Отиди на
Форум "Наука"

Кои са двете числа?


Goro

Recommended Posts

  • Потребител

Ето и моята логика :

От факта, че Васил не познава кои са числата отначало, Иван разсъждава така :

1.От сметките отпадат всички прости числа (те не могат да бъдат произведения)

2.Отпадат и техните произведения . (Иначе Васил щеше да познае от първия път)

3.За всички числа над 10 (включително) са възможни повече от два варианта за представяне като сбор от поне едно съставно число, което прави невъзможно познаването им изобщо -> сборът е по-малък от 10.

3.Като елиминираме простите числа и техните сборове в интервала от 1 до 10 остава само 8. (2,3,5,7, са прости; 4 ,6 и 9 са произведения на прости)

4.Остава само един възможен вариант за представяне - 2+6 (4+4 отпада заради условието, че числата са различни, 3+5 отпада защото и двете са прости) .

Васил разсъждава по логиката на Иван, след като Иван е познал, и стига до същия отговор :) Факта , че 2*6=12 има и друго представяне (като 3*4) не пречи на Васил да познае ,че отговора е 2 и 6, защото ако Иван не беше елиминирал сбора 3+4=7 от сметките си, нямаше изобщо да познае кои са числата.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Греда!

Да се поставим на мястото на Васил. По вашата логика, той чува произведение 12. За него това значи или 3*4 или 2*6. Саответно не знае отговора, но след това Иван се сеща - как това би олеснило Васил? Защото при Иван вариантите стават: сбор 8, което е 2+6 и 3+5, или сбор 7 - 2+5 и 3+4. И Васко разсъждава - ако Иван е чул сбор 7 - за мен това значи или 3*4, или 2*5, но 2*5 отпада, защото ако бях чул произведение 10, още на първото питане щях да знам отговора => остават 3 и 4. От друга страна, ако Иван е чул сбор 8, за мен вариантите са 2*6 и 3*5, но 3*5 отпада, поради горната причина(ако бях чул 15, щях да знам отговора). От тук следва, че Васил не може да се сети еднозначно за отговора при отговора на Иван, че знае кои са числата вече, защото си остават варианта 2*6 и 3*4!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Така, Goro ми писа ЛС, в което ме оведоми, че правилния отговора вече е даден нееднократно, а именно

4 и 6.

На печелившите честито :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знаех за тази форма на задачата :)

Знам един алтернативен, различен и, според мен, по-интересен вариант. (Героите са Пешо и Сашо, защото така по-лесно се помни кой знае произведението и кой знае сбора). Та:

Пешо знае произведението на две числа. Сашо знае сбора. И двамата знаят че всяко от числата е между 2 и 100 включително (но, за разлика от оригиналното условие, не е задължително да са различни). Срещат се двамата:

П: Не мога да намеря числата.

С: Знаех, че няма да можеш.

П: Аха! Тогава вече мога да ги намеря.

С: Аха! Тогава и аз мога да ги намеря.

Кои са числата?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...