Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година. (2)


Recommended Posts

  • Мнения 5,4k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Администратор
Преди 1 час, genefan said:

Между другото, намирам се в страна, където всекидневно ни облъчват със Западната пропаганда, даже ме е страх да ходя по руски сайтове, защото вече всичко се следи и записва и това може да има последствия. Тоталната държава и следенето не са само при ниския, но и при сенилния.
Относно тока и водата - да, в Киев са долу-горе добре, но как е близо до бойните действия, не срутиха ли язовира точно да обстрелват ВЕЦА? Колко от ядрените централи са в руски ръце?
Тази година има ураинско зърно, защото никой не го иска, понеже ги е страх от замърсяване. Тази година, обаче как са със сеитбата, когато и селяни не останаха? 
Относно омитането от чужди територии на хиляди километри от техните граници, нещо не чувах протести при агресии от друга държава, пардон, коалиции под ботуша на сенилния. 

То и навремето нямаше как Виетконг, талибаните и пр.  да победят, ама стана. 

 

А ти от къде се взе?

Вече няма да може да пишеш в този Клуб за войната. Няма смисъл да си губим времето, едни и същи упорки се цитират дори не сменяте думите. 

Пътувайте бе хора, пътувайте. Бях в Кения и там хората са за Украйна, цените са им скочили до небето и познай кого обвиняват - Путин лично! Там обикновенните хора са за Украйна и не разбират какви ги дири Русия. А в Африка не като да не разбират от военни конфликти ;)

В момента Украйна продава ток, не просто си го произвежда за лично ползване, а и продава. 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Намерено в интернет:

Ехал руский убивать
А его убили.
Плачет, ноет его мать:
- Что ж творится в мире?

Непонятно ведь за что,
По какой причине,
Ведь он ехал убивать,
А его убили.

Он же мира-то хотел
И по той причине
Просто ехал убивать,
Чтоб все мирно жили.

Чтоб в разбитых городах,
Школах и больницах
Мирно жили там всегда
Братья украинцы!

Скажет батя:
- Твою мать? Не ищи причины!
Если б сын наш был живой
Не было б машины!

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Цената на забавянето
© Виталий Портников


По време на редовното заседание на министрите на отбраната на НАТО за първи път от много години беше възможно да се проведе заседание на комисията Украйна-НАТО на ниво министри на отбраната (преди това провеждането му постоянно беше блокирано от Унгария). В същото време министърът на отбраната на Украйна Олексий Резников каза пред репортери, че тази първа среща може да бъде последна, тъй като след срещата на върха на алианса във Вилнюс може да започне работа съветът Украйна-НАТО.

Дори самите украински чиновници по различен начин оценяват създаването на този съвет. Резников говори за нов формат на взаимодействие, „когато Украйна все още не е член на НАТО, но вече ще бъде на равна нога във всички комисии, във всички представителни срещи с право да поставя въпроси, които, наред с други неща, са записани в техните споразумения.“

А шефът на украинското външно министерство Дмитрий Кулеба нарече създаването на съвета „танк без пушка“.

„Създаването на съвет НАТО-Украйна, без да се предприеме силна стъпка към членство, е като предоставяне на танк без пушка. НАТО се нуждае от Украйна като съюзник, а не само като привилегирован партньор“, каза той след разговор с германския си колега Аналена Бербок.

И все пак е ясно, че декларацията за създаването на такъв съвет е максимумът, който може да бъде постигнат на срещата във Вилнюс.

Засега между членовете на Алианса няма не само съгласие за ясен график, който може да бъде предоставен за приемането на Украйна в НАТО, но и съгласие за това приемане като цяло. На мнозина продължава да им се струва, че колкото по-близо е Украйна до НАТО, толкова по-малко са възможностите за преговори с Русия. И тази позиция, разбира се, трябва да зарадва Владимир Путин и да демонстрира истинското му влияние върху съзнанието на политиците от „колективния Запад“. Защото всъщност е точно обратното.

Колкото по-близо е Украйна до НАТО и колкото по-очевидна е нейната интеграция в Алианса, толкова по-очевидно за Путин ще бъде безсмислието на войната.

Ето защо дори самата формула „Украйна непременно ще стане член на Алианса след войната“, която се застъпва от най-преданите съюзници на Киев, засега изглежда като форма на политическо самоубийство. Изглежда, че западните политици, които излизат с подобна формулировка, са сигурни, че в Киев чуват думите им, а в Москва не ги забелязват.

Но в Киев от тази формула се прави важен извод: ако тази война приключи и Украйна влезе в НАТО, тогава няма да има нова война, тъй като Русия няма да рискува да се бие с целия Алианс. Същият извод обаче може да се направи и в Москва: ако тази война бъде спряна, втори шанс може и да няма. Това означава, че трябва да се воюва до безкрай и дори да няма достатъчно сила, в никакъв случай не трябва да се договаря за нищо.

Наистина, НАТО няма да приеме в редиците си държава, която продължава да воюва с ядрена държава? Те не са самоубийци!

Така че, за голямо съжаление за Запада, ако Алиансът беше готов да приеме Украйна в редиците си дори не утре, а вчера, това щеше да е краят на украинските страдания. Защото не само НАТО не иска война с Русия. Русия също не иска война с НАТО. А Путин е готов за война с Украйна извън НАТО. И ако Западът наистина някога иска да сложи край на тази война, лидерите на водещите страни от цивилизования свят пак няма да се мине без рисковано решение. Просто колкото по-късно го приемат, толкова повече хора ще загиват и толкова повече украинска територия ще бъде опустошена. Това е цената на забавянето.

Източник: Виталий Портников за Vot-Tak
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 37 минути, Р. Теодосиев said:

Вече няма да може да пишеш в този Клуб за войната. Няма смисъл да си губим времето, едни и същи упорки се цитират дори не сменяте думите. 

Девойчето прилича на заблудено, не на злонамерено. Не бъди толкова строг...

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Преди 9 минути, scaner said:

Девойчето прилича на заблудено, не на злонамерено. Не бъди толкова строг...

Мина прекалено много време, тези хора няма да си променят мнението дори и Путин да им каже, че не са прави. Всичко е религия при тях, няма факти, няма наука, няма данни - ако данните идват от запада - пропаганда. Ако данните идват от Русия, но говорят против Русия - платени от запада. За Русия само хубаво или нищо ;)

  • Харесва ми! 7
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Седмичната сводка за фронта от "Обектив":

00:00 СВОДКА С ФРОНТА

03:31 ПОТЕРИ ТЕХНИКИ ПРИ НАСТУПЛЕНИИ

04:55 С КАКИМИ ПРОБЛЕМАМИ СТОЛКНУТСЯ ВСУ

06:11 ЭКСПЕРТЫ О ЛИНИЯХ ОБОРОНЫ РОССИИ

09:20 КОГДА БУДУТ РЕЗУЛЬТАТЫ НАСТУПЛЕНИЯ?

11:27 АФРИКАНСКАЯ ДЕЛЕГАЦИЯ И ОБСТРЕЛ КИЕВА

14:00 ЧТО С ДЕЛИМХАНОВЫМ

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Р. Теодосиев said:

В момента Украйна продава ток, не просто си го произвежда за лично ползване, а и продава.

Продава заради неработещата икономика. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, scaner said:

Девойчето прилича на заблудено, не на злонамерено. Не бъди толкова строг...

Девойчето няма как да е заблудено, и едновременно с това да пише тези абсурдни лъжи как се намирала в западна страна в която се следяло посещението на оркски сайтове. Подобна лъжа е обида за интелигентността ми, и сочи не към заблуда, а към злонамерие.

  • Харесва ми! 5
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Преди 2 часа, makebulgar said:

Продава заради неработещата икономика. 

Т.е. ако икономиката им работеше, нямаше да продават ли?

-----------

YO4H5KKXIJHJTM7Z7FHBDZ72Y4.png

БПЛА Tekever AR3 предоставен от Португалия, Defense News.
Дронът е предназначен за наблюдение на голяма територия. Максималното време във въздуха е до 16 часа, скоростта е 75-90 км/ч. Товароносимост - 4 кг, може да се приземи с помощта на парашут.
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Украйна засили атаките си срещу руски оръжейни складове и други цели дълбоко в окупираните територии, подкрепяйки контранастъплението на войските си, което засега постигна минимални победи срещу силно укрепени руски фронтови позиции. Министерството на отбраната на Великобритания заяви днес, че докато и двете страни понасят големи загуби, руските загуби вероятно ще бъдат „най-големите от пика на битката за Бахмут през март“.

Поредица от големи експлозии разтърсиха село през нощта в окупираните от Русия части на област Херсон в Южна Украйна, което според местни власти е успешен удар срещу склад за боеприпаси.

Украински официални лица заявиха, че ударът е извършен в село Рикове, на 170 километра южно от най-близката фронтова линия, където силите на Киев този месец спечелиха територия в ранните етапи на по-широката контраофанзива.

Владимир Рогов, назначеният от Русия лидер на окупираните части от южната Запорожка област на Украйна, призна днес, че украинските сили са превзели село Пятихатки, южно от Лобкове, което беше освободено по-рано. 

Украинските сили все по-често тестват руските позиции за слабости по протежение на над 1000 км фронтова линия в югоизточните региони. Украинският бригаден генерал Александър Тарнавски, командир на южните сили, заяви, че 12 места за съхранение на боеприпаси на руската армия са били унищожени през предходните 24 часа.

https://t.me/drmjournal/5408

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, Р. Теодосиев said:

Украйна засили атаките си срещу руски оръжейни складове и други цели дълбоко в окупираните територии, подкрепяйки контранастъплението на войските си, което засега постигна минимални победи срещу силно укрепени руски фронтови позиции. Министерството на отбраната на Великобритания заяви днес, че докато и двете страни понасят големи загуби, руските загуби вероятно ще бъдат „най-големите от пика на битката за Бахмут през март“.

Цял ден вече текат информации за унищожени складове и артилерийски стволове:

Рекорди на украинските въоръжени сили в Таврийското направление: унищожени са 12 вражески склада за боеприпаси, над сто рашисти и десетки единици вражеска техника!

Информация от Съвместния пресцентър на отбранителните сили в Таврийското направление към 18.06.2023 г.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако контранастъплението забоксува или бъде отблъснато дали войната ще приключи или ще има обратна контраофанзива?! Руснаците пробват да нападат активно западно от Донецк. Докато контраофанзивата на юг отнема вниманието може да загубят и земите западно от Донецк. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 26 минути, makebulgar said:

Ако контранастъплението забоксува или бъде отблъснато дали войната ще приключи или ще има обратна контраофанзива?!

Русия няма сили за обратна контраофанзива. Ако имаше, отдавна да е превзела Донбас.

Ако украинците нямат сили да изритат орките до есента, войната волю-неволю ще трябва да
бъде замразена. Това е вариантът, който най-много отърва на Путин в момента. Това дефакто
ще е победа за Русия, защото така тя ще има шанс да си налага условията.

  • Харесва ми! 6
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, gmladenov said:

Ако украинците нямат сили да изритат орките до есента, войната волю-неволю ще трябва да
бъде замразена. Това е вариантът, който най-много отърва на Путин в момента. Това дефакто
ще е победа за Русия, защото така тя ще има шанс да си налага условията.

Да не бързаме. Тепърва ще дойдат самолетите :)

Това което се вижда до сега е, че украинците няма да се откажат по никакъв начин, а западната машина за сега все по-уверено започва да цъка като часовник. Инерцията вече до голяма степен е преодоляна.

F-16 може да носи ядрено оръжие, и аз не изключвам в близко бъдеще да се вдигне шум и около подобна реторика. Поне с цел лично сплашване на Путин.... Все пак Путин с действията си анулира меморандума от Будапеща, по който Русия беше гарант за целостта на Украйна.

Така че ще видим.

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 59 минути, gmladenov said:

Русия няма сили за обратна контраофанзива. Ако имаше, отдавна да е превзела Донбас.

Ако украинците нямат сили да изритат орките до есента, войната волю-неволю ще трябва да
бъде замразена. Това е вариантът, който най-много отърва на Путин в момента. Това дефакто
ще е победа за Русия, защото така тя ще има шанс да си налага условията.

Не мисля, че войната ще бъде замразена. Миналата зима замразяване нямаше. Имаше обстрел от розстояние, нямаше сериозно движение на войници, но войната не беше замразена. За да бъде при неотвоювани територии от украинска страна, Русия трябва да обяви пълното оттегляне на всички свои части от окупираните територии в замяна на започване на мирни преговори, което няма да се случи. Украйна до есента едва ли ще има сили да отвоюва всичко, но ще редуцира окупираните територии.

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, gmladenov said:

Русия няма сили за обратна контраофанзива. Ако имаше, отдавна да е превзела Донбас.

Ако украинците нямат сили да изритат орките до есента, войната волю-неволю ще трябва да
бъде замразена. Това е вариантът, който най-много отърва на Путин в момента. Това дефакто
ще е победа за Русия, защото така тя ще има шанс да си налага условията.

С Путин никой няма да преговаря. Първо, защото е обявен за международно издирване престъпник, второ, защото е неадекватен и неконтактен. Той условия няма да може да налага, но сте прав, че ще е победител, защото никой няма да може да го помръдне от окупираните територии, освен с война. Този престъпник разбира само от бой, от нищо друго. Украйна ще продължи да го бие село по село, но ще даде много скъпи човешки жертви, това е жалкото. Военната техника не я броим, тя е разходен материал и целта й е да защитава хората.

Преди 1 час, scaner said:

F-16 може да носи ядрено оръжие, и аз не изключвам в близко бъдеще да се вдигне шум и около подобна реторика.

Вече се появиха такива съобщения, че ще предоставят на Украина атомно оръжие. Такова съобщение шокира, защото е абсурдно. Но явно наистина е предназначено за елементарната ватна публика и за нейния параноичен господар. Те от такива неща се плашат.

  • Харесва ми! 6
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето един от руските складове, които са думнати днес:

https://t.me/Crimeanwind/33769

Рыково, Херсонска област.

Именно в тези сгради и на тази територия е било складирано огромно количество БК, което впоследствие е било транспортирано в посока Запорожие. Тази железопътна артерия е била известна отдавна и руснаците са извозвали БК дотам не за първи ден или дори месец.

В продължение на повече от 8 месеца те активно са използвали именно тази гара, като територията е била охранявана от обикновено "елитни" войски, включително брадати мъже.

Мащабът на разрушенията е бил максимален, защото е имало много БК и те са се взривявали повече от 5-6 часа.

Към настоящия момент след отработването в Лазурное и Райково се знае за 52 "200-ки" от едноклетъчните "военни" и много голям брой "300-ки" с различни видове травми, ампутации и др.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ново включване от паралелната вселена. Според клоуна Песков, една от целите на специалната обосрация била постигната - а именно демилитаризацията на Украйна 🥳

 

 

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Става дума за фронта под Орехово. Коментар от Александър Коваленко:

И така, официално: Пятихатки е освободен.

Изглежда, че това е малко селце, от чието освобождение би било странно да се направи постижение, но това не е съвсем така. Или по-скоро изобщо не е така.

Факт е, че Пятихатки се намира директно на магистрала 0812, водеща през М18 към Василевка.

Самата Василовка е част от опорния триъгълник на окупаторите в Запорожка област Василовка-Токмак-Мелитопол. Това означава, че тя открива пътя към един от главните върхове на отбраната на окупаторите.

Освен това Пятихатки има достъп през Жеребянка до южната част на страната, а оттам до кръстовищата на запад и изток.

Това село играе важна роля в снабдителните линии на руските окупатори и е опорна точка в този участък на първата им отбранителна линия. За важността на селото свидетелства фактът, че то, както и Роботино и Новопокровка, са били опорни пунктове в плановете за настъпление на РОВ към Запорожие в началото на тази година.

Всъщност освобождаването на това село показва вклиняването  на СОУ🇺🇦 в отбранителната линия на РОВ и перспективата за обхващане на редица отделни райони без пряк контакт, със създаване на заплаха от обкръжаване на окупаторите, чрез което те да бъдат изтласкани. Това означава десетки квадратни километри, ако не и повече.

Отделен бонус е, че по време на освобождаването на селото беше унищожен "грузинският" сепаратист Техов Иванхое, замкомандир на батальона "Щорм. Осетия". Този сектор е в областта на отговорност на осетинската групировка, 429-и ИАФ от 19-и ИАФ и 4-а армия на Южна Осетия, от което му става топло на сърцето на човек...

И така, осетинец златен, харесаха ли ти степите на Запорожие?

И един важен въпрос, както винаги. Селото беше освободено малко по-рано, отколкото беше официално обявено, и то с право. Така че се пригответе за новините, защото това, за което научавате днес, се е случило "довчера".

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Някой е заложил бомба в джипа на Владимир Епифанов- руския гаулайтер на Симферопол.И той и бодигарда му са сериозно ранени. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
  • Потребител
Преди 19 часа, skorpion1980 said:

Украйна до есента едва ли ще има сили да отвоюва всичко, но ще редуцира окупираните територии.

Аз съм на същото мнение. Под "замразяване на войната" имам предвид, че и двете страни ще се
вкопаят в позициите си и ще си седят там, без изгледи за придвижване и промяна на ситуацията.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...