Отиди на
Форум "Наука"

Покоряването на Южна Италия


Recommended Posts

  • Потребител

Пускам тази тема, пък да видим дали ще стане нещо. Предлагам малко да осветлим един позабравен период от средновековната история - покоряването на Южна Италия от норманите през XI век. Мисля, че Византия някакси отделя по-малко внимание на тази част от територията си, заради битките на Балканите срещу разни племена и против селджукските турци. Но все пак - норманите толкова ли са били силни или откровено казано византийците са си били слаби. Търсих в Уикипедия, ама беше малко информацията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В Уикипедията не е толкова малко, ама е на английски.

Логично е на български да е застъпена слабо, защото за нас е по-интересно пакостите, които са направили на Балканите по време на Комнините.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Безспорно норманите нанясят големи щети на българското население в Македония, които по това време са под византийско робство. Даже византийският император едвам се справил с норманите - с помощта на Венеция и поради смъртта на норманския крал. Завладяват някои крепости в Македония. Изглежда щетите, нанесени от норманите на тамошните българи са една от причините там повече да не избухне въстание срещу ромеите. По-късно те отново дебаркират в Албания и дори превземат Солун, като го разграбват жестоко. С една изречение може би Византия жертва Италия за сметка на Балканите.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!