Отиди на
Форум "Наука"

Основни Закони на Човешката Глупост


Guest Serena

Recommended Posts

Проф. Карло Чипола е създател на любопитна разработка, забавна и сериозна едновременно. :)

Тя се нарича "Основни Закони на Човешката Глупост." Ето тук тя е преразказана в леко хумористичен стил: http://www.rageboy.com/Stupidity.html

Чипола разделя хората на четири категории - неудачни, умни, престъпници и глупаци, като ги дефинира според ползата от техните действия за тях самите и за другите.

Човек, който помага на другите с вреда за себе си е неудачен.

Човек, който помага на другите с полза и за себе си е умен.

Човек, който вреди на другите с полза за себе си е престъпник.

Човек, който вреди на другите без полза или дори с вреда за себе си е глупак.

Чипола определя пет закона на човешката глупост.

Link to comment
Share on other sites

  • 13 years later...
  • Потребител
Преди 41 минути, Малоум 2 said:

Има и един основен закон: Глупостта е непобедима!😑

...

Голям песимист си😂

Впрочем ето и още един закон: глупостта е заразна. А субектите, които претендират, че тази болест никога не ги е хващала, са най-големите глупаци:cool2:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Шпага said:

Голям песимист си😂

Впрочем ето и още един закон: глупостта е заразна. А субектите, които претендират, че тази болест никога не ги е хващала, са най-големите глупаци:cool2:

Изпитал съм го на гърба си - по занаят бях конструктор по нестандартно оборудване. Една от задачите ми беше да пиша инструкции за експлоатация на новосъздаденото. Демек, да предвидя всички възможности за дефект и да предпазя ползвателя с указания, от какво да се пази, да не нарушава инструкцията. Този документ се обсъжда на технически съвет с всички специалисти и се допълва... След трето допълване Шефът казва: - Каквото и да измислим, глупакът ще ни победи!..:girl_witch:

Ако забелязваш - инструкциите към битови уреди вече са направо като малки книжки, за четене - по 2-4 листа... Но , пак някъде гърмят нещата... в злополуки и/или дефекти поради неспазване писаното в книжките. (Производителят се опитва да си върже гащите с книжките, но винаги има рекламации в срок на гаранция за експлоатация.)

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

https://bg.wikipedia.org/wiki/Ефект_на_Дънинг-Крюгер

... и аз да се запиша с един закон:

Понеже, за разлика от глупака, умният винаги се учи...

... той на 85 години казва:

- Ейй, какъв глупак бях, кога бях на 84!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 46 минути, Втори след княза said:

Струва ми се, че класификацията е интересна, но не мери тъкмо глупостта. Към глупавите се причисляват и невежите, неопитните, сгрешилите. Винаги се е случвало стажант да направи голяма пакост на работата и от там и на себе си- да се почувства глупак. Обаче опитният ръководител преценява дали този се е научил от грешката си. Според закон 2. "Вероятността някой да се окаже глупав, не зависи от която и да било друга характеристика на личността на този някой", но в случая явно добрият шеф взима предвид някаква друга характеристика на личността. Това "окаже" също размива нещата. Глупостта вече не е трайна личностна характеристика, а ситуативно поведение и от там законите се отнасят до постъпка, а не до личността.

Според мен, каква е разликата между невежите, неопитните, сгрешилите.

Те имат възможност да се поправят, да се образоват, да придобият опит, да се поправят на следващ опит.

Глупакът е лишен от такава възможност, или сам се е отказал от нея. Той не напуска своят ареал, не използва достъпните средства да го напусне. Може да не знае да ги ползва - тогава си е истински глупак. Може да не желае да ги ползва, защото положението го устройва, не вижда смисъл да го променя - тогава пак е глупак, по собствен избор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте! Аз ще предоставя два цитата:

 

1. 'Emily was always as stupid as an owl', said Miss Blenkinsop. (W. Thackeray, 'Vanity Fair', ch. VI)

 

2. Our hostess made it a point never to ask wives with their husbands, because she said each cramped the other's style... (W. S. Maugham, 'Complete Short Stories', 'Episode')

 

Грижете се за себе си.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...