Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

От ентусиазиран ловец на крокодили, Ъруин успява да изгради международна телевизионна кариера и същевременно да развие активна дейност за опазване на околната среда и популяризиране на туризма.
Стив Ъруин загива нелепо на 4 септември 2006, когато при гмуркане по време на снимки в района на Големия бариерен риф, скат го убожда в зоната около сърцето с отровния шип на опашката си.

Аз си спомням, че Стив Ъруин редовно се бореше/хващаше крокодили. Не знам точно какъв е бил и защо ги е ловил (били са заплаха за населението, избягали от паркове може би?) Затова и когато ПЕТА наскоро публикува туит против него аз бях принципно съгласен с тях. Идея си нямам защо хората го смятат за природозащитник или някакъв активист - не съм го виждал да прави нищо друго, освен да се въргаля с крокодили в калта.

Ъруин беше велик човек. Хващаше какво ли не - паяци, змии, варани, крокита. Но като цяло винаги говореше с възхищение с тях, дори когато го хапеха и обясняваше начина им на живот. Това беше неговият способ да покаже, че и тези животни са уникални и заслужават да живеят. Бореше се не с крокодилите, а с предразсъдъците.

Определено човекът направи за популяризирането на дивата природа повече от ПЕТА, ФЕТА и всякакви съмнителни 'природозащитни' НПО-та, чиято цел основна цел е да вдигат медиен шум и да точат парички по проекти.

On 26.02.2019 г. at 13:03, Last roman said:

Ъруин беше велик човек...

Защо е хващал животните ? Ако е било само заради шоуто - да му имам величието.

Преди 4 часа, Kujiro said:

Защо е хващал животните ? Ако е било само заради шоуто - да му имам величието.

ето защо.

On 26.02.2019 г. at 13:03, Last roman said:

Определено човекът направи за популяризирането на дивата природа повече от ПЕТА, ФЕТА и всякакви съмнителни 'природозащитни' НПО-та, чиято цел основна цел е да вдигат медиен шум и да точат парички по проекти.

гонеше ги, хващаше ги, показваше ги, обясняваше за тях, пускаше ги и не отчиташе грам дейност пред никого. Само пред възхитения зрител, погледнал с други очи на видовете, които Стийв се стремеше да опази. Ако легендата Ъруин беше оживял и продължил дейността си и днес, все някой малоумник/малоумна организацийка, най-вероятно щяха да го погнат за 'тормоз над животни'. Но жалкото квичене отшумява, а героите остават.

Лично за мен Стийв Ъруин беше Джералд Даръл на нашето време.

Медиен продукт. Много добър медиен продукт. И както става винаги след смърта започва " легендата" . Аз го  гледах с интерес но да не забравяме как го пародираха заради култовата му емоция. Имаше един скеч по канал1 където той търсеше плашливия шумкар, мнооого труден за заснемане. 😁 

On 10.03.2019 г. at 15:46, vvarbanov said:

ето защо.

Популяризирал сред кого ? Сред 100 килограмовите американци или европейци, които го гледат по телевизията ? Тези хора как са допринесли за опазването на дивата природа ? Като са ахнали два пъти колко е голям крокодила с който се въргаля в калта. А, и като пуснаха по една виртуална сълза за кончината му.