Отиди на
Форум "Наука"

Помощ за осмотично налягане


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте. Ще ми кажете ли как се сраванява осмотичното налягане на 2 разтвора?

Става въпрос за задача, в която трябва да се сравни осмотичното налягане. След сметки се получи, че разтворите на които трябва да им се сравни осмотичното налягане са: KNO3, NH4Cl и C2H5OH.

и въпроса е: Сравнете осмотичното налягане на разтворите, ако са взети в еднаква моларна концентрация при Т=const.

Моите сметки:

ако се използва закона на Ванд Хоф - п = i.C.R.T следва, че i на KNO3 и на NH4Cl е 2, защото се дисоциират до 2 вида йони. Алкохола не го броим, защото при него връзките са ковалентни и е неразтворим във вода (само дето образува ковалентни връзки)т.е. не се дисоциира, а също така i=1. И сега тук зациклям. Как може да се сравни кой от разтворите е с по-високо осмотично налягане - KNO3 или NH4Cl? Има ли някаква зависимост или правило, по което да се ръководя?

Благодаря предварително.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За определяне на осмотичното налягане на идеален разреден разтвор се прилага уравнението на Вант-Хоф:

П = CRT

С е моларната концентрация на разтвореното вещество

Следователно при T=const, осмотичното налягане зависи от С. Тъй като С на двата разтвора е еднакво, то и осмотичното им налягане би следвало да е еднакво.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А за осмотичното налягане има ли някакво значение дали разтвора е силен или слаб електролит, и дали е получен от силна основа и слаба киселина (примерно), или от силна основа и силна киселина?

Благодаря

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
А за осмотичното налягане има ли някакво значение дали разтвора е силен или слаб електролит, и дали е получен от силна основа и слаба киселина (примерно), или от силна основа и силна киселина?

Благодаря

Може би можеш да намериш отговора -Виш тук

Мисля, че има значение.

По късно ще Ви дам по пълна информация.

Редактирано от ROCK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ясно е, че за водните разтвори на електролити осмотичното налягане се определя по формулата:

P = iCRT

i - изотоничен коефициент

Какви експериментални методи се използват, за да се определи този коефициент?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител
Здравейте. Ще ми кажете ли как се сраванява осмотичното налягане на 2 разтвора?

Става въпрос за задача, в която трябва да се сравни осмотичното налягане. След сметки се получи, че разтворите на които трябва да им се сравни осмотичното налягане са: KNO3, NH4Cl и C2H5OH.

и въпроса е: Сравнете осмотичното налягане на разтворите, ако са взети в еднаква моларна концентрация при Т=const.

Моите сметки:

ако се използва закона на Ванд Хоф - п = i.C.R.T следва, че i на KNO3 и на NH4Cl е 2, защото се дисоциират до 2 вида йони. Алкохола не го броим, защото при него връзките са ковалентни и е неразтворим във вода (само дето образува ковалентни връзки)т.е. не се дисоциира, а също така i=1. И сега тук зациклям. Как може да се сравни кой от разтворите е с по-високо осмотично налягане - KNO3 или NH4Cl? Има ли някаква зависимост или правило, по което да се ръководя?

Благодаря предварително.

Ами ако разглеждаме нещата от практическа гледна точка амониевата сол отделя амоняк в определени количества, така че в разтвора на амониев хлорид има доста по-малко амониеви катиони, отколкото калиеви йони в еквимоларния разтвор на калиев нитрат.

Всъщност, изотоничните коефициенти никога не са цели, а дробни числа, като за да се изведат се преценяват и изчисляват редица възможни взаимодействия и странични процеси в разтвора.

Теоретично, разбира се, І=2 и за двете йонни съединения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
А за осмотичното налягане има ли някакво значение дали разтвора е силен или слаб електролит, и дали е получен от силна основа и слаба киселина (примерно), или от силна основа и силна киселина?

Благодаря

Ами ако говорим за разтвори няма значение. Но разтворите малкоразтворимите вещества не могат никога да се сравнят с един разтвор на силен електролит по чисто практически причини. Ами в един разтвор на сребърен хлорид примерно, произведението от концентрациите на Аг+ и Хл- не надвишава 4*10^-10.

Т.е. става дума за десетки трилиони пъти по разредени разтвори от едномоларните, които най-место се дават по такива задачки, каквито ти решаваш. Никой няма да ти сложи разтвор на малкоразтворимо съединение за изследване на осмотичното му налягане.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

И аз имам същия проблем с това незнайно за мен осмотично налягане.Моята задача е следната:

Подредете по нарастване на осмотичното налягане на водните разтвори при Т= const на следните съединения: KCl, C2H5OH, HCOOH, CuCl2, като се има в предвид, че тяхната концентрация е См=0,01mol/l.

Много ще съм благодарна на всеки, който ми помогне. Благодаря предварително за отделеното време

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
И аз имам същия проблем с това незнайно за мен осмотично налягане.Моята задача е следната:

Подредете по нарастване на осмотичното налягане на водните разтвори при Т= const на следните съединения: KCl, C2H5OH, HCOOH, CuCl2, като се има в предвид, че тяхната концентрация е См=0,01mol/l.

Много ще съм благодарна на всеки, който ми помогне. Благодаря предварително за отделеното време

HCOOH, C2H5OH, CuCl2, KCl :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
би трябвало да е : C2H50H, HCOOH, CuCL2, KCL обаче не са ми под ръка таблиците.

така са за другите намерих остана само за мравчената киселина НСООН как се дисоциира

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...