Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година. (2)


Recommended Posts

  • Потребители

За Сторожеве и Новодаривка (на запад) се твърди същото.

Преди 3 часа, makebulgar said:

Заради стената на язовира и водата за Крим ще има контранастъплние, но ще е за Херсон и земите северно от стената. 

Руснаците са наясно какво са разузнавателните боеве и е твърде късогледо да се смята, че не знаят, че не ги очакват и че чрез тях ще се разкрие цялата система на отбрана. 

Не е ясно и каква е целта точно от разузнавателните боеве при положение, че украинците разполагат с цялата информация от всякакви американски разузнавателни сателити, с които могат да преброят прецизно техниката и разположението на врага. 

Това беше казано във връзка с руските твърдения, че са разгромили контранастъпващата украинска армия. Не са разбили контранастъплението, а са разбили локален разузнавателен отряд. 

Целта на разузнавателния бой е да се разбере къде фронтът ще поддаде. Може да знаеш какви сили имаш отпред, но не знаеш дали войската отпред е обучена, мотивирана, дали ще побегне или ще остане на позиции. 

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 5,4k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Коментар от Александър Коваленко:

Малко обяснения по материалната част.

M2 Брадли

Маса: 30 тона.
Броня: многослойна разделена, стоманени щитове, алуминиева броня на корпуса, ЕЗ. Дъното на корпуса е подсилено със стоманена плоча. Страничната част издържа на 14,5 мм, а челната - 25 мм, подкалибрени бронебойни снаряди.

Това е БМП, осигуряващо максимално оцеляване на десанта.

БМП-2

Тегло: 15 тона.
Броня: хомогенна стоманена валцована (противокуршумна, противоразрушителна). Горната плоча се пробива набързо от 5,45 мм, да не говорим за други калибри и минни попадения.

БМП-2 не осигурява висока защита на десантчиците, но има много добра плаваемост.

Първите дискусии в Съветския съюз бяха, че Съветската армия се нуждае от тежко БМП, което да осигурява високи нива на защита, особено полезни при градски боеве или за пробиване на вражеската отбрана, а не от почти неприложимата добра плаваемост.

Но имаше редица проблеми, поради които СССР не успя да реализира проекта за тежка бойна машина на пехотата. Един от тях беше пълната липса на ефективна концептуална мисъл. Друг беше липсата на достатъчно мощни двигатели за съветските БМП, които да им осигурят мобилност при високо тегло.

Като цяло, поради същата причина - техническата и технологичната изостаналост на съветските задвижващи системи, съветските танкове винаги са били по-леки от западните. Първоначалната причина за тази "гениална" концепция не са революционните решения, а по-скоро ограничената логистика и липсата на мощни двигатели.

Именно поради тази причина бронята на съветските превозни средства винаги е била по-лоша и по-лесна за пробиване от тази на западните им аналози. Това беше решено чрез инсталиране на динамична защита, но допълнителното тегло веднага се отрази на мобилността и надеждността. Най-яркият пример - Т-62.

Всъщност за какво говоря всичко това?

Ако имате задача да пробиете отбранителна линия, осеяна с мини, противопехотни мини, секрети с ПТРК, при това под масиран артилерийски обстрел, какви превозни средства ще използвате, не само за да изпълните задачата, но и за да спасите максимално живота на личния състав?

Ето защо всеки, който през последните дни се чудеше защо не изпрати Т-64 и БМП-1/2/3 за пробив на главната линия, в моите очи потъваше все по-ниско и по-ниско, не като специалист или експерт, а просто като човек. Защото дори един живот е по-ценен от 30/60 тона метал.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 43 минути, resavsky said:

https://t.me/info_zp/37890?single

Украински партизани взривиха жпмост до Мелитопол.  

В Крим също е ударен товарен влак и е дерайлирал.

А това е ударена руска база.

Не закъсня отговорът на Женя. Няма да подписва контракт с Шойгу.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Видната пропагандистка на фашисткия путинов режим Скабаева е заявила в ефир, че на Русия й трябват 2-3 милиона китайски войници, за да спечели войната. Очевидно ако не самият Путин, то негови приближени вече подготвят руското общество, вероятно зад гърба на бащицата, че Русия ще загуби войната.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 5 минути, skorpion1980 said:

Видната пропагандистка на фашисткия путинов режим Скабаева е заявила в ефир, че на Русия й трябват 2-3 милиона китайски войници, за да спечели войната. Очевидно ако не самият Путин, то негови приближени вече подготвят руското общество, вероятно зад гърба на бащицата, че Русия ще загуби войната.

Те тия и със Сан Марино да воюват пак ще се оплакват от численото превъзходство на противника.

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

https://t.me/u_now/100583

Превезто е и село Макаровка на юг от Благодатнае а украинското напредване в Бахмут продължава.    

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Редактирано от Skubi
Това беше преди Каховка, Кирлевка а сега при Мокри Яли са взримили пак едно водохранилище...
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

По всичко изглежда че украинците намериха слабо място в руската отбрана на юг от Велика Новоселка  и са на път да пробият там. Дори се оформя едно чувалче за руснаците около Равнипил.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Твърди се, че освен окупирането Благодатне и Нескучне, ВСУ са успели да се закрепят в северните покрайнини на следващите Макаривка и Урожайне.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 19 минути, scaner said:

Твърди се, че освен окупирането Благодатне и Нескучне, ВСУ са успели да се закрепят в северните покрайнини на следващите Макаривка и Урожайне.

Руснаците прибегнаха до изпитано оръжие.Взриваха преградна стена на  река Роси Мали минаваща  през тези села.

 https://t.me/UkraineNow/34589

Редактирано от resavsky
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

https://news.bg/int-politics/prigozhin-kam-shoygu-vagner-nyama-da-izpalni-tvoyata-zapoved.html

Дълго време си мислех че репликите между двамата са цирк но май дълбоко съм грешал.  

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Предната руска линия на Запорожкия фронт изглежда колабира. До 14 км напредване в дълбочина на ВСУ за един ден 

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 3 минути, Warlord said:

Предната руска линия на Запорожкия фронт изглежда колабира. До 14 км напредване в дълбочина на ВСУ за един ден 

Руснаците за пореден път бяха изненадани от направлението на украинския удар.Бяха укрепели много сериозно направлението към Токмак  / и оттам към Мелитопол и Бердянск/ и незнайно защо бяха убедени че ще ги ударят точна там.Нещата могат да станат много тежки за тях ако днес загубят Старомайорск и Урожайне които се явяват укрепени пунктове.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Все още не е ясно къде точно ще бъде нанесен главния удар, засега по-скоро опипват почвата, къде най-много ще поддаде фронта, но превземайки в хода към десетина села за последните ~36 часа. При всички положения обаче трябва да е някъде по Запорожския фронт - между бившия вече язовир Каховка и Угледар.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съобщават че ВСУ е освободила село Новодарiвка, на границата на Запорожка и Донецка област.

Подробности:

Запорожката бригада на ТРО освобождава Новодаровка, Запорожка област.

Това се случва още на 4 юни 2023 г. като част от отбранителна операция.

"Съвместните действия на механизирано подразделение и комбинирано подразделение на Запорожската отделна бригада за териториална отбрана освободиха село НОВОДАРОВКА (Гуляйполски район - ИС) от окупаторите. Многобройните опити на противника да си възвърне контрола над селото, продължили няколко дни, бяха неуспешни. Подразделенията на бригадата продължават да надграждат успехите си", се казва в изявлението.

 
Редактирано от scaner
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Коментар от Александър Коваленко:

Видеото от освободеното Сторожевое потвърждава няколко важни момента.

Първият е отново правилната стратегия на Генералния щаб и официалните лица да докладват за настъплението и освобождаването със закъснение. Следователно, чисто логично, вече не става дума само за Сторожевое, но не е сега времето...

Второто е, че СОУ действат в малки мобилни щурмови групи, в бронирани машини или леко бронирани машини, което също показва, че те не са основната ударна сила. Изобщо, нека го наречем това, което е, разузнавателен бой на максимални нива с преизпълнени цели.

Третото - освобождаването на Сторожевое само потвърждава предположенията относно движението по река Мокра Ялина от двата бряга. Това позволява, с оглед на "другите движения", да поставя окупаторите в "интересна позиция" и ги мотивира да напредват негативно преди прекия контакт.

От всичко гореизложено и без да вземаме под внимание четвърта и пета точка, които няма да ви интересуват особено и които не бива да изказвам, можем да направим един много очакван извод - всичко едва сега започва!

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Междувременно ватниците почват да сдават и Артьомовск :bc:

"Ukrainian defenders have advanced from 250 to 700 metres on the flanks of the Bakhmut, pushing the Russian forces back. Positional combat is ongoing. Russia is trying to counterattack, but to no avail," Serhii Cherevatyi, spokesperson for the East Grouping of Forces reported.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 17 минути, Warlord said:

Междувременно ватниците почват да сдават и Артьомовск :bc:

"Ukrainian defenders have advanced from 250 to 700 metres on the flanks of the Bakhmut, pushing the Russian forces back. Positional combat is ongoing. Russia is trying to counterattack, but to no avail," Serhii Cherevatyi, spokesperson for the East Grouping of Forces reported.

Проблемът за руснаците е че след десет месеца кървава вакханалаия и десетки хиляди убити и ранени просто не могат да изоставят Бахмут.Това ще бъде катастрофа в политическо отношение.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Надали ще имат сили и пушечно месо да го държат обаче. Без обща мобилизация със сигурност няма да имат. Това не знам дали го гледахте - най-голямата руска пропагандистка Скабеева, която допреди година обясняваше как за 3 дни са в Киев, сега казва в своето предаване, че "това от което Русия в момента се нуждае са 2-3 милиона китайски войници". Не за да бият НАТО, не за да денацифицират Украйна, а за да опазят Белгород.  :bc:

 

 

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

След Каховската ВЕЦ, подготвя се нова екологична катастрофа?

Главно разузнавателно управление информира

‼️ Във временно окупирания Арменск в северната част на полуостров Крим руснаците се готвят за евакуация както на представители на окупационната администрация, така и на местното население

☝️ Поради терористичния акт, извършен от врага в Каховската ВЕЦ и като резултат на липсата на вода в Северно-Кримския канал, производствените процеси в завода "Кримски титан" в Армянск са нарушени до критично ниво.

❌ руснаците смятат за невъзможно възобновяването на работа в минимално правилен режим. На територията на временно окупирания Армянск се разпространява информация за вероятното спиране на "Кримския титан".

☑️ В същото време инженерните части на окупационната армия на москва минират цеховете на предприятието, които в момента продължават да работят, и са заложили експлозиви във фабриката и прилежащата територия през последните няколко дни.

❗ Терористична атака срещу предприятието "Кримски титан", за която се готвят руските нашественици, ще означава изкуствено причинена от човека катастрофа, ужасна по своите последствия.

▪️ В хладилното оборудване на "Кримски титан" се използват около 200 тона технологичен амоняк.

❗ В случай на експлозия в завода, амонячен облак, в зависимост от посоката на вятъра, ще покрие околните райони за половин час.

▪️ Под заплаха ще бъдат предимно окупираните Армянск, Красноперекопски район и южните райони на Херсонска област.

Източник: Головне управління розвідки МО України

https://t.me/besarabskifront/9678

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...