Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Посещението на Джон Ф. Кенеди в Германия през 1945 г.


Препръчано мнение

  • Потребител
Публикувано (edited)
Посещението на Джон Ф. Кенеди в Германия през 1945 г.
 
Автор: Марк Вебер
 
Година: 1999
 
 
Към края на юли и началото на август 1945 г., едва няколко седмици след края на войната в Европа, 28-годишният Джон Ф. Кенеди посещава съсипаната от война Германия. На тази обиколка го придружава министърът на Военноморските сили на САЩ Джеймс Форестал (когото президентът Труман по-късно назначава като първия министър на отбраната).
 
Кенеди записва преживяванията и наблюденията си в дневник, който едва през 1995 г. излиза на бял свят. (Дневникът е публикуван под заглавието „Prelude to Leadership: The European Diary of John F. Kennedy, Summer 1945“)
 
Тези записки в неговия дневник показват широкия кръгозор и набитото око на младия Кенеди—черти, които се проявяват също така и в двата му бестселъра „While England Slept“ (1940 г.) и „Profiles in Courage“ (1955 г.). По-рано през 1945 г. той взима участие в откриващата сесия на ООН в Сан Франциско и посещава Великобритания, за да наблюдава парламентарните избори там, пишейки и за двете събития като журналист за веригата вестници „Хърст“.
 
При пристигането си в Берлин на 28 юли Кенеди пише следното: „Разрухата е пълна. [Булевардът] ‚Унтер ден Линден‘ и улиците като цяло са незасегнати, но няма и една останала сграда, която да не е съсипана. На някои улици смрадта обаче—сладникава и предизвикваща гадене от мъртвите тела—е нетърпима“. За берлинското население той казва следното: „Основната хранителна дажба е около 650 гр.—приблизително 1,200 калории (според здравните власти нормата е 2,000 калории, като във Виена дажбата е едва 900 калории).“
 
Кенеди прави няколко препратки към жестокостта на съветската окупация в Германия. „Отначало руснаците пристъпиха с такова насилие—разграбвайки заводи и изнасилвайки жени—че те успяха да отчуждят дори и германските членове на Комунистическата партия, която имаше някакъв превес в заводите“. Кенеди също така съобщава, че „изнасилването и мародерството“ на съветските войски „е поголовно“. „Това, което те не взеха, го унищожиха“. На други места той пише: „Руснаците доста добре успяха да разграбят страната, живеейки на неин гръб… Всички физически годни мъже и жени руснаците ги взеха и ги откараха извън страната.“
 
Той също така отбелязва и последствията от разрушителните англо-американски бомбардировки: „Според военноморските ни експерти, бомбардировките над Германия не са били ефективни в стопирането на техния производствен процес, като в периода 1942-44 г. тяхното производство се е увеличило трикратно“. В допълнение на това Кенеди казва, че до самия край в германската столица се е поддържало задоволително разпределение на храната: „Изхранването в Берлин е било много добре организирано, дори и в момент на най-тежкия блиц“. На друго място той докладва как обикновените германци „не са знаели какво се е случвало в концентрационните лагери“.
 
Кенеди и Форестал посещават също така и Бремен, важен индустриален и търговски център в северната част на Германия, както и главен пристанищен град. Според записките на Кенеди руснаците не са били единствената окупационна сила, която е извършвала масови грабежи в Германия: „Британците влязоха в Бремен преди нас—и всички бяха единодушни, когато разказваха за грабежите и разрушенията на британците, които са били изключително тежки. Те били взели всичко, свързано с морето—кораби, малки лодки, смазки, машини и т.н.“.
 
Той също така обаче отбелязва и злодеянията на американските войски. „Още с пристигането си американците разграбиха града [Бремен]“, пише той. След което добавя: „Хората изглежда не осъзнават какви късметлии са за това, че избегнаха руснаците. Що се отнася до разграбването на домове и градчета обаче, британците и американците носят голяма вина“. Кенеди пише, че в Бремен хранителният режим на германците „е около 1,200 калории—нашият бидейки 4,000“. И все пак, „изглежда, че никой от [американските] офицери и хора тук не таят някаква особена омраза към германците“.
 
В Бремен Кенеди се среща и разговаря с американски военноморски длъжностни лица. И тъй като той самият е бил командир на американски торпеден катер в Тихия океан—известната лодка PT-900—той проявява специален интерес към немския му еквивалент под името „E-boat“, или още бързоходен боен катер. След като се запознава отблизо с някои технически подробности, Кенеди стига до заключението, че немската версия е „далеч по-добра от нашия катер“.
 
След Бремен и Бремерхафен Кенеди и Форестал заминават за Бавария, където посещават селището Берхтесгаден и след това отиват в планинската вила на Хитлер, която е била „напълно разрушена в резултат на въздушна атака от 5,5-тонни бомби на Кралските военновъздушни сили в опит да убият Хитлер“. След което двамата се качват до вилата на Хитлер, позната като „Орловото гнездо“, високо в планината.
 
Малко след това му посещение Кенеди пише забележителен коментар в дневника си с дата 1 август 1945 г. за Хитлер и мястото му в историята:
 
„След като човек посети тези места, той лесно може да разбере как само в рамките на няколко години Хитлер ще се въздигне от омразата, която в момента го е заобиколила, като една от най-значителните личности, които някога са живели.
 
Той имаше безгранична амбиция за своята страна, което и го превърна в заплаха за световния мир, но около него витаеше и една мистерия в начина, по който той живя и в начина, по който той умря, която ще продължава да живее и да расте след него. Той притежаваше качествата, от които се правят легенди.“
 
 
По-малко от година след европейската му обиколка Кенеди е избран за представител на щата Масачузетс в Конгреса, започвайки една политическа кариера, която ще го отведе до Белия дом и която внезапно ще завърши със смъртта му на 22 ноември 1963 г.
 
 
 
Редактирано от Zara Thustra

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.