Отиди на
Форум "Наука"

Гагаузите


Recommended Posts

  • Потребител

Баба ми ми е казвала ,че ние с нея сме от Коджанеделчовия джинс,което ме води до мисълта ,че съм с наполовина тюркски,наполовина славянски гени :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 225
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Аз не търся да нагласявам генетичните резултати към каквато и да е теория за произхода на българит, инетерсува ме само истината.

А тя е, че сегашните българите са се заселили в Източна България в 18-19 век от запад/югозапад. Предишните българи в Източна България, ако са съществували при Османското нашествие са турцизирани, измрели или забягнали към Влашко. Ние не сме им преки наследници.

Засега можете да намерите истината за своя произход. За да искате да е пълна картинката, трябва да изледвате поне 0,15% от населението на СИБ, без оглед на етноса, а на местообитаването, като методите и подбора да са съобразени с археологията и писмените источници/за СИБ имаме бол османски данъчни регистри. както и български от края на 19 век/. Засега работата ми прилича на въодушевен, горд собственик на "Цептер", който в еуфория иска и комшийката да си купи такъв комплект. Ако искате да Ви помогна да си намерите произхода, пишете ми на ЛС по родители, до кога знаете предците си/с имена и прякори/, къде са живели/ако е в град, в коя махала/ и ако някой помни на какъв диалект са говорили и какви родови предания е имало за преселвания. Трябва да Ви предопредя, че масови заселвания от запад в СИБ започват след Кримската война/не много отдавна/ и продължават до сега :), така, че повечето родове си знаят македонското или шопското/ако са дошли от съществуващите вече Сърбия(после Югославия) или Гърция) може околните да са им викали/прякор/ сърби или гърци...Сведения за масови преселвания през 17 век няма, но има за наследници на дубровнишки търговци в Провадия, така, че ако майка Ви е "Ерли/местна" може там да е "хърватската" връзка!

Апропо, по историко-етнографски и статистически данни пре-заселването на СИБ е от последователно от Балканджии, Загорци-тракийци и Одринска Тракия, СЗБ, Северна Добруджа, Македония, Мала Азия, това е без 20 век...като най-малък е дела от СЗБ. Имало е и ремиграции, но те са лесно уловими индивидуално. Най-много да си тракиец, а да ти лепнат прякор "влах" :)

Редактирано от Атила Дуло
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Баба ми ми е казвала ,че ние с нея сме от Коджанеделчовия джинс,което ме води до мисълта ,че съм с наполовина тюркски,наполовина славянски гени :biggrin:

Възможно е, но ако се съди по фамилията само, е малко вероятно :) За генетиката има други теми, я не ме "вкарвайте" в грях...православните не гледаме с добро око на неестествената и страна/ особенно на евгениката/.

Така, че побойте се малко от Бога. Всички сме Негови деца! Ако не ви пука, търсете в темите за генетика... :( Само да не излезе някой "Чист", че е наследник на мамелюците или инките :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Възможно е, но ако се съди по фамилията само, е малко вероятно :) За генетиката има други теми, я не ме "вкарвайте" в грях...православните не гледаме с добро око на неестествената и страна/ особенно на евгениката/.

Така, че побойте се малко от Бога. Всички сме Негови деца! Ако не ви пука, търсете в темите за генетика... :( Само да не излезе някой "Чист", че е наследник на мамелюците или инките :)

Родовата памет на 99% от българите не се простира преди 1800г, а повечето не знаят нищо за родата по-назад от прадядо. Турскиите архиви, доколкото са са запазени са недостъпни за обикновения българин, публикувано е избирателно оттук отттам. Остава генетиката...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Остават минимално количество българи в равнините на изток. Така че езиковата тюркизация си е напълно естествен процес на изток. Второ и Източна България по турско за целия период е под гръцката патриаршия. Т.е. липсва единствената организация на християните - църквата на майчин език.

Точно християнското население във варненско и провадийско е затворено от север, юг и запад с турско езично население за столетия.

Обожавам такива категорични мнения, затова и се връщам към него:) Явно Рома е фен на АНТИБЪЛГАРСКАТА теория за "езиково потурченото(масово) христианско население" за гагаузите, измислена в чужбина и тънко-тънко пробутвана в България от СПЕЦиалисти учени и краеведи :) Но да видим сега логиката на Рома. Първо да изясним, метеорологичния термин "Източна България" , за целта на нашето иследване, ще приемем, че касае Силистренския санджак:1.Северна , през тези "400 години" считана за Българско, колкото и 2.Южна Добруджа, 3. Прибрежието на Северното Черноморие и 4. Лудогорието. Изключвам Източния дял на Стара планина и Източна Тракия не само, за да не ни се смеят просветените, а и за да не засегнем патриотичните чувства на хората от тези крайща, макар те да са често от групата на сляпоприемащите на тази и подобни "научни" тези...:) Второ: не всичко е там е равнини, по-скоро е крайбрежие и равнинни плата, но и диви плата и гори/делиорман/(част от Добричко и Провадийско,Новопазарско и т.н.), т.е. е имало къде при нужда да се "покрият" застрашените от дошлите да ги потурчват езиково по оскъдната тогава пътна мрежа обкръжаващи ги туркофони :) Да погледнем сега "минималното количество" българи: през 1652 г. само във Варненска кааза (много по-малка, около 1/4 от сегашната област) е имало 1933 джизие/християнски/ ханета , което прави около 10 000 християни и то тук не са влючени освободените поради задължения към армията и вакъфите ханета! Ако на това му викате минимално...Това че не е имало население не съм склонен да го приема и тъй като в официалните извори се говори за емиграцията на 120 000 човека само до 1820г. ,когато от СИБ са се изселили първите две вълни от гагаузите/предимно, около 75%/ и българите в Молдова и Русия. Но, ако приемем за верни вашите твърдения остават две вероятности: или тези гагаузи са преселени от Запад и варианта за турското "обкръжение"/с предполагаемо и агресивно проникване и езиков натиск от една компактна маса върху друга такава, по махали и паланки :) или, че комуникациите и бизнеса са били "масово"мобилни?/ или (както и Българската държава и АБЧ до скоро!!!) не броите гагаузите за българи???????? : "Източна България е напрактика "празна" от българи почти 400 години! ", питам тогава за края на 18 и началото на 19 век("400 години")

делиорманско-добруджанските и приморските гагаузи на място ли са се "огагаузили" или "анадолци" приели християнството, или "анадолци" християни, или не са никакви българи...??????? Може да са потурчени власи докарани от Мирчо Стари??? :) Ще съм на седмото небе, ако подкрепи някой тезата за МАСОВО, компактно езиково потурчване на гагаузите с факти или документи!:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някой интересува ли се от живота, традициите, фолклора и друго на гагаузите :)

Редактирано от Атила Дуло
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

snapback.pngАтила Дуло, на 18 юни 2012 - 14:34:08, каза:

Възможно е, но ако се съди по фамилията само, е малко вероятно :) За генетиката има други теми, я не ме "вкарвайте" в грях...православните не гледаме с добро око на неестествената и страна/ особенно на евгениката/.

Така, че побойте се малко от Бога. Всички сме Негови деца! Ако не ви пука, търсете в темите за генетика... :( Само да не излезе някой "Чист", че е наследник на мамелюците или инките :)

Родовата памет на 99% от българите не се простира преди 1800г, а повечето не знаят нищо за родата по-назад от прадядо. Турскиите архиви, доколкото са са запазени са недостъпни за обикновения българин, публикувано е избирателно оттук отттам. Остава генетиката...

Бог ще Ви прости. Той е добър :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

snapback.pngАтила Дуло, на 18 юни 2012 - 14:34:08, каза:

Възможно е, но ако се съди по фамилията само, е малко вероятно :) За генетиката има други теми, я не ме "вкарвайте" в грях...православните не гледаме с добро око на неестествената и страна/ особенно на евгениката/.

Така, че побойте се малко от Бога. Всички сме Негови деца! Ако не ви пука, търсете в темите за генетика... :( Само да не излезе някой "Чист", че е наследник на мамелюците или инките :)

Бог ще Ви прости. Той е добър :)

Българите имат официално фамилии от 1878, когато са въведени по руски образец. Никой българин не е споменат с нещо като фамилия преди 1850г. в турдките ахиви или други документи, фигурира само Иван син на Стоян (иди, че познай там прадядо си).

Гагаузите и бесарабските българи имат малко по-отрано, като руските власти са им ИЗМИСЛИЛИ изключително по професия - Дюлгер, Градинар, Чобан.

Повечето факти, споменати от Дуло за СИБ са от началото на 19 век насам. Никой не знае, само преполага, че между християните е имало славяноезични българи преди това, защото те също са се кръщавали с църковни гръцки имена. Археологията отдавна е доказала, че в Делиормана в късното Средновековие не е живял никой. Има население само в защититени крепости като Силистра и Варна(стените на Варна се разрушават по искане на руснаците след Кримската война).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Средата на 16 век. На територията на днешна Бургаска, Ямболска, Сливенска, Варненска, Добричка и Силистренска области плюс Северна Добруджа живеят около 9000 немюсюлмански домакинства (ханета). Умножено по 5, колкото се приема за средно едно такова домакинство прави 45 000 - 50 000 човека. Ако приемем, че броя на евреите и арменците в района е незначителен, най-вероятно, остават 50 000 православни. Това включае всичките гърци по черноморието, гагаузите и славяноговорящите българи.

За какво говорим ако не за опразване на Източна България?

Дай линк към това ЕПОХАЛНО твърдение, моля. И изтърва Шуменска и Старо Загорска области май. Или демографския колапс е голям. Доганджиите, юруците-християни и прочие влизат ли в статистиката ти. А колко са в това време мюсюлманските ханета?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

snapback.pngАтила Дуло, на 18 юни 2012 - 14:34:08, каза: Възможно е, но ако се съди по фамилията само, е малко вероятно :) За генетиката има други теми, я не ме "вкарвайте" в грях...православните не гледаме с добро око на неестествената и страна/ особенно на евгениката/.

Така, че побойте се малко от Бога. Всички сме Негови деца! Ако не ви пука, търсете в темите за генетика... :( Само да не излезе някой "Чист", че е наследник на мамелюците или инките :)Бог ще Ви прости. Той е добър!

Българите имат официално фамилии от 1878, когато са въведени по руски образец. Никой българин не е споменат с нещо като фамилия преди 1850г. в турдките ахиви или други документи, фигурира само Иван син на Стоян (иди, че познай там прадядо си).

Гагаузите и бесарабските българи имат малко по-отрано, като руските власти са им ИЗМИСЛИЛИ изключително по професия - Дюлгер, Градинар, Чобан.

Повечето факти, споменати от Дуло за СИБ са от началото на 19 век насам. Никой не знае, само преполага, че между християните е имало славяноезични българи преди това, защото те също са се кръщавали с църковни гръцки имена. Археологията отдавна е доказала, че в Делиормана в късното Средновековие не е живял никой. Има население само в защититени крепости като Силистра и Варна(стените на Варна се разрушават по искане на руснаците след Кримската война).

Колежке , Вие да не злоупотребявате....с доверие?:) Посочи си човека фамилия, казах си мнението...да съм ходил в 1850 г. ???,като не са ги писали по османски регистри, което не значи, че хората не са си знаели соя:), или грамотните хора не са си писали имената по европейски или руски модел...:)смех: Васил сина на Евстати сина на Априлов :) и т.н. , да не продължавам, че много интелектуано ми стана :) . Тука ги ВЪВЕЛИ/иперативно!/:) руснаците, а в Русия същите ги "ИЗМИСЛЯЛИ изключително по професия - Дюлгер, Градинар, Чобан" - е сега "оправихте" и бесарабските българи...:). "Археологията отдавна е доказала, че в Делиормана..." - предполагам, че имате предвид иманярите....:), защото, ако ми кажете, че е имало, има, и са направени пълни изследвания на Делиормана, покажете ми със заглавие и авторите му, ако не намирате, по добре не се изказвайте...

Боже, явно живеем в паралелни светове!!! Няма пари и кой,Кранеа да проучи, че е само 15 дка ! и е до плажа на Златни пясъци:), тя ги търси из Делиормана!!!:) пак смех:) Господ, ще Ви прости!

Редактирано от Атила Дуло
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Средата на 16 век. На територията на днешна Бургаска, Ямболска, Сливенска, Варненска, Добричка и Силистренска области плюс Северна Добруджа живеят около 9000 немюсюлмански домакинства (ханета). Умножено по 5, колкото се приема за средно едно такова домакинство прави 45 000 - 50 000 човека. Ако приемем, че броя на евреите и арменците в района е незначителен, най-вероятно, остават 50 000 православни. Това включае всичките гърци по черноморието, гагаузите и славяноговорящите българи.

За какво говорим ако не за опразване на Източна България?

Форумни правила:В пространството на „Българска наука” ще бъдат излагани, коментирани и критикувани само теоретични и експериментални проблеми, изложени с достатъчна степен на сериозност и фактологическа обосновка. Целта ни да бъдем полезни като поле за изява на млади учени, място за практическа помощ за студенти и ученици и за обогатяване на най-широк кръг любители ни задължават към такъв консерватизъм.т.8. Често повтарящи се постове с еднакво съдържание.............. ще бъдат определяни като СПАМ (като нежелани).

Г-н Ром, повтаряте едно и също, без достатъчна степен на сериозност и фактологическа обосновка и така ме вкарвате в тази игра...Пуснете нова тема за произхода на гагаузите, езика, ДНК и каквото там Ви вълнува и успех. Може да намерите друг форум даже и да развиете тезата за "Автохонния характер на гагаузите произлезли от тракийския народ каттаузи или кровузи" или "Юруците афрогагаузи" :)Цар Давид говори: „Имаят очи и не видат, имая уши и не чуят, имаят усти и не говорат, имаят руци и нозе и не можат да хващат и ходат.” После с плачем силиш, гласом се отговара. Подобни са тия, како Вий сте ги сотворили. После Спасител наш говори: „Слушаят и не разбираят, видат и не познаваят! Даклем, ако не бяха видели и услишили, не щеха да имат греха!”

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Колежке , Вие да не злоупотребявате....с доверие?:) Посочи си човека фамилия, казах си мнението...да съм ходил в 1850 г. ???,като не са ги писали по османски регистри, което не значи, че хората не са си знаели соя:), или грамотните хора не са си писали имената по европейски или руски модел...:)смех: Васил сина на Евстати сина на Априлов :) и т.н. , да не продължавам, че много интелектуано ми стана :) . Тука ги ВЪВЕЛИ/иперативно!/:) руснаците, а в Русия същите ги "ИЗМИСЛЯЛИ изключително по професия - Дюлгер, Градинар, Чобан" - е сега "оправихте" и бесарабските българи...:). "Археологията отдавна е доказала, че в Делиормана..." - предполагам, че имате предвид иманярите....:), защото, ако ми кажете, че е имало, има, и са направени пълни изследвания на Делиормана, покажете ми със заглавие и авторите му, ако не намирате, по добре не се изказвайте...

Боже, явно живеем в паралелни светове!!! Няма пари и кой,Кранеа да проучи, че е само 15 дка ! и е до плажа на Златни пясъци:), тя ги търси из Делиормана!!!:) пак смех:) Господ, ще Ви прости!

Съжелявам, ако моите постинги излизат като разводняване на темата.

Мисълта ми беше, че гагаузите нищо не могат да докажат за произхода си с фамилии, родова памет, кой какво му е разказвал дядо му и т.н.

Който се е занимавал с генеология знае, че важат само НЕЗАВИСИМИ документи, т.е даже прадядо му да е писал някаква семейна хроника, това са само "семейни легенди", обикновено фантазии и изхвърляници като на наши пишман аристократи.

Нещо може да се извлезе от турските ариви, ако някои подходи систематично и честно.

Така колкото аз мога да твърдя, че сегашни българи и гагузи в СИБ са живели 17 век в Анадола и Албания, толкова и вие, че сте от рода Дуло.

Впрочем не, генетиката е ТОЧНА наука и чрез нея може нещо да се докаже, ако се тесват достатъчен брой гагаузи не само от една паланка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не рабирам от етнография ,но ако Добруджа е била обезбългарена,как и кога се е образувала добруджанската етнофрафска област като специфична (песни,танци,народни носии) и от компилацията на кои по-западни етнографски облати се е обособила?Може ли да се проследи това?Танците ,песните и носиите на Гагаузите в Добруджа към коя област се отнасят?Различават ли се от българоговорящи им съседи?Това ми се струва важно да се уточни,защото ако българите в Добруджа са нови пришълци,техният говор и фолклор ще е същия като този на местата ,от където са дошли и ще се различава много от този на Гагаузите.

Редактирано от Garabadouble
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съжелявам, ако моите постинги излизат като разводняване на темата.

Мисълта ми беше, че гагаузите нищо не могат да докажат за произхода си с фамилии, родова памет, кой какво му е разказвал дядо му и т.н.

Който се е занимавал с генеология знае, че важат само НЕЗАВИСИМИ документи, т.е даже прадядо му да е писал някаква семейна хроника, това са само "семейни легенди", обикновено фантазии и изхвърляници като на наши пишман аристократи.

Нещо може да се извлезе от турските ариви, ако някои подходи систематично и честно.

Така колкото аз мога да твърдя, че сегашни българи и гагузи в СИБ са живели 17 век в Анадола и Албания, толкова и вие, че сте от рода Дуло.

Впрочем не, генетиката е ТОЧНА наука и чрез нея може нещо да се докаже, ако се тесват достатъчен брой гагаузи не само от една паланка.

Нищо подобно, за раводняване на темата не може и да става дума при вас, просто взаимно се недоразбираме понякога...:) Мисълта ви, така обяснена, абсолютно съвпада с моите виждания. За съжеление в по-голямата си част "научните" трудове за "огагаузените" и езиково потурчени гагаузи се базират на " "семейни легенди", обикновено фантазии и изхвърляници" . А за генетиката има отделни теми и мисля, че тя за сега е точна в индивидуален план. Гледано САМО в турските архиви нищо няма да излезе, защото и там има още толкова за анализ...Ако нещо друго напишете за гагаузите, което да не е частно-генетично, ще съм Ви благодарен. Благодаря за този хубав пост! От мен +1 :)

Редактирано от Атила Дуло
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не рабирам от етнография ,но ако Добруджа е била обезбългарена,как и кога се е образувала добруджанската етнофрафска област като специфична (песни,танци,народни носии) и от компилацията на кои по-западни етнографски облати се е обособила?Може ли да се проследи това?Танците ,песните и носиите на Гагаузите в Добруджа към коя област се отнасят?Различават ли се от българоговорящи им съседи?Това ми се струва важно да се уточни,защото ако българите в Добруджа са нови пришълци,техният говор и фолклор ще е същия като този на местата ,от където са дошли и ще се различава много от този на Гагаузите.

Постът Ви е прекрасен. За двеста и повече години миграции и ремиграции е трудно да се намери "чист" фолклор(също като генетично чистокръвните :) ), но основно е смес от балканджийски и тракийски, като западно влияние почти няма, защото "западните" заселници са дошли последни, както вече писах ...и вече са били на мода "градския" фолклор. Не знам дали се забелязва, но недолюбвам "етнографите", защото им е много лесно да вадят от контекста, особенно на "семейни легенди", и да правят изводи, според това, което им е поръчано или угодно на властимеющите....А и след навлизането на модерното образование и печатни медии(да не говорим за електронните) през 20 век, е малко трудно да се правят генерални изводи...Да не говорим, че темата за гагаузите винаги е била "табу" и през социализАма :) е имало подмяна или "затъмнение" върху неудобния фолклор. Затова съм привърженик на автентичния фолклор и всеки сам да си прави изводите. Мисля. че всяка частица народна мъдрост е ценна, без да я вкарваме в политики...Писах вече, че народното творчество е било най-точния маркер за българския характер на гагаузите #132 . Ще ви кажа и кое е най-популярното хоро сред гагаузите:"Дюз ава"/право хоро/, така се казва и националния фолкорен ансамбъл на Гагаузия/некой да ги е чувал тука...а иначе са обиколили света) Има автентично регистриране на бита и фолклора на гагаузите от българския офицер и учен Атанас Манов, издадено в два тома(мисля 1938г.), одобрено от БАН, но всички опити да се добера до него, удрят на камък...Лингвистите могат повече да са ви от полза за произхода на местното население, според диалекта, но това пак до началото на 20 век. Иречек, Занетов и Милетич може да погледнете за местното/ерли/ и пришълците /манджур и гилмя/, като, ако ще наблягате на гагаузите, не забравяйте и при тях течат същи процеси, като при другите българи: "насам-натам", т.е. някой са местни , други са сюргюни/сургучи/гилмета :)

http://www.folklorika.com/forum/viewtopic.php?f=23&t=917

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Доколкото си спомням, в едно издание на "Памет Българска" отпреди няколко години, един историк представи накратко тезата си, че гагаузите са потомци на тюркско население (узи, печенези*, кумани)..

..Бог знае дали местния печенежки език не е бил кипчашки...Хипотетично има таква възможност...Кака Ана Комнина пише, че езикът на печенегите и куманите е един и същ..

В тази връзка, пак си мисля за сведението на Свинин от 1815 за гагаузите в Молдова и Бесарабия, изселници от българско..

П. П. СВИНЬИН

ОПИСАНИЕ БЕССАРАБСКОЙ ОБЛАСТИ (1815 г)

Особливо во время прошедшей войны вышло их до 4.000 тысяч семейств в Бессарабию, кои большею частию поселились в домах, оставленных татарами. Для отличения от прежде поселившихся здесь болгар, называют их «беженарами».

Язык болгарский есть испорченный словенский, смешенный с татарским, но все они почти говорят по-турецки. Болгары суть самые лучшие землепашцы, очень рачительны в работе, трезвы и постоянны, но характер имеют пылкий и мстительный, и не терпят над собою начальства. Сколько болгар тих, быв земледельцем, столько необуздан и кровожаден с оружием в руках. Народ сей большею частию статный, красивый, но женщины их непригожи.

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

аз не виждам нищо изненадващо във факта, че българите /както и останалите европейци/ са потомци на неолитни земеделци, разселили от Мала Азия в Зап. и Изт. Европа. Някой да не би да ни смята за марсианци?

Да се поставя въз основа на това обаче знак на равенство, че видите ли ние, траките, пеласгите и т. пр. сме един и същ народ - вече е грешка. Гените не отразяват народна принадлежност и не се влияят от национални пристрастия.

Ето един хубав извод, който си позволих да пренеса от тема за хаплогрупите, понеже генетиката беше застъпена и тук, и няма как да го кажа по-добре, без да плагиятствам :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Ето частта за Варна от пътепис на Вазов /началото на 20 век/ :

"И българинът, който пръв път посещава Варна, под влиянието на първото впечатление ще си каже поразен и наскърбен:

- Това не е български град, тук няма българи!

Това си казах и аз в първия ден, когато излязох да се поразходя из Варна, след като оставих чантата си в хотел "Росия". Тоя хотел, въпреки името си, нямаше нищо руско, ни славянско, ни българско. Домакинът е маджарин, и булката е също, което й се прощаваше за вкусните ястиета, що готвеше; слугите гърци, келнерицата немкиня, гостите на трапезата гърци и италианци!

Реших най-напред да посетя тъй хвалената морска градина. Улицата, магазините, дюкяните имаха български надписи, но когато попитвах хората у тях за пътя до градината, отговаряше ми се на турски, на гръцки или на непонятен български език, като ми сочеха посоката, из която да вървя.

Забърквам я скоро и продължавам към едно кафене, което има надпис на вратата: Неутрално кафене! Питам пак за приморската градина дебелия почтен кафеджия, който седи на пейка до вратата, гологлав в едно положение неутрално, тоест ни буден, ни заспал.

- Приморска градина? Бу сокак тут! - и ми сочи тясната улица. Познавам, гагаузин."

Редактирано от Атила Дуло
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Жителите на град Орестиада/РГърция/, в сътрудничество с г-н Георги Колокотронис и Асоциацията на музеите в Орестиада и областта, през февруари 1980 г. представят гагаузка традиционна сватба на централния площад на Орестиада.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Караманите са от мала азия. За гагаузите нямам представа дали са малоазийци, но гагаузки селища има в източна тракия - там гагаузите живеят смесено с българи и всички се изнасят по посока България след балканската война. Поради което няма как да са кумани. Но това са баналности.

Господина с двойния ник вероятно е от молдова и просто не знае, че гагаузи има има и в одринско, лозенградско и т.н. - всъщност голямата гагаузка маса е точно в източна тракия, която никога не е част от ПБЦ, т.е. вероятно става въпрос въпрос за християните от региона на първите териториални придобивки на османците на балканите. Дали са били оригинално славяноезични или гъркоезични, нямам представа, а и не ми влиза в работата. Караманите обаче са определено от мала азия и са бивши гъркоезични.

За гагаузите например погледни Language Contact, Creolization, and Genetic Linguistics Sarah Grey Thomason, страница 71-2 ето ти хиперлинк тука

или например A Menz - EMPIRICAL APPROACHES TO LANGUAGE, 2000 където директно се казва:

"Gagauz belongs to the Oghuz branch of the Turkic languages. It is so close to Ottoman

Turkic that it is sometimes considered a Turkish dialect" хиперлинк

Такива хиперлинкове мога да ти постна с хиляди и всички са единодушни, че гагаузкия е османски турски и няма нищо общо с турския на степните групи. Изследване, което да вижда връзка м/у гагаузки и кумански, кипчак, прабългарски и т.н. няма нито едно. Нула. И това не е случайно. Просто такава връзка няма.

от името на основателя Караман бей (на турски Karamanoğulları/Караманогулларъ-Синовете на Караман/

Караманлиите (на гръцки: Καραμανλήδες, на турски: Karamanlılar) са тюркофонно население, което изповядва източно православие.

Редактирано от Атила Дуло
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Карамани-от името на основателя Караман бей (на турски Karamanoğulları/Караманогулларъ-Синовете на Караман/, населението на Караманския бейлик/13-15 век/, разселени от османците.

Караманлиите (на гръцки: Καραμανλήδες, на турски: Karamanlılar) са тюркофонно население, което изповядва източно православие/гръкомани, 17-20 век/, изселени в Гърция.

Не ми се получи предния пост. Писах го дълго, а нета ми "избяга" и това е останало, а сега нямам време, та го конкретизирах малко...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето още едно мнение:

Цитат

К огузо-булгарской подгруппе относятся, с одной стороны, древние языки печенегов и узов (торков, берендеев, ковуев и пр.), а с другой - современный гагаузский язык. Имея в своей основе язык, общий с огузами, древние племена печенегов и узов, вошедшие также и в состав современного гагаузского народа, попав в булгарскую, а затем кыпчакскую среду, приобрели признаки языка, общие с булгарскими языками, а в более позднее время также и признаки кыпчакских языков, сохранив вместе с тем основу огузского словарного состава и грамматического строя.

Булгарские черты в значительной степени отразились не только на печенежском языке, о чем было отмечено еще Махмудом Кашгарским [22], но сохранились также и в строе современных тюркских языков и, в частности, в караимском и гагаузском языках, которые характеризуются весьма интересными признаками и, например, палатализацией согласных в позиции перед передними гласными, характерной также и для чувашского языка, что указывает на наличие булгарских элементов. Закон палатализации в позиции перед передними гласными в караимском и гагаузском языках сопровождается также и деформацией последующих передних гласных и переходом их в соответствующие задние гласные с предшествующей палатализацией согласного, например эв'а вместо эвэ "дому", кес'м'а вместо кесме "не режь" и пр.

Н. А. Баскаков К ВОПРОСУ О КЛАССИФИКАЦИИ ТЮРКСКИХ ЯЗЫКОВ

Редактирано от Атила Дуло
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря Пандора:). Повечето Казаяклийци са изселници от с. Червенци. Уникалното при тях е, че 200 години не са забравили родството си.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...