Отиди на
Форум "Наука"

Увеличаване на продажбите - намаляване на разходите?


Ganchev01

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте,

Пиша тук за повече информация и разяснение. Не съм голям разбирач на икономическите науки. Въпросът ми е: възможно ли е да има увеличение на продажбите и едновременно с това да се понижат разходите? 

Благодаря предварително!

Редактирано от Ganchev01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защо да не е възможно? Най-елементарен пример. Произвеждаш сирене. Разходите за производството на 1 килограм сирене са ти 10 лева, от тях разходите за суровини (мляко и каквото още е нужно) са ти 5 лева на килограм. Продажната цена на 1 килограм ти е 15 лева. Печалбата ти е 5 лева на килограм.

Предоговаряш условията на договора с доставчика си на суровини или намираш друг доставчик, който ти предлага суровините за 4 лева, с които произвеждаш същото количество сирене - 1 килограм. Разходите ти са паднали на 9 лева за килограм сирене. Намаляваш продажната цена на 14.50 лева за килограм. Теоретично продажбите ти се вдигат още тук. Можеш да проведеш примерно и рекламна кампания, чиито разходи са 25 стотинки на килограм произведено сирене. Продажбите ти теоретично се вдигат още повече. Разходите ти са 9.25 лева на килограм, продажната цена е 14.50 лева на килограм. Печалбата ти е 5.25 лева на килограм.

Ако те интересува теоретичната страна на нещата и ти се чете, тогава хващаш някой учебник по микроикономика или си намираш материали в интернет и отваряш главите за общи разходи, средни разходи, пределни разходи, максимизиране на печалбата, икономии от мащаба и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 12.01.2022 г. at 16:15, Ganchev01 said:

Въпросът ми е: възможно ли е да има увеличение на продажбите и едновременно с това да се понижат разходите? 

На практика винаги се получава така: щом имаш по-голям пазар, разходите ти за единица продукция падат. Затова всички производители се стремят към разширяване, което ще рече разширяване на пазара.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 12.01.2022 г. at 14:15, Ganchev01 said:

Здравейте,

Пиша тук за повече информация и разяснение. Не съм голям разбирач на икономическите науки. Въпросът ми е: възможно ли е да има увеличение на продажбите и едновременно с това да се понижат разходите? 

Благодаря предварително!

Според мен не може. 

Въпросът е поставен не достатъчно конкретно за да се даде точен отговор. Но можем да  поставим въпроса така : Възможно ли е увеличение на продажбите  да доведат до понижаване на разходите ( ясно е че става въпрос не за общи разходи , а на разходите за еденица продукт )  ? 

Ако приемем че въпросния бизнес е достигнал лимита си във всяко едно възможно отношение, то няма от къде да дойде понижаване на разходите. Но това е идеалният вариант ,

На практиката има от къде. Например малък бизнес разботи с определни обеми от закупувани суровини . При разширяването си , има възможност да договори по добри цени при закупуване  на по големи обеми същите суровини. Но такива детайли в определн бизнес може да има много , и това се дължи на незапълнения лимит от възможностите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 12.01.2022 г. at 16:15, Ganchev01 said:

Въпросът ми е: възможно ли е да има увеличение на продажбите и едновременно с това да се понижат разходите? 

Благодаря предварително!

С каква цел? За да се отрази счетоводно ли? Какъв е казусът?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...