Отиди на
Форум "Наука"

Траектория на балистична ракета


Recommended Posts

  • Потребител

Балистиката (на гръцки: βάλλειν – хвърлям) е наука за движението на телата в пространството, след като им бъде придаден някакъв начален импулс.[1] Балистиката е част от динамиката. Има най-широко приложение във военното дело, криминалистиката и съдебната медицина.

Балистична експертиза

Балистичната експертиза е дял от криминалистиката, който изследва и има за цел да докаже вида и типа на използваното оръжие и боеприпаси; местоположението на оръжието (стрелеца), траекторията на поразяващите елементи (куршуми) и други. Нарезните оръжия оставят специфични следи по изстреляните куршуми и техните гилзи. Съвременната балистична експертиза е в състояние да идентифицира конкретното оръжие, което е използвано в определен случай.[3]

 

 

Съвременната противовъздушна отбрана ясно разделя средствата за въздушно нападение на противника на две големи основни групи:[4]

  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Балистичната ракета лети по суб-орбитална балистична траектория, откъдето произлиза и наименованието ѝ. Курсът и се определя от законите на астродинамиката и балистиката.

Полетът на балистичната ракета се състои от три етапа. През първия етап двигателят работи и ускорява ракетата. Това може да продължи от няколко десетки секунди до няколко минути. Управлението на ракетата се извършва само в първия етап от полета. Вторият етап е на свободен полет и той е най-дълъг. Третият етап представлява навлизането на ракетата обратно в атмосферата на земята.

 

Балистичните ракети могат да бъдат изстрелвани от стационарни (шахтови или открити) пускови установки, мобилни ракетни установки (с верижни или колесови шасита), самолети, кораби и подводници.

Според предназначението си, балистичните ракети могат да се разграничат на тактически и стратегически.

Класификацията на ракети според тяхната далекобойност е описана в Договорът за ликвидация на ракетите със среден и малък радиус на действие:

  • Балистични ракети с малък радиус на действие: до 1000 километра

 

ОТР-21 Точка (натовско наименование SS-21 Scarab, по номенклатурата на ГРАУ 9К79) е съветска тактическа квазибалистична/балистична ракета с малък обсег. Тя е създадена да замени вече остарялата Луна-М. Първият вариант, 9К79 „Точка“ има обсег от 70 км – толкова, колкото е този и на Луна-М. Модернизирания вариант 9К79-1 „Точка-У“ (натовско наименование Scarab B) е с обсег от 120 км е на въоръжение от 1989 година както в Русия, така и в няколко други страни. В руската армия има на въоръжение и вариант с обсег от 185 км.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Тъй като темата цели да докаже нещо конкретно в една война, където силите на дезинформацията са по-силни от силите на Русия в тази война, то мястото на темата е тук в този клуб.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Преди 16 минути, Кухулин said:

Ами ограничавай се, недей да постваш празни украински приказки.

Празни опорки виждам аз тука.

Няма никакви доказателства, но се пеним, че има и даваме все руски източници.

Айде пак почнаха глупостите и се чудите защо се затварят темите.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Р. Теодосиев said:

Тъй като темата цели да докаже нещо конкретно в една война, където силите на дезинформацията са по-силни от силите на Русия в тази война, то мястото на темата е тук в този клуб.

 

Сканер и Младенов са в по-голяма степен експерти по физика отколкото да са политически ангажирани. Не вярвам Сканер и Младенов да се отрекат от законите на физиката, за да доказват политически пристрастия.   В случая целта ни не е да доказваме нещо конкретно, а да проверим на база това което наблюдаваме като данни и на база нашите познания по физика сами да достигнем до истината. 

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Истината е че Русия бомбандира цивилни в Украйна, а всеки които си мисли, че Украйна сама си хвърля бомби трябва сериозно да си прегледа мирогледа.

  • Харесва ми! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз предлагам да разглеждаме въпроса по-ескпертно. Можем ли на база от снимков материал и картите на гугъл-мап  да определим откъде е прилетяла ракетата в Краматорск?   Това си е чиста задача по физика. Нека не намесваме пропаганда и други спекулации.  С каква достоверна информация разполагаме?

-снимков материал и видео материали. 

Координати на мястото: 48.72567433374403, 37.5420974694302

Снимка от най-близкото място

image.thumb.png.1b4a4524ea37c7bda5332a1b7747b900.png

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 час, sir said:

Това със серийните номера е същата схема, с която руснаците излязоха по случая с малайзийския Боинг.

Освен това това твърдение за "сериите" е доста далечко от действителността. Не се доказва нищо така, особено пък за ракети, произведени и доставени някъде си преди 30 години, и на ползване от всички страни в конфликта, независимо че всички отричат да имат такива. Пък и вече видях и "съвпадения" в "сериите" между ракети, уж изстреляни от украинците, и такива, които са намерени из Сирия. Тъй че.

Не, че е невъзможно да е false flag атака на самите украинци, но доста повечко реални доказателства трябват. Пък и тоя номер леко се изтърка - всяко нещо да се обявява за постановка - и дори и веднъж да се случи да е вярно, е трудничко да се повярва.

Но това далеч не е единственият факт. Също така траекторията на ракетата показва, че е изстреляна от украинска страна. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

image.thumb.png.6ac73654bd040ef3319ba623d8e5156b.png Това е мястото - за улеснение на Сканер относно посоките. 

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най-съществената разлика при двете версии е в допуските за отклонение от основното направление.

Във версията на Подоляка допускът е около  20 градуса

in_article_webp_76e37fe7c2.webp

https://www.ridus.ru/news/378307

Във версията Conflict intelligence team  допускът е 45 градуса

47e53583-277462aad78e252f5d65f04490dad10

https://focus.ua/voennye-novosti/511905-v-3-4-utra-massirovannyy-artobstrel-zatem-poydut-tanki-kak-nachnetsya-bitva-za-donbass

 

Редактирано от Doris
  • Благодаря! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Ето много добре го анализира човека:

Видеото вече се даде в другата тема, трябва да имате акаунт в YouTube, за да го гледате.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Р. Теодосиев said:

Ето много добре го анализира човека:

Видеото вече се даде в другата тема, трябва да имате акаунт в YouTube, за да го гледате.

Версията със ракета от Шахтьорск е също вече обсъждана. В старата тема за войната аз бях сложил тази версия и снимките в Телеграм като основна версия. Но после Кухулин ме поправи относно геометрията и аз проверих внимателно мястото на падането, посоката на разположение на падналата част от ракетата и поскотата в която са се разхвърляли остатъчните взривове и пораженията.   Двете посоки: от Шахтьорск и от Добропілля са под ъгъл 90 градуса.  Ако ракетата беше дошла от Шахтьорск поряженията щяха да са съвсем в друга посока. 

Това се вижда дори с просто око. Ако бомбата беше прилетяла от Юг, то тя едва ли щеше да удари северно от гарата и да надупчи дори и хората седящи вътре в гарата.  Мястото е много специфично.   Версията от Шахтьорск бързо пада като се видят следите от шрапнелите.  

Но по отношение на Шахтьорск - от там са изстреляни 2 ракети, това е документирано.  Не ги знам що за ракети и какво са целили.   Имаше коментари че това са противо-самолетни.  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Р. Теодосиев said:

Ето много добре го анализира човека:

Видеото вече се даде в другата тема, трябва да имате акаунт в YouTube, за да го гледате.

Това може да звучи като добър анализ само за човек, който е далеч от темата. Хипотезата, че Русия иска да изкара от строя ЖП-гарата в Краматорск и затова я обстрелва с касетъчна Точка-У, може да предизвика само голямо веселие :D 

Да не говорим, че за тази тема клипът се явява офтопик.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Т.е. за теб е супер видимо, че това е направено от Украйна?

Точно след Буча защо им е да го правят? Точно след Буча няма никаква логика?!

Някак супер нормално е да бъде извършено от някой друг но не и от свещенната руска империя...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето как би изглеждало ако удара беше от страната на Шахтьорск:

image.png.549b2d8e7b811571a5362aa6c7326acb.png

Вижда се че балистичната ракета би трябвало да прескочи сградата на гарата, да подне под почти прав ъгъл на мястото на паркинга. Вероятността за такова прескачане е много малка и почти никаква.  Това което се е случило е падането на бомбата на мястото с червената отметка, после по синята траектория касетния заряд изхвърча и се взривява на шрапнели в голямото множество пред гарата.  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Р. Теодосиев said:

Т.е. за теб е супер видимо, че това е направено от Украйна?

Точно след Буча защо им е да го правят? Точно след Буча няма никаква логика?!

Както писах в другата тема, според мен вероятността за украински удар е 98%. Логиката... логиката не е за тази тема, освен това въпросът е много, много сложен. Но ето един факт - ударът в Краматорск дойде веднага след анонса на Песков за мирно решение на конфликта. Буча... Буча дойде след изявлението на Медински за голям напредък в преговорите. Напредък,  потвърден от Зеленски. А днес вече виждаме, че западните сили искат реална война (няколко изявления има тия дни).

Към това можем да добавим и убийството на украинеца в началото на преговорите, когато изобщо се появи надежда за мир.

А можем да добавим още и моето мнение :) от предната тема, че Зеленски и Арестович не контролират нещата в нужната степен. Според мен украинците са ударили Краматорск без знанието на тях двамата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За да сме абсолютно сигурни с посоките:

image.png.06bb7347ff0f139185afb441f51af72e.png

Двете линии на югоизток отиват към Шахтьорск, а другата линия на югозапад свързва с Добропілля . В мястото на пресичане е зоната на жертвите ..

Нека всеки сам да си прецени откъде е летяла балистичната ракета. Има много видео-материал, включително вътре от самата гара, в сградата мисля също има ранени.   Версията за посока Добропілля е най-добре обоснована.  А относно това че са стреляни други ракети или че е имало коментари в Телеграм - в това няма съмнения.  Цялата тази зона е под непрекъснати обстели последните 2-3 дена.  Но за този инцидент в Краматорск имаме конкретна причина.   Това че в Шахтьорск са изстреляни някакви 2 други ракети едва ли има директно отношение с Краматорск. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, tantin said:

Ето как би изглеждало ако удара беше от страната на Шахтьорск:

image.png.549b2d8e7b811571a5362aa6c7326acb.png

Вижда се че балистичната ракета би трябвало да прескочи сградата на гарата, да подне под почти прав ъгъл на мястото на паркинга. Вероятността за такова прескачане е много малка и почти никаква.  Това което се е случило е падането на бомбата на мястото с червената отметка, после по синята траектория касетния заряд изхвърча и се взривява на шрапнели в голямото множество пред гарата.  

Възможно е и от Шахтьорск, но има и други , по-южни територии, завзети от Руската армия, от които може да е изстреляна ракетата. При падането на ракетната част може да има отклонение заради въртенето във въздуха, също и може да има отклонение заради влиянието на взривовете.

В клипа на Максим Кац, показан от Росен също има доказателства в полза на версията за руска ракета. Особено съобщенията в Туитър, от които става ясно, че са мислели, че на гарата има украински войски.
 

 

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Doris said:

Особено съобщенията в Туитър, от които става ясно, че са мислели, че на гарата има украински войски.

Аз не знам защо гледате всякакви глупости, вместо да слушате какво ви пее радиото :D Точно преди удара в Краматорск цял ден вървеше клип с тълпи на гарата. Покажи ми един военен:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Doris said:

При падането на ракетната част може да има отклонение заради въртенето във въздуха, също и може да има отклонение заради влиянието на взривовете.

В клипа на Максим Кац, показан от Росен също има доказателства в полза на версията за руска ракета. Особено съобщенията в Туитър, от които става ясно, че са мислели, че на гарата има украински войски.

Тази ракета лети с голяма скорост. При такава скорост съпротивлението на въздуха е значително. Вероятността да е имало някакво завъртане във въздуха е минимална, най вероятно е летенето да е по дължината на ракетата.

Обаче при достигането на максималната височина става друго. Ракетата прдължава да се движи по инерциа по остта Х,  по У достига до нулева скорост и започва обратното падане.

Как мислите, дали ракетата е падала с предницата или със задницата напред?

Следата при падане ни показва че задната част се е ударила и се е повредила повече.  Понеже това е двустепенна ракета, основната бойната част на ракетата я няма тук изобщо.  А задната част ( или първата степен на ракетата, понеже та се отделя първа) пада на земята първо. 

Цитирай

In serial or tandem staging schemes, the first stage is at the bottom and is usually the largest, the second stage and subsequent upper stages are above it, usually decreasing in size. 

 Вижда се че първата степен на ракетата е паднала със задинцата . Това се вижда по изкривяванет на тръбата, падането е станало под някакъв ъгъл в посока на движението. Вижте също следата образувана при падането на ракетата. 

rocket.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

1920px-SpB-Museum-artillery-100.jpg

 

Така изглежда втората степен на ракетата или бойната глава.

В случая с Краматорск бойната част на ракетата не се вижда, няма я понеже е сработил механизма на взривяване и са се разпръснали тези касетни боеприпаси, показани тук на картинката. 

https://en.wikipedia.org/wiki/OTR-21_Tochka

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, Кухулин said:

Както писах в другата тема, според мен вероятността за украински удар е 98%.

Вероятността ударът да е руски е 100%.

В Краматорск руснаците прилагат същата тероростична тактика от Мариопол и Киев:
уж дават коридор за евакуиране на цивилни ... след което бомбардират коридора.

Очевидна тактика за всяване на ужас и объркване в населението ... от която печели 
само агресорът, а на окупираната страна. Интереса клати феса, както се казва.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, tantin said:

Вижда се че първата степен на ракетата е паднала със задинцата .

Значи се е превъртяла във въздуха. Ракетата е много аеродинамична, балансирана, но до момента на взрива. После остатъците хвърчат общо взето безразборно, макар и по-вероятно по първоначалната  посока.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, gmladenov said:

Вероятността ударът да е руски е 100%.

В Краматорск руснаците прилагат същата тероростична тактика от Мариопол и Киев:
уж дават коридор за евакуиране на цивилни ... след което бомбардират коридора.

Очевидна тактика за всяване на ужас и объркване в населението ... от която печели 
само агресорът, а на окупираната страна. Интереса клати феса, както се казва.

Младенов, не отговаряй като полит-комисар, а включи на тема физика и балистика.  Не говори за окупатори и за агресори.  Погледни траекторията и си дай мнението откъде е дошла ракетата, дали е паднала със задницата или с предницата, погледни отпечатъка от падането на земята, погледни изкривяванията на тръбите,  виж къде са паднали касетъчните боеприпаси.  Специално създадох тази тема за теб и за Сканер, за да обсъдим нещат откъм физическата страна за  траектория на балистична ракета.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, tantin said:

 Вижда се че първата степен на ракетата е паднала със задинцата . Това се вижда по изкривяванет на тръбата, падането е станало под някакъв ъгъл в посока на движението. Вижте също следата образувана при падането на ракетата. 

Това не ти ли подсказва като възможна следната хипотеза.

При отделяне на първата степен втората е изкривила траекторията си, вече не лети по направление на теоретичната линия (само центъра на масата и се движи по нея), а самата ракета е вече изкривена, предницата сочи нагоре. И прелетява известно раазстояние (което може да е по-далеч от мястото на падане на първата степен) и поради това изкривяване пада предимно на задницата си?

Точно това "щръкване" на предницата нагоре показва че има импулс от отделяне на първата степен, която е тръгнала по-рязко надолу, и това дава възможност втората степен да надлети мястото на падане на първата, да падне след нея..

Освен това, при предположение че снимките на падналата ракета са направени преди обяд, и имайки пред вид разположението на сянката (съответно слънцето), има голям шанс ракетата да е дошла от юг (ако е запазила направлението си след падането, а не се е извъртяла допълнително след отделяне на първата степен по причините по-горе). Това разбира се е груба оценка.

И за това няколко пъти вече предложих - безсмсилено е да се гадае при липса на информация.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...