Отиди на
Форум "Наука"

Противоречия в решението на "Парадокса на близнаците"


Ниkи

Recommended Posts

  • Потребител

@Ниkи, ти тотално не си наясно с картинката :)

На рисуваният чертеж червените линии са на ОС на отдалечаващият се близнак (мировата линия вървяща надясно), сините - на приближаващият се към земята близнак. Просто е, те са перпендикулярни на времевата ос на всяка от системите, с които съвпада и мировата линия в тази система.

В ъгъла в който се взираш, ще има събития по земната мирова линия, които ще се повтарят във всяка от двете ОС-и на близнака, но ще се оцифроват в различно негово собствено време. След "скока" синята линия ще мине през събития, през които червената вече е минавала.

Няма липсващи събития в тази картинка (другаде са липсващите събития - извън светлинния конус на подвижния близнак, докато земният е вътре в този конус) :) Но предразсъдъците ти не позволяват да го допуснеш, след като веднъж си се самоубедил в нещо си :) Нямаш гъвкавост в мисленето.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, Шпага said:

Отново с типичните ти нелогичности.

Какво има нелогично. Аз бях приключил заради това:

Преди 16 минути, Шпага said:

този спор отдавна е изчерпан, няма какво повече да се "умува"

Но ти прояви интерес и от уважение към теб, започнах да ти обяснявам. Само че ти повече не се появи. Аз исках с теб да коментирам, не със Сканер и Гравити. Но те когато се включат, ти мълчиш. Аз изчаках известно време да се появиш. Когато се появи, тона ти беше доволно неприятен, което ме наведе на мисълта, че "стрелях" напразно. Това е логиката

Преди 20 минути, Шпага said:

Аз ли съм виновна за обидите и сарказмите от страна на Сканер и Гравити?

Разбира се, че не си. Но заради това подновяване, колегите не издържаха психически, което не е приятна гледка

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Ниkи said:

Но заради това подновяване, колегите не издържаха психически, което не е приятна гледка

Е, щом е така, извинявам се и на теб, и на всички други, които не са "издържали психически". 

Просто ми се наложи да отсъствам от клуба за около десетина дни - работа, пътуване и т.н. Не съм се скрила умишлено.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, scaner said:

ти тотално не си наясно с картинката

Слушай един виц:

Зима. Голям студ. Измръзнало врабче пада от дървото. Минава крава и се изтропва върху него. Врабчето се стопля, излиза, почиства се и започва да чурулика. Вижда го котка и го изяжда

Два извода:

1 Не всеки който те оаква, ти мисли лошото

2 Когато си се оакал, не се чурулика

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Ниkи said:

2 Когато си се оакал, не се чурулика

Това не е поука от вица. Врабчето е оакано, не се е оакало. Затова 2) не важи :)

Мисли, Ники, мисли. А защо надписите на чертежа не съответстват, е друг конспиративен въпрос, извън темата :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 49 минути, scaner said:

(другаде са липсващите събития - извън светлинния конус на подвижния близнак, докато земният е вътре в този конус)

Аз ти говоря за тези липсващи събития (зеления триъгълник). Те продължават на ляво до безкрай, но за сега тези. "Под носа" на близнака са жълтите събития

Untitled1.jpg.a2b521269bf4c50e7ae616460d36a809.jpg

Преди 36 минути, scaner said:

А защо надписите на чертежа не съответстват, е друг конспиративен въпрос, извън темата

Това не го разбрах

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Ниkи said:

Аз ти говоря за тези липсващи събития (зеления триъгълник). Те продължават на ляво до безкрай, но за сега тези. "Под носа" на близнака са жълтите събития

А аз ти говоря, че не са липсващи, а са повтарящи се. Така следва от чертежа. Не гледай надписите, а мисли с главата си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, scaner said:

А аз ти говоря, че не са липсващи, а са повтарящи се. Така следва от чертежа. Не гледай надписите, а мисли с главата си.

Че кой гледа надписите, аз английски не разбирам :) Повтарящите се събития са тези в десния триъгълник 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Ниkи said:

Повтарящите се събития са тези в десния триъгълник 

Първа стъпка: изясни си как се получават линиите на едновременност. По какви условия се рисуват на картинката.

Втора стъпка: чий са сините линии? А чии са червените?

И после ще разсъждаваш за триъгълници.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, Gravity said:

Добре, кои обиди на Гравити?

Не знам. Останах с впечатление, че Ники има предвид такива, след като вече не можете да се "гледате".

Писна ми да се извинявам!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Шпага said:

Писна ми да се извинявам!

А защо се извиняваш! Който се обижда се обижда, негов проблем. Ти си казвай каквото искаш да кажеш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, scaner said:

Първа стъпка: изясни си как се получават линиите на едновременност.

Това е пространствената ос от КС на близнака, във всеки един момент по земния часовник

Преди 6 минути, scaner said:

чий са сините линии?

На ОС в която е неподвижен близнака, когато се отдалечава от земята

Преди 8 минути, scaner said:

А чии са червените?

За на връщане

Поне за тройка, имам ли? :) 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Ниkи said:

Това е пространствената ос от КС на близнака, във всеки един момент по земния часовник

 

Преди 6 минути, Ниkи said:
Преди 39 минути, scaner said:

чий са сините линии?

На ОС в която е неподвижен близнака, когато се отдалечава от земята

Противоречиш си. Хем е на земния близнак, хем не е.

Пак да повторя въпроса:  как се получават линиите на едновременност? По какви условия се рисуват на картинката? Конкретно за синята линия например. Какво и е разположението спрямо времевата ос в съответната ОС, и защо?

Преди 10 минути, Ниkи said:

Поне за тройка, имам ли? :) 

Много още трябва за да стигне до там. За сега още не си разбрал въпроса :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпрос:):

В пространство-времето - да речем в мировата линия на 30-годишният близнак има ли го и събитието "навършване на 50 му рожден ден"?😴

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Шпага said:

В пространство-времето - да речем в мировата линия на 30-годишният близнак има ли го и събитието "навършване на 50 му рожден ден"?😴

По общото време на една система може да има и събитие "навършване на 500 години от рождението", както има разни чествания. Това не пречи събитието свързано със смъртта на близнака да предшества споменатото събитие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, scaner said:

Противоречиш си.

Не си ме разбрал

Преди 3 минути, scaner said:

Това е пространствената ос от КС на близнака, във всеки един момент по земния часовник

Линиите на едновременност са безброй. Точно коя ще фигурира на диаграмата се определя от земния часовник. Все пак, КС на близнака се движи из  КС на земята

Преди 7 минути, scaner said:

По какви условия се рисуват на картинката?

Линията свързва едни и същи показания на часовниците от ОС на близнака и минава през същото показание на земята. Дори и ти, не можеш да го формулираш по-точно и кратко :) 

Преди 10 минути, scaner said:

Какво и е разположението спрямо времевата ос в съответната ОС, и защо?

Перпендикулярно

Да знаеш, че търпението ми се изчерпва, така че ако не извадиш нещо интересно от ръкава, ще ме разочароваш

Преди 1 минута, scaner said:

Това не пречи събитието свързано със смъртта на близнака да предшества споменатото събитие.

Пречи. Това са причинно-следствени събития. Не може да ги размениш

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Ниkи said:

Линията свързва едни и същи показания на часовниците от ОС на близнака и минава през същото показание на земята. Дори и ти, не можеш да го формулираш по-точно и кратко :) 

Сериозно? Значи най-горе, когато се среща земния близнак с връщащият се, показанията на часовниците им трябва да са еднакви? :)

Ти сероиозно ли толкова време живееш с тази заблуда? Човече, осъзнай се - еднакви показания на часовници в две различни системи няма връзка с едновременност. Едновременност на събития е определя само по една система.

Преди 2 минути, Ниkи said:

Перпендикулярно

Така. Какво отношение тогава има земният часовник към синята линия? Нали и тя е линия на едновременност?

Ха сега кажи, сините линии на чия времева ос са перпендикулярни - на ОС на отдалечаващия се близнак или на приближаващият се?

Преди 5 минути, Ниkи said:

Да знаеш, че търпението ми се изчерпва, така че ако не извадиш нещо интересно от ръкава, ще ме разочароваш

Имаш достатъчно търпение да живееш с такива дълбоки заблуди без да се усещаш, а сега като лъсва голата истина, търпението ти свършва? Странно... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, scaner said:

Сериозно? Значи най-горе, когато се среща земния близнак с връщащият се, показанията на часовниците им трябва да са еднакви? :)

Ти сероиозно ли толкова време живееш с тази заблуда? Човече, осъзнай се - еднакви показания на часовници в две различни системи няма връзка с едновременност. Едновременност на събития е определя само по една система.

Така. Какво отношение тогава има земният часовник към синята линия? Нали и тя е линия на едновременност?

Ха сега кажи, сините линии на чия времева ос са перпендикулярни - на ОС на отдалечаващия се близнак или на приближаващият се?

Имаш достатъчно търпение да живееш с такива дълбоки заблуди без да се усещаш, а сега като лъсва голата истина, търпението ти свършва? Странно... :)

Търпението ми се изчерпа. До нови срещи

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Ниkи said:

Търпението ми се изчерпа. До нови срещи

Хахаха, гроздето не само е кисело,  ами и мухлясало :)

Когато си в положение да не знаеш, не се пиши знаещ. И приемай смирено пораженията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 5.06.2023 г. at 13:08, scaner said:

По общото време на една система може да има и събитие "навършване на 500 години от рождението", както има разни чествания. Това не пречи събитието свързано със смъртта на близнака да предшества споменатото събитие.

Аз питах за мировата линия на близнака. Дали по мировата линия на 30 годишния близнак може да има и някакви бъдещи събития, свързани със самия него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Шпага said:

Аз питах за мировата линия на близнака. Дали по мировата линия на 30 годишния близнак може да има и някакви бъдещи събития, свързани със самия него.

Да не бъркаш мирова линия с линия на едновременност? Защото МЛ представлява точно събитията, в които е участник близнака. Това включва и всичките му рождени дни. Те се случват на едно и също място, но по различно време (в системата на близнака разбира се) 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Шпага said:

Аз питах за мировата линия на близнака. Дали по мировата линия на 30 годишния близнак може да има и някакви бъдещи събития, свързани със самия него.

Разбира се.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...