Отиди на
Форум "Наука"

Противоречия в решението на "Парадокса на близнаците"


Ниkи

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 1 час, Шпага said:

Най-близкият часовник там показва абсолютно същото, което показват и всички други неподвижни часовници там.

 

Преди 58 минути, Ниkи said:

Колко, Шпага, колко... 

Отговора е нищо. Когато се появи наблюдателя (близнака) те вземат показанието на неговия часовник. Разбра ли значението на наблюдателя? Той сверява часовниците с общото време

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Gravity said:

Тжва което съм написал е абсолютно вярно.

Вярно е, но няма общо с моя въпрос

Преди 5 минути, Gravity said:

Да за нея. Говоря за събитието което е пресечната точка на тази мирона линия и на червената.

Виж какво си писал:

Преди 51 минути, Gravity said:

 Която се движи към земята. 

Писал си за тази която е нагоре в ляво. А аз те питам за нагоре в дясно, тази при отдалечаването от земята

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Ниkи said:

Вярно е, но няма общо с моя въпрос

Виж какво си писал:

Писал си за тази която е нагоре в ляво. А аз те питам за нагоре в дясно, тази при отдалечаването от земята

Всяка система е навсякъде, покрина цялото пространство време. Ти питаш за дадена червена линия. Червените са линии на едновременност в сисемата която се движи към земята. Май не ти е ясно какво питаш!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Ниkи said:

Пишеш, каквото ти изнася на теб и се надяваш да минеш метър. Какъв е смисъла да се унижаваш по този начин? Какво си мислиш, че печелиш? Лайк от Сканер? Е нема що! Фръкнал си! 

Невежите винаги се чувстват я обидени, я дискриминирани, когато не разбират обясненията. Сканер ти бил изял компота с вилица, а? :)

Мунчо, Мунчо, толкова време размотаваш този чертеж наляво и надясно, а какво се оказа? Не знаеш какво е изобразено на него, и само се ловиш на шарени линии? Ей за това говоря - ако само половината от усилията, с които се тръшка до сега, беше хвърлил да се поограмотиш за какво става дума, разговорът щеше да е на съвсем друго равнище. Последна смислена лекция от мене, макар и да не заслужаваш.

Чертежът изобразява определено сечение на пространство-времето, поглед към него от системата на земният близнак. В центъра имаш вертикална линия, това е оста на времето му. Мировата линия на земния близнак съвпада с нея - собственото време по тази линия съвпада с общото време на системата, защото изобразява траекторията на неподвижен часоник (в координатна пространствена точка) в пространство-времето. Земният близнак в примера се намира в тази точка.

Ако сега мислено си прекараш права перпендикулярна на тази ос на времето - това  там е пространствената ос - то на тази права ще лежат всички едновременни събития (на различни места в пространството) за този времеви момент, събитията които имат един и същи момент на случване, равен на този, през който пресичаш времевата ос. По идеята на чертежа тази линия  е линия на едновременността на събитията за земната система. На чертежа са изрисувани линии на едновременността за двете системи на подвижния близнак (червени и сини), но не и за земният. Може да си ги нарисуваш в пембено.

Ако сега завъртиш целия чертеж обратно на часовниковата стрелка така, че мировата линия на подвижния (отдалечаващ се) близнак да стане вертикална, ще получиш абсолютно същата по смисъл картинка, но изглед на пространство-времето от неговата система. Тук червената линия има същият смисъл - тя е перпендикулярна на оста на времето в системата на близнака, и на нея са разположени едновременните в неговата система събития. Времето няма ограничния, следователно то продължава по правата, която изобразява мировата линия на близнака - защото той е в неподвижна пространствена точка, а часовниците винаги са неподвижни в дадената система. И да се махне близнака от тая точка ("скачайки" някъде), времето в неговата (вече предишна) ОС продъжава да тече - ОС има неподвижни часовници навсякъде и те не зависят от поведението на близнака! - изобразява се с продължението на мировата линия, и (червените) правите свързващи едновременни събития продължава да ги има - защото те свързват точки с еднакъв по тази система параметър "време", а точки има винаги, защото те са събитията. На чертежа са наблегнали само на събития случващи се по мировата линия на земния близнак и на подвижния близнак, но всички точки от червената линия също имат смисъл на събития, просто се случват другаде, в същия момент - по избраната система - време.

Схвана ли смисъла на продължената мирова линия, и на червените линии които са перпендикулярни на нея?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Gravity said:

 Ти питаш за дадена червена линия.

Не, не питам за дадена червена линия. Отново не четеш. 

Преди 4 минути, Gravity said:

Червените са линии на едновременност в сисемата която се движи към земята

Да. Червените линии важат за точно определена ОС. А аз те питам, какъв е смисъла за другата ОС, това че червените линии  пресичат нейната мирова линия. Не за тази, която отива към земята а за другата

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Ниkи said:

Не, не питам за дадена червена линия. Отново не четеш. 

Погледни какво си написал. Точно за червена линия питаш.

Преди 12 минути, Ниkи said:

Да. Червените линии важат за точно определена ОС. А аз те питам, какъв е смисъла за другата ОС, това че червените линии  пресичат нейната мирова линия. Не за тази, която отива към земята а за другата

Какво точно питаш! Системите нямат мирови линии!!!!

Поташ за мировата линия, която върви на дясно и на горе. И за присичанито с дадената червена линия, нали? И точно това съм ти отговорил!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, scaner said:

 

Ако сега завъртиш целия чертеж обратно на часовниковата стрелка така, че мировата линия на подвижния (отдалечаващ се) близнак да стане вертикална, ще получиш абсолютно същата по смисъл картинка, но изглед на пространство-времето от неговата система. Тук червената линия има същият смисъл - тя е перпендикулярна на оста на времето в системата на близнака, и на нея са разположени едновременните в неговата система събития. 

Може ли да те поправя. Сините линии са линии на едновременност, когато близнака се отдалечава

Преди 10 минути, scaner said:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Gravity said:

Погледни какво си написал. Точно за червена линия питаш.

Но не питам за конкретна а общо

Виж в какво ме обвиняваш:

Преди 32 минути, Gravity said:

Всяка система е навсякъде, покрива цялото пространство време. Ти питаш за дадена червена линия. 

После:

Преди 7 минути, Gravity said:

Какво точно питаш! Системите нямат мирови линии!!!!

Преди 34 минути, Gravity said:

 Червените са линии на едновременност в системата която се движи към земята. 

Вземи се в ръце, човече

После:

Преди 10 минути, Gravity said:

Питаш за мировата линия, която върви на дясно и на горе. И за присичанито с дадената червена линия, нали? И точно това съм ти отговорил!

Отговорил си ми, за значението на това пресичане за близнака, когато се връща към земята. Мен ме интересува значението на това пресичане за близнака, когато се отдалечава от земята

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Ниkи said:

Може ли да те поправя. Сините линии са линии на едновременност, когато близнака се отдалечава

 

Не, те са линии на едновременост в системата, която се отдалечава независимо какво прави близнака.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Ниkи said:

Но не питам за конкретна а общо

Виж в какво ме обвиняваш:

После:

Вземи се в ръце, човече

После:

Отговорил си ми, за значението на това пресичане за близнака, когато се връща към земята. Мен ме интересува значението на това пресичане за близнака, когато се отдалечава от земята

Всичко което съм написал е точно и вярно. 

И да това е в момента в който той се отдалечава от земята.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Gravity said:

Всичко което съм написал е точно и вярно. 

не е вярно. Обвиняваш ме в това а виж какво си писал:

Преди 12 минути, Ниkи said:
Преди 26 минути, Gravity said:

Какво точно питаш! Системите нямат мирови линии!!!!

Преди 54 минути, Gravity said:

 Червените са линии на едновременност в системата която се движи към земята. 

После

Преди 15 минути, Gravity said:
Преди 18 минути, Ниkи said:

Отговорил си ми, за значението на това пресичане за близнака, когато се връща към земята. Мен ме интересува значението на това пресичане за близнака, когато се отдалечава от земята

И да това е в момента в който той се отдалечава от земята.

Виж какво си писал:

Преди 57 минути, Gravity said:

Смисълът е че тези две събития, пресечните точки на червената линия с мировите линии на земния и подвижтия близнак, са едновременни в тази система. Която се движи към земята. В нея в тази момент и двамата са подвижни.

Кажи ми значението не за "която се движи към земята" а за другата. Тази която се отдалечава от земята. За тази мирова линия ме интересува. Интересува ме, какво значение има за нея, това че я пресича червена линия

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Ниkи said:

не е вярно. Обвиняваш ме в това а виж какво си писал:

После

Виж какво си писал:

Кажи ми значението не за "която се движи към земята" а за другата. Тази която се отдалечава от земята. За тази мирова линия ме интересува. Интересува ме, какво значение има за нея, това че я пресича червена линия

Близнака се отдалечава, и неговата мирова линия е наклонена на дясно. Системата с червените линни се приближава към земята. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Gravity said:

Близнака се отдалечава, и неговата мирова линия е наклонена на дясно. Системата с червените линни се приближава към земята. 

Това ми е ясно. Питам те съвсем друго. Добре, ще ти задам въпроса по друг начин: 

Преди 8 часа, Gravity said:

 Системата с червените линни се приближава към земята. 

За тази система, с червените линии и мировата линия отиваща на ляво към земята, какво е значението на сините лини и това, че сините линии пресичат тази мирова линия

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Ниkи said:

 

Отговора е нищо. Когато се появи наблюдателя (близнака) те вземат показанието на неговия часовник. Разбра ли значението на наблюдателя? Той сверява часовниците с общото време

Напротив. Наблюдателят сверява своя часовник с неподвижните часовници, показващи общото време в тази ОС.

Впрочем общо време в ИОС има и БЕЗ часовници, а също и БЕЗ наблюдател:bk:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Ниkи said:

Това ми е ясно. Питам те съвсем друго. Добре, ще ти задам въпроса по друг начин: 

Научи си уроците, за да не питаш тука.

Дръпни ей тази книжка, например от ТУК, или по-добре от ТУК (тази има възможност за търсене):

joi8klfhblc0.jpg

Ще се научиш на основните положения на геометрията на Минковски, и коя линия какво значи и защо е там. И после ще разбереш, защо тук никой не ще да се занимава с въпросите ти. Там и парадокса на близнаците е обяснен, и всичко. Ако пак нещо не ти е ясно, трябва ти по-сериозен учебник по въпроса - този е за първи клас по темата...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, scaner said:

Научи си уроците, за да не питаш тука.

Дръпни ей тази книжка, например от ТУК, или по-добре от ТУК (тази има възможност за търсене):

joi8klfhblc0.jpg

Ще се научиш на основните положения на геометрията на Минковски, и коя линия какво значи и защо е там. И после ще разбереш, защо тук никой не ще да се занимава с въпросите ти. Там и парадокса на близнаците е обяснен, и всичко. Ако пак нещо не ти е ясно, трябва ти по-сериозен учебник по въпроса - този е за първи клас по темата...

Не се меси. Остави Гравити да си изсърба попарата, дето забърква вече две страници... Оо, може би си гузен, че го подведе да затъне в това блато... Жалка работа

Преди 27 минути, Шпага said:

Напротив. Наблюдателят сверява своя часовник с неподвижните часовници, показващи общото време в тази ОС.

Ии... колко показват тези часовници, като се появи близнака в другата ОС?

Преди 34 минути, Шпага said:

Впрочем общо време в ИОС има и БЕЗ часовници, а също и БЕЗ наблюдател:bk:

Имаш само еднакво тактуване, но не и еднакви показания. Еднаквото тактуване си е заложено в ИОС, но еднаквото показание се прави "насила" 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Ниkи said:

Това ми е ясно. Питам те съвсем друго. Добре, ще ти задам въпроса по друг начин: 

Отговарям на това което си написал, а не на нещо което и искал да напишуш ама не си.

Преди 2 часа, Ниkи said:

За тази система, с червените линии и мировата линия отиваща на ляво към земята, какво е значението на сините лини и това, че сините линии пресичат тази мирова линия

Сините линии са линиите на едновременост от другата система. Значението е същото но за тази система.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Ниkи said:

Не се меси. Остави Гравити да си изсърба попарата, дето забърква вече две страници... Оо, може би си гузен, че го подведе да затъне в това блато... Жалка работа

🤣🤣🤣🤣🤣🤣

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 29 минути, Gravity said:

 😁

Да съм си го измислиш, да ти е смешно, само че го има написано "черно на бяло" 🙂. Смееш се на собствената ви идоития

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Ниkи said:

Да съм си го измислиш, да ти е смешно, само че го има написано "черно на бяло" 🙂. Смееш се на собствената ви идоития

Имаш ли още въпроси или сега ти остана само да буташ дъската за шах.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 44 минути, Gravity said:

Имаш ли още въпроси или сега ти остана само да буташ дъската за шах.

Това ми хареса 🙂

Не си ми отговорил още на този въпрос:

Преди 4 часа, Ниkи said:

За тази система, с червените линии и мировата линия отиваща на ляво към земята, какво е значението на сините лини и това, че сините линии пресичат тази мирова линия

Отговора е:

А) няма значение

Б) значението е... 

Това:

Преди 2 часа, Gravity said:

Сините линии са линиите на едновременост от другата система. Значението е същото но за тази система.

... е явно отбягване от отговор

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 часа, scaner said:
Преди 21 часа, Ниkи said:

Обект (не материална точка) как си сменя ОС в СТО?

Сложно.

Ето, цитирам те:

Шпага, някъде нагоре вече дискутирах - има два начина за ускоряване на пръчките. Единият е, когато двата края на пръчката ускоряваш едновременно в началната система, другият - когато двата края на пръчката ускоряваш  едновременно в системата в която тя ще се окаже в новото състояние на покой. 

А) Ако ускоряваш двата края едновременно в началната система, в която пръчката е била в покой, тя в тази система ще запази дължината си (чиста класическа физика). А в другата система, в която ще бъде в покой, тя ще увеличи дължината си (резултат от ЛТ). И това е естествено: пръчка с дадена дължина в покой във втората система ще се движи (в резултат на ускорението) в първата, и според СТО там трябва да е по-къса, нали?

Б) Ако ускоряваш двата края едновременно във втората система, то там - по същите причини - дължината и ще се запази (класическа физика). Но ще се съкрати в първата система (в която начално е била в покой). И пак е естествено: в резултат във втората система ще имаш пръчка с началната дължина, но тя ще се движи в първата система, и там ще бъде по-къса.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...