Отиди на
Форум "Наука"

"Парадокси" в теорията на относителността


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 1 минута, kipen2 said:

Дори и не помниш кой пост си ми цитирал изрязано?!?!? Айде спри се! 

 

Ти ги наруши с наглостта си още преди да изискаш учтива форма от мен.... Нагъл си до безобразие!!!  Айде спри се! 

Изписа толкова много текст, вместо да ми посочиш, какво съм пропуснал... Недоумявам

Преди 3 минути, Gravity said:

А колко регистрирани имаш?

Не те разбирам, какво искаш от мен. Обвинявате ме, че пиша и като Коко и като Ники ли? Да виждате Ники да пише? Неговите мнения ги няма. Той не съществува.  Стегнете се и се съсредоточете се върху темата

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хайде пак детската градина.... там където Ники често се опитваше да ме води. Е няма пък аз, направи го ти, ама не че искам отново да ми покажеш, щото не мога сам?!? Баш като дете в детската градина, което иска да накара леличката да му избърше дупето..... Така са децата - нямат спирачки! И позамитат истината толкова невинно и сладко.... само дето от възрастен физически  това поведение е грозно!!!

Помолих те да се спреш! Сега вече изисквам да спреш да ме цитираш! Това поведение е вече на границата на "abusive behaviour" (белким някой се сети защо използвам това определение) ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, kipen2 said:

Това поведение е вече на границата на "abusive behaviour" (белким някой се сети защо използвам това определение) ...

Преча ли ти с нещо? Не съм те молил под никаква форма да дискутираме нещо. Ти сам се включи. Ако не ти харесва дискусията с мен си свободен  да я прекратиш..., но не се опитвай да ме обиждаш

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 9.10.2023 г. at 9:44, scaner said:

За енти път казвам - това не е задължително, и трябва да се смята дали е така. Защото много повече са вариантите да не е така. Най-простият пример - прът с два синхронни часовника тръгва, и в другата система той е неподвижен, а часовниците показват различно. Така че неподвижността на пръта не е свързана с отношението на показанията на часовниците, и не може на нейна база да се правят такива заключения. Това е пример как нарушаваш законите на логиката :)

Това реално показва, че условието "в новата ОС часовниците да показват еднакво и пак да са на разстояние Х" е неизпълнимо

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 6.07.2022 г. at 21:40, scaner said:

Е, стига де. какво значи "се озовават в друга система"? Нали всички системи описват пръчките, т.е. те винаги "са във всички системи", ако може така да кажем...

Предпоагам, под това разбираш пръчката да се окаже в състояние на покой в друга система?

Шпага, някъде нагоре вече дискутирах - има два начина за ускоряване на пръчките. Единият е, когато двата края на пръчката ускоряваш едновременно в началната система, другият - когато двата края на пръчката ускоряваш (там всъщност е спиране) едновременно в системата в която тя ще се окаже в новото състояние на покой. Тези два метода дават различни резултати, и задължително трябва да се укаже кой от тях се ползва. В примера на Ники се ползва първият от изброените начини.

А) Ако ускоряваш двата края едновременно в началната система, в която пръчката е била в покой, тя в тази система ще запази дължината си (чиста класическа физика). А в другата система, в която ще бъде в покой, тя ще увеличи дължината си (резултат от ЛТ). И това е естествено: пръчка с дадена дължина в покой във втората система ще се движи (в резултат на ускорението) в първата, и според СТО там трябва да е по-къса, нали?

Б) Ако ускоряваш двата края едновременно във втората система, то там - по същите причини - дължината и ще се запази (класическа физика). Но ще се съкрати в първата система (в която начално е била в покой). И пак е естествено: в резултат във втората система ще имаш пръчка с началната дължина, но тя ще се движи в първата система, и там ще бъде по-къса.

Та, отговорът на твоят въпрос зависи от начина по който се ускорява пръчката. А или Б?

 

Пак ще те попитам при кой вариант, след като часовниците са станали неподвижни в новата ОС, разстоянието между часовниците (дължината на пръта) ще се запази и същите ще показват еднакво? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Kоко said:

Пак ще те попитам при кой вариант, след като часовниците са станали неподвижни в новата ОС, разстоянието между часовниците (дължината на пръта) ще се запази и същите ще показват еднакво? 

Не знам, нямам кристално кълбо. Трябва да се смята. Който твърди нещо, трябва да доказва твърденията си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, scaner said:

Не знам, нямам кристално кълбо. Трябва да се смята. Който твърди нещо, трябва да доказва твърденията си.

Да, така е, но въпроса ми е принципен и не опира до конкретни изчисления. Или е вариант А), когато тръгват едновременно или е някой от безбройните други варианти при които не тръгват едновременно, които са под общ вариант Б) 

Ако разглеждаме координатите на Риндлер (там вече нямаме мигновено ускорение), там при еднакво собствено ускорение и еднакъв момент на тръгване изпълняваме условието: в новата ОС часовниците са с еднакви показания и разстоянието между тях се е запазило. Та въпросът ми е какво се случва, когато игнорираме ускорението в посочените по горе варианти? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, Kоко said:

Та въпросът ми е какво се случва, когато игнорираме ускорението в посочените по горе варианти? 

Колко пъти още трябва да ти отговарям едно и също нещо? Конкретен въпрос изисква точни изчисления, каквито в случая липсват - поради което не може да се отговори на този въпрос. И настояването с нищо не допринася за изясняване на ситуацията.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...