Отиди на
Форум "Наука"

Гагаузите


Recommended Posts

  • Потребител

...За бразилци, повечето са се умешали с италианци(много ги тачим) и са станали католици...

Тези спокойно можеш да ги отпишеш от гагаузкия регистър :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 225
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Силно включване, Атила Дуло - раздвижи темата!

Доколкото разбирам, си гагаузин от Украйна. Радвам се, че можем да пием вода "от извора". Поздравления за перфектния български.

Споменаваш накратко господстващите теории за етногенезиса на гагаузите в различните страни, но не казваш ти самият на коя си привърженик. Това ще е интересно. Също и коя теория е най-популярна сред гагаузите в Молдова и Украйна днес. Имам и още един въпрос - какво е отношението на днешните гагаузи към турците и Турция? Доколко се поддават на пантюрскистка пропаганда? А също запазили ли са оная висока религиозност от миналото?

Това е засега. Поздрави!

Здравей, Михов. Повечето гагаузи сме първо от България, после от Молдова, Украйна и Бразилия :) Аз съм привърженик на "голямото наслагване"(в това число и на стари/пра:) и нови българи), поради многообразието и "отвореноста" на кръстопътя Добруджа и Причерноморието. Отначално пък смятам, че Западните тюрки са туркменизирани индо-европейци, иначе смятам, че всички произлизаме от Адам и Евя(Я-кането е много характерно и за гагаузките диалекти). От тази игра на думи Евя-евя/Ева-дом, у дома, вкъщи/ има хубави анекдоти. :) Най-популярна е огузко- узко(най-вече)-печенего-куманската с евентуално селджукско участие(младата генерация вишисти, завършили в Азърбейджан и/или Турция), но като цяло на обикновенните хора не им пука за произхода и приемат за даденост, че са гагаузи и толкоз. Само политици, обществени деятели, интелигенцията, артистичните среди и учените си "чешат" езиците :) Към турците и Турция отношението като цяло варира от "все тая"- масово, до омраза(рядко) към друговереца и другоселеца(все пак турските студенти в Комратския университет избягват да посещават младежки увеселителни заведения и мероприятия заедно с местни "моми", ако не са сгодени поне :) но това би важало и за вас и мен :), но в по-малка степен/само другоселци сме все пак :) ) Има и супер запалени по "Тюркский мир", като повечето от тях живеят в Турция и са смесени бракове и религии...Ще ви пусна линк към най-популярния клип от сайта на управляващите в Гагаузия: http://gagauzlar.md/...idc=295&id=2774 изводите си направете сами. Само на руска пропаганда се поддават масово/даже флага на Гагаузия е Чешко-Руско-панславянски трикольор:)/ Религиозноста и нетърпимоста/за съжеление/ са много високи: православието става от тази /2012-2013г/ задължително изучаем в АТО Гагаузия(до сега децата от другите религии можеха да не го посещават), строенето на джамии не се допуска/не е редно-аз съм християнин, но така мисля /, педофилите се кастрират, бездомнните кучета и хомосексуалните, също не са на почит, често по селата крадците се връзват на "дърво на позора" с краденото от бостана и съответната табела...но това са местни секрети и не се афишират пред чужденците, защото от Европата реват и глобяват...:) така, че нищо не съм ви казал...:) Със здраве. Атила

Редактирано от Атила Дуло
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е и българи е имало по Добружата, едва ли ханъмите са жънели и вършеели турците, като са извозвали и захранвали империята със зърно точно от Добружата. Бил е необходим много народ. Почти целогодишна работа. (най-вероятно по селата).

Не знам дали са описали нещо по регистрите, но не вярвам турци да са бачкали на тая нива голяма.

Дори и по соц. време се пращаха комбайн-ни от цялата страна и от Дупница дори на помощ за кампанията (не ме питайте как стигаха), че беше, и си е сериозна работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Източна България е напрактика "празна" от българи почти 400 години! Остават минимално количество българи в равнините на изток. Те се презаселват с българи вече чак края на 18 и 19 век. Не случайно и повечето топоними на изток са с турски произход. Така че езиковата тюркизация си е напълно естествен процес на изток. Второ и Източна България по турско за целия период е под гръцката патриаршия. Т.е. липсва единствената организация на християните - църквата на майчин език. Трето има и друга група българи, които освобождението заварва полутурско-полубългарско говорящи - това са капанците от разградско. Четвърто гръцкото влияние по черноморието е било винаги огромно до началаото на 20 век., а преди появата на каквато и да е националистическа пропаганда от 19 век (от която и да е страна) - гагаузите се самоопределят от самите тях си и от околните като българи. Пето - куманите не се заселват само в североизточна България, а по цялата страна и масово и на Северозапад и в Македония. Шесто генетичните изследвания, които се правят на гагаузите показват почти пълна идентичност с тези на околното българско (славянскоговорящо) население. Седмо пример за смяна на езика - село Къздервент в Мала Азия, българи християни преселници от Тракия заради това, че околните им села говорят турски - за няколко поколения и те стават турско езични - без фермани, телевизия или училища или какъвто и да е натиск. Седмо произхода на названието гагауз - не е известен, и неможе да докаже нищо - защото названия на група хора може да произхожда от какво ли не от прякор на човек, от професия или от каквото и да е. Какво означава тукан например?

Точно християнското население във варненско и провадийско е затворено от север, юг и запад с турско езично население за столетия.

Извинявайте, нищо не разбрах освен, че ако сте прочели доста стойностната научна статия на доц. д-р П. Павлов http://liternet.bg/p...lov/gagauzi.htm , е било както дявола чете Евангилието, и че не сте прочели предходните страници(не са много:) )тот темата.1.Какво разбирате под Източна България и кои 400 години ? 2. Презаселват се по скоро след 1830, та чак до 1930г.. 3. Капанците-какво общо виждате с гагаузите? Има си обяснение за Разградското полу-полу, но при гагаузите, никой при освобождението за полу-полу неглаголи :) . 4. В Провадийска кааза свещениците са били повечето българи, но и тамошните гагаузи не са вдявали български, ако са неграмотни и не живеят сред българи. 5. За куманите-сам не се четете, освен, ако и СЗБ не е била"празна" от славянофонни българи, а за Македония, то там в 18 век освен славофони, намираме гагаузи, гаджали и юруци къде....в Кумановско....:) .6.Генетичните, расовите и други биологични!!! изследвания в културните среди им викат "расизъм", ако се ползват в такива небиологични теми, ама нейсе: никой не твърди, че трябва да се различаваме много генетично от фини, "татари", козаци, молдовани, власи, сърби, маджари, балкански турци(гаджали, юруци, казълбаши, герловци, делиорманци, амуджи и т.н.). Тогава, като сме такива братя, защо на практика не живеем по-братски и кой печели от това??? Или г-н Ром, ако си осиновя едно ромче и го отгледам в българска езикова и културна среда, то генетично ще е ром, но етно-културно пак ром ли е? Затова много и пасва на генетиката, определението на гагаузките старци: СИКМЕДЕН БЕЛЛИ ОЛМАЗ :) 7. За село Къздервент: "трака-трука" групата се турцизират(малко "полу-полу" работа) едва в края на 19 век и началото на 20-ти!!!(а не 15-18 за които говорим) и са живеели сред компактна маса тюркофони, в т.ч. християни-караманлии, по същото време и при подобни условия започват да се славянизират(полу-полу вече е налице: един кьопек/куче/, на гърба пъстър, също мамка си гиби/прилича/ :) ) гагаузите в България. 7. Произхода на думата гагауз го приемам за даденост, само твърдя, че не е от "ГАГА СУЗ"(което не знам на какъв език е, сигурно е на Мелмакски тюркски :) ) и, че не е научен "прякор"??? ??? измислен от РАН...За "Тукан": "ей тукан-ка ма фана", но ми прилича на "Майна", че ми е густо, ако вдяваш нящу... Последно: като е затворено за столетия, какво става вътре...капсулация, само по периферията "капанизация"...:) Ади лека!

Редактирано от Атила Дуло
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е и българи е имало по Добружата, едва ли ханъмите са жънели и вършеели турците, като са извозвали и захранвали империята със зърно точно от Добружата. Бил е необходим много народ. Почти целогодишна работа. (най-вероятно по селата).

Не знам дали са описали нещо по регистрите, но не вярвам турци да са бачкали на тая нива голяма.

Дори и по соц. време се пращаха комбайн-ни от цялата страна и от Дупница дори на помощ за кампанията (не ме питайте как стигаха), че беше, и си е сериозна работа.

Природата "празно" не търпи :) Имало е доста народ, регистрите са доста точни, защото са...данъчни:) За съжеление хората са разделени на мюсюлмани и немюсюлмани(не на тюрко или нетюркоговорящи!!!) Затова са спекулациите. Косвено може по имена и фамилии(дадох пример с юруците), да се съди приблизително кой-кой е, и то само с кръстосан хронологичен анализ. Картинката е пъстра, но общо взето, потвърждава изводите на археологията, писмените извори от "неданъчен" вид, лингвистиката, че даже и генетиката :) Като сравнявам данъците, то и мюсюлманите здраво са работели и са им сваляли кожата от гърба от данъци, останалото е митология.

Редактирано от Атила Дуло
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За да разведря темата и защото смятам, че така формулирана "Гагаузите" , тя е за гагаузите въобще, а не само за произхода на самоназванието или етногенезиса...Обичаите, фолклора, културата/макар да не са ми сила/ на гагаузите са част от историята. И точно те вече са в "историята" на България, защото особенно по времето на "народната" власт са безвъзратно загубени или избирателно използвани и тълкувани...А точно те показват българския характер на гагаузите, но не като потурчени езиково българи (има и такива, особенно при "гелин'ка/снаха/ славофонна в гагаузко семейство или "заврян" зет, но и обратното се среща в същия порядък и това едва ли е показателно, както и ако семейства/5-10/ попаднат сред 100-200 с другия език) , а като етногенезис, хабитат, историческо развитие и съдба. А и социолингвистиката не намира доводи и условия не само за доминиращ османски субстрат 15-18 век в нашите земи, но и за славянски такъв през 8-11 век, т.е. допустимо е тюркския езиков субстрат да е запазен сред част от българите на битово ниво сред най-долните нива на социалната стълба(едва ли чобаните са били грамотни...:) ) и да е послужил за "наслагването" на новите тюркоезични маси. Но да се върнем на фолклора. В това отношение има какво да се спаси все още, но никоя от държавите в които има гагаузи не може да се справи сама. Някъде е въпрос на средства, другаде на желание и накрая се получават недоразумения, манипулации и (само)заблуди. Автентичните песни и танци на гагаузите от Гърция, пречат на "учените", които се мъчат да изкарат "сургучите" /не съм чувал да се самоопределят така/ отделен етнос с произход Беломорска Тракия, Одринско или Централна Македония, "анатолийски траки" и т. н. Даже да промениш имената, облеклото, езика и т.н., то песните и танците не лъжат:

Няма голяма разлика дали е Орестиада, Варненско или Гагаузия(освен Ленин) :)

Редактирано от Атила Дуло
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А точно те показват българския характер на гагаузите, но не като потурчени езиково българи, а като етногенезис, хабитат, историческо развитие и съдба.

Склонен съм да се съглася с това твърдение. Лично аз смятам, че езикът е устойчиво явление и османската власт по никакъв начин не е насърчавала замяната му с турски. Затова е странно, че на едно и също място част от християните са тюркоезични, а съседите им говорят на български. Обаче носиите, песните, обичаите на гагаузите се припокриват изцяло с българските на техните българоезични съседи.

Примерите с част от гърците, които са "загубили" езика си и са станали тюркоезични са до голяма степен ирелевантни. Има наистина две големи общности православни като религия (оттам смятани за гърци), но тюркоезични - едната са караманлиите (по всяка вероятност са не гърци - езиково тюркизирани, а тюрки, заселили се в Анадола и приели православието) и гръцкото градско население в големите градове на Мала Азия и Крит (което е до голяма степен нормално - градско население да си загуби езика). Гагаузите обаче, за разлика от гърците (които винаги са имали сериозна градска занаятчийска и търговска прослойка) и също като останалите българи, са основно селско население, а всеки знае, че именно селата запазват език, традиции и обичаи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Трето има и друга група българи, които освобождението заварва полутурско-полубългарско говорящи - това са капанците от разградско.

Стринката, ченгене, откъде ти дойде тая глупост да напишеш че капанците били полутурско-полубългарско говорящи бе?

В капанските села турчин не е влизал, от къде са тия свободни полюции за полутурски?

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Атила Дуло, а до каква степен съвременният турски и гагаузки са взаиморазбираеми? Може ли гагаузин да гледа свободно турска телевизия например? Не може да няма много термини, заети от руски, които да пречат донякъде. На сайта, дето си го дал има едно видео от кмета на Комрат Николай Дудогло, който благодари на Турция по една турска телевизия. Той на гагаузки ли говори на интервюто, или на литературен турски?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Един пример за такава естествена смяна на езика са циганите у нас. Близо половината са турско говорящи, друга част са българоговорящи отдавна, трети са румънско говорящи.

В казармата имахме едни турски циганин. Той знаеше цигански и турски. Питам го, понеже имаше дъщеря на какъв език говорите в къщи, а той ми вика: "с жената (също турска циганка) само на турски", т.е. неговото дете ще знае само турски. Питам го и на какъв език говори баща ти, той ми вика: "знае цигански и турски, но предпочита на цигански". Ето как само в рамките на три поколение турските цигани у нас се турцизираха и като език, и като самосъзнание. Но причините за това се коренят в модерността - престижа на Турция пред циганското, модерната турска пропаганда от последните 30 години и далеч не на последно място - целенасочената дейност на емисарите на ДПС, които в това население виждат машини за гласуване. Българските цигани пък започнаха да се българизират основно заради политиката на БКП от 70-те години нататък. Но пак говорим за модерни процеси и за държавна пропаганда. Циганите са 6-7 века по нашите земи, но едва в последните 30-40 години се поддадоха, при това далеч не всички. Румънскоговорящите цигани са друго нещо, те са преселници от Влашко, а степента на интеграция на циганите там винаги е била висока. :laugh:

Както и да е - говорим за езикова асимилация, породена от съвременните условия, докато при гагузите нещата са съвсем различни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При естествената промяна на езика влият два фактора - изолацията и големината популацията, която го говори. Нито равнините на Добруджа, нито броя на гагаузите е в полза на тезата за запазване на тюркски език за столетия. Напротив!

И никои не говори за насилствени смени на езика и фермани. Един пример за такава естествена смяна на езика са циганите у нас. Близо половината са турско говорящи, друга част са българоговорящи отдавна, трети са румънско говорящи. И не са го учили в училище или със султански ферман. Това са естествени процеси. Когато една по-малка група население живее сред по-голяма чуждоезикова среда.

Да равнините на Източна България са масово обезбългарени и населени с турски и тюркски колонисти в първите векове на Османското владичество.

Прочетете, ако може #120 поне...Много ми напомняте вица за "литературното четене" на чукчата-писател: "чукча писател, чукча нет читател". Аз пък твърдя, че нашите роми говорят само и единствено :) италийски вулгарен латински с етРуски акцент:) :) !!! За мене голословните твърдения са също обида към участниците и форума като цяло! Като твърдите нещо подкрепете го с нещо, даже от "краевед" да е, и не омесвайте епохи и географски/това Източна България май сте го краднали от Минчо Празников-да им го върнете на метеолозите! :) понятия, че голям тюрлю гювеч става...:) Хубаво поне, че не нареждате пак капанците(моля Ви да не говорите такива работи в Разградско на все ослушание!!! :) ) . Да се готвят ваяците, ако Ви разбирам на къде клоните( леко и с тях, че се самоопределят като "бучакчии/ножари" :)).

Редактирано от Атила Дуло
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Атила Дуло, а до каква степен съвременният турски и гагаузки са взаиморазбираеми? Може ли гагаузин да гледа свободно турска телевизия например? Не може да няма много термини, заети от руски, които да пречат донякъде. На сайта, дето си го дал има едно видео от кмета на Комрат Николай Дудогло, който благодари на Турция по една турска телевизия. Той на гагаузки ли говори на интервюто, или на литературен турски?

Ето едно становище, което изяснява въпроса:

Гагаузский язык является одним из наиболее близких языков к современному турецкому языку. Их родство связанно не только с отношением к одной и той же языковой подгруппе, но и историческими событиями. Мустафа Кемаль Ататюрк, основатель Турецкой Республики и организатор реформ турецкого языка (очищение османского языка от арабизмов и персизмов) обращался не только к «вульгарному» турецкому, языку простого населения Турции, но и к гагаузскому, который был гораздо «чище» от восточных заимствований, чем османский турецкий. Таким образом гагаузский язык в некоторой степени послужил стержнем современного турецкого языка!

Он наверно и хорошо гагаузкий знал. Все-таки его мать гаджалка. Д. Узун-1998 – 2000гг – главный советник аппарата исполнительного секретаря СНГ

Надявам се да го разбирате, но нямам време за превод. Значи гагаузин /като сърбин, българска ТВ :)/ може да гледа спокойно ТВ, ако е учил литературен гагаузки /писах, че руските термини/лексика/ се подменят, но фанатично се спазват гаг. ез норми/, и ако гледа редовно турски сериали и ходи в Турция, което е рядкост, за разлика от България

:)...Кмета говори на турски с гагаузки акцент :), по-важно е да видите , че е определен като предател и позор за Гагаузия!

Редактирано от Атила Дуло
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Езиковата турцизация на над половината цигани у нас, не е плод на съвременността или каквато и да е съвременна политика на Турция или ДПС. Това е процес случил се през Осм. владичество. Самоопределението е съвсем друго нещо то е най-променливо и е доста податливо на пропаганда.

За мен лично запазването на език сред няколко хиляди човека, в равнина Добруджа от времената на ПБЦ или ВБЦ е почти невъзможно, няма друг такъв пример. При все и масовото заселване на такова население в планинска западна България, където изолацията е в пъти по-голяма, и би спомогнала за консервацията. И съществуването на гагузи днес в Сярско не доказва нищо. Защото те може да са доста късни преселници.

Това ми се струва най-възможната хипотеза. При масовото тюркско езиково присъствие особенно в Североизточна България и малкото останали там християни. След като и генетиката потвърждава почти идентичен произход със славяно говорящото българско население. И хайде това да не се дамгосва като расизъм, защото е нелепо. Да произхода на населението на Балканите е относително "близък", ама на някой е очевидно близък.

Тук тябва да се съглася със Стинката, аз също мисля, че голяма част от населението на Североизточна България преди 18 век са преселници от Анадола. За това има ясна връзка - порт Варна, единственото по-голямо пристанище по нашето Черноморие по това време. Преселниците са идвали с кораби по море направо от Анадола. Причината да се заселват там е, че районът е бил обезлюден още през Татарските наществия, т.е да се турсят остатъци от туркоезични българи там не е много вероятно.

ДНК изследването за гагаузите е правено само в 2 градчета в Молдова - българофонско и гъркофонски в миналото. Така верочтно има голям генетичен дрифт и може да не е показателно за българките гагаузи. Всъщност освен леко по-висок процент G2a(дрифт?), гагузите най-приличат не на българите, а на околното влашко население, с което са имали 150-200 години да се мешат.

Много по-показателно би било едно изследване не по хаплогрупи ( и българи и анадолци могат да имат еднакви), а аутозомно. Тогава анадолец от европеец много лесно се отделя. Но къде да намерим чистокръвен БЪЛГАРСКИ гагауз да се тества на 23андМе? Молдово-руските са омешани вече много с рускини по женска линия и не стават.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тук тябва да се съглася със Стинката, аз също мисля, че голяма част от населението на Североизточна България преди 18 век са преселници от Анадола. За това има ясна връзка - порт Варна, единственото по-голямо пристанище по нашето Черноморие по това време. Преселниците са идвали с кораби по море направо от Анадола. Причината да се заселват там е, че районът е бил обезлюден още през Татарските наществия, т.е да се турсят остатъци от туркоезични българи там не е много вероятно.

ДНК изследването за гагаузите е правено само в 2 градчета в Молдова - българофонско и гъркофонски в миналото. Така верочтно има голям генетичен дрифт и може да не е показателно за българките гагаузи. Всъщност освен леко по-висок процент G2a(дрифт?), гагузите най-приличат не на българите, а на околното влашко население, с което са имали 150-200 години да се мешат.

Много по-показателно би било едно изследване не по хаплогрупи ( и българи и анадолци могат да имат еднакви), а аутозомно. Тогава анадолец от европеец много лесно се отделя. Но къде да намерим чистокръвен БЪЛГАРСКИ гагауз да се тества на 23андМе? Молдово-руските са омешани вече много с рускини по женска линия и не стават.

Фантастика без факти и открита пантурска пропаганда, ако трябва да разбирам "голяма част от населението на Североизточна България/тогава и Северна Добруджа е "вътре"!!!, демек Силистренския санджак е СИБ-бел.моя(АД)/ преди 18 век са преселници от Анадола", като преселници-тюрки. Ако е така и искате да кажете, че сме потурчени езиково славофони, защо не говорим анадолски диалект, защо редом с нас са живеели славофонни българи/в т.ч. Шумен, Разград, Силистра-важни военни и пр. центрове на османизма/, защо руси-липовани и козаци в същите райони даже се българизират, а не анадолизират :) Искате да кажете значи, че през1878 г Русия е дала Северна Добруджа(също доста плодородна според Генуезците) на Румъния с пълно право, може би СД още е била обезлюдена :), или е нямало пристанища(Кюстенджа) :), или е нямало до 18 век силни крепости и гарнизони(Бабадаг, и т.н.) :) , или е по-далеч от "единственото" пристанище(горе-долу колкото и Разград), Може и друга хипотеза да имате(щом СДобруджа не я броите, нали я подарихте!) "татарите" още от Ивайлово време я "прескачат", по море пак най-вероятно: "За това има ясна връзка - порт Варна, единственото по-голямо пристанище по нашето Черноморие по това време." :) :) :) Освен това доказвате, че с основание Осм,империя не е изтегляла войските си, пак през същата 1878 г. от СИБ и е искала ревизия на мирния договор. Машалла. Добре го давате: СИБ е анадолска до 18 век, и като се преслват във Влашко, Молдова и Русия(края на 18 и началото на 19 век) голяма част от анадолците(християни вече при това:)), османците не намерили повече мераклии анадолци:), та докарали в опразнените райони черкези и "татари" да подсилят мюсюлманския елемент.

Ако под "татарските нашестствия" визирате всичките от 12-15 век сте в грешка, защото при Добротица СИБ "цъфти и връзва":).Ай....още един нечетящ писател....

За ДНК имам чистокръвен ГАГАУЗКИ ротвайлер, има родословие, но се е омешал много с гъркини по женска линия и не става....Мога да намеря "чистокръвни"ГАГАУЗКИ генебойци , но работата замирисва на Страсбург и Хага или на Треблинка, Освиенцин и Аусшвиц/пази Боже/!!!

Редактирано от Атила Дуло
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За ДНК имам чистокръвен ГАГАУЗКИ ротвайлер, има родословие, но се е омешал много с гъркини по женска линия и не става....Мога да намеря "чистокръвни"ГАГАУЗКИ генебойци , но работата замирисва на Страсбург и Хага или на Треблинка, Освиенцин и Аусшвиц/пази Боже/!!!

Хайде, казаците идват в СИБ по времето на Петър Първи, т.е 18 век, когато там има вече много "славяноезични" българи, а религията, а не етноса е пречила на някои да се мешат в миналото.

Не виждам защо се обиждате на "чистокръвен". Знам няколко гагаузи, които са се тествали по разни линии, но си признават, че имат майка украинка, дядо осетинец и пр, затова не стават за еталони за произход.

Диенекес търси за неговия проект само с 4 дядовци и баби от една етническа група или поне географска област. Между другото в Европа гените имат пряка зависимост от географията (може да се определи с точност до 150-200км). Но това е за население, което си е живяло дълго време там. Пришълци или ендогамни етноси като евреи и цигани се различават от околните.

Ето последния опит и на Eurogenes project за наслагване аутозомни резултати върху карта. То и българите винаги излизат на запад от сегашния си географски ареал, което доказва, че са се заселили наскоро в Източна България.

Българите вече сме в научната литература, гледайте BG. Майка ми е BG1 и изчислените и координати и се падат някъде в Хърватия.

http://bga101.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хайде, казаците идват в СИБ по времето на Петър Първи, т.е 18 век, когато там има вече много "славяноезични" българи, а религията, а не етноса е пречила на някои да се мешат в миналото.

Не виждам защо се обиждате на "чистокръвен". Знам няколко гагаузи, които са се тествали по разни линии, но си признават, че имат майка украинка, дядо осетинец и пр, затова не стават за еталони за произход.

Диенекес търси за неговия проект само с 4 дядовци и баби от една етническа група или поне географска област. Между другото в Европа гените имат пряка зависимост от географията (може да се определи с точност до 150-200км). Но това е за население, което си е живяло дълго време там. Пришълци или ендогамни етноси като евреи и цигани се различават от околните.

Ето последния опит и на Eurogenes project за наслагване аутозомни резултати върху карта. То и българите винаги излизат на запад от сегашния си географски ареал, което доказва, че са се заселили наскоро в Източна България.

Българите вече сме в научната литература, гледайте BG. Майка ми е BG1 и изчислените и координати и се падат някъде в Хърватия.

http://bga101.blogspot.com/

Супер, сега почнахме панславизма с леко илирико-католико и югославско залитане. Според генетиката значи майка ви е за Хърватско и предполагам "чистите" българи сте от/за Велика Югославия генетико-културно :) Тука пък власите ще излязат прави с тяхното "сърпи" по адрес на българите. Сега да я подкарам и аз по панславянски. Казаците верно в самото начало на 18 век, ама кога идват етРусите в Русчук:)? Още през 4-ви век преди Христа, като тръгват от северна Италия и по Дунава, та право в порт Русе. Сега да не ви преразказвам всичко дето раждат руски "учени", но на кратко етРусите се предвижили след като помогнали на римляните да се поустроят към Балканите и от там към Скития и няма как по тоя път да не са ползвали реката Дунав. Логично е!!! А и названието Русе, Русчук което се е запазило и до днес ясно показва това!!!:) А от постовете на Стинката и Вашия разбирах, че славофоните българи са кът в СИБ до 18 век и ся изведнъж "има вече много" по времето на Петър Първи, но откъде и как са се появили? Ако ми посочите источника си може да направим бум и поврат даже в геополитиките на Балканите:):):). Само да не е като етРуските, че да станем за резил пред чужденците:)

Щях да се обидя, ако съм "чистокръвен"...все пак не съм пекинез или коч за разплод:):) Обаче рода/племето/ ми са Коч-улар, че не съм вече сигурен ....:)

Не мислете, че не обичам генетиката: медицина, криминалистика и т.н не могат без нея...Няколко организации, също правят хубави пари от нея и ги влагат за хуманни цели. Отделно гагаузите си имаме от старо време понятие за дженетика- ползваме "джинс" за род, фамилия от векове :) Знам няколко рускини от Ижевск, които са се тествали по разни линии, но си признават, че злоупотребяват....и заради това са еталони за произход на ....самогона:) Майка ми е ...семейната генетика си е семейно дело и не е меродавна за дубровнишките търговци от Провадийско...:)

Пигмеите също са в "научната" литература!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми в с.Българево мисля ще се намери :)

Не я заблуждавай:). В Българево са АСЪЛ гагаузи:). БЪЛГАРСКИТЕ са в бившите Провадийска и Новопазарска околии, например село Брестак.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Под Асъл имаш в предвид Анадолски ли?

Мислех, че точно на тези от Българево и Виница варненско викаме гагаузи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Супер, сега почнахме панславизма с леко илирико-католико и югославско залитане. Според генетиката значи майка ви е за Хърватско и предполагам "чистите" българи сте от/за Велика Югославия генетико-културно :) Тука пък власите ще излязат прави с тяхното "сърпи" по адрес на българите. Сега да я подкарам и аз по панславянски. Казаците верно в самото начало на 18 век, ама кога идват етРусите в Русчук:)? Още през 4-ви век преди Христа, като тръгват от северна Италия и по Дунава, та право в порт Русе. Сега да не ви преразказвам всичко дето раждат руски "учени", но на кратко етРусите се предвижили след като помогнали на римляните да се поустроят към Балканите и от там към Скития и няма как по тоя път да не са ползвали реката Дунав. Логично е!!! А и названието Русе, Русчук което се е запазило и до днес ясно показва това!!!:) А от постовете на Стинката и Вашия разбирах, че славофоните българи са кът в СИБ до 18 век и ся изведнъж "има вече много" по времето на Петър Първи, но откъде и как са се появили? Ако ми посочите источника си може да направим бум и поврат даже в геополитиките на Балканите:):):). Само да не е като етРуските, че да станем за резил пред чужденците:)

Щях да се обидя, ако съм "чистокръвен"...все пак не съм пекинез или коч за разплод:):) Обаче рода/племето/ ми са Коч-улар, че не съм вече сигурен ....:)

Не мислете, че не обичам генетиката: медицина, криминалистика и т.н не могат без нея...Няколко организации, също правят хубави пари от нея и ги влагат за хуманни цели. Отделно гагаузите си имаме от старо време понятие за дженетика- ползваме "джинс" за род, фамилия от векове :) Знам няколко рускини от Ижевск, които са се тествали по разни линии, но си признават, че злоупотребяват....и заради това са еталони за произход на ....самогона:) Майка ми е ...семейната генетика си е семейно дело и не е меродавна за дубровнишките търговци от Провадийско...:)

Пигмеите също са в "научната" литература!!!

Аз не търся да нагласявам генетичните резултати към каквато и да е теория за произхода на българит, инетерсува ме само истината.

А тя е, че сегашните българите са се заселили в Източна България в 18-19 век от запад/югозапад. Предишните българи в Източна България, ако са съществували при Османското нашествие са турцизирани, измрели или забягнали към Влашко. Ние не сме им преки наследници.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... че сегашните българите са се заселили в Източна България в 18-19 век от запад/югозапад.

Особено в "на Странджа-баир гората" :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Под Асъл имаш в предвид Анадолски ли?

Мислех, че точно на тези от Българево и Виница варненско викаме гагаузи.

Истървате Ген,Кантарджиево, Кичево и още 10-на нас пункта, най-западно е с.Чернево, които се самозоват асъл/ истински, правилни:), за разлика от "българските" които са от вътрешноста на СИБ. Основната разлика е, че първите са били повече под гръцко влияние, а вторите под българско. Първите се зоват още причерноморски. Вторите са живяли и черковали заедно с "изпарилите":), се славянофони българи, при размирни времена са бягали в Балкана, а асъл гагаузите в "гръцките" махали. Съответно имаме и разлика/малка/ в диалектите, имената и обичаите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"джинс" се ползва и тук:)

Дженетиката сме я измисли на Балканите, доколкото разбирам от подходящата тема, през "Кържалийските времена":) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...