Отиди на
Форум "Наука"

Държавният департамент на САЩ одобри потенциална продажба на 183 бронирани Stryker-a за България


nik1

Recommended Posts

  • Потребители

Държавният департамент на САЩ одобри евентуалната продажба на военни превозни средства Stryker на България на приблизителна цена от 1,5 млрд. долара, съобщи в петък Пентагонът, предаде Ройтерс.

Продажбата на съюзника на НАТО България ще се състои от 183 превозни средства от фамилията Stryker, включително превозни средства на пехотата, командни превозни средства и превозни средства за медицинска евакуация, посочи Пентагонът.

 

 

В петък Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността на Пентагона уведоми Конгреса за възможната продажба, съобщава БНР.

Въпреки одобрението на Държавния департамент, уведомлението не показва, че е подписан договор или че преговорите са приключили, посочва Ройтерс.

Пентагонът каза, че General Dynamics Corp е главният изпълнител на въоръжението.





https://www.bgonair.bg/a/2-bulgaria/317837-sasht-odobri-eventualnata-prodazhba-na-boyni-mashini-stryker-za-balgariya

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Далеч не най-доброто възможно като бойни способности, а и като цена, която май не е окончателна и все пак не знаем какво точно влиза в нея.  Но със сигурност по-добро от наличното в момента.
За мен остава въпросът, при евентуална сделка дали нещо ще се произвежда в България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 4.09.2023 г. at 20:15, др-бр said:

Далеч не най-доброто възможно като бойни способности, а и като цена, която май не е окончателна и все пак не знаем какво точно влиза в нея.  Но със сигурност по-добро от наличното в момента.
За мен остава въпросът, при евентуална сделка дали нещо ще се произвежда в България.

Цената не е окончателна
"Описанието и стойността в долари са за най-високото прогнозно количество и стойност в долари въз основа на първоначалните изисквания. Действителната стойност в долари ще бъде по-ниска в зависимост от окончателните изисквания, бюджетния орган и подписаните договори за продажба, ако и когато бъдат сключени."

От цената ще бъде припаспаднати и 100-те жандармерийски БТР-а, които България ще дари на Украйна (или поне това е заложено в идеята на запитването и следващите  преговори)


Не мога да потвърдя че това "не е най-добрaта от към бойни способности оферта" - запитването не е просто за БТР-ри, а за цялостното въоръжаване на (поне) една механизирана бригада с машини на Дженерал дайнамикс. Което не съм сигурен, че може да бъде осигурено/предложено от Patria или другите производители на бронирани машини (германската Artec и френската Nexter Group).

Офертата е за "бригада" , а не просто за БТР-и, или машини и въоръжение, купувани на "парче"
Апропо: Купуването на "парче"  за да се окоплектова единица принципно се превръща в  нонсенс при тази фрагментация на политическото пространство и всичките въртележки, ротации и смени на служебни и редовни правителства: 
През последните две години и половина всякакви модернизации и сделки , добри или  лоши, отидоха по дяволите. Последната сделка за модернизация беше направена от последното редовно правителство на ГЕРБ, в края на мандата му.  Тя беше за патрулните кораби на Люрсен и беше "лоша" сделка (има тема по въпроса във Форума), но все пак беше някаква сделка. 


 

"Също така трябва да се отбележи, че настоящата оферта от американска страна включва не 150, а 183 единици бойна техника, което е, грубо казано, 20% повече машини. Освен това става дума за цялото оборудване, необходимо за осигуряването на една пълна тежка механизирана бригада, включително 90 тежковъоръжени машини Stryker Dragoon, допълнителна модулна бронировка (включително противоминна), верижни евакуационни машини, както и 33 модерни команднощабни машини, които в реално време ще осигуряват комуникации и контрол на бойните действия на ниво бригада.

Така страната ни най-накрая би могла да изпълни ангажимента си да осигури една напълно оперативно съвместима "натовска" бригада за нуждите на съюзническите Сили за отговор (NRF), а няма просто да купува "на парче" неголеми количества бойни машини, от които после дълго да се опитва да сглоби боеспособно формирование.

Към какво ще се стремим?

При всички положения ключов момент при предстоящите преговори ще бъде окончателната цена, която ще бъде постигната. Също така ще е важно да бъде договорено разсрочено плащане, а не внасяне на всичките пари накуп, както беше при закупуването на първите осем изтребителя F-16 Block 70.

По неофициална информация на "Капитал" при първоначалните подготвителни разговори с представители на САЩ е ставало дума не за $1.5 млрд., а за около $1.1 млрд. (т.е. до 2 млрд, лв.), които България в крайна сметка да плати на финала. Ако подобна цена действително бъде спазарена, това ще е сериозно постижение за министър Тагарев и неговия екип, особено ако става дума за 183 новопроизведени машини. Също така по непотвърдена информация американската страна е обещавала доставка на всички Stryker-и в рамките на 24 месеца, което би било безпрецедентно на фона на лавинообразно нарастващото търсене и дефицит на оръжейни платформи след началото на руската инвазия в Украйна."





 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Преговорите със САЩ за бронирани бойни машини Stryker започват до дни

Българското военно министерство ще се опита сериозно да свали цената за модернизацията на пехотата под тавана от 1.5 млрд. долара

 Бронираните машини Stryker са основна бойна платформа за сухопътните сили на САЩ   
 

Модернизацията на българската армия и в частност на сухопътните войски, изглежда, най-накрая тръгва на високи обороти. След като в петък късно вечерта държавният департамент на САЩ обяви одобряването на евентуален експорт на 183 бронирани бойни машини Stryker за България на стойност до 1.5 млрд. долара, днес стана ясно, че още тази седмица американска делегация ще пристигне в България, за да проведе преговори за бързо сключване на междудържавен договор по въпроса.

Очаква се посещението щатските отбранителни експерти да се състои на 7 и 8 септември, след което да има повече яснота за окончателните параметри на евентуалната сделка. Защото това, което публикува на сайта си американската Агенция за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността (DSCA), всъщност е планът максимум и възможно най-високата цена, която може да бъде достигната. Това е стандартна практика от страна на САЩ при оръжеен експорт, за да не се налага повторно преминаване евентуалната сделка през всички бюрократични стъпки и неколкомесечно забавяне, ако държавата купувач реши да поръча по-големи количества. От цената за България вероятно ще бъдат приспаднати средствата, отпуснати под формата на военна помощ по линия на програмата Foreign Military Financing (FMF), a също така най-вероятно и стойността на 100-те жандармерийски БТР-а, които страната ни се готви да даде на Украйна.

За евентуалното купуване на американски бойни машини Stryker чрез пряко междудържавно договаряне се заговори още по времето на предишния служебен военен министър Димитър Стоянов. Той потвърди наличието на подобна оферта от страна на Вашингтон и, без да влиза в подробности, определи параметрите и като "доста примамливи".

 

Решението на военния министър тогава беше да започне два паралелни процеса за евентуално придобиване на бойни машини за пехотата - събиране на необвързващи оферти от водещите военни компании, от една страна, и междудържавни преговори със САЩ, от друга. След събирането на предложенията от фирмите обаче в крайна сметка е било преценено, че подобен подход в момента не е удачен и е било продължено само с директното договаряне.

 

Настоящият военен министър Тодор Тагарев също потвърди, че е заварил на бюрото си два варианта за продължение на проекта за модернизация на сухопътните войски, от които ще трябва да избира. Той обаче подчерта от самото начало, че ако отново се избере опцията за състезателна процедура между фирми, договор до края на годината едва ли ще може да бъде сключен.

Скъпи ли ще са всъщност?

Първото нещо, което прави впечатление в анонса на американската Агенция за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността, разбира се, е цената на евентуалната сделка за Stryker-ите. Обявените $1.5 млрд., или около 2.7 млрд. лв. по настоящия обменен курс на долара, драстично се разминават с бюджета от 1.5 млрд. лв., който българският парламент е гласувал за придобиването на 150 бронирани бойни машини за сухопътни войски.

От поне три години обаче е ясно, че този бюджет сериозно се разминава с реалността и ще трябва да бъде коригиран в посока нагоре. Параметрите на евентуалната сделка за последен път са пренаписвани преди около 5 години, а неписаното правило в отбранителния бизнес е, че цените на оръжейните системи се вдигат с поне 5% годишно, т.е. поне с ¼ за изминалия период. И то преди идването на ковид кризата и избухването на войната в Украйна, която изстреля в космоса търсенето на бойна техника.

Ултимативният сблъсък на проекта за пехотата с реалността беше през есента на 2020 г., когато станаха ясни офертите на двете фирми - финалисти в предишния опит за състезателна процедура. Още тогава, т.е. преди около 3 години, предложенията и на преобладаващо американската GDELS, и на финландската Patria прескочиха психологическата граница от 2 млрд. лв.

 

Също така трябва да се отбележи, че настоящата оферта от американска страна включва не 150, а 183 единици бойна техника, което е, грубо казано, 20% повече машини. Освен това става дума за цялото оборудване, необходимо за осигуряването на една пълна тежка механизирана бригада, включително 90 тежковъоръжени машини Stryker Dragoon, допълнителна модулна бронировка (включително противоминна), верижни евакуационни машини, както и 33 модерни команднощабни машини, които в реално време ще осигуряват комуникации и контрол на бойните действия на ниво бригада.

Така страната ни най-накрая би могла да изпълни ангажимента си да осигури една напълно оперативно съвместима "натовска" бригада за нуждите на съюзническите Сили за отговор (NRF), а няма просто да купува "на парче" неголеми количества бойни машини, от които после дълго да се опитва да сглоби боеспособно формирование.

Към какво ще се стремим?

При всички положения ключов момент при предстоящите преговори ще бъде окончателната цена, която ще бъде постигната. Също така ще е важно да бъде договорено разсрочено плащане, а не внасяне на всичките пари накуп, както беше при закупуването на първите осем изтребителя F-16 Block 70.

По неофициална информация на "Капитал" при първоначалните подготвителни разговори с представители на САЩ е ставало дума не за $1.5 млрд., а за около $1.1 млрд. (т.е. до 2 млрд, лв.), които България в крайна сметка да плати на финала. Ако подобна цена действително бъде спазарена, това ще е сериозно постижение за министър Тагарев и неговия екип, особено ако става дума за 183 новопроизведени машини. Също така по непотвърдена информация американската страна е обещавала доставка на всички Stryker-и в рамките на 24 месеца, което би било безпрецедентно на фона на лавинообразно нарастващото търсене и дефицит на оръжейни платформи след началото на руската инвазия в Украйна.

 

Настоящите най-общи параметри на американската оферта за бойни машини Stryker обаче индиректно е и своеобразна присъда по отношение на българската отбранителна политика и стратегическо планиране през последното десетилетие, нагледно илюстрирайки тяхната неадекватност. Заради отлаганата с години модернизация на сухопътните войски в момента българските данъкоплатци може би ще бъдат принудени да платят приблизително двойна цена, за да получат оперативно съвместима и боеспособна натовска армия по стандартите на НАТО.

В този контекст е показателно например как още през 2017 г. съседна Румъния успя да договори придобиването на цели 227 колесни бойни машини от типа Piranha 5 в сделка на стойност около 900 млн. евро. или 1.8 млрд. лв. Грубо казано, Piranha 5 е следващото поколение на Stryker, но произведено от MOWAG - швейцарския филиал на щатската General Dynamics. За изминалите шест години Букурещ е преминал на следващо ниво и вече произвежда машините в съвместното румънско-швейцарско военно предприятие Uzina Mecanică București (UMB). Така втората партида от още 150 бройки Piranha 5 за румънската армия трябва да струват от порядъка на 620 млн. евро - цена, за която българското министерство на отбраната в момента може само да мечтае.


 

https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/otbrana/2023/09/04/4524848_pregovorite_sus_sasht_za_boini_mashini_stryker/

 
 
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Поредния схемаджия е решил да забогатее за един мандат на наш гръб. Ето и предишния дето прецака шведите за грипените, които предлагаха и проект за заводи и в БГ, заради интересите на САЩ, взел че „прогледнал“..

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Tomata said:

Ето и предишния дето прецака шведите за грипените, които предлагаха и проект за заводи и в БГ, заради интересите на САЩ, взел че „прогледнал“..

Пиша заради другите съфорумци... Сделката за изтребителите Ф-16 я сключи Сергей Станишев. Веднъж сключена сделка,не може да се отмени...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, deaf said:

Сделката за изтребителите Ф-16 я сключи Сергей Станишев. Веднъж сключена сделка,не може да се отмени...

Хм, кога по-точно?

Депутатите дадоха „зелена светлина" на сделката за F-16 (ОБЗОР) - bTV Новините (btvnovinite.bg)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
  • Потребител
Преди 3 часа, deaf said:

Мда, много достоверно.. Пералнята на Боко на 90градуса😀

Да беше поне Радев, по бих се съгласил, ама Станишев не е даже „конспирация“

Закусчиците във Вашингтон още не сме ги забравили..

Цветанов и политическата воля за първата успешна битка на българските Ф-16 - Фактор (faktor.bg)

Тук пък „съпартийца“ на Станишев говори в прав текст..

„САЩ изнудват правителството на Бойко Борисов или да приеме офертата за Ф-16,или пада от власт. Това стана ясно от думите на проф. Румен Гечев, казани в ефира на Канал 3.“

Румен Гечев: САЩ изнудват Борисов - или приема офертата за Ф-16, или пада! (zarata.info)

Я да видим и тук, че паметта ни е окъсяла нещо..

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Tomata said:

ама Станишев

Сключването на сделка за оръжия не е като да си купиш домати от Женския пазар. Тя е продължителен процес. И Станишев първи прие офертата на САЩ за закупуване на осем изтребителя Ф-16 Блок. Всъщност,сделката беше следната. САЩ си затвориха очите за купуването на руски реактори за "Белене",като в замяна България ще купи изтребители Ф-16.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 8.09.2023 г. at 5:12, deaf said:

Пиша заради другите съфорумци... Сделката за изтребителите Ф-16 я сключи Сергей Станишев. Веднъж сключена сделка,не може да се отмени...

Станишев няма нищо общо с каквито и да е F-16. 

Апропо:
Авторът на статията от "24 часа" , която цитираш, не е Станишев, а Борислав Зюмбюлев
Борислав Зюмбюлев
 е главен редактор в "24 часа" 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, nik1 said:

Станишев няма нищо общо с каквито и да е F-16. 

Самият Борисов каза,че Станишев се е договорил с американците за Ф-16 и той няма какво да направи. Изказването му беше опит да се оправдае пред своите избиратели комунисти. Станишев не опроверга думите на Борисов.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител

Оръдия Bushmaster, ракети Javelin и още броня. С какво ще са въоръжени новите “Страйкър” за армията

Договорът със САЩ за доставка на 198 машини за армията е подписан. Опозицията обаче твърди, че машините са в пъти по-скъпи, а дори не са бронирани. “Страйкър”, които София купува, наистина са поскъпнали при преговорите, но за това има причини – ще се сглобяват в България и ще са модерно въоръжени.

Допълнителни 422 млн. лв. С приблизително толкова са поскъпнали машините за сухопътните сили “Страйкър” (Stryker), които България купува от САЩ, в рамките на преговорите по сделката. Тя беше сключена в края на 2023 г., след като години наред проектът за модернизация на сухопътните войски се движеше неуспешно.

Основните причини за поскъпване на машините са допълнителни изисквания на командването на българската армия към първоначалната оферта – машините да се сглобяват в България, да бъдат подсилени с допълнителна бронировка, въоръжение и средства за разузнаване и комуникация. Това се разбира от отговор на министъра на отбраната Тодор Тагарев на въпроси на председателя на комисията по отбрана в парламента Христо Гаджев (ГЕРБ) от края на ноември 2023 г.

Документът разкрива подробности с какво въоръжение ще разполагат новите машини за пехотата – информация, която не беше публична. Те ще бъдат допълнително бронирани, ще има мощни и скорострелни оръдия Bushmaster XM812, противотанкови ракети Javelin и системи за комуникация, с които се предават разузнавателни данни в реално време, включително от и към новите изтребители F-16, които България купи и очаква от САЩ.

Парламентът одобри сделката със САЩ през ноември и през декември 2023 г. ратифицира междуправителствен договор. Той слага началото на първото от 30 години превъоръжаване на Сухопътните войски на Българската армия.

С покупканата на 198 бойни и спомагателни машини, 183 от които са от фамилията “Страйкър”, България трябва да оборудва механизирана бригада. Това е един от ангажиментите на страната към НАТО. Те струват около 2.5 млрд. лева, заедно с необходимите боеприпаси и ракети Javelin. Плащането е разсрочено между 2023 и 2027 година. Първата вноска от 263 млн. долара е внесена в края на 2023 г.

Доставката ще започне през 2025 г.

Освен че машините ще бъдат асамблирани и тествани в България, технологията за бронята ще бъде предоставена на българска компания, както и боеприпасите.

Какво ще е оборудването, кое с колко е оскъпило сделката и как информацията за всичко това опровергава твърдения на опозицията, която е против договора за модернизация на сухопътните войски – отговорите са в следващите редове.

Въоръжение, способности и кое с колко оскъпява сделката

Към основната покупка на сухопътни военни машини се прибавят следните способности, които оскъпяват сделката:

  • 70 млн. долара, защото машините ще се сглобяват и тестват в България.

  • 50,6 млн долара за комуникационно и информационно оборудване.

  • 48 млн. долара за допълнителна броня за всички 183 бойни и специални машини “Страйкър”. Тези брони също ще се произвеждат в България.

  • 33 млн. долара за допълнително оборудване за разузнавателните машини.

  • 11.2 млн. – интеграция на ракетите Javelin

  • 31,5 млн. – нови куполи за разузнавателните машини, монтаж, резервни части и обучение

  • 4 млн. долара – повече спомагателни машини и полеви работилници.

  • 33 млн. долара за оръдия Bushmaster XM812.

  • 6,5 млн. долара. за оборудване за минно почистване.

  • 8 млн. долара повече за обучение заради поисканите нови системи и оръжие.

Броня за всички

Освен гореописаното оборудване и въоръжение в първоначалната оферта не е имало цени и за системи за управление на боя (Battle Management System – BMS), специализирано медицинско оборудване и допълнителни комуникации. Те са добавени в договора, като медицинското оборудване ще е същото, като на американската армия.

В началото е била предвидена само решетъчна броня за кумулативни снаряди, затова е поискана допълнителна бронировка за всичките “Страйкър”. Технологията за бронята ще бъде предоставена на България. Поискано е и противотанковият комплекс Javelin да се монтира на куполите на бойните машини, вместо да е вътре. Заради всички поискани системи за оптично и радиолокационно разузнаване се е наложило да бъде заменен куполът на машините за разузнаване.

Основната бойна сила в проекта за инвестиционен разход са 90 броя машини “Драгун” или XM1296 Infantry Carrier Vehicles – Dragoon (ICVD).

Все още не е ясно какви ще са куполите на машините. Последната модификация на XM1296, която се прави от консорциум от Ошкош (Oshkosh Defense), използва купол на израелската компания Рафаел. В по-ранно съобщение на Държавния департамент на САЩ, което включва всички разрешени за продажба артикули, няма куполи.

В този списък не бяха включени и скорострелните оръдия Bushmaster XM81 с които от 2022 г. се модернизират машините “Страйкър” на САЩ.

Повече спомагателни машини

По време на разработването на проекта за договора със САЩ са променени броят и типът на спомагателните машини от 12 на 15 и са добавени 6 машини за зареждане на гориво. Увеличен е броят на полевите работилници.

Базата на машините “Страйкър” се развива и модернизира постоянно. През юни 2023 г. армията на САЩ направи поръчка за 712,3 млн. долара за 300 машини “Страйкър” DVHA1.

Според министър Тодор Тагарев е възможно придобиването на още машини от фамилията “Страйкър” – за радиоелектронна война, за непосредствена противовъздушна отбрана и други – “за докомплектуване на механизирана бригада”.

 

 

 

източник: https://armymedia.bg/2024/01/13/оръдия-bushmaster-ракети-javelin-и-още-броня-с-какво-щ/

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!