще се оправи (е, наблюдаваме и изключения тук). Опитвате се да сравнявате подходи, които са взаимно ортогонални :)

Методът е също получаване на число. Не видях обаче как.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, astralopitek said:

Методът е също получаване на число. Не видях обаче как.

Няма и да видите, докато не изкласите до 9-ти клас. Там (вероятно) ще научите разликата между метод и решение. Но дотогава има да учите още много. А така със празнодумство няма нищо да постигнете.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, scaner said:

Аз и не съм се стремил да получа число, а само да дам метод. От там всеки седмокласник който си е учил уроците, ще се оправи (е, наблюдаваме и изключения тук). Опитвате се да сравнявате подходи, които са взаимно ортогонални :)

Пошегувах се малко  :) 

Методът се приема, но за 6 трябва наистина да стигнеш до число.

Който не си е научил уроците да хваща учебниците. Щом за някои е очевидно, а за него не, значи има сериозни пропуски.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, scaner said:

Няма и да видите, докато не изкласите до 9-ти клас. Там (вероятно) ще научите разликата между метод и решение. Но дотогава има да учите още много. А така със празнодумство няма нищо да постигнете.

Вашите празни приказки на лаик са ми познати. Остава ви да се ограмотявате по въпроса що е то методиката на изчисленията. Няма разлика между методика на решението и самото решение. хайде отново се затръшкваите смехотворно:ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Exhemus said:

Пошегувах се малко  :) 

Методът се приема, но за 6 трябва наистина да стигнеш до число.

Който не си е научил уроците да хваща учебниците. Щом за някои е очевидно, а за него не, значи има сериозни пропуски.

Няма методи, има изчисления, хайде хващай се да изчислиш архимедовата сила действаща на стириопорена сфера с диаметър 2 метра на дълбочина 1000 метра под морското равнище. И ще имаш 6+ по физика:af:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, astralopitek said:

Няма методи, има изчисления, хайде хващай се да изчислиш архимедовата сила действаща на стириопорена сфера с диаметър 2 метра на дълбочина 1000 метра под морското равнище. И ще имаш 6+ по физика:af:

Хуебава задачка!  И малко подвеждаща!

Ще нахвърлям метода.  Стиропор стандартен 30 кг/кубик  има  около 29 кг "несвиваема" пластмаса и 1кг СО2 примерно.

Ако наистина има СО2 в мехурите, то при 100 атм и температура < 35°C  той ще е течен или твърд. Трябва да се види

каква е плътността му в това състояние и току виж, че сферата взела да потъва . :

пс

даже и над 35° ще потъва, защото въпреки че е свръхкритичен флуид с макс плътност ~0,4 кг/л  пластмасата преобладава, а тя е с плътност ако не се лъжа ~1.1 кг/л

 

Редактирано от Exhemus
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, astralopitek said:

Остава ви да се ограмотявате по въпроса що е то методиката на изчисленията. Няма разлика между методика на решението и самото решение. хайде отново се затръшкваите смехотворно

Е, както се вижда от всичко казано до тук, не сте вие който може да дава акъл за нещата които хич не разбира.

Ето разликата между метод и решение. Задача: колко е 2+2? Решението: 4. Методът: описва как се е стигнало до това решение. Един и същи метод може да се приложи за получаване на различни решения от различни изходни данни, и в този смисъл методът е нещо много по-ценно от конкретното решение.

Схващате ли огромните пропасти в понятийната ви система, и колко е интимна връзката (и разликата) между метод и решение? Сега дали моето или вашето положение е смехотворно, и колко? :ag:

Редактирано от scaner
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, scaner said:

Е, както се вижда от всичко казано до тук, не сте вие който може да дава акъл за нещата които хич не разбира.

Ето разликата между метод и решение. Задача: колко е 2+2? Решението: 4. Методът: описва как се е стигнало до това решение. Един и същи метод може да се приложи за получаване на различни решения от различни изходни данни, и в този смисъл методът е нещо много по-ценно от конкретното решение.

Схващате ли огромните пропасти в понятийната ви система, и колко е интимна връзката (и разликата) между метод и решение? Сега дали моето или вашето положение е смехотворно, и колко? :ag:

Вашите безкрайни псевдонаучни обяснения и подвеждания са ми известни още от клуба на дира където се подвизавате с ника ГЕРИ СЪМ 😁😂🤣

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Exhemus said:

Хуебава задачка!  И малко подвеждаща!

Ще нахвърлям метода.  Стиропор стандартен 30 кг/кубик  има  около 29 кг "несвиваема" пластмаса и 1кг СО2 примерно.

Ако наистина има СО2 в мехурите, то при 100 атм и температура < 35°C  той ще е течен или твърд. Трябва да се види

каква е плътността му в това състояние и току виж, че сферата взела да потъва . :

пс

даже и над 35° ще потъва, защото въпреки че е свръхкритичен флуид с макс плътност ~0,4 кг/л  пластмасата преобладава, а тя е с плътност ако не се лъжа ~1.1 кг/л

 

Остави  СО2 остави и другото, кажи как се изчислява подемната архимедовска сила? и да приключим.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, astralopitek said:

Вашите безкрайни псевдонаучни обяснения и подвеждания са ми известни още от клуба на дира където се подвизавате с ника ГЕРИ СЪМ 😁😂🤣

Вие с ника ГЕРИ СЪМ също изпаднахте в лошо положение в темата  " парадокса на близнаците в теорията на относителността" където твърдите че остаряващи5ят близнак се определял от вашите релативистки глупости на смяна на отправната система, като такова нещо ни се е чуло ни се е видяло още във физиката:ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля, че обясненията на Сканер са много добри и  научно обосновани . Сканер е не само компетентен, но има и търпение да обяснява подробно.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Doris said:

Мисля, че обясненията на Сканер са много добри и  научно обосновани . Сканер е не само компетентен, но има и търпение да обяснява подробно.

Това си е ваше мнение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, astralopitek said:

Вашите безкрайни псевдонаучни обяснения и подвеждания са ми известни още от клуба на дира където се подвизавате с ника ГЕРИ СЪМ

Изглежда, и параноята лежи в основата на вашите проблемие. Все някой друг ви е виновен, защото изглежда всички споделят различни от вашите тези. Винаги има някой, я от dir, я от mazeto, я от kaldata, я от форума наа софийския университет, я от bg-mama който очевидно не е съгласен с обърканите ви представи и който ви е трил носа някога, затова сега всеки който прави същото го припознавате :ag: Това показва че само си търсите извинение, а не се опитвате да решите проблемите си и да научите нещо.

Огледайте се наоколо. И Дорис, и Екземус ви набиват едни и същи елементарни познания в главата, а вие се дърпате като пърлена мишка.  Нямате си идея как са нещата, но "не било така"? Що не е така? Само за спорта, да покажете колко неограничено може да отричате очевидните истини? Достатъчно, всички си изградиха мнение за невежеството ви.

Преди 17 часа, astralopitek said:

Вие с ника ГЕРИ СЪМ също изпаднахте в лошо положение в темата  " парадокса на близнаците в теорията на относителността" където твърдите че остаряващи5ят близнак се определял от вашите релативистки глупости на смяна на отправната система, като такова нещо ни се е чуло ни се е видяло още във физиката

Не знам за коя тема и къде е дискутирана, но заключението за отправната система е вярно. Това че вие не сте чули или видяли говори само за ограниченост, и не може да е аргумент

 

Имате сериозен психиатричен проблем. Лекувайте се докато не е късно и още може нещо да се направи, а не ходете по форумите. Форумите няма да ви дадат знанията и уменията, които ви липсват. В тях може само да утвърждавате собственото си сбъркано самочувствие на някакъв псевдогерой в, за съжаление, неверни неща, което както и да се погледне, в повече от глупаво.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, scaner said:

Изглежда, и параноята лежи в основата на вашите проблемие. Все някой друг ви е виновен, защото изглежда всички споделят различни от вашите тези. Винаги има някой, я от dir, я от mazeto, я от kaldata, я от форума наа софийския университет, я от bg-mama който очевидно не е съгласен с обърканите ви представи и който ви е трил носа някога, затова сега всеки който прави същото го припознавате :ag: Това показва че само си търсите извинение, а не се опитвате да решите проблемите си и да научите нещо.

Огледайте се наоколо. И Дорис, и Екземус ви набиват едни и същи елементарни познания в главата, а вие се дърпате като пърлена мишка.  Нямате си идея как са нещата, но "не било така"? Що не е така? Само за спорта, да покажете колко неограничено може да отричате очевидните истини? Достатъчно, всички си изградиха мнение за невежеството ви.

Не знам за коя тема и къде е дискутирана, но заключението за отправната система е вярно. Това че вие не сте чули или видяли говори само за ограниченост, и не може да е аргумент

 

Имате сериозен психиатричен проблем. Лекувайте се докато не е късно и още може нещо да се направи, а не ходете по форумите. Форумите няма да ви дадат знанията и уменията, които ви липсват. В тях може само да утвърждавате собственото си сбъркано самочувствие на някакъв псевдогерой в, за съжаление, неверни неща, което както и да се погледне, в повече от глупаво.

Винаги си личи че сте онзи безхаберник от форума на дира с ника герасим, само той пише като вас безкрайни тъпизми и заблуждава хората по интернет . Вие страдате от грандомания по писане на безсмислици само и само да изтъкнете и без друго егото си на безхаберие по научните въпроси. Вие имате нужда от психиатрично лечение в клиника под надзор на лекари психиатри. Също да ви набия кратуната за неправилните ви тълкования с парадокса на близнаците че остаряването било следствие на някаква измисленна от вас смяна на отправната система вижте темата тук та дори и Дорис не е съгласна със вас. Вие сте смехотворно чучело драскащо безхаберици по форумите. По добре станете клошар поне ще е по достойно за вас а и ще имате някаква материална изгода отколкото да пишете псевдонаучни фермани и да окачествявате хората по интернет:ag::bash::ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, astralopitek said:

Винаги си личи че сте онзи безхаберник от форума на дира с ника герасим, само той пише като вас безкрайни тъпизми и заблуждава хората по интернет .

Опитайте се най-сетне да ни изненадате, като напишете нещо смислено по физика, а не безкрайните извинения за собственото си безсилие. Твърде много комплекси имате, и те не ви дават мира, нали? Нито някаква мисъл може да си пробие път през тях... И сте си въобразили, че в пълното си невежество 'набивате кратуни'? С какво, повтаряйки някакви очевадни глупости? Това е смешно. Последвайте съвета ми от края на предния ми коментар, може да бъде полезен за вашето състояние.

Парадоксът на близнаците се разбира, като научите теорията на относителността и развъртите общодостъпните формули, те дават това което аз твърдя. Или може да го прочетете във всеки по-сериозен учебник. Няма никакво значение дали някой не е съгласен или съгласен с мен, значение имат само фактите, а те могат да се проверят. Но засега това излиза далеко извън вашите възможности, ще се примирите да се оправдавате преиначавайки 'не знам' с 'не е така'.. Съгласен съм, нищо друго не ви остава освен да се кефите на емотиконите които слагате, и да окачестватае останалите, които ви считат за нищожество  :) Но това е едно напълно безсмислено и безполезно  занимание.

 

Дорис, извинявам се че отклоних темата, но някой трябва да му тресне главата на този екземпляр. Може пък да се събуди...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, scaner said:

Опитайте се най-сетне да ни изненадате, като напишете нещо смислено по физика, а не безкрайните извинения за собственото си безсилие. Твърде много комплекси имате, и те не ви дават мира, нали? Нито някаква мисъл може да си пробие път през тях... И сте си въобразили, че в пълното си невежество 'набивате кратуни'? С какво, повтаряйки някакви очевадни глупости? Това е смешно. Последвайте съвета ми от края на предния ми коментар, може да бъде полезен за вашето състояние.

Парадоксът на близнаците се разбира, като научите теорията на относителността и развъртите общодостъпните формули, те дават това което аз твърдя. Или може да го прочетете във всеки по-сериозен учебник. Няма никакво значение дали някой не е съгласен или съгласен с мен, значение имат само фактите, а те могат да се проверят. Но засега това излиза далеко извън вашите възможности, ще се примирите да се оправдавате преиначавайки 'не знам' с 'не е така'.. Съгласен съм, нищо друго не ви остава освен да се кефите на емотиконите които слагате, и да окачестватае останалите, които ви считат за нищожество  :) Но това е едно напълно безсмислено и безполезно  занимание.

 

Дорис, извинявам се че отклоних темата, но някой трябва да му тресне главата на този екземпляр. Може пък да се събуди...

Я още спам я, а за парадокса на близнаците нищо смисленно не сте казали, само лични квалификации кой колко разбирал. Аз пък ви казвам че вие не разбирате, защото нямате елементарни доказателства за "разбирането ви". 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, astralopitek said:

Я още спам я, а за парадокса на близнаците нищо смисленно не сте казали, само лични квалификации кой колко разбирал. Аз пък ви казвам че вие не разбирате, защото нямате елементарни доказателства за "разбирането ви". 

Темата не е за парадокса на близнаците, за това ще трябва сам да се напънете. Аз просто изяснявам, че вие сте един комплексиран трол, който само мърси темите. В качеството си на такъв не сте способен да оцените кой какво разбира, не се мъчете в това безперспективно начинание. Никакви лични квалификации не давам, само обективно обобщение на досегашното ви поведение. На трола по тролски, иначе няма да разбере 😀

Умишленото бездействие на модераторите спрямо поведението ви ми говори, че вероятно са ви назначили за шут на форума.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При тия близнаци изследват друго, не релативистки ефекти, а последици от стреса върху организма от ускорения и безтегловност (която не е илюзия) ;).

On 22.08.2018 г. at 14:44, Skubi said:

.....

A от теста 3 неолучих. Оня дето изнамерил факса или какво, какъв е пламъкът на свеща и....третото го забравих.

В изминалите 60 годинки не ми е било нужно нищо от тези въпроси......

Но на практика, вижте защо японските свещи не капят и горят с голяма светлина, докато нашите омазват всичко, за най големия яд на поповете по църквите и другаде..... 

Ще пошушна на тези които ги мързи или нямат време да изгледат филмчето. 

Защото от вътре са кухи и въздуха има достъпдо самият пламък от вътре и наведнъж не един ами повече фитила горят..... 

Това е интересно от етнографска гледна точка. Писах в Япония, може да ми донесат такава свещ.

Но от физическа гледна точка е малко по-различно - пламъкът на свещта  като плазма при 10000 волта на сантиметър:

 

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, scaner said:

Темата не е за парадокса на близнаците, за това ще трябва сам да се напънете. Аз просто изяснявам, че вие сте един комплексиран трол, който само мърси темите. В качеството си на такъв не сте способен да оцените кой какво разбира, не се мъчете в това безперспективно начинание. Никакви лични квалификации не давам, само обективно обобщение на досегашното ви поведение. На трола по тролски, иначе няма да разбере 😀

Умишленото бездействие на модераторите спрямо поведението ви ми говори, че вероятно са ви назначили за шут на форума.

Темата ясно че не е за парадокса на близнаците, но аз ви изваждам кирливите ризи каквото сте писал в тази тема за да се види профанизмът ви. Вие сте някакъв инфантилник пишещ по форумите за да избивате комплексите си на малоценност, които подсъзнателно си ги имате. Вие сте способен само на фалшиво окачествяване по интернет кой какво знаел и не знаел, защото не сте способен за ползотворен дебат по каквато и да било тема, и вас трябва да изхвърлят от форума. Хайде продължавайте да се пенявите да видим до къде ще ви доведе жалкото и глуповато присъствие в този форум.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Doris said:

При тия близнаци изследват друго, не релативистки ефекти, а последици от стреса върху организма от ускорения и безтегловност (която не е илюзия) ;).

То и без друго няма как да се изследват релативистките ефекти,  защото още е непосилна релативистката скорост за космонавтиката, но има косвени експерименти с елементарни частици които показват че релативистките ефекти не се проявават на 100% . Това е достатъчно за да се преразгледа цялата СТО и ОТО. Просто физиката е потънала в 3 глуха и е по лесно нещата да остават на самотек. 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...