Отиди на
Форум "Наука"

Карти (ръчно чертани)


Warlord

Recommended Posts

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Радо, връщам се малко по-нагоре за две поправки, по картат с разселванията:

Египтяните не са семити и не се сродни на вавилонци, шумери и тн.

Угро-фините идват в Европа след новата ера ( маджари, финландц), някъде 9ти век

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Благодаря за критиката и корекциите. :good:

Warlord, какви са тия Влашки княжества през IX - XI век?

Това е грешка, прав си, картата я бях взел от някакъв атлас и явно механично сам я пречертал допускайки неточности, добавил съм само посоките на варварските нашествия. Ще бъде оправено ;)

Египтяните не са семити и не се сродни на вавилонци, шумери и тн.

Угро-фините идват в Европа след новата ера ( маджари, финландц), някъде 9ти век

Ами аз затова съм разделил Египет по равно на семити и кушити, смесването е ставало бавно, дори вече при образуване на държавата има данни, че жителите на Горен и Долен Египет неможели да се разбират помежду си защото езиците им били коренно различни. Според мен, най-вероятно повечето са дошли в долината на Нил по от африканските равнини които постепенно изсъхвали и се превърнали в пустиня (Сахара) там са открити най-древните скални рисунки.

Иначе и шумерите и вавилонците не са сходни, шумерите със сигурност не са семити.

Това са прото-угрофински племена, които са живеели там много преди индоевропейците да пристигнат в Европа. За маджарите и фините конкретно съм съгласен, те действително късно идват в европа, маджарите особено, но това са по-късни етапи на изселнически вълни. Има и индоевропейци, които са останали в Азия например.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А от къде съдиш за Угрофини преди индоевропейците? Явно е че угро-фините идват от Източна азия през Урал (маджари и фини), което значи че ако са преди индоевропейците, то са се преселили, прескачайки целия индоевропейски масив, без да го засегнат по някакъв начин и да предизвикат разселвания.

За Египет, не съм съгласен съвсем за семиски племена, преминали през Синай...освен това, от къде чете че не са се разбирали? Ако не се бяха разбирали, как щяха да имат такава стабилна структура, каквото е Старото Царство? Мисля че по скоро става дума за местни диалекти, характерни за севера и юга, които са разделени на 40 (ако се не лъжа) области, обхващащи различни части от поречието на Нил. Ако нес е разбираха по между си, вместо мита за Вавилонската кула, сега щяхме да имаме мита за египетските пирамиди... Иначе съм съгласен, че египтяните идват от пресъхващата Сахара и се заселват около Нил.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Още карти:

1. Разпадане на Османската империя (ХІХ - ХХ в.) и Испания при най-голямото си могъщество (ХVІ в.)

2. Светът след Великите географски открития (ХV - ХVІІ в.)

3. Франция и Европа при Наполеон

*картата на Османската империя е перпендикулярна на Испанската.

post-28-1206702642_thumb.jpg

post-28-1206702652_thumb.jpg

post-28-1206702663_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1. В политически смисъл за Османската империя е имало Източна Румелия и Западна Румелия. Западната Румелия е географската област Македония.

Респект за огромния труд и интересен при това!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не знам обособени ли са били такива зони по някакъв признак. Цяла България, имам предвид цялата етническа територия, се е наричала Румели бейлер бейлък, сиреч Румелийско бейлербегство.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не знам обособени ли са били такива зони по някакъв признак. Цяла България, имам предвид цялата етническа територия, се е наричала Румели бейлер бейлък, сиреч Румелийско бейлербегство.

Да, този бейлик е "приемник" на ромейските земи при завладяването им в края на ХІV век. Говоря за южно от Стара планина. Затова е останало името Румели бейлик /Ромейски/, както са получили имената си и Добруджа /земята на Добротица/, Кюстендил /земята на Костандин Драгаш/, Сарадж-ели /земята на Срацимир/ и т.н.

След 1879 г. по Берлинския договор е образувано полуавтономна област с име "Източна Румелия". Очевидно е, че щом има "източна", значи е имало и "западна". Не е северна, не южна... Западната Румелия е на запад от Източна Румелия и си е областта Македония, която остава пряко в рамките на империята. За подобен неин статут, какъвто е имала източна румелия, са се борили автономистите от ВМРО. И още как, като сме имали зад гърба си акта от 1885 г. какъв е проблема при автономност на региона, населението да повтори съединението, като символ на една историческа и човешка справедливост.

А добре ми напомняш за Румели, че обхващал всички европейски балкански владения на османците. Доколкото знам /Брокиер и др./ наистина е така. Смятам обаче че това се отнася до Стара планина, защото от нея на север са воеводниците София и Търново, начело с воеводи, които са с йерархическия /поне/ статут на Валахия. В този смисъл още един плюс за темата "Шишмановото царство 1393-1689/", че земите на север са си били отделен субект /Царство България/ в османската система при все че цар по съвместителство е съответния султан на империята. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Глобален Модератор

Е, то турците са наричали всички християни в империята "рум-миллиет", демек християнски народ. ("римски народ" ;) ) Оттам ще да е името на бейлер бейлъка, или нека позлваме побългарената дума "бейлербегство". Какви данни обаче имаме територията на север от Стара планина да има статут като Влашките княжества?

А Западна Румелия май наистина ще да е Македония:)0

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Продължаваме :)

1. Европа след Виенския конгрес 1814-1815

2. Обединението на Италия - 1861

3. Обединението на Германия - 1871

post-28-1211614366_thumb.jpg

post-28-1211614402_thumb.jpg

post-28-1211614409_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А сега да оставим настрана Евроцентризма ;) В историята са съществували множество велики култури, империи и цивилизации извън Европа и Средиземноморието. Това са опитите ми да картографирам някои от тях:

1. Арабският халифат VІІ-Х в.

1. Индия и Китай през Античността и през Средновековието.

post-28-1211616260_thumb.jpg

post-28-1211616271_thumb.jpg

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

1. Индия ІV-ІІІ в.пр.н.е.

2. Индия през колониалния период до 1948 г.

post-28-1211617446_thumb.jpg

post-28-1211617463_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

1. Китай в "Периода на враждуващите държави" 403-221 пр.н.е., Разделянето след династия Хан (220 н.е.) и граници на културата Шан (1500-1100 пр.н.е.)

2. Граници на Китай от 1100 пр.н.е. до 200 н.е.

3. Китай (1924-1937) - Революции и граждански войни в Междувоенния период

post-28-1211622165_thumb.jpg

post-28-1211622188_thumb.jpg

post-28-1211622352_thumb.jpg

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

1. Корея

- Държавата Чосон (V в.пр.н.е.)

- Държавни образувания от І до VІІ в.н.е.

2. Японската агресия в Корея (1592-1598)

post-28-1211623376_thumb.jpg

post-28-1237648953_thumb.jpg

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Централна Америка:

1. Империите на Толтеки, Ацтеки и Маи, Преселение на народите в Америка (Х-ХІV в.)

2. Старо и Ново царство на Маите, чертежи на символите от маиския календар (числа и календарни знаци)

post-28-1211623799_thumb.jpg

post-28-1211623812_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

1. Южна Америка:

- Империя на Инките (1200-1533)

- Империя Кито, градове и племена в Еквадор (ХV в.)

- Империи, градове и племена в Перу (ХV в.)

- Долината на Куско

2. Великденския остров (Пасха), писмото ронго-ронго

post-28-1211624227_thumb.jpg

post-28-1211624255_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

1. САЩ - Разширение след Войната за независимост

2. Русия - Разширение след Иван Грозни (ХVІ - ХVІІ в.)

3. Руски експедиции в Сибир и Далечния Изток (ХVІІ в.)

post-28-1212224356_thumb.jpg

post-28-1212224371_thumb.jpg

post-28-1212224378_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Европа в Междувоенния период (1922-1938)

post-28-1212231406_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

Мисиите на Св. Ирина (по поръчка на RIZAR):

post-28-1229171882_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Най-накрая и Япония :wub:

post-28-1231090643_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
1. Походи на Викингите

2. Франкската империя при Карл Велики и при разпадането й

3. Франция и Англия през Средновековието

Warlord, браво за усилията, и аз съм си играл у време оно и знам какъв пишманлък е да копираш на прозореца всички контури и после да оцветяваш. Имам едно въпросче към картата на Франкската империя на Карл Велики. На нея около 800 г. си оцветил остров Сардиния като византийска територия. Имаш ли представа докога империята държи Корсика и Сардиния. Тя си ги връща към 30-те години на VІ век при Юстиниян І, но никъде не успях да намеря информация кога ги губи и от кого.

Поздрави.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всъщност Източната Римска империя за първи път ги печели тогава благодарение на Велизарий и ги губи от арабите мисля, но трябва да проверя точната дата, със сигурност е някъде след 750 г.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Глобален Модератор

ІІ-ра Пуническа война (218-202 г.пр.н.е.)

post-28-1235729692_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 10 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

Япония в края на XVI век.

(1600 г. е последната от XVI век, а 1601 г. е първата от XVII век!)

post-28-1264261720_thumb.jpg

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...