Отиди на
Форум "Наука"

Защо нямаме образа на "редовия" български благородник?


Recommended Posts

  • Потребител

Прави ли ви впечатление, че за представителите на висшата класа в средновековна България знаем това-онова май само за предтавителите на най-висшата аристокрация. За по-дребния благородник не знаем като че ли нищо...

Какви са били владенията му, с дохода от тях какво е можел да направи, как е живял, какво ял примерно, как се е обличал, как е спал, как е воювал... Всичко това, което за един представител на европейското рицарство е повече или по-малко известно (понякога доста подробно). Знаем колко е струвал прим. един дестрие или курсие и пр.

Аз доста отдавна не следя публикациите по средновековна история, така че ще се радвам на мнения по въпроса. 😉

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Първата характерна черта е че са живяли в така наречените болярски кули - реплика на западаноевропейските замъци.Често пъти са били на три четири етажа и доста представителни сгради.Винаги са имали и отбранителна функция.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

За кулите не си много прав - поне тези които са се запазили са в населените места и са били ползвани като "търговски обекти".Не са феодални, а друг вид защитни обекти. Аз съм попадал на останки от феодални замъци - единия над манастира в Сеславци а другия преди  Германския манастир. Оградената площ е около  1,5 - 2 декара, личат си къде са били стените и кулите / на места запазени във височина 2 и повече метра/. иманярите са минали - разбира се със сериозни дупки. Градежа е средновековен - ломен камък с хоросан от вън, от вътре нещо като насип.

Това ме навежда на мисълта че манастирите от софийската света гора са били селски и покрай тях има и подобни замъци на месните болярчета.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Как са изглеждали знаем - картинки бол. Как са изглеждали замъците - само по археология, няма даже читави възстановки, освен евентуално на Червен.  Иначе ако някъде пише нещо за прониарите във Византия. И без това през ВБЦ половината сегашна територия на България е византийска.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ще започна художествено, с един виц; Коня попитал камилата- Защо ти е крив гърба, на което тя отговорила- Че то кое ми е право.

Същата е ситуацията с българската средновековна история- реално такава няма. Още Дуйчев е казал, че ние нямаме история на България, а история на византийско-българските войни. И при това от ромейска гледна точка. Общо взето сме в ролята на британец или руснак пишещ история на ВСВ имайки на разположение почти единствено речите на Гьобелс.

Когато четох книгата на Божилов за Асеневци ми направи впечатление, че там цирка е пълен. Много повече се знае за малко значими личности от ромейската история, отколкото за нашата царска династия. Най известния наш военачалник е Иван Русина, и то защото за него има 4-5 кратки споменавания в ромейските хроники. За другите няма и толкова...

Изворния материал го няма, на какво отгоре да го градим тоя образ? Помня преди години имаше разправия относно финансовата ситуация в балканските държави, дали са можели да плащат на наемници да се бият с турците. Всички сметки имаха за основа латинските княжества в Елада или в най добрия случай Византия. За България ни дума, ни вопъл, ни стон.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Модератор История
On 19.09.2019 г. at 15:02, Thorn said:

Как са изглеждали знаем - картинки бол. Как са изглеждали замъците - само по археология, няма даже читави възстановки, освен евентуално на Червен.  Иначе ако някъде пише нещо за прониарите във Византия. И без това през ВБЦ половината сегашна територия на България е византийска.

Самата дума замък вероятно не е била позната в Средновековна България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 53 минути, resavsky said:

Самата дума замък вероятно не е била позната в Средновековна България.

Как да не е позната? Замък е всъщност "бург","кале",тоест твърдина,защитено място. Аз съм от Перник. И до самият град,на едно стръмно скалисто възвишение е построена крепостта на средновековният болярин Кракра. Народът нарича възвишението "Кървавото",понеже там в подножието на крепостта са се водили кървави битки.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
On 5.09.2019 г. at 7:38, Black Wolf said:

Прави ли ви впечатление, че за представителите на висшата класа в средновековна България знаем това-онова май само за предтавителите на най-висшата аристокрация. За по-дребния благородник не знаем като че ли нищо...

Какви са били владенията му, с дохода от тях какво е можел да направи, как е живял, какво ял примерно, как се е обличал, как е спал, как е воювал... Всичко това, което за един представител на европейското рицарство е повече или по-малко известно (понякога доста подробно). Знаем колко е струвал прим. един дестрие или курсие и пр.

Аз доста отдавна не следя публикациите по средновековна история, така че ще се радвам на мнения по въпроса. 😉

За как се е обличал най-добре може да се види в сайта на Калина. http://badamba.info/

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Предполагам, че са се използвали активно гръцки думи, като Пиргос, Акропол- неща от този род.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...