Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Световно първенство по футбол 2026 в Мексико, САЩ и Канада


Препръчано мнение

  • Глобален Модератор
Публикувано

Той Роналдо и в Ал-Насър напоследък само се мотае и чака на гюме, с което повече пречи на отбора си. Виж Хари Кейн например снощи се показа като истински капитан на отбора - освен голмайстор се изявява едновременно и като плеймейкър с извеждащи пасове за начало на контри, а в един от случаите дори беше последен в защитата, спирайки с тяло топка към опразнената врата на Пикфорд. Мачът им с Хърватия определено беше най-динамичният и интересният от началото на шампионата. Англия направиха заявка да са фаворит, но защитата им е по-спукана от тази на Испания и Франция и в преките елиминации все някой ще ги препъне.

  • Мнения 50
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Публикувано (edited)
On 17.06.2026 г. at 18:32, Евристей said:

Всеки знае какво е ранена Испания

Испания не че си възвърна второто място, тя го зае още след равенството срещу Кабо Верде. 

Тоест специалистите запазиха доверието си във Фурията, но ухажването вече е повече към най-скъпия тим за всички времена - Франция.

Като разликата между тях беше и сега е минимална - 5:00 за Франция и 6:00 за Испания следвани от Англия, Аржентина и ... Португалия.

Доверието в Португалия на Кр. Роналдо се запазва категорично въпреки неубедителното им представяне срещу Конго и въпреки скандалите около самата звезда - дали повече помага или повече пречи на Четвъртата най-скъпа селекция в Света, но Португалия продължава да е сред фаворитите с коефициент 12 изпреварваща самата Бразилия с 15 заедно с Маншафта 15

Следват Нидерландия, Мароко и САЩ

Интересното е, че Белгия въпреки яловите си срамни ремита държи още доверие и се котира на 13-място малко пред Мексико който освен че извоюва две победи е и домакин.

.................................................................................................................................................

Аз гледам футбол от 1982 година

Няма ...втори като мен 🤣

Шега, има разбира се, човек много по компетентен и знаеш от мен като футболна история и статистика, но за съжаление напоследък не пише във Форума

Това е @resavsky

Беше разбирач и притежаваше както памет така и даваше много точен анализ.

С негово участие тук и сега можеха да се изкарат и пари.

Няма нищо срамно в точното прогнозиране и успеваемостта да бъде наградена.

Така е по света

С много малки суми - например : няма да си купиш сладолед, а заложи за любим отбор (все едно си купуваш билет от лотарията)

...................................................................

Както ѝ да е,  Ресавски можеше да помогне, а авторът на темата е знаещ, но страхлив в прогнози и залози, както и крайно пристрастен...тоест не може да се работи професионално  с него...

Между впрочем върви ли ........

Tritt die Manschaft in die Fußstapfen Frankreichs?

Маншафта по стъпките на ...Франкрайх ?

 

Редактирано от Евристей
  • Потребител
Публикувано

Един @resavsky  нямаше да реагира подигравателно и да отпише Испания след първия неуспех, защото се знае, че много от бъдещите шампиони/вицешамиони стартират зле или имат много тежки моменти, а после .. нахално пъплят до финала

Тук влизат в сила ...Футболна история и статистика

Влизат и ...може би субективни фактори

Кой как и т. н 

Но ...всичко трябва да се предвижда

Има ли резон ? 

На кой от Великите грандове е дошъл момента ?

Миналото първенство беше абсолютно видимо

Това е Архентината, а не може звезда като Меси да остане капо 

И въпреки фал старта срещу Саудитите , нещата се получиха

След условните 120 минути на финала срещу Франция- де факто 150,  36 годишният тогава Лионел излезе за награждаването свеж като сутрешна гъба

Нямаше пот, нямаше умора

Помните ли Големия Зидан в последните години на края на мачовете ? 

Целия в пот, потта заслепяваше очите му, залитащ, едвам се влачи, гроги

Помните ли футболистите през 80-те  и  90-те  след продължения ? Ми те се пльосваха по терена като риби на сухо и им трябваше поне 5-10  минути да се освестят...

А сега са готови да изкарат свежари още едно 5-то полувреме ?

.............................................................................................................................................

Ето защо трябват хора като @resavsky

 

  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 43 минути, Евристей said:

След условните 120 минути на финала срещу Франция- де факто 150,  36 годишният тогава Лионел излезе за награждаването свеж като сутрешна гъба

Нямаше пот, нямаше умора

Помните ли Големия Зидан в последните години на края на мачовете ? 

Целия в пот, потта заслепяваше очите му, залитащ, едвам се влачи, гроги

Помните ли футболистите през 80-те  и  90-те  след продължения ? Ми те се пльосваха по терена като риби на сухо и им трябваше поне 5-10  минути да се освестят...

Футбола днес е съвсем различен от онзи преди 20 години и от онзи преди 50. 

Футболистите са по-различни и са вече с по 5-10 см по-високи, имат повече мускулна маса и тичат повече. 

Средната им възраст е малко по-малка, от преди, но се е променила структурата на отборите. Днес има повече млади футболисти и повече по-възрастни над 33 години. А преди над 33 вече им приключва кариерата, а младите не стигат до отборите. Днес за младите има повече школи с добри системи и треньори и от рано стват професионалисти, а старите имат много по-голям избор да се хранят здравословно, не пият, не пушат и по-добре се грижат за здравето си, и така тичат повече до по-късно. 

Също така имаме и нови правила с 5-6 смени, които постоянно могат да вливат в отбора свежи и бързи футболисти. Колкото повече са смените толкова повече тичат като коне в края на мача и съответно изморените коне им е по-лесно също в края на мача, тъй като има кой да тича вместо тях. 

Сега на това световно имат и повече паузи за хидратация, за реклами и прочее, което си е добра почивка в средата на полувремето. 

Също така днес футбола е мирна игра в която не се ритат много, а се пазят като писани яйца. Преди играта е била битка с много ритане, бой и псуване. 

А на финала в Катар може и да са се били препотили малко, но бързо са се охладили, тъй като стадиона е бил с принудителна вентилация и климатизация, като това е карало някои зрители да се оплакват, че им е студено. При това финала беше през декември, когато времето е поносимо дори в Катар. 

Съвсем различен е футбола.

 

 

Редактирано от makebulgar
  • Потребител
Публикувано
Преди 29 минути, makebulgar said:

не пият, не пушат и по-добре се грижат за здравето си, и така тичат повече до по-късно. 

Имам спомени, че от звездният  български отбор от 94-та, доста от футболистите пушеха. 

  • Потребител
Публикувано

Виж сега, аз придадох примери и за един от тях беше Зидан срещу Меси

Остави 5-6 -те смени, говорим за един  състезател в продължение на цял игрови мач, протичащ в 120 /официално/ минутно игрово време с продължения, а на практика 10, 15 минути повече

Тоест Лионел е свежарка при награждаването след спечелване на Световната купа и при изиграни повече от 150 минути реални : 90 + продължения, самите 2 x 15 продължения (от тях продължения +/- 5 и напрежението при дузпите

Докато добрият стар Зидан едва се влачеше ослепен от покритата  пот стичаща се по лицето му

Някога положението беше още по зле -   играчите падаха като подкосени на терена след съдийския сигнал

Нямаха сили и да се израдват

А... Меси при спечелването на Мондиала в Катар и при изиграни пълни игрови минути в редовно време + продължения + дузпи излезе за награждаването свеж и и във великолепна форма сякаш излязъл от хотелската си стая- наспал се и отпочинал

.....................................

Отделно колко контузии има Меси ?  Че не се сещам. Сериозни, както подобава на един 39 годишен мъж ?  Как се възстановява този човек ?

Разказвай 

  • Потребител
Публикувано

Разочарованието е, че авторът на темата @Warlord   се проявява като изключително страхлив експерт и не смее да поеме ни най-малка отговорност.

Познания Лорда има и то големи, но решителността му е ... кокошова.

Къде е Ресавски в случая ?

  • Потребител
Публикувано
Преди 1 час, Amazonski said:

Имам спомени, че от звездният  български отбор от 94-та, доста от футболистите пушеха. 

Не само ...

Големият Паул Брайтнер ........

 

Paul Breitner & Karl-Heinz Rummenigge Autographs

Пиеше много,

пушеше още повече, 

Не му пукаше от нищо и от никой

Счупи не един и два рекорда, пиеше най-много от всички, след запой на Бундестима, а на тренировка беше неудържим. 

Това прави впечатление и е описано. .... Брайтнер - човекът с четири бели дроба и две сърца.....................

Пие, пуши, стои до късно, но ....е символ на Маншафта за издръжливост, непримиримост  и енергия

Затова и никой треньор не смее да ограничи режима на  Паул

 

 

  • Потребител
Публикувано
Преди 1 час, Евристей said:

Виж сега, аз придадох примери и за един от тях беше Зидан срещу Меси

Остави 5-6 -те смени, говорим за един  състезател в продължение на цял игрови мач, протичащ в 120 /официално/ минутно игрово време с продължения, а на практика 10, 15 минути повече

Тоест Лионел е свежарка при награждаването след спечелване на Световната купа и при изиграни повече от 150 минути реални : 90 + продължения, самите 2 x 15 продължения (от тях продължения +/- 5 и напрежението при дузпите

Докато добрият стар Зидан едва се влачеше ослепен от покритата  пот стичаща се по лицето му

Някога положението беше още по зле -   играчите падаха като подкосени на терена след съдийския сигнал

Нямаха сили и да се израдват

А... Меси при спечелването на Мондиала в Катар и при изиграни пълни игрови минути в редовно време + продължения + дузпи излезе за награждаването свеж и и във великолепна форма сякаш излязъл от хотелската си стая- наспал се и отпочинал

.....................................

Отделно колко контузии има Меси ?  Че не се сещам. Сериозни, както подобава на един 39 годишен мъж ?  Как се възстановява този човек ?

Разказвай 

От тези 150 минути колко е тичал и колко се е разхождал?

  • Потребител
Публикувано
Преди 59 минути, Евристей said:

Не само ...

Големият Паул Брайтнер ........

 

Paul Breitner & Karl-Heinz Rummenigge Autographs

Пиеше много,

пушеше още повече, 

Не му пукаше от нищо и от никой

Счупи не един и два рекорда, пиеше най-много от всички, след запой на Бундестима, а на тренировка беше неудържим. 

Това прави впечатление и е описано. .... Брайтнер - човекът с четири бели дроба и две сърца.....................

Пие, пуши, стои до късно, но ....е символ на Маншафта за издръжливост, непримиримост  и енергия

Затова и никой треньор не смее да ограничи режима на  Паул

 

 

 

Въпреки всичко цигарите и алкохола не прощават. Пиел е и е пушил, и спортната му кариера е само 13 години и е вкарал само 10 гола за 9 години за националния отбор, докато днес Роналдо играе 25 години, Меси 23 на високо ниво, и имат по над 140 гола за националните отбори. 

  • Потребител
Публикувано
Преди 12 минути, Gravity said:

От тези 150 минути колко е тичал и колко се е разхождал?

Не съм голям фен на Меси, но за въпроса Ви си има отговори и те са изразени в статистиката

Колко е пробягал, какво е допринесъл, какво е вкарал ? 

 

  • Потребител
Публикувано
Преди 2 минути, Евристей said:

Не съм голям фен на Меси, но за въпроса Ви си има отговори и те са изразени в статистиката

Колко е пробягал, какво е допринесъл, какво е вкарал ? 

AI

Цитирай

Lionel Messi covers an average of 7 to 8 kilometers (4.3 to 5 miles) per 90-minute game, which is significantly less than most outfield players. Rather than constantly running, he relies on walking for about 80% to 83% of the match to conserve energy and observe the opposing team's defensive structure.

 

  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 18 минути, makebulgar said:

Пиел е и е пушил, и спортната му кариера е само 13 години и е вкарал само 10 гола за 9 години за националния отбор, докато днес Роналдо играе 25 години, Меси 23 на високо ниво, и имат по над 140 гола за националните отбори. 

Абе Мейк - той е ....Защитник.... колко гола да вкара ?

А ...Герд Мюлер е алкохолик - той колко вкарва ? Голове, бе ...смятай ги

68 гола вкарва алкохолика Герхард Мюлер за Маншафта при това в по малко мачове -60-65

От малкото които имат повече голове отколкото мачове за националния отбор

 

Редактирано от Евристей
  • Потребител
Публикувано
Преди 7 минути, Gravity said:

AI

 

Дай статистика за финала в Катар

36 годишен, голмайстор (от дузпи) и капитан на отбора

Колко пасове, колко отигравания, колко удари към вратата и най важното : колко игрово време 

  • Потребител
Публикувано
Преди 10 минути, Евристей said:

Дай статистика за финала в Катар

36 годишен, голмайстор (от дузпи) и капитан на отбора

Колко пасове, колко отигравания, колко удари към вратата и най важното : колко игрово време 

Защо аз да давам статистиката! Ти я давай. Аз съм го виждал как се ражожда по терена. Кото не означава, че не е добър и успешен, но да го даваш за пример за издържливост, за пример на ателет, който много тича е странно.

  • Потребител
Публикувано

 

Преди 21 минути, Gravity said:

Защо аз да давам статистиката! Ти я давай. Аз съм го виждал как се ражожда по терена. Кото не означава, че не е добър и успешен, но да го даваш за пример за издържливост, за пример на ателет, който много тича е странно.

Статистиката я има, ...и тя е не че се е разхождал по терена във въпросния мач 

Разбира се, че не е пробягал най-много от всички, но все пак 

На 39 години е. Дори и да се "разхожда" което не е, но все пак  е атестат за издръжливост. 

Някога големите асове се отказваха на ранни години - Един Платини на 31 години

 

  • Потребител
Публикувано
Преди 8 часа, Евристей said:

 

Статистиката я има, ...и тя е не че се е разхождал по терена във въпросния мач 

Разбира се, че не е пробягал най-много от всички, но все пак 

На 39 години е. Дори и да се "разхожда" което не е, но все пак  е атестат за издръжливост. 

Някога големите асове се отказваха на ранни години - Един Платини на 31 години

 

Науката в това отнощение се е развила страшно много и не само във футбола, но да поговорим за него. От малки вече имат кондиционни треньори, които ги учат дори как да тичат, скачат, бягат и пестят сили. Отделно от това да не забравяме, че добавките също страшно много се развиха. До преди 20тина години не се знаеше какво е електролити и как те влияят и помагат на организма за усвояването на макронутриентите и съответно това пряко влияе на енергията и издръжливостта. Докато преди са тренирали с минимални тежести, но с много повторения.. то сега е обратното - футболистите тренират с доста по-голям обем от тежести, но с кратки повторения. И накрая, но не и на последно място - храната. Всички професионални спортисти се хранят на строга диета, а хранителните продукти са от биоферми (независимо месни или зеленчукови.) Ще дам няколко примера - Карлос Насар в едно интервю си признава, че за година хранителната диета му гълта около 600к лева по онова време. Докато за един Леброн Джеймс, който също е пример за спортно дълголетие, за поддържката на тялото му годишно отиват 1,5 милиона долара. Из тубата има клипче за хранителните режими и навици на Ерлинг Холамд, може да разгледате какво месо яде и колко пари струва то. Т.е. хората не пазаруват от кауфланд и лидл. Ха, чудно, нали. После храната в тези маркети не била вредна, що ли не ядат пилешко, телешко и марули от там...

  • Глобален Модератор
Публикувано (edited)
Преди 15 часа, Евристей said:

Както ѝ да е,  Ресавски можеше да помогне, а авторът на темата е знаещ, но страхлив в прогнози и залози, както и крайно пристрастен...тоест не може да се работи професионално  с него...

Между впрочем върви ли ........

Tritt die Manschaft in die Fußstapfen Frankreichs?

Маншафта по стъпките на ...Франкрайх ?

 

Комай баш натам е тръгнал Маншафта - към все по-екзотична бившо-колониална визия, само че надали ще достигне цената и успеха на френския и испанския отбор. За съжаление вече почти нищо не е останало от духа и формата на германския отбор, в който се влюбих през 1994 г., оттогава следя световните финали, като след 2002 загубих интерес за един период, когато футболът беше станал предимно пасивен, а футболистите започнаха да взимат за приоритет клубните си отбори, само отбивайки номера в националните. Но за щастие последното поне се промени към по-добро. Меси го доказа отново снощи и явно ще бъде запомнен като победителят в "Последния танц" срещу Роналдо.

Редактирано от Warlord
  • Глобален Модератор
Публикувано (edited)
Преди 10 часа, Евристей said:

Абе Мейк - той е ....Защитник.... колко гола да вкара ?

А ...Герд Мюлер е алкохолик - той колко вкарва ? Голове, бе ...смятай ги

68 гола вкарва алкохолика Герхард Мюлер за Маншафта при това в по малко мачове -60-65

От малкото които имат повече голове отколкото мачове за националния отбор

И през романтичните времена на футбола (отпреди 70-те г.) доста са пушели, включително дори някои от бразилците. А при пияниците има и по-съвременни примери за доста успешни футболисти като Джордж Бест. Или Пол Гаскойн, който беше разказвал една история, как треньора му вдигнал скандал задето се е появил трезвен и скапан на някакъв мач и не направил нищо през първото полувреме, затова го пратил на почивката да вкара 2-3 големи преди продължението, през което изведнъж живнал и вкарал 2 гола.
Но това са истории от миналото, в днешно време е абсурд да пуснат на терена играч, лъхащ на бъчва (дори и в Efbet лигата), а ако някой по принцип пуши, много трудно ще догони по физически показатели останалите, сега вече всичко се мери с всевъзможни сензори и веднага се коригира за оптимална форма.

Редактирано от Warlord
  • Потребител
Публикувано
Преди 4 минути, Warlord said:

И през романтичните времена на футбола (отпреди 70-те г.) доста са пушели, включително дори някои от бразилците. А при пияниците има и по-съвременни примери за доста успешни футболисти като Джордж Бест. Или Пол Гаскойн, който беше разказвал една история, как треньора му вдигнал скандал задето се е появил трезвен и скапан на някакъв мач и не направил нищо през първото полувреме, затова го пратил на почивката да вкара 2-3 големи преди продължението, през което изведнъж живнал и вкарал 2 гола.
Но това са истории от миналото, в днешно време е абсурд да пуснат на терена играч, лъхащ на бъчва (дори и в Efbet лигата), а ако някой по принцип пуши, много трудно ще догони по физически показатели останалите, сега вече всичко се мери и коригира за оптимална форма.

Гаскойн е изкарал само 13 години на високо ниво във футбола, и после някъде на 31-32 години като е бил се е скапал от пиенето и алкохолизма. 

  • Глобален Модератор
Публикувано
Преди 27 минути, makebulgar said:

Гаскойн е изкарал само 13 години на високо ниво във футбола, и после някъде на 31-32 години като е бил се е скапал от пиенето и алкохолизма. 

Доста повече е изкарал - в професионалния футбол е бил 19 години, оттеглил се е на 37 г. Средно до толкова горе-долу приключват кариерите си полевите играчи, само вратарите изкарват по повече.

726516299_1001332392620686_6831034043769981779_n.jpg

  • Потребител
Публикувано
Преди 24 минути, Warlord said:

Доста повече е изкарал - в професионалния футбол е бил 19 години, оттеглил се е на 37 г. Средно до толкова горе-долу приключват кариерите си полевите играчи, само вратарите изкарват по повече.

726516299_1001332392620686_6831034043769981779_n.jpg

Последната му що-годе добра година е 1998, през която има припадъци, влиза в клиника за алкохолизъм, а след това е в пълен упадък.

  • Глобален Модератор
Публикувано

Вероятност за изпадане към момента:

730188480_984672567806354_1275156209489597216_n.png

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.