Отиди на
Форум "Наука"

Истинската история на Македония


Recommended Posts

  • Мнения 3,7k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 4 минути, skorpion1980 said:

Изтъквам факти по темата.

Явно не си запознат, че става въпрос за сърбоман или сръбски/фиромски трол. Все загубено време и усилия. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, новорегистриран3 said:

Явно не си запознат, че става въпрос за сърбоман или сръбски/фиромски трол. Все загубено време и усилия. ;)

Ами ако е такъв чудесно. Макар до днес да не съм писал по тази тема тук, знам страшно много по македонския въпрос  колкото и нескромно да звучи. Чел съм тонове документална литература от Симеон Радев, Васил Кънчов, Димитър Мишев, Тома Карайовов, Христо Матов, Методи Кусев, Никола Генадиев главно чрез Цочо Билярски, Иван Илчев и др. Така че ако е фиромски/сърбомански трол както ти казваш, ще ми бъде дори забавно да го поставя на място. Но все пак се надявам на нормална дискусия.

Редактирано от skorpion1980
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, skorpion1980 said:

Ами ако е такъв чудесно. Макар до днес да не съм писал по тази тема тук, знам страшно много колкото и нескромно да звучи. Чел съм тонове документална литература от Симеон Радев, Васил Кънчов, Димитър Мишев, Тома Карайовов, Христо Матов, Методи Кусев, Никола Генадиев главно чрез Цочо Билярски, Иван Илчев и др. Така че ако е фиромски/сърбомански трол както ти казваш, ще ми бъде дори забавно да го поставя на място. 

Time management-а си е твой, направил съм достатъчно като съм те предупредил. :) Единственият начин фиромите и сърбоманите да бъдат "поставени на място"  е грубата физическа сила, ако не разполагаш с такава няма да постигнеш нищо. 

От личен опит пиша, че единствено и само когато разбереш за кой фиром/шумадиец става въпрос и почукаш на вратата му, тогава можеш да го накараш да се отнася човешки и да разбере фактологията ти. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, новорегистриран3 said:

Явно не си запознат, че става въпрос за сърбоман или сръбски/фиромски трол. Все загубено време и усилия. ;)

За кой говориш ? Май нещо ме бъркаш с някой... Какви тролове и фиромци ти се привиждат ...честно аз с теб въобще не съм коментирал нищо защото най-малкото си безименен ....анонимник  пълен...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някой знае ли коя в най-близката украинска част до шумадииските наемници в Запорожието? Някак си трололиньо ме провокира да направя дарение.  ☠️

Редактирано от новорегистриран3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, skorpion1980 said:

Нашите грешки във военно отношение са големи, факт. Над 100 хиляди пушки и тежка артилерия не са закупени от кабинета Гешов, който хвърля излишни разходи за администрация с цел да си гарантира голям електорат, поради което воюваме с три дивизии по-малко, отколкото реално сме можели да изпратим и то конкретно на Вардарския боен театър. Отделно Данев в Лондон надменно отхвърля предложението на Венизелос за размяна на население, имайки предвид колко много гърци е имало в освободените от България земи в Източна Македония и Одринския вилает срещу също много българи в Централна и Югозападна Македония, които са били под контрола на гръцката армия. Не е имало и предварителна договорка със съюзниците да не се пипат културно-просветните институции на различните народности в освободените земи. Но ролята на Русия съвсем обективно е много по-голяма, отколкото ти си мислиш. Първо, никакво реално намерение не е имало за буквално изпълнение на договора относно безспорната зона, Неклюдов непрестанно е давал информация на сърбите за движението на 7ма Рилска дивизия с цел да няма български войници отвъд Вардар и почти изцяло си свършва работата, защото освен Гевгели друго не достига армията ни западно от основната река в Македония. Второ, Сазонов непрестанно натиска Гешов и Данев още преди да се подпише Лондонския мир да се отстъпят територии на Сърбия от безспорната зона. Трето, не е лошо да прочетеш това, което  Методи Кусев пише във  "Виновниците за погрома на България през 1913 година", където ясно и аргументирано се доказва преднамереното желание на Николай 2 за съсипването ни.

Имено такива заявления ме карат да си мисля че ти не си чел автентичната кореспонденция между Сазонов и руските посланиците на България, Сърбия и Грция. Всички тези телеграми и писма ги има в т.н. Оранжева книга от 1914 година.
Предлагам ти да я намериш, прочетеш ( на руски разбира се , български превод все още няма) да се върнеш тук и да видим какво има да кажеш.... 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 39 минути, borkoto said:

Предлагам ти да я намериш, прочетеш ( на руски разбира се , български превод все още няма) да се върнеш тук и да видим какво има да кажеш.... 

Има

https://spatium.bg/data/books/ms/Балканската война - Руската оранжева книга. Дипломатически документи С., 1914 г..pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, nik1 said:

Идеално - значи има, нека колегата да я прочете 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, borkoto said:

Имено такива заявления ме карат да си мисля че ти не си чел автентичната кореспонденция между Сазонов и руските посланиците на България, Сърбия и Грция. Всички тези телеграми и писма ги има в т.н. Оранжева книга от 1914 година.
Предлагам ти да я намериш, прочетеш ( на руски разбира се , български превод все още няма) да се върнеш тук и да видим какво има да кажеш.... 

Преписка 155 от Оранжевата книга ясно показва, макар и да е заобиколно описано, че Русия подкрепя Сърбия да получи земи в Безспорната зона. А ако ми възразяваш за това, че Неклюдов е информирал сърбите за движението на 7ма Рилска дивизия в Македония, виж колко сръбски ордени получава впоследствие и виж къде го правят посланик - ами в Стокхолм, и то в разгара на напрежението между Русия и Централните сили, а после е натоварен да говори на неутрална шведска земя с германски дипломати за сепаративен мир по време на ПСВ. Неклюдов става руски посланик в Швеция в момент, в който залогът на този пост конкретно нараства във външнополитическо отношение, така че той очевидно е награден с израстване в дипломатическата йерархия паралелно със сръбските ордени за неформалните си действия в полза на Белград.

Редактирано от skorpion1980
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, skorpion1980 said:

Преписка 155 от Оранжевата книга ясно показва, макар и да е заобиколно описано, че Русия подкрепя Сърбия да получи земи в Безспорната зона. А ако ми възразяваш за това, че Неклюдов е информирал сърбите за движението на 7ма Рилска дивизия в Македония, виж колко сръбски ордени получава впоследствие и виж къде го правят посланик - ами в Стокхолм, и то в разгара на напрежението между Русия и Централните сили, а после е натоварен да говори на неутрална шведска земя с германски дипломати за сепаративен мир по време на ПСВ. Неклюдов става руски посланик в Швеция в момент, в който залогът на този пост конкретно нараства във външнополитическо отношение, така че той очевидно е награден с израстване в дипломатическата йерархия паралелно със сръбските ордени за неформалните си действия в полза на Белград.

Не е това верно - става въпрос да се направи разумна поправка на договора като при това не се нарушават основните задъжения на двете страни. Никъде не се споменава за коя зона става въпрос. Руският арбитраж засяга само спорната зона. 
Проблемът е че българското правителство не иска въобще да преговaря със сърбите, а се надява на воени действия когато Русия ясно е показала че не подкрепя такъв подход и е заявила че помощ в такъв случя не може да се очаква.Предлагам ти и да прочетеш и договора между България и Сърбия за так нареченета подялба на Македония - тайният анекс от 1912.

Редактирано от borkoto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, borkoto said:

Не е това верно - става въпрос да се направи разумна поправка на договора като при това не се нарушават основните задъжения на двете страни. Никъде не се споменава за коя зона става въпрос. Руският арбитраж засяга само спорната зона. 
Проблемът е че българското правителство не иска въобще да преговaря със сърбите, а се надява на воени действия когато Русия ясно е показала че не подкрепя такъв подход и е заявила че помощ в такъв случя не може да се очаква.Предлагам ти и да прочетеш и договора между България и Сърбия за так нареченета подялба на Македония - тайният анекс от 1912.

Напротив, всичко което съм написал е на 100 % вярно. В преписката ясно се отчита обосноваността на сръбските искания за земи в безспорната зона, а ако ти се отдаваха пъзелите, щеше да наредиш този на руската дипломатическа кореспонденция и относно това, че невъзможността Сърбия да получи излаз на Адриатическо море при Дуръс, трябва да бъде компенсирана очевадно за сметка на България и договора от 1912 година. Аз него съм го чел със сигурност преди теб, като там спорната зона е ясно картогафирана и включва Скопие, Куманово, Тетово, Дебър, Кичево и Струга с прилежащите хиндерланди. Всичко друго от Македония надолу от линията Крива Паланка - Велес - Охрид е предвидено да бъде за България и е представлява безспорната зона. Сръбските цели обаче с подкрепата на Русия са България да не минава западно от Вардар, неслучайно дори след като с помощта на четите на Ичко Димитров части от 7ма Рилска дивизия влизат в Гевгели и установяват официално българска власт над този град, намиращ се непосредствено на запад от Вардар, сърбите натискат за кондоминиум там. И да, по договор руският арбитраж засяга само спорната зона, но руският натиск към България през април 1913 е да се преговаря и за безспорната със съответните отстъпки от българска страна. Такива са фактите.

Редактирано от skorpion1980
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, skorpion1980 said:

Напротив, всичко което съм написал е на 100 % вярно. В преписката ясно се отчита обосноваността на сръбските искания за земи в безспорната зона, а ако ти се отдаваха пъзелите, щеше да наредиш този на руската дипломатическа кореспонденция и относно това, че невъзможността Сърбия да получи излаз на Адриатическо море при Дуръс, трябва да бъде компенсирана очевадно за сметка на България и договора от 1912 година. Аз него съм го чел със сигурност преди теб, като там спорната зона е ясно картогафирана и включва Скопие, Куманово, Тетово, Дебър, Кичево и Струга с прилежащите хиндерланди. Всичко друго от Македония надолу от линията Крива Паланка - Велес - Охрид е предвидено да бъде за България и е представлява безспорната зона. Сръбските цели обаче с подкрепата на Русия са България да не минава западно от Вардар, неслучайно дори след като с помощта на четите на Ичко Димитров части от 7ма Рилска дивизия влизат в Гевгели и установяват официално българска власт над този град, намиращ се непосредствено на запад от Вардар, сърбите натискат за кондоминиум там. И да, по договор руският арбитраж засяга само спорната зона, но руският натиск към България през април 1913 е да се преговаря и за безспорната със съответните отстъпки от българска страна. Такива са фактите.

Чел си всичко като дявол евангелието - това че на Сърбия трябва да и се дадат Македонските земи като компенсация за Драчкото крайбрежие е само сръбско желание. Не е това позиция на Русия. Русия предлага да съдействия на Сърбия по получавaното на икономически зона на Адриатическо море без владеене на територии и построяването на железопътно трасе  до морския център.Сазонов смята за логично да се договорим със Сърбия за известни компенсации свързани с Одринската операция. България е дала да се разбере че за компенсации от неспорната зона не може да се говори. Но ситуациятa е критична, и е трябавало да се действа много по-дипломатично и гъвкаво, Сърбия е окупирала цяла Македения от Куманово до Битоля. На Българските войски не е разрешено да влязат в Македония като временен контингент за гаранция при изпълнеието на договора от 1912. Вместо да се договаря и чака арбитража на Русия до край ( при което в най-лошия случай България би отстъпила териториите от Скопие на запад от Шар Планина, защото по договора само те са предмет на арбитража ), военното  ръководство се хвърля ва банк срещу всички, Резултатът е известен и печален. 
Аман от патриотски позиции като твоята които абсолютно не признават очевидната огромна грешка на нашето ръковоство, а приписват всичко на злите руснаци, сърби, грци и какви ли не други. 

Редактирано от borkoto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, borkoto said:

Чел си всичко като дявол евангелието - това че на Сърбия трябва да и се дадат Македонските земи като компенсация за Драчкото крайбрежие е само сръбско желание. Не е това позиция на Русия. Русия предлага да съдействия на Сърбия по получавaното на икономически зона на Адриатическо море без владеене на територии и построяването на железопътно трасе  до морския център.Сазонов смята за логично да се договорим със Сърбия за известни компенсации свързани с Одринската операция. България е дала да се разбере че за компенсации от неспорната зона не може да се говори. Но ситуациятa е критична, и е трябавало да се действа много по-дипломатично и гъвкаво, Сърбия е окупирала цяла Македения от Куманово до Битоля. На Българските войски не е разрешено да влязат в Македония като временен контингент за гаранция при изпълнеието на договора от 1912. Вместо да се договаря и чака арбитража на Русия до край ( при което в най-лошия случай България би отстъпила териториите от Скопие на запад от Шар Планина, защото по договора само те са предмет на арбитража ), военното  ръководство се хвърля ва банк срещу всички, Резултатът е известен и печален. 
Аман от патриотски позиции като твоята които абсолютно не признават очевидната огромна грешка на нашето ръковоство, а приписват всичко на злите руснаци, сърби, грци и какви ли не други. 

Доказа, че си лъжец, твърдейки че не признавам погромната грешка на нашето ръководство, признал съм я в по-предния си пост още и нямам намерение да се самоцитирам. Но ти лъжеш, че чета като дявол Евангелието, отричайки безспорния факт, че Русия всячески се стреми да натиска нашето правителство да отстъпи земи от безспорната зона в нарушение на договора, като преди това Неклюдов ефективно съдейства на сърбите със сведения за движението на 7ма Рилска дивизия. Между другото преди Сазонов през април 1913, натиск опитва да оказва и Хартвиг, руският посланик в Белград. Не аз съм патриотар, аз съм напълно обективен и запознат със ситуацията, ти обаче или си некомпентен по тези въпроси, или си платен русофилски и сърбомански трол тук, или и двете. Губиш спора и почваш с лъжи по мой адрес, че не съм признавал грешките на кабинета Гешов, след като ясно съм ги посочил какви са още преди войната да започне. В същото време и дума не обелваш за просръбските действия на Неклюдов, отделно от това не обелваш и дума за написаното от Методи Кусев, визирам "Виновниците за погома на България през 1913 година", където ясно се посочва едновременно както вината на нашите управници, така и руско-сръбската подлост. Ти обаче във всеки пост нагло и безочливо опитваш да оневиниш най-вече руските дипломати и да прехвърлиш вината почти на 100 % на нашето правителство. Само че някой си borkoto няма как да се мери с Методи Кусев относно познанията по въпроса и когато лъжливото и безочливо твърдение на borkoto, че компенсация на Сърбия със земи от безспорната зона не била руската позиция противоречи на това, което пише Методи Кусев, значи автоматично твърдението на borkoto е невалидно, а това на Методи Кусев няма как да бъде поставено под съмнение. При мен няма нищо патриотарско, но при теб има типичното поведение на русофил национален предател. Че и ми се правиш на ментор при условие, че си на светлинни години от мен по всичко свързано с Македония. Ще продължавам всеки път, когато с нескопосаните ти опит да ме поучаваш по този въпрос, да опровергавам безочливите ти лъжи. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, skorpion1980 said:

Губиш спора и почваш с лъжи по мой адрес, че не съм признавал грешките на кабинета Гешов, след като ясно съм ги посочил какви са още преди войната да започне. В същото време и дума не обелваш за просръбските действия на Неклюдов, отделно от това не обелваш и дума за написаното от Методи Кусев, визирам "Виновниците за погома на България през 1913 година", където ясно се посочва едновременно както вината на нашите управници, така и руско-сръбската подлост. Ти обаче във всеки пост нагло и безочливо опитваш да оневиниш най-вече руските дипломати и да прехвърлиш вината почти на 100 % на нашето правителство. Само че някой си borkoto няма как да се мери с Методи Кусев относно познанията по въпроса и когато лъжливото и безочливо твърдение на borkoto, че компенсация на Сърбия със земи от безспорната зона не била руската позиция противоречи на това, което пише Методи Кусев, значи автоматично твърдението на borkoto е невалидно,

В главата ти е една голяма каша - чел си това онова - Кусев, поп-белетрист, който нема връзка с политката; вчера разбра че има Оранжева книга.
Нашата грешка не е че не сме купили артилерия, а че не сме провели нужната дипломатическа работа със съюзниците и Русия.
Фердинанд постоянно се крие - не е достъпен за преговори , комуникира си с подчинените и посланиците с телеграми и тайни бележки. Гешов подава оставка несъгласен с решенията на царя. Данев, Ризов, Савов и Фердинанд са хората които и довеждат до катастрофата от 13 Юли 1913. Хартвиг е посланик в Сърбия и логично защитава сръбските интереси. Неклюдов е посланик в България 2 години. Той лично съветва Спaлайкович през Декември 1912 , че едноличното нарушаване на договра с България от 1912  е нещо което той като представител на Руското министерство не подкрепя. Разбира се Пашич си прави каквото иска. Това е извън ръцете на Неклюдов.  
Николай II лично потвърждава ролята на арбитър между Сърбия и България. Двамата премиери са поканени в Санкт Петербург. Данев и Савов сaботирaт дата на заминаване  с условие за 6-дневен ултиматум за решение на арбитража. Всичко се оказава един цирк и Данев (както и Пашич) въобще не заминават за Петербург. 
Следвашите събития  са добре известни . 
Тоталният дипломатически провал, вмешателството на военното ръководство в политическите дела на чело на на ген Савов и най-накрая недалновидността на Фердинанд лишават България от шанса да спечеляйт нещо във Вардарска Македoния. 

Редактирано от borkoto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

О.Т.

Фироманският дебилизъм няма граници:

https://dariknews.bg/novini/sviat/prebiha-sekretaria-na-bylgarskiia-klub-v-ohrid-2336747

И тези полуидиоти искат да са част от ЕС? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Те не искат в ЕС. Те искат в Югославия - надупени към Белград и на дотации от Словения и Хърватия.

Желанието им за членсво в ЕС е за пред западните партньори и за пред албанците. Точно затова нямат желание да започтат преговори (сега се оправдават с неизпълнимия и унизителен  "българския диктат" за промяна в конституцията заложен във френското предложение).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 часа, borkoto said:

В главата ти е една голяма каша - чел си това онова - Кусев, поп-белетрист, който нема връзка с политката; вчера разбра че има Оранжева книга.
Нашата грешка не е че не сме купили артилерия, а че не сме провели нужната дипломатическа работа със съюзниците и Русия.
Фердинанд постоянно се крие - не е достъпен за преговори , комуникира си с подчинените и посланиците с телеграми и тайни бележки. Гешов подава оставка несъгласен с решенията на царя. Данев, Ризов, Савов и Фердинанд са хората които и довеждат до катастрофата от 13 Юли 1913. Хартвиг е посланик в Сърбия и логично защитава сръбските интереси. Неклюдов е посланик в България 2 години. Той лично съветва Спaлайкович през Декември 1912 , че едноличното нарушаване на договра с България от 1912  е нещо което той като представител на Руското министерство не подкрепя. Разбира се Пашич си прави каквото иска. Това е извън ръцете на Неклюдов.  
Николай II лично потвърждава ролята на арбитър между Сърбия и България. Двамата премиери са поканени в Санкт Петербург. Данев и Савов сaботирaт дата на заминаване  с условие за 6-дневен ултиматум за решение на арбитража. Всичко се оказава един цирк и Данев (както и Пашич) въобще не заминават за Петербург. 
Следвашите събития  са добре известни . 
Тоталният дипломатически провал, вмешателството на военното ръководство в политическите дела на чело на на ген Савов и най-накрая недалновидността на Фердинанд лишават България от шанса да спечеляйт нещо във Вардарска Македoния. 

Фердинанд се крие, а защо?

Парадигмата за "виновния  Савов" издиша ,иначе е удобна за всички, защото не накърнява владетеля ни.
Издиша - Савов да се наложи над този, който нямаше скруполи да убие Стамболов, моля ви се..

Фердинанд се крие, а защо?


А не е ли защото участва в австрийска разработка? Не е политкореткно и патриотично да се говори така, но все пак?, Австрия днес ни е приятел и съюзник, не е патритично да си изкарваме държавните глави като агенти на чуждо влияние..



 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Dobri_I said:

Те не искат в ЕС. Те искат в Югославия - надупени към Белград и на дотации от Словения и Хърватия.

Желанието им за членсво в ЕС е за пред западните партньори и за пред албанците. Точно затова нямат желание да започтат преговори (сега се оправдават с неизпълнимия и унизителен  "българския диктат" за промяна в конституцията заложен във френското предложение).

Те може и да не искат, но Запада ги иска. Миналата година, когато имаше големи протести против френското предложение, им размахаха албанската карта и в Шкупи се изпо... 

Ще бъдат потърпени още малко, просто фокусът на всички и всичко е към Украйна. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, borkoto said:

В главата ти е една голяма каша - чел си това онова - Кусев, поп-белетрист, който нема връзка с политката; вчера разбра че има Оранжева книга.
Нашата грешка не е че не сме купили артилерия, а че не сме провели нужната дипломатическа работа със съюзниците и Русия.
Фердинанд постоянно се крие - не е достъпен за преговори , комуникира си с подчинените и посланиците с телеграми и тайни бележки. Гешов подава оставка несъгласен с решенията на царя. Данев, Ризов, Савов и Фердинанд са хората които и довеждат до катастрофата от 13 Юли 1913. Хартвиг е посланик в Сърбия и логично защитава сръбските интереси. Неклюдов е посланик в България 2 години. Той лично съветва Спaлайкович през Декември 1912 , че едноличното нарушаване на договра с България от 1912  е нещо което той като представител на Руското министерство не подкрепя. Разбира се Пашич си прави каквото иска. Това е извън ръцете на Неклюдов.  
Николай II лично потвърждава ролята на арбитър между Сърбия и България. Двамата премиери са поканени в Санкт Петербург. Данев и Савов сaботирaт дата на заминаване  с условие за 6-дневен ултиматум за решение на арбитража. Всичко се оказава един цирк и Данев (както и Пашич) въобще не заминават за Петербург. 
Следвашите събития  са добре известни . 
Тоталният дипломатически провал, вмешателството на военното ръководство в политическите дела на чело на на ген Савов и най-накрая недалновидността на Фердинанд лишават България от шанса да спечеляйт нещо във Вардарска Македoния. 

За пореден път показваш или непознаването на материята, или лъжеш съзнателно в опит да се изкараш прав.

Първо, да кажеш, че Кусев е далеч от политиката говори за тоталното непознаване на дейността му. Това, че не е бил пряко в политиката нищо не означава, защото действията му говорят друго. През 1890 като семинарист в Русия, без да е упълномощен от София предвид несъществуващите в онзи момент дипломатически отношения, Кусев в публичен диспут по македонския въпрос откровено унижава опитен политик, какъвто е тогавашният сръбски посланик в Петербург Джордже Симич и последният подава оставка. Няма как да си далеч от политиката, а да съсипеш един опитен политик публично. По време на ПСВ Кусев пръв разкрива двойната игра на Кайзера пред Фердинанд, който неведнъж го е използвал за неформален съветник именно защото знае, че макар и духовно лице е по-компетентен по много въпроси от разни елеменарни родни нагаждачи. Руснаците също го знаят, затова и оказват натиск да не бъде повече старозагорски митрополит, след като се преборва храм-паметникът Шипка да бъде осветен освен от руски и от български свещеници. Така че фактите опровергават нелепото ти твърдение, че Кусев е далеч от политиката.

Второ, изпадаш в противоречие относно руските дипломати. Хартвиг като посланик в Белград бил длъжен да защитава сръбските интереси и сигурно въобще не го прави координирано със Сазонов😄😄😄 Обаче по тази логика и Неклюдов като посланик в София трябва да защитава бъргарските интереси, само дето той, давайки постоянно сведения на сърбите за движението на 7ма Рилска дивизия и не само, съвсем очевадно също защитава сръбските интереси, което недвусмислено говори, че руската дипломация е твърдо на страната на Сърбия, колкото и въртеливи движения да демонстрира с цел да не си личи.

Трето, точно Данев, въпреки всички дипломатически глупости, които извършва, наистина е държал да отиде в Петербург за арбитраж. Доказателството е нареждането му към Савов да спре настъплението по време на Втората Балканска Война точно в момента, в който армията ни е взела инициативата на втория ден от започналия конфликт. Просто като болен русофил Данев е вярвал сляпо, че Николай 2 на арбитража ще застане на българска страна. Спряното настъпление знаем до какво води. Ясно е, че България няма как да спечели едновременно срещу Сърбия, Гърция, Черна гора, а впоследствие и срещу Румъния и Османската империя, но ако не беше този идиотизъм на Данев, с който е отнета първоначалната инициатива на армията ни, поне Щип, Кочани, Радовиш, Кукуш, Сяр, Кавала и Драма щяха да останат в България. И всичко това заради убедеността на Данев, че дори след българската атака на 16 юни стар стил, нещата ще могат да се решат с арбитраж. Та щом след нея Данев мисли така престъпно наивно и я спира в качеството си на премиер, преди нея е бил не по-малко убеден, че всичко ще се реши на арбитраж в Петербург в полза на България и опровергава написаното от теб.

Четвърто - отново излъга, че вчера съм разбрал за Оранжевата книга при условие, че Иван Илчев и Цочо Билярски нееднократно са я цитирали в трудовете си, което със сигурност ти е добре известно. Съответно след като ти е известно че съм ги чел както бях написал в един от предишните си постове, значи няма как да не ти е ясно, че не научавам за нея от теб.

Пето - липсата на дипломатическа подготовка за войната по никакъв начин не изключва липсата на военна такава, да твърдиш, че не било грешка да не купим артилерия доказва, че си много далеч от истината за причините, довели в крайна сметка до Букурещкия мирен договор от 1913 година и разбира се всички оказали се фатални предшестващи го събития.

И още нещо - ако още веднъж си позволиш квалификация по мой адрес като популист, патриотар, каша в главата и други подобни определения, със сигурност ще те докладвам. Тези ти определения по мой адрес не почиват на нито един факт, за разлика примерно от моите определения за теб, че си лъжец и/или некомпетентен по въпроса, които обсновах с безспорни факти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

  

Преди 1 час, Dobri_I said:

Те не искат в ЕС. Те искат в Югославия - надупени към Белград и на дотации от Словения и Хърватия.

Желанието им за членсво в ЕС е за пред западните партньори и за пред албанците. Точно затова нямат желание да започтат преговори (сега се оправдават с неизпълнимия и унизителен  "българския диктат" за промяна в конституцията заложен във френското предложение).

Немалка част от шизо-фироманите също искат в ЕС, най-малкото, за да могат да се придвижват свободно и да работят на Запад, дори и без "Бугарски пасош". 

Иначе съм съгласен, че във Вардарска Македония има силно юго лоби с много вредно влияние. Това лоби обаче ще става все по-слабо, реципрочно на упадъка на российка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, Airflow said:

  

Немалка част от шизо-фироманите също искат в ЕС, най-малкото, за да могат да се придвижват свободно и да работят на Запад, дори и без "Бугарски пасош". 

Иначе съм съгласен, че във Вардарска Македония има силно юго лоби с много вредно влияние. Това лоби обаче ще става все по-слабо, реципрочно на упадъка на российка.

По-скоро юго лобито ще се държи в зависимост от това как се развива Сърбия. А тя не може да бъде определена като обречена без Русия. При всички случаи никой балон не може да се надува вечно, включително югомакедонисткия, така че и той ще се спука в един момент.

Редактирано от skorpion1980
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 10 часа, borkoto said:


Николай II лично потвърждава ролята на арбитър между Сърбия и България. Двамата премиери са поканени в Санкт Петербург. Данев и Савов сaботирaт дата на заминаване  с условие за 6-дневен ултиматум за решение на арбитража. Всичко се оказава един цирк и Данев (както и Пашич) въобще не заминават за Петербург. 
 

Николай Втори обаче не дава никакви гаранции че арбитража ще бъде съгласно българо-сръбския договор - безспорна зона за България и спорна зона която той да определи за кого да бъде.Тоест Николай Втори спокойно е можел да постанови решение с което да даде на сърбите всичко което вече са окупирали - което всъщност е и тяхното искане.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 43 минути, resavsky said:

Николай Втори обаче не дава никакви гаранции че арбитража ще бъде съгласно българо-сръбския договор - безспорна зона за България и спорна зона която той да определи за кого да бъде.Тоест Николай Втори спокойно е можел да постанови решение с което да даде на сърбите всичко което вече са окупирали - което всъщност е и тяхното искане.

Да очакваш от българомразеца Николай 2 тогава да не удовлетвори сръбските искания е все едно да очакваш в днешно време идолизиращият го българомразец Путин да разсекрети пред целия свят архивите на Коминтерна, касаещи създаването на уродливия македонизъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 8 минути, skorpion1980 said:

Да очакваш от българомразеца Николай 2 тогава да не удовлетвори сръбските искания е все едно да очакваш в днешно време идолизиращият го българомразец Путин да разсекрети пред целия свят архивите на Коминтерна, касаещи създаването на уродливия македонизъм.

Нашия посланик в Белград Андрей Тошев е бил в ролята на Касандра- още през февруари 1912 година израчно заявява на Фердинанд и Гешов : каквито и договори да сключвате със сърбите те ще ви излъжат. Никой не го послуша ...Разчитали са на гаранциите на Русия...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...