Отиди на
Форум "Наука"

Противоречия в решението на "Парадокса на близнаците"


Ниkи

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 1 минута, Gravity said:

Имаш източник на светлина във влак. Светва по посока на движението на влака. Скоростта на светлината във влака е с. Влакът има скорост спрямо земята v. Каква е скоростта на светлината спрямо земята? c или c+v?

Гравити, не ми се занимава повече с Бонди. Виж, нито има ЛТ-изчисления в текста, нито има линии на едновременност (което е разликата в графиките на ГТ и ЛТ)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Ниkи said:

Гравити, не ми се занимава повече с Бонди. Виж, нито има ЛТ-изчисления в текста, нито има линии на едновременност (което е разликата в графиките на ГТ и ЛТ)

Просто отговори на въпроса.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Gravity said:

И ако не беше с, картинката щеше да е различна. Сега схвана ли защо в дадената картинка има СТО?

В картинката имаш начертани два лъча от неподвижни източници. Казах ти, не ми се коментира Бонди. Ако ще се почувстваш по-добре приеми, че се предавам

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, Ниkи said:

В картинката имаш начертани два лъча от неподвижни източници. Казах ти, не ми се коментира Бонди. Ако ще се почувстваш по-добре приеми, че се предавам

Цитирай

Also, when Bob and Carol meet, they both simultaneously send flashes to Alice, which are received simultaneously by Alice.

Боб и Карол се движат ( в различни посоки) спрямо Алис. На картинката няма две различни линии отиващи към Алис. Това е възможно само в СТО. 

Аз не те карам да се занимаваш с Бонди, нито да се предаваш или не. Но очаквам известна доза честност. Мисля, че вече ти е налълно ясно, че картинката е релативистична, но се инатиш и настояваш, че нямало СТО. Не те разбирам!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, Gravity said:

Боб и Карол се движат ( в различни посоки) спрямо Алис. На картинката няма две различни линии отиващи към Алис. Това е възможно само в СТО. 

Аз не те карам да се занимаваш с Бонди, нито да се предаваш или не. Но очаквам известна доза честност. Мисля, че вече ти е налълно ясно, че картинката е релативистична, но се инатиш и настояваш, че нямало СТО. Не те разбирам!

Какво разбираш под "meet"? Аз разбирам "срещат" а не "разминават" 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 42 минути, Ниkи said:
Преди 58 минути, Gravity said:

И ако не беше с, картинката щеше да е различна. Сега схвана ли защо в дадената картинка има СТО?

В картинката имаш начертани два лъча от неподвижни източници. Казах ти, не ми се коментира Бонди. Ако ще се почувстваш по-добре приеми, че се предавам

Заслужаваш си нелицемерното определение! 

Имал бил "начертани два лъча".... ми тези два лъча на диаграмата имат определено значение, а не се пляснати ей така, както ти си пляскаш простотиите...

If Alice sends a flash of light at time {\displaystyle t_{A}=T} towards Bob, then, by the definition of the k-factor, it will be received by Bob at time {\displaystyle t_{B}=kT}. The flash is timed so that it arrives at Bob just at the moment that Bob meets Carol, so Carol synchronises her clock to read {\displaystyle t_{C}=t_{B}=kT}.

Точно по същата причина е въведен и излъчен светлинен сигнал, когато пътуващият Боб мигновенно предаде часовника си на Карол, който пътува със същата скорост като Боб към Алис(на земята). Дейв в случая е, за да имаш представител от ОС на Алис(земята) в момента на размяната на чосовници между Боб и Карол. (апропо, достигането на близнака на звездата в класическия случай на парадокса

И виж сам колко прегледна е тайм-спейс диаграмата(дето няма нищо Минковско в нея😁)

220px-K-calculus_diagram_for_the_twins_paradox.svg.png

Точно с тоя к-фактор Бонди ти дава по-прегледно решение на парадокса на близнаците. Защото к-факторът всъщност е коефициентът, с който се изменя честотата на излъчените светлинни сигнали. Така в задачката ти влиза и светлинен лъч, указващ времето на дадено събитие, в което е приет/излъчен сигнала!!!

Хем тръгна да чертаеш жълти линии преди в темата, хем пък сега бягаш от решението по този подход(със светлинните сигнали)?!?!? И после очакваш да стане сериозна дискусия с теб?!?!? Несериозник с претенции!  ...тамън "ощипана госпожица"... 

 

Преди 2 часа, Ниkи said:
Преди 2 часа, kipen said:

Несериозна работа! Както и се очакваше! А имаш претенции да участваш в сериозна дискусия?!?!?

Поне сложи някакви стойности по осите и не си шляпай както ти падне "линии на едновременност" между събития (опаа, последнното ти го изяснява Скенер).

Ето ти една примерна:4.png.850e85b914f251ecbd63edbc2543f5e6.png

Expand  

Добра изработка, но не носи никаква информация. Къде са ти линиите на едновременност?

А би трябвало да ти носи някаква информация?!? Че всъщност имаш съвсем различни отчети за времена и разстояния, които обаче са от една и съща поредица от събития. Защо ли? Щото не можеш директно да размениш данните за х и х' и да ги пляснеш сякаш вече важат за подвижния близнак. В цялата история по преноса на координатите в другата ОС се минава през хипорболична трансформация (ако не искаш с имагинерни числа, което също го има описано в линка дето ти шерна Гравити)  

Има и по-кратко инфо за Лоренцовите трансформации минати през призмата на хиперболични функции - https://www.physicslog.com/blog/2019/03/lorentz-hyperbolic-rotation/, има и визуализации this, има и клипчета this.

Но определено няма формата на траекторията на земята да е такава, каквато си я изобразил ти.... и аз съм нанесъл за съпоставка в моята диаграма....  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Ниkи said:

Какво разбираш под "meet"? Аз разбирам "срещат" а не "разминават" 

Разбира се че се разминават. Ако спират там мировите им линии ще станат вертикални.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, Gravity said:

Разбира се че се разминават. Ако спират там мировите им линии ще станат вертикални.

Нямат общ лъч ако се разминават. Ако искаш да продължиш мировите линии, ползваш мигновено спиране и ускорение

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Ниkи said:

Нямат общ лъч ако се разминават. Ако искаш да продължиш мировите линии, ползваш мигновено спиране и ускорение

Ами според СТО имат, затова така е начертано. Двата лъча имат еднаква скорост.

Инатиш ли се или найстина не ти е ясно?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, kipen said:

Заслужаваш си нелицемерното определение! 

Имал бил "начертани два лъча".... ми тези два лъча на диаграмата имат определено значение, а не се пляснати ей така, както ти си пляскаш простотиите...

If Alice sends a flash of light at time {\displaystyle t_{A}=T} towards Bob, then, by the definition of the k-factor, it will be received by Bob at time {\displaystyle t_{B}=kT}. The flash is timed so that it arrives at Bob just at the moment that Bob meets Carol, so Carol synchronises her clock to read {\displaystyle t_{C}=t_{B}=kT}.

Точно по същата причина е въведен и излъчен светлинен сигнал, когато пътуващият Боб мигновенно предаде часовника си на Карол, който пътува със същата скорост като Боб към Алис(на земята). Дейв в случая е, за да имаш представител от ОС на Алис(земята) в момента на размяната на чосовници между Боб и Карол. (апропо, достигането на близнака на звездата в класическия случай на парадокса

И виж сам колко прегледна е тайм-спейс диаграмата(дето няма нищо Минковско в нея😁)

220px-K-calculus_diagram_for_the_twins_paradox.svg.png

Точно с тоя к-фактор Бонди ти дава по-прегледно решение на парадокса на близнаците. Защото к-факторът всъщност е коефициентът, с който се изменя честотата на излъчените светлинни сигнали. Така в задачката ти влиза и светлинен лъч, указващ времето на дадено събитие, в което е приет/излъчен сигнала!!!

Хем тръгна да чертаеш жълти линии преди в темата, хем пък сега бягаш от решението по този подход(със светлинните сигнали)?!?!? И после очакваш да стане сериозна дискусия с теб?!?!? Несериозник с претенции!  ...тамън "ощипана госпожица"... 

 

А би трябвало да ти носи някаква информация?!? Че всъщност имаш съвсем различни отчети за времена и разстояния, които обаче са от една и съща поредица от събития. Защо ли? Щото не можеш директно да размениш данните за х и х' и да ги пляснеш сякаш вече важат за подвижния близнак. В цялата история по преноса на координатите в другата ОС се минава през хипорболична трансформация (ако не искаш с имагинерни числа, което също го има описано в линка дето ти шерна Гравити)  

Има и по-кратко инфо за Лоренцовите трансформации минати през призмата на хиперболични функции - https://www.physicslog.com/blog/2019/03/lorentz-hyperbolic-rotation/, има и визуализации this, има и клипчета this.

Но определено няма формата на траекторията на земята да е такава, каквато си я изобразил ти.... и аз съм нанесъл за съпоставка в моята диаграма....  

Докато те е страх да начертаеш линиите на едновременност, няма да напреднеш в СТО

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, Gravity said:

Ами според СТО имат, затова така е начертано. Двата лъча имат еднаква скорост.

Инатиш ли се или найстина не ти е ясно?

Не разбра ли, че:

On 1.06.2023 г. at 15:32, Ниkи said:

Това че три подвижни часовника съвпадат в една ОС не означава, че те съвпадат в друга ОС.

В случая B, C и D. Не може да сверяваш подвижни часовници. Трябва да са спрели един до друг

Виж какво пише тук:

Carol's journey is timed such that she leaves Dave at exactly the same time as Bob arrives.      Това означава, че и тримата са били спрели заедно

Повече няма да коментирам тази картинка. Ако искаш, питай нещо друго

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Ниkи said:

Не разбра ли, че:

В случая B, C и D. Не може да сверяваш подвижни часовници. Трябва да са спрели един до друг

Виж какво пише тук:

Carol's journey is timed such that she leaves Dave at exactly the same time as Bob arrives.      Това означава, че и тримата са били спрели заедно

Повече няма да коментирам тази картинка. Ако искаш, питай нещо друго

Колкото можеш толкова.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Към Ники, относно парадокса на близнаците. Работата е там че пространството и времето могат да се тълкуват както като абсолютни, така и като относителни, въпрос на гледна точка, и няма експеримент с който може да се докаже категорично кое от двете е вярно. Затова ако се приеме че ПВ е относително и зависи от скоростта-енергията и масата на обекта, то сигнал може да пропътува от точка А до точка В, движейки се със скоростта на светлината, за по малко време от гледната точка на наблюдател намиращ се в ОС на движещата се ракета, което е аналог на пътуване до същото растояние със скорост надвишаваща скоростта на светлината обаче в абсолютно ПВ. В абсолютното ПВ, растоянията и времевите интервали са константни и неизменни и за двата наблюдателя, покоящият се и движещият се, в една инерциална система. В относителното ПВ, растоянията и времевите интервали са различни за двата инерциални наблюдателя, подвижният и неподвижният. Парадокса кой е по стар и по млад в предвид че и двата наблюдателя са равноправно инерциални, изчезва, като се определи един от двата за отправна система.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, Джереми said:

Парадокса кой е по стар и по млад в предвид че и двата наблюдателя са равноправно инерциални, изчезва, като се определи един от двата за отправна система.

Какво имаш предвид, да се определи единия за ОС? Това не го разбрах. Да нямаш предвид, целта на пътуването да е в едната или другата ОС? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Ниkи said:
Преди 2 часа, kipen said:

Заслужаваш си нелицемерното определение! 

Имал бил "начертани два лъча".... ми тези два лъча на диаграмата имат определено значение, а не се пляснати ей така, както ти си пляскаш простотиите...

If Alice sends a flash of light at time {\displaystyle t_{A}=T} towards Bob, then, by the definition of the k-factor, it will be received by Bob at time {\displaystyle t_{B}=kT}. The flash is timed so that it arrives at Bob just at the moment that Bob meets Carol, so Carol synchronises her clock to read {\displaystyle t_{C}=t_{B}=kT}.

Точно по същата причина е въведен и излъчен светлинен сигнал, когато пътуващият Боб мигновенно предаде часовника си на Карол, който пътува със същата скорост като Боб към Алис(на земята). Дейв в случая е, за да имаш представител от ОС на Алис(земята) в момента на размяната на чосовници между Боб и Карол. (апропо, достигането на близнака на звездата в класическия случай на парадокса

И виж сам колко прегледна е тайм-спейс диаграмата(дето няма нищо Минковско в нея😁)

220px-K-calculus_diagram_for_the_twins_paradox.svg.png

Точно с тоя к-фактор Бонди ти дава по-прегледно решение на парадокса на близнаците. Защото к-факторът всъщност е коефициентът, с който се изменя честотата на излъчените светлинни сигнали. Така в задачката ти влиза и светлинен лъч, указващ времето на дадено събитие, в което е приет/излъчен сигнала!!!

Хем тръгна да чертаеш жълти линии преди в темата, хем пък сега бягаш от решението по този подход(със светлинните сигнали)?!?!? И после очакваш да стане сериозна дискусия с теб?!?!? Несериозник с претенции!  ...тамън "ощипана госпожица"... 

 

А би трябвало да ти носи някаква информация?!? Че всъщност имаш съвсем различни отчети за времена и разстояния, които обаче са от една и съща поредица от събития. Защо ли? Щото не можеш директно да размениш данните за х и х' и да ги пляснеш сякаш вече важат за подвижния близнак. В цялата история по преноса на координатите в другата ОС се минава през хипорболична трансформация (ако не искаш с имагинерни числа, което също го има описано в линка дето ти шерна Гравити)  

Има и по-кратко инфо за Лоренцовите трансформации минати през призмата на хиперболични функции - https://www.physicslog.com/blog/2019/03/lorentz-hyperbolic-rotation/, има и визуализации this, има и клипчета this.

Но определено няма формата на траекторията на земята да е такава, каквато си я изобразил ти.... и аз съм нанесъл за съпоставка в моята диаграма....  

Expand  

Докато те е страх да начертаеш линиите на едновременност, няма да напреднеш в СТО

Отново пубертетщини! Явно това ти е характерен стил да избягваш неудобни ситуации.... и то по некъв плиткоумен начин да отклоняваш темата. Не можа да начертаеш диаграмата от ОС на подвижния близнак, и това си е! Аман от некомпетентни тролове, задръстващи с неуместни постове, и в тоя форум.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, kipen said:

Отново пубертетщини! Явно това ти е характерен стил да избягваш неудобни ситуации.... и то по некъв плиткоумен начин да отклоняваш темата. Не можа да начертаеш диаграмата от ОС на подвижния близнак, и това си е! Аман от некомпетентни тролове, задръстващи с неуместни постове, и в тоя форум.....

Казах ти на твоята, какво й липсва. Защо, според теб, са сложени линиите на едновременност в диаграмата от уикито. Защото само така можеш да съпоставяш времената. Иначе, все едно нищо не си направил. Не ги слагаш на твоята, защото или си неграмотен и не знаеш как, или се страхуваш, че ще лъсне глупоста ти. Никакви обиди и празнословия не могат да прикрият неграмотноста или глупоста ти. Не мога да разбера, не усъзнаваш ли, че като се напъваш да ме заливаш с обиди лъсва жалкото ти безсилие да ме заливаш с аргументи. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, Ниkи said:

Не мога да разбера, не усъзнаваш ли, че като се напъваш да ме заливаш с обиди лъсва жалкото ти безсилие да ме заливаш с аргументи. 

Те аргументи в тоя спор отдавна не се ползват. Няма смисъл, след като ти не реагираш на тях с тролското си поведение. Поне малко музика да се получи от набиването на канчето, друга полза вече няма :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 55 минути, Ниkи said:
Преди 1 час, Джереми said:

Парадокса кой е по стар и по млад в предвид че и двата наблюдателя са равноправно инерциални, изчезва, като се определи един от двата за отправна система.

Какво имаш предвид, да се определи единия за ОС? Това не го разбрах. Да нямаш предвид, целта на пътуването да е в едната или другата ОС? 

Ами взима се един от двамата за ОС. Примерно близнака на земята е отправна система за определяне на този дето лети, и обратното. Отправните системи са по избор, само инерциалните в СТО, в ОТО и неинерциалните са по избор, свободен избор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, Джереми said:

Отправните системи са по избор, само инерциалните в СТО, в ОТО и неинерциалните са по избор, свободен избор.

И след като са по избор, единият близнак си мисли, че на другия му се забавят часовниците,
докато другия си мисли същото за първия. Значи на кой му се забавят часовниците.

Това е директното следствие от свободния избор на отправни системи.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, scaner said:

Те аргументи в тоя спор отдавна не се ползват. Няма смисъл, след като ти не реагираш на тях с тролското си поведение. Поне малко музика да се получи от набиването на канчето, друга полза вече няма :)

Посочи, на кой твой аргумент не реагирам, защото аз имам много, на които ти не реагираш. Конкретика, без празнословия

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 26 минути, Джереми said:

Ами взима се един от двамата за ОС. Примерно близнака на земята е отправна система за определяне на този дето лети, и обратното. 

Не е проблема в избора на ОС, от която да се правят изчисленията а в избор на правилния метод за изчисления.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 50 минути, scaner said:

Те аргументи в тоя спор отдавна не се ползват. Няма смисъл, след като ти не реагираш на тях с тролското си поведение. Поне малко музика да се получи от набиването на канчето, друга полза вече няма :)

 

Преди 16 минути, Ниkи said:

Посочи, на кой твой аргумент не реагирам, защото аз имам много, на които ти не реагираш. Конкретика, без празнословия

Ако те е страх, аз ще започна пръв: Защо не приемаш изчисленията с ЛТ директно по примера от уикито? Защо приемаш, че смяната на целта на пътуването е определяща, кой ще се окаже по-млад? Защо приемаш, че е нормално да се губят събития?... и др. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Ниkи said:

Защо приемаш, че е нормално да се губят събития?

Ето ти пример за мой аргумент, на който се правиш на талпа:

Не, не се губят събития. Събитията се отразяват със средствата на ОС, и там няма как да се изгубят, субектността на близнака няма никакво значение тук.

Това не знам за кой ли път ти го казвам. И пак ще се направиш на талпа... Не ми губи времето, отписал съм те.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...