Отиди на
Форум "Наука"

Противоречия в решението на "Парадокса на близнаците"


Ниkи

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 25 минути, Ниkи said:

Разглеждаме следния случай: близнака тръгва от земята и спира при звездата.  Спирането става едновременно за земята и за звездата в ОС на земята. До тук, съгласен?

Какво означава едновременно за едно събитие! Едновременно с кое друго събитие?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 57 минути, Gravity said:

Какво означава едновременно за едно събитие! Едновременно с кое друго събитие?

Сканер вече се издъни по този въпрос. Питай него, още трябва да му държи мокро🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Ниkи said:

Сканер вече се издъни по този въпрос. Питай него, още трябва да му държи мокро🙂

Питаш да ли съм съгласен, но аз не знам какво твърдиш. Не можеш ли да обясниш? Какво имаш предвид под "спирането е едновременно за земята и звездата"?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, gmladenov said:

Кипен ли си, Кретен ли си? 🤣

Браво, Младенов, браво!👏

 

Преди 1 час, Gravity said:

Питаш да ли съм съгласен, но аз не знам какво твърдиш. Не можеш ли да обясниш? Какво имаш предвид под "спирането е едновременно за земята и звездата"?

Как не ти писна да му задаваш уточняващи въпроси, които не разбира? Той дори и не може да вдене как още с формулирането на въпросът му лъсна хаосът в кратуната му.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Ниkи said:

Избягваш ми въпроса... Показателно

 

Преди 7 часа, kipen said:

Какво е equation в к-смятането на Бонди, бре?

По важния въпрос е, защо ползва същия коефициент при връщане

Остави, че отговорът на Скенер е конкретно по въпросът ти, та и е насочващ към същината на объркването ти.

По-интересно е как твърдиш нещо въображаемо за друг, а пък ти правиш точно това - избягваш въпроса с въпрос. 

Срам нямате с редник Простаков... осираш и собствената си тема...

Преди 3 часа, Ниkи said:
Преди 4 часа, Gravity said:

Кoи различни събития?

Разглеждаме следния случай: близнака тръгва от земята и спира при звездата.  Спирането става едновременно за земята и за звездата в ОС на земята. До тук, съгласен?

Питат те за събития! Без да внасяш допълнителни уговорки, просто напиши събитията, а не процесът от събития. То бива да не вдяваш, ама това е за 5ти клас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, Gravity said:
Преди 16 часа, Ниkи said:

Разглеждаме следния случай: близнака тръгва от земята и спира при звездата.  Спирането става едновременно за земята и за звездата в ОС на земята. До тук, съгласен?

Какво означава едновременно за едно събитие! Едновременно с кое друго събитие?

 

Преди 14 часа, Ниkи said:
Преди 15 часа, Gravity said:

Какво означава едновременно за едно събитие! Едновременно с кое друго събитие?

Сканер вече се издъни по този въпрос. Питай него, още трябва да му държи мокро🙂

Сканер явно се скри. Ето неговия отговор:

On 16.05.2023 г. at 13:40, scaner said:
On 16.05.2023 г. at 13:33, Ниkи said:

Моментът на пристигане на близнака при звездата е едновременно за земята и за звездата

Ми едновременен ще е, след като те са в една и съща ОС. И всяко друго поведение ще бъде едновременно за тях, по същата причина.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Ниkи said:

 

Сканер явно се скри. Ето неговия отговор:

 

Значи имаш предвид, че пристигането ще е при еднакво показание на часовниците на земята и звездата в системата на земятя/звездата? Добре, съгласен съм. 

Редактирано от Gravity
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 26 минути, Gravity said:

Добре, съгласен съм. 

Съответно, в ОС на близнака се движат земята и звездата. Когато звездата спре при близнака, земята продължава да се движи и спира да се движи след още известно време, относителност на едновременността. Съгласен?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Ниkи said:

Съответно, в ОС на близнака се движат земята и звездата. Когато звездата спре при близнака, земята продължава да се движи и спира да се движи след още известно време, относителност на едновременността. Съгласен?

Не.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, Ниkи said:

Що не си разкараш

Преди 15 часа, kipen said:

... осраната... 

физиономия от темата

Не злоупотребявай с опцията за цитиране, както направи и Младенов! Ако имаш да напишеш нещо използвай твои думи, а не видоизменяй постове.

...продължаваш да си осираш темата, съответно форума... елементарна култура нямате. Това, че не ви харесва да ви критикува, който и да е, не означава, че критиката е неаргументирана. А поведението ви показва, че даже и не можете да си защитите писаниците и регресирате поведенчески до инфантилни нива.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, kipen said:

Това, че не ви харесва да ви критикува, който и да е, не означава, че критиката е неаргументирана.

Ти не можА да си довършиш диаграмата. Не осъзнаваш, че коефициента на Бонди е различен при връщане... Ти си толко далече от СТО... Какви критики те преследват. Ти не показа един аргумент в тази тема. Подрипаш като палячо около Сканер и Гравити, с цел малко вниманиице да ти обърнат и нищо друго

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, kipen said:

Това, че не ви харесва да ви критикува, който и да е ...

Ти не критикуваш, а обиждаш ... докато демонстрираш смайваща некомпетентност оносно СТО.
Пък после мрънкаш, че на твоите обиди се отговаря с обиди. 🙄

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Gravity said:

Не.

Като казваш не, осъзнаваш ли в какво блато затъваш. Ползвайки ЛТ получаваш, че на земята са изтекли само 1,8 години срещу 3 години за близнака

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 30 минути, Ниkи said:

Като казваш не, осъзнаваш ли в какво блато затъваш. Ползвайки ЛТ получаваш, че на земята са изтекли само 1,8 години срещу 3 години за близнака

Какво те притеснява тава? Тези две събития са едновременни в едната система и неедновременни в другата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, Gravity said:

Какво те притеснява тава? Тези две събития са едновременни в едната система и неедновременни в другата.

В такъв случай, по какво разбираш, когато близнака спре при звездата, колко време ще е изтекло на земята?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, gmladenov said:
Преди 5 часа, kipen said:

Това, че не ви харесва да ви критикува, който и да е ...

Ти не критикуваш, а обиждаш ... докато демонстрираш смайваща некомпетентност оносно СТО.
Пък после мрънкаш, че на твоите обиди се отговаря с обиди. 🙄

Младенов, как реши, че аз "демонстрирам смайваща некомпетентност оносно СТО"?!? При положение, че ти направих логически анализ и ти изтъкнах грешките, от които се видя, че не разбираш добре СТО? 

А по отношение на взаимоотношенията ни във форума ти започна с обидните подмятания, на които известно време не обръщах внимание, докато отношението ти не премина границите ми на поносимост към простащина.

А и сам си виж как и Ники като теб, някакви негови предположения за мен ги приема за истина и ме набеждава. Точно както и ти ме набеди, че статия която ти не си разбрал, не съм разбрал и аз.

.....Поне му обясни за асиметричността в парадокса, та да не "потъва в блатото му", а да му се привижда, че другите "потъват".

 

Преди 4 часа, Ниkи said:

Ти не можА да си довършиш диаграмата. Не осъзнаваш, че коефициента на Бонди е различен при връщане... Ти си толко далече от СТО... Какви критики те преследват. Ти не показа един аргумент в тази тема. Подрипаш като палячо около Сканер и Гравити, с цел малко вниманиице да ти обърнат и нищо друго

Наглецо Ники, не само че сума време те подканвах да начертаеш диаграмата от ОС на подвижния близнак, ами вече твърдиш, че това било мое задължение?!? Отделно на това не само съм я изчертал, ами и съм ти изчертал и линиите на едновременост, ама ти си прост и не можа да го видиш!

Набеждаваш ме, че "не осъзнавам, че коефициента на Бонди е различен при връщане", при положение, че аз ти предложих този метод??? Не само, че е различен, ами е конкретно - реципрочен. И това е съобразено при к-смятането, при което се установява, че отчетът за времето на Алис(близнака на земята) ще е с по-голяма стойност   {\displaystyle t_{A}-t_{C}=(k^{2}-2k+1)T=(k-1)^{2}T>0,} при k\neq 1 и T>0 ...ама ти, както отбелязах вече - не четеш.

А в лъжата ти за аргументите, ако искаш си вярвай! Това, че си прост и не можеш да установиш къде и какви аргументи съм си изказал си е твой проблем, но не лъжи, че не съм го правил. Нагъл лъжец! "Подрипай си като палячо" около Скенер и Гравити, та и си въобразявай, че и моята мотивация е като твоята.

  

 

Редактирано от kipen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Ниkи said:

В такъв случай, по какво разбираш, когато близнака спре при звездата, колко време ще е изтекло на земята?

   Tova go obsujdahme. Vuprosut e bezsmislen ako ne ukajesh otpravna sistema.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, kipen said:

Младенов, как реши, че аз "демонстрирам смайваща некомпетентност оносно СТО"?!?

Кипенчо, ще ти дам пример от вчера. Следното изречение от вчерашния ти постинг говори
за непознаване не само на СТО, но и на основни положения в базовата физика:

  • И основната Логическа грешка 3: При "Всяко движение се описва с двойка системи" го
    обединяваш с твърдението "ролите на стационарен и подвижен се избират чрез жребий"
    напълно неоснователно. Няма причинно-следствена връзка между двете твърдения.

Както би трябвало да знаеш, движението е относително. Да се каже "аз се движа" е безсмислено
ако не зададеш спрямо какво се движиш. Съответно ако приемем, че ти си наблюдател и че
дървото, спрямо което ти се движиш, също е наблюдател, то вашето относително движение се
описва с двойка отправни системи: твоята и тази на другото дърво.

Както също би трябвало да знаеш, физиката смята инерциалното движение за неотличимо от
покоя. Съответно когато описваме относителното движение между теб и другото дърво, ние
определяме със жребий кой от вас двамата е стационарен и кой е подвижен. Това е едно от
проявленията на еквивалентността на инерциалните отправни системи.

Значи като цяло:

  • 1) инерциално движение се описва с двойка отправни системи
  • 2) коя от тези две системи се брои за стационарна се определя чрез жребий

А ти твърдиш, че е неоснователно да правим връзка между 1) и 2). Толкова си зле, горкият.

За твое сведение, СТО се отнася само за инерциално движение. Така че когато говорим за
движение в контекста на СТО, то по подразбиране става дума за инерциално движение.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Gravity said:

   Vuprosut e bezsmislen ako ne ukajesh otpravna sistema.

 В случая, когато:

Преди 1 час, Ниkи said:

когато близнака спре при звездата

Близнака прескача в ОС на земята. Преди да прескочи (когато е в ОС, която се отдалечава от земята) в момент на съвпадение с звездата, той изчислява че:

Преди 3 часа, Ниkи said:

... че на земята са изтекли само 1,8 години срещу 3 години за близнака

Та, когато се върне в ОС на земята, колко години са изтекли за земята и ако са различни от 1.8г, как се изчисляват

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Ниkи said:

 В случая, когато:

Близнака прескача в ОС на земята. Преди да прескочи (когато е в ОС, която се отдалечава от земята) в момент на съвпадение с звездата, той изчислява че:

Преди 15 минути, Ниkи said:

... че на земята са изтекли само 1,8 години срещу 3 години за близнака

Това не е вярно.

Преди 14 минути, Ниkи said:

Та, когато се върне в ОС на земята, колко години са изтекли за земята и ако са различни от 1.8г, как се изчисляват


В системата на земята времето си тече както винаги независимо какво прави близнака.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 57 минути, Gravity said:

За изтеклите години на земята.

На х=0 се намира земята

На х'=0 се намира близнака

Разстояние земя-звезда=4сг

Скорост v=0.8c

Смятай: при х'=-2.4 и t' =3 

Получаваш: х=0 и t=1.8

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, kipen said:

Набеждаваш ме, че "не осъзнавам, че коефициента на Бонди е различен при връщане", при положение, че аз ти предложих този метод??? 

Това, че ти си ми го предложил не означава, че ти си го осмислил

Преди 4 часа, kipen said:

Не само, че е различен, ами е конкретно - реципрочен.

Нищо не си разбрал от решението на парадокса от Бонди. Първо, в неговото решение не е реципрочен а е същия. Второ, дори не трябва да е реципрочен а съвсем различен. 

Човече, ти Бонди не можеш да осмислиш, пък камоли СТО

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...