Отиди на
Форум "Наука"

Веществено и Полево взаимодействие в природата


Recommended Posts

  • Мнения 743
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 30 минути, Gravity said:

А вие, Умнико, замисляли ли сте какво е секундата?

Ето първия резултат от чичко Гугъл:

  • The second is the duration of 9,192,631,770 periods of the radiation corresponding to the transition
    between the two hyperfine levels of the ground state of the caesium 133 atom.
    [3]

На неформален език, секундата е времето, за което цезиевият атом прави 9192631770 осцилации.

По тази мярка слънчевата светлина достига до земята за времето, за което цезиевият атом прави
(8*60+20)*9192631770 осцилации - или 8 минути и 20 секунди.

Въпросът е защо слъчевата светлина не достига до земята за времето, за което цезиевият атом
прави (4*60+10)*9192631770 осцилации на - или 4 минути и 10 секунди. Тоест, два пъти по-бързо.

Вие, Умнико, имате ли отговор на този въпрос?

В случая не можеш да се измъкнеш с обяснението, че мерките са произволни. Напротоив, тук
използваме "твърда" физическа мярка: броят осцилации на цезиевия атом.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, gmladenov said:

А вие, Умнико, замисляли ли сте какво е секундата?

Ето първия резултат от чичко Гугъл:

  • The second is the duration of 9,192,631,770 periods of the radiation corresponding to the transition
    between the two hyperfine levels of the ground state of the caesium 133 atom.
    [3]

На неформален език, секундата е времето, за което цезиевият атом прави 9192631770 осцилации.

По тази мярка слънчевата светлина достига до земята за времето, за което цезиевият атом прави
(8*60+20)*9192631770 осцилации - или 8 минути и 20 секунди.

Въпросът е защо слъчевата светлина не достига до земята за времето, за което цезиевият атом
прави (4*60+10)*9192631770 осцилации на - или 4 минути и 10 секунди. Тоест, два пъти по-бързо.

Вие, Умнико, имате ли отговор на този въпрос?

В случая не можеш да се измъкнеш с обяснението, че мерките са произволни. Напротоив, тук
използваме "твърда" физическа мярка: броят осцилации на цезиевия атом.

Тук питаш защо Земята се намира на такова разстояние от Слънцето на каквото е, а не на половината? Това е резулта от формирането на слънечевата система. Какво обяснение очакваш?

пп За Нептун имаш ли коментар или само ще се хилиш като олигофрен?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@Шпага,    @gmladenov донякъде го разбирам, но товоето поведение е странно! Кога се превърна от интересуващ се от наука в противник на науката! И защо само се хилиш! Това форум за дискутиране на наука ли е или място за простеене. Интернет е пълен с такива места. Нека да оставим малкото оазсиси за жадните и да не цапаме.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Gravity said:

Тук питаш защо Земята се намира на такова разстояние от Слънцето на каквото е, а не на половината? Това е резулта от формирането на слънечевата система. Какво обяснение очакваш?

Честито, Гравити. Най-накрая си в час. :ag:

Значи за някои физически дадености няма какво да се търси обяснение ... като например текстът в курсив горе.
За други, обаче, това е не е така.

Въртенето на галактиките, например, със сигурност има логично обяснение, което ние просто не знаем в момента.
За подобни дадености е абсолютно смислено да търсим обяснение ... и да признаем, че такова нямаме.

А не да реагираме с "какво обяснение търсиш бе, тъпанар".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, gmladenov said:

Честито, Гравити. Най-накрая си в час. :ag:

Или с неописуемо тъп, ако това се се мъчил да питаш.  Или си търсиш изход. Но дори и полуидиот ще види, че това няма общо със скоростта на светлината!!

Преди 7 минути, gmladenov said:

Значи за някои физически дадености няма какво да се търси обяснение ... като например текстът в курсив горе.
За други, обаче, това е не е така.

Защо да не може. Аз ти казах какво е обяснението. Началните условия при формирането на слънечевата система.

Преди 7 минути, gmladenov said:

Въртенето на галактиките, например, със сигурност има логично обяснение, което ние просто не знаем в момента.
За подобни дадености е абсолютно смислено да търсим обяснение ... и да признаем, че такова нямаме.

А Нептун!

Преди 7 минути, gmladenov said:

А не да реагираме с "какво обяснение търсиш бе, тъпанар".

Никой не си мисли, че ти търсиш обяснения. От самолет е видно, че ти си като разглезено дете и само се оплакваш от лошата наука. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, gmladenov said:

Значи за някои физически дадености няма какво да се търси обяснение ... като например текстът в курсив горе.
За други, обаче, това е не е така.

Ей, прозря най-после. Не ми стигат пръстите на двете ръце да преброя след колко коментара...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Gravity said:

@Шпага,    @gmladenov донякъде го разбирам, но товоето поведение е странно! Кога се превърна от интересуващ се от наука в противник на науката! И защо само се хилиш! Това форум за дискутиране на наука ли е или място за простеене. Интернет е пълен с такива места. Нека да оставим малкото оазсиси за жадните и да не цапаме.

Гравити, смея се - хиля се, - защото съм с впечатлението, че ти и Сканер вече от доста време се "правите на ударени". Преструвате се, че не разбирате какво има предвид Младенов... Или казано по друг начин: не е възможно наистина да не го разбирате, след толкова обяснения!

П.П. Аз, за разлика и от вас, и от Младенов, съм уверена, че абсолютно всичко си има своето обяснение. Просто ние все още не го знаем. Или не го търсим, защото сме го обявили за "даденост".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Шпага said:

Гравити, смея се - хиля се, - защото съм с впечатлението, че ти и Сканер вече от доста време се "правите на ударени". Преструвате се, че не разбирате какво има предвид Младенов... Или казано по друг начин: не е възможно наистина да не го разбирате, след толкова обяснения!

Да, така изглежда, защото понякога трябват малко знания за да се види колко са безмислени тези въпроси. И когато тези минимални знания липсват тогава въпросите изглежда напълно ясни. 

Сега кажи честно, когато малденов питаше защо светлината не е по-бърза отколкото е бърза, на теб беше ли ти ясно какво той питаше и смяташе ли че това е ясен и смислен въпрос?

Преди 2 минути, Шпага said:

П.П. Аз, за разлика и от вас, и от Младенов, съм уверена, че абсолютно всичко си има своето обяснение. Просто ние все още не го знаем. Или не го търсим, защото сме го обявили за "даденост".

Строгите убежедения при липсата на аргументи в тяхана полза не са съвместими с духа на науката. Ако нямате отворено съзнание, науката (дори и популярната) не е за вас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Gravity said:

Сега кажи честно, когато малденов питаше защо светлината не е по-бърза отколкото е бърза, на теб беше ли ти ясно какво той питаше и смяташе ли че това е ясен и смислен въпрос?

Не всички стоплят толкова бавно колкото теб. 🤣

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Gravity said:

Да, така изглежда, защото понякога трябват малко знания за да се види колко са безмислени тези въпроси.

Няма безсмислени въпроси. Само отговорите могат да са безсмислени.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Шпага said:

Аз, за разлика и от вас, и от Младенов, съм уверена, че абсолютно всичко си има своето обяснение.

Така възникват религиите :) От такава безпочвена увереност. Но това няма общо с науката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Gravity said:

Сега кажи честно, когато малденов питаше защо светлината не е по-бърза отколкото е бърза, на теб беше ли ти ясно какво той питаше и смяташе ли че това е ясен и смислен въпрос?

Защо скоростта на светлината не зависи от скоростта на източника и защо е една и съща във всяка инерциална система? Аз така бих задала въпроса. И съм сигурна, че има обяснение - отговор на тези въпроси.

Едно от тези обяснения например би могло да е, че твърденията в горните въпроси не са верни:D

Преди 8 минути, Gravity said:

Строгите убежедения при липсата на аргументи в тяхана полза не са съвместими с духа на науката.

Именно. Вие със Сканер демонстрирате такива убеждения, БЕЗ да ги покрепяте с аргументи.

Преди 8 минути, Gravity said:

Ако нямате отворено съзнание, науката (дори и популярната) не е за вас.

Ако наричаш "отворено съзнание" това да затваряш пътя към задълбочаване на знанията в дадена област, като твърдиш без аргументи, че науката вече е стигнала до "даденост", която няма обяснение... Ами да, аз не съм с такова "отворено съзнание". Не слагам точка на познанието, то е безгранично...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Шпага said:

Не слагам точка на познанието, то е безгранично...

Това изобщо не означава, че всеки въпрос има смисъл, и че всеки въпрос има отговор. Съвсем друго нещо означава, и неразбирането свързано с това поражда такива глупави спорове и тръшкания.

В този смисъл има безгранично число въпроси които нямат смисъл и нямат отговори. :)

Редактирано от scaner
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, Ниkи said:

Зарежи, Гоеорги. Няма да те разберат. Това е професионално изкривяване. Забелязъл съм, че за всяка една сфера е така. Професионалистите и аматьорите говорят на различни езици. Това пречи на аматьорите да навлязът "на дълбоко" в дадената сфера и обратното, това пречи на професионалистите да черпят идеи от аматьорите (за тяхно съжаление) 

Разбира се проблема е в другите, никога в нас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Gravity said:

Разбира се проблема е в другите, никога в нас.

Ами гроздето е кисело, и някой трябва да е виновен за това... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Шпага said:

Защо скоростта на светлината не зависи от скоростта на източника и защо е една и съща във всяка инерциална система? Аз така бих задала въпроса. И съм сигурна, че има обяснение - отговор на тези въпроси.

Едно от тези обяснения например би могло да е, че твърденията в горните въпроси не са верни:D

Това е смислен и интересен въпрос. Но това не е неговият въпрос. Нали го написах по-горе и той потвърди.

Преди 6 минути, Шпага said:

Именно. Вие със Сканер демонстрирате такива убеждения, БЕЗ да ги покрепяте с аргументи.

Сега е мой ред да се смея.

Преди 6 минути, Шпага said:

Ако наричаш "отворено съзнание" това да затваряш пътя към задълбочаване на знанията в дадена област, като твърдиш без аргументи, че науката вече е стигнала до "даденост", която няма обяснение... Ами да, аз не съм с такова "отворено съзнание". Не слагам точка на познанието, то е безгранично...

Останала си с много погрешно впечатление за това какво е наука. Може би защото четеш младенов вместо наука.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, scaner said:

Това изобщо не означава, че всеки въпрос има смисъл, и че всеки въпрос има отговор.

Прост пример:

Ако всички бяха приели за даденост, че атомът е неделим, сега нямаше да си говорим тук за електрони - и ти да твърдиш, че те са даденост.

И пак те призовавам: престани да се тръшкаш😅

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Gravity said:

Сега е мой ред да се смея.

Радвам се, че те разсмях. Защото в последните ти постинги имаше много обидни епитети, а също и злоба, която поне на мен ми подейства подтискащо.

Нека сме приятелски настроени, макар и на различни мнения...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, Gravity said:

Останала си с много погрешно впечатление за това какво е наука.

И кой те назначи само ти да определяш какво е наука?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, scaner said:

Ами гроздето е кисело, и някой трябва да е виновен за това... :)

Е, какво "грозде" бе, Сканер? Вие тук напоследък само ни замеряте с... торни топчета😂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Шпага said:

Радвам се, че те разсмях. Защото в последните ти постинги имаше много обидни епитети, а също и злоба, която поне на мен ми подейства подтискащо.

Нека сме приятелски настроени, макар и на различни мнения...

Шпага, каквото повикало такова се обадило. Ако искаш добро и колегиално отношение, трябва и ти да го демонстрираш. Тези емотикони на хилене на моите посове са изключително неприятни и дразнещи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Gravity said:

Шпага, каквото повикало такова се обадило. Ако искаш добро и колегиално отношение, трябва и ти да го демонстрираш. Тези емотикони на хилене на моите посове са изключително неприятни и дразнещи.

Извинявай!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...