Отиди на
Форум "Наука"

Генно модифицираните организми - за или против


Recommended Posts

  • Потребител
МАРИЯ КАПОН: НЕ ЗНАМ ЗАЩО УПРАВЛЯВАЩИТЕ ИСКАТ ДА ОТГЛЕЖДАМЕ ГМО

Защото ГМО са зараза - те се разпространяват опасно лесно и няма шанс за изчистване в първоначален вид на природата в заразения район.

В такъв район износа на земеделска продукция може да се забрани и ... край на земеделието като поминък.

Обикновените растения могат да бъдат опрашени от полени на ГМ растения.

Вятърът, насекомите и животните благоприятстват разнасянето на полените на големи разстояния, което може да доведе до кръстосано опрашване и замърсяване на обикновените растения с ГМО.

Ето един пример:

в Мексико царевицата е национална гордост и присъства в над 100 разновидности.

За да бъде предпазена тази традиционна култура от замърсяване с ГМО, в страната е забранено отглеждането на ГМ царевица.

През 2000 г. професор Игнасио Чапела от Университета в Калифорния прави съпоставка между ГМ и обикновена царевица, като за целта използва американска ГМ царевица и царевица от дивите райони на Оахака, Южно Мексико, за която е сигурен, че няма начин да е заразена с ГМО.

Резултатът е шокиращ – дивата мексиканска царевица е вече генно модифицирана.

Изследването на професор Чапела предизвика бурни реакции в Мексико и Националният институт за околна среда започва да прави изследвания, които потвърждават наличието на RR и Bt гени в царевицата в 5 отделни района на страната...

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 137
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

"В АХЛ (Американската администрация за храни и лекарства) е проведено изследване, в което мишки са хранени с ГМ домати.

Мишките отказват да ядат доматите и се налага да ги хранят на сила.

Няколко от мишките развиват стомашни лезии и 7 от 40 мишки загиват в рамките на 2 седмици. Учените от АХЛ разглеждат резултатите от изследването и стигат до заключението, че то не доказва че ГМ продуктите са напълно безопасни."

ми много ясно! мишките са гризачи, те не ядат домати!!! :D по-натам не виждам смисъл да чета

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
"В АХЛ (Американската администрация за храни и лекарства) е проведено изследване, в което мишки са хранени с ГМ домати.

Мишките отказват да ядат доматите и се налага да ги хранят на сила.

Няколко от мишките развиват стомашни лезии и 7 от 40 мишки загиват в рамките на 2 седмици. Учените от АХЛ разглеждат резултатите от изследването и стигат до заключението, че то не доказва че ГМ продуктите са напълно безопасни."

ми много ясно! мишките са гризачи, те не ядат домати!!! :D по-натам не виждам смисъл да чета

Въпреки, че ги наричаме гризачи, мишките и плъховете ядат не само домати, но и брашно, чушки и дори динени кори.

Наричат се гризачи, защото гризат всичко, което попадне на пътя им, не е задължително с хранителна цел а просто така, поради необходимост да го правят.

Могат да гризат дебели книги заедно с подвързията, восъчни свещи, пвц материали, изолация на кабели и всичко, което може да се раздробява от зъбите им.

Ако не вярваш, затвори една мишка и остави парчета домат или чушкаи за да се убедиш че гризач яде и то с апетит зеленчуци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Нека ги нахранят със зърнени ГМО.

Плъхове хранени с ГМ царевица развили проблеми с деленето на кръвни клетки.

Тези хранени със ГМ соя-проблеми с деленето на чернодробните клетки, а дробовете на тези, хранени с рапица стават по-тежки.

Прасета, угоявани със ГМ царевица развиват псевдобременност или стерилитет.

Крави, хранени с ГМ царевица в Германия, загиват мистериозно.

При пилетата, след хранене с ГМ царевица броят на загиналите е 2 пъти повече в сравнение с периоди, когато пилетата се хранят с немодифицирана царевица.

След като ГМ соята навлиза на британския пазар, алергиите към соя скачат с 50%...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

в съседната тема имаше едно 'плъхешко' изследване. Като цяло изводът от него беше, че са необходими повече проучвания и то най-вече при примати, за да се установи дали конкретни ГМО вредят или не. Така че твоите твърдения за момента са леко недоказуеми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Радвам се че и двете страни са представени в спора, аз лично очаквах да се включат само противници на ГМО, но не и привърженици, това че защитаваш идеята си въпреки нагласата на обществото ти прави чест :good: Противниците на ГМО са доста разпалени и в ентусиазма си често пишат неща които не са издържано научно, но все пак емоцията влияе силно, а и става въпрос за бъдещето им, което те смятат че е застрашено от новите култури.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребители

Генно-модифицираните растения са опасни най-вече за другите видове и за земеделието като цяло. КАкто и за цялата екосистема. Оттам и за човека. Научни доказателства за безвредността им няма, няма и проучвания. Доказано е, че пчелите са уязвими на ГМО -това са съществата създали най-големите панацеи в природата... Щом те не издържат на ГМО значи му е гнила работата, защото пчелите са тестер за чистота! Примера с коли бактерията, произвеждаща инсулин е абсолютно неадекватен, защото никой не пуска тази бактерия извън инкубатора да се развява из околната среда и да обменя биологична материя с други организми. Тя си живее изолирано в инкубаторите и произвежда инсулин. Не ти я слагат на езика да ти прозвижда инсулин, щото ако го правеха не се знае какво други би ти произвела.

ГМО - растенията са "пуснати на свобода" - те на всичкото отгоре се и опращват и правят стерилни и бъгват нормални видове в съседни ниви, близки видове треви и прочие дори обикновените плевели са засегнати от това взаимодействие. Устойчивостта на ГМО организмите не е толкова голяма, че да оправдае цената на засяването на една нива с ГМО - и освен това след това се налага отново да си купиш семена и пак да засяваш, защото продукцията не става за "семе" - това е една икономическа ниша, която се обслужва от определено лоби и ми е много гадно, че тука има хора, които са се вързали на тяхната пропаганда... Не смея и да си помисля за такива, които са част от това лоби - щото не се знае кой къде работи и кой му плаща, има "екоексперти" и "биолози", на които им се плаща за защитават ГМО... И те говорят безкрайно много неверни неща само, за да си приберат хонорарчето.

Всичко е с цената на чистотата на българските земеделски и диви видове и здравето на децата ни.

В някои от пюретата, които майките дават на децата си има ГМО нишесте от царевица и във вафлите отдавна има ГМО-соев лецитин - а децата са все по-алергични, болнави, дебели, с астми и "редки заболявания".

Нека да направим така, че майките, които си купуват български зеленчуци и продукти на биологичното българско земеделие да са сигурни, че са чисти. За да хранят детето си спокойно. Защото има такива майки, които искат да имат избор и да не дават ГМО - продукти на децата си. Когато се пусне ГМО на нашата територия нищо няма да остане чисто... Всяка малка причина си има голямо следствие в бъдещето - това е природен закон, който неумолимо ще ни следва.

Докато технологията на генното инженерство не се усъвършенства дотам, че да може да контролира последствията от взаимодействието на вида и промените, които осъществява той в природата, не бива да позволяваме да се пускат ГМО-организми по земята ни само заради бързата печалба! Това е като да се пусне лекарство без да са проучени страничните ефекти, това е като набързо нафляканата ваксина против "свински грип" - някой има интерес, този някой е малка група хора а от действията им ще страдат всички!

НА всички защитници на ГМО тука предлагам да им подаря по един чувал царевично нишесте от генномодифицирана царевица и по един чувал соева кайма с ГМО и те да го изядат за няколко месеца всичкото пред очите ми и да го дават и на децата си. Така ще докажат тезата си, че ГМО е безвредно!

Но независимо дали сме за или против, накрая някой ще си спечели парици от това а ние дори може и да не разберем какво има в чинията ни...

Така е защото ще има някой "защитник" който ще помогне я за пари, я за слава, я за нещо друго и няма да мисли за дългосрочните последствия.

Прогресът е нещо, което се осъществява на проби и грешки - грешките понякога забавят прогреса с десетилетия. И то грешки от бързане и зор за печалба. Има време, достатъчно екипи работят върху ГМО в лаборатории. Въпрос на време е да се проучи и подобри тази технология. Докато това не стане не бива да се допуска употребата й в държави, които не са замърсени вече...- т.е. държави, които могат да произвеждат биологично чисти храни. Идете на щандовете в европейски супермаркет и забележете цената на обикновените храни и на биологично чистите храни ... Вторите са особено скъпи. Ние можем да си ги произвеждаме за нас евтино.

И най-вече - искам да съм сигурна, че като си засея царевица на село за пуканки тя няма да "кореспондира" с ГМО-царевицата на съседа!!! Искам да съм сигурна в това, а няма да съм...

Който иска да осъществим процеса по аргументация безвредността на ГМО да пише - веднага ще му намеря фуражче да си рупа!

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Имам тъп въпрос. Ядем разни Сникърсчета и такива неща, внасяме доста хранителни продукти, при това не само от Европа. Всъщност е доста голяма вероятността вече от години доволно да набиваме ГМО, нали?

И биопродуктите, както и обикновените селски продукти всъщност струват по-скъпо и са по-малко като количество от ГМО-манджичките, нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Имам тъп въпрос. Ядем разни Сникърсчета и такива неща, внасяме доста хранителни продукти, при това не само от Европа. Всъщност е доста голяма вероятността вече от години доволно да набиваме ГМО, нали?

И биопродуктите, както и обикновените селски продукти всъщност струват по-скъпо и са по-малко като количество от ГМО-манджичките, нали?

Първо това не са манджички, а боклуци - изкуствени, висококалорични, невитаминозни и отдавна причислени като вредни храни, дори да не са произведени от ГМО продукти, пак са вредни. ГМО има в почти всички вафли, но в малки количества. Но пуканките за микровълнова произведени в Китай и САЩ са си изцяло ГМО.... да не говорим, че и маслото им е от ГМО.. Давам ти пример просто. Отдавна набиваме ГМО, набиват го и в детските храни както ти казах. Но също така можеш да отидеш до някое селце и да си купиш царевица за биологични пуканки, домати, краставици - някои от които семената им се предават от поколение на поколение и двор на двор десетилетия наред... Т.е. - имаш избор. Много от животновъдите в България, които нямат пари си купуват евтина нива и сеят фуражи за животните си, наместо да купуват скъпите смески с ГМО и още други боклуци вътре. Тъй месото е биологично чисто, ядеш си го спокойно - поне онези, които си го произвеждат си го ядат спокойно... Това спокойствие ще си отиде, още когато се посее първата една, едничка нива с ГМО на наша територия...

И накрая - евтините ГМО в последна сметка излизат скъпо - тъй като те оставят скъпоструваща следа в екосистемата за столетия :) Там вече не може да се сади биологично и ако се окаже, че ГМО наистина са вредни и бъдат забранени след няколко години навсякъде, то нашата територия ще е белязана...форевър!

Хората по селата им излиза евтино да си гледат биопродукти, да правят буркани и да ги пращат на децата и внуците... Така много семейства живеят хранейки се здравословно. Други избират да ядат джънк фуудс - техен проблем, техен риск - не мисля, обаче че е редно да се отнема избора на другите.

ГМО има (в много малки количества, не като основен продукт) в почти всички сухи супи, соеви продукти, вафли, шоколадови, чипсовете мейд ин САЩ са от ГМО-картофи, които в ЕС се отглеждат само за биогориво... в подправки дори има ГМО соево или царевично брашно или нишесте... Процента на този продукт обикновено по стандарта на ЕС трябва да е малък, но у нас контрол явно няма... ГМО има в саламите съдържащи соев протеин (т.е. всичките), в каймата.... Може някой производител да купува соевия протеин от държава, където е забранено ГМО... но това би бил жив късмет :)

Тъй че да - ядете ГМО. Но когато искам да нахраня бебето си, когато го захранвам един ден искам да му направя пюре с нишесте произведено от българска царевица, което не е генно-модифицирано!!!

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Реално нямам избор. Работя в София, живея в София... вече и пазарчетата не са това, което бяха преди няколко години. Да ходя на село и да си пазарувам оттам или пък да си купувам биопродукти просто не е реалистична възможност за мен. Доста по-лесно ми е да си напазарувам, примерно, в Кауфланд. Струва ми се, че това важи за повечето ми познати. Стоки от село мога да си купя през лятото, когато съм свободен и това пак става рядко. А призивите за екологично съзнание просто не са ми по джоба и свободното време. Каква е реалната възможност, изгодна за повече хора сега, така че България да се превърне в чиста от ГМО зона, да произвежда достатъчно количество чисти продукти, за да захранва собствения си пазар (а защо не и чуждия)?

Дотук единственото едва ли не вечно нещо, което човек е създал, са пирамидите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Реално нямам избор. Работя в София, живея в София... вече и пазарчетата не са това, което бяха преди няколко години. Да ходя на село и да си пазарувам оттам или пък да си купувам биопродукти просто не е реалистична възможност за мен. Доста по-лесно ми е да си напазарувам, примерно, в Кауфланд.

Въпросът е като си пазаруваш да не си купуваш примерно салам, а си купи бекон или пушено пиле - нещо, което да не е замесено с ГМО. Купи си домати произведени в България,а защо не и в Турция наместо кетчуп :) Биопродукти значи - да си купиш 1 кило свинско месо и да си го опечеш, наместо кайма за принцеси или полуготови кюфтенца. Да си купиш пиле, яйца произведени в България, наместо готова супа или някакъв "фикс" или полуфабрикат... Вярно така ще ти се налага да сготвиш...

Да не забравяме, че в саламите и каймите освен, че има ГМО има и много сол, консерванти и оцветители - те са още по-вредни... За това по-добре си купи пиле, бутчета (произведени в България, щото може да попаднеш иначе и на ГМО-пиле ахаххаха)

Т.е. в супермаркета все още има здравословна храна, произведена в България или околните на нея държави :)

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нямам нищо против да си сготвя и относително често го правя. Но не непрекъснато. Разбира се, че ям и полуфабрикати, и колбаси, храня се и навън и прочие. Няма как винаги да мога да отделя нужното време за гозбицата. Пък и нищо не ми гарантира, че свинското или яйцата не са на свой ред обогатени с някаква генна модификация (или пък че прасето или кокошката не са хранени с генно модифицирани продукти). Казваш, че засега това не е така в България. Успокояваща мисъл. И все пак не е докрай сигурно винаги ли попадаме на произведени у нас продукти в магазините, а и наистина няма как изцяло да се избегнат полуфабрикатите или вносните сладкиши.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нямам нищо против да си сготвя и относително често го правя. Но не непрекъснато. Разбира се, че ям и полуфабрикати, и колбаси, храня се и навън и прочие. Няма как винаги да мога да отделя нужното време за гозбицата. Пък и нищо не ми гарантира, че свинското или яйцата не са на свой ред обогатени с някаква генна модификация (или пък че прасето или кокошката не са хранени с генно модифицирани продукти). Казваш, че засега това не е така в България. Успокояваща мисъл. И все пак не е докрай сигурно винаги ли попадаме на произведени у нас продукти в магазините, а и наистина няма как изцяло да се избегнат полуфабрикатите или вносните сладкиши.

Не може да се избяга от технологичнити злини в хранителната индустрия това е факт. Обикновено най-вкусните неща са най-вредни. Въпросът е да не се прекалява. Наблюдавах една съседка как пазарува - купи си кремвирши (със соя) готови супички, картофено пюре полуфабрикат и пуканки и вафли- има 2 деца и явно се канеше да им прави вечеря.... Изхарчи над 15 лева някъде пред мен. За тези пари можеше да им купи едно голямо пиле, 1 кило домати и един пакет ориз и да им сготви здравословно... Въпрос на култура на хранене е това... Понякога и на мен ми се яде от силните на вкус полуготови храни или джънк фуудси :) Но въпросът е това да е нещо като забранено удоволствие, а не да ти е вечерята...

Но когато сега снаха ми откри, че в пюрето което ще дава на малката ми племенница има ГМО царевично нишесте просто побеснях... Това е отвратително нарушаване на правото на майката да храни детето си биологично - поради, което сега баща ми сее на село и ходи всяка седмица да полива, за да има пресни зеленчуци през лятото и малката като расте да се храни с пюрета и супи от биопродукти... А как да сме сигурни, че вафлата, за която писка малкия ми племенник е здравословна??? Трябва да има и здравословна вафла, за да имаме избор, или поне брашно от което да му направя вафла или сладкиш у дома...

За бебетата и децата трябва да сме стриктни, защото отговаряме за техния живот. После като порастнат нека изберат какво ще ядат - вафли или ябълки...

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Въпросът е да не се прекалява. Наблюдавах една съседка как пазарува - купи си кремвирши (със соя) готови супички, картофено пюре полуфабрикат и пуканки и вафли- има 2 деца и явно се канеше да им прави вечеря.... Изхарчи над 15 лева някъде пред мен. За тези пари можеше да им купи едно голямо пиле, 1 кило домати и един пакет ориз и да им сготви здравословно... Въпрос на култура на хранене е това... Понякога и на мен ми се яде от силните на вкус полуготови храни или джънк фуудси :) Но въпросът е това да е нещо като забранено удоволствие, а не да ти е вечерята...

Но когато сега снаха ми откри, че в пюрето което ще дава на малката ми племенница има ГМО царевично нишесте просто побеснях... Това е отвратително нарушаване на правото на майката да храни детето си биологично - поради, което сега баща ми сее на село и ходи всяка седмица да полива, за да има пресни зеленчуци през лятото и малката като расте да се храни с пюрета и супи от биопродукти... А как да сме сигурни, че вафлата, за която писка малкия ми племенник е здравословна??? Трябва да има и здравословна вафла, за да имаме избор, или поне брашно от което да му направя вафла или сладкиш у дома...

За бебетата и децата трябва да сме стриктни, защото отговаряме за техния живот. После като порастнат нека изберат какво ще ядат - вафли или ябълки...

Тук си абсолютно права. Между другото, на мен оризът с пиле и доматената салата биха ми били по-вкусни от супичка и фалшиво пюре, но салатата става бързо, а пилето с ориз си иска време... през това време майката е уморена, съпругът и дечурлигата са гладни, абе кофти. И, разбира се, нищо не ти гарантира какво има или няма в пилето, ориза и доматите. Трудна работа. Но с това за равновесието и за децата си напълно точна. Аз още нямам деца, но племенникът ми ме шашва всеки път, когато каже, че предпочита вафла пред череши, примерно. Аз и като малък, и сега умирам за грозде и череши (и, разбира се, бих предпочел да са от двора ми, а не купени, но често купувам). И пак и като малък, и сега бих предпочел банан с мед или чист черен шоколад пред вафла. Децата са много шантави понякога.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Има едно такова житейско правило - от двете злини да избереш по-малкото зло... Т.е. онова, което по принцип е по-полезно, дори да има ГМО следи в него - говоря за пилето и ориза и доматите :)

По принцип аз не съм против спирането на технологии. Но в случая става дума за употреба на непроворени технологии. Давам ти пример - днеска леля ми разказа(чичо беше травматолог, та от него знае) как някаква френска (или беше италианска) оперативна техника за удължаване на ставата била голям хит - лекаря, който я измислил станал светило - болните преставали да куцат и това продължило 10 години... След 10 години масово, всички пациенти (или жертви на неуспешната операция) окуцяли масово и то много повече от първоначалното си състояние като почти се инвалидизирали... Всички... Т.е. когато става дума за човешкото здраве проверката на добрите или лоши ефекти е възможна в дългосрочен план - особено за неща като храни, които се консумират ежедневно и се натрупват веществата... Никой не знае относно ГМО организмите в храните дали са полезни или вредни, защото не е минало достатълно време за да се докаже.... Факт е, че са вредни за пчелите и това е лош знак... Тъй де. Има начини да се проведат изследвания на контролни групи, да се правят изследвания с доброволци :) Тука виждам, че има няколко. Та имам предвид, че нищо не пречи след десетина години да имаме признато полезно ГМО растение... Но сега се бърза и то бързат фирми производители, заради бърза печалба. Това му е гнусното и гадното. Че може да се изтровим само защото група американски печалбари (или някакви други) нямат търпение да си пуснат в оборот продукцията навсякъде, където сварят. Има време, ако сме умни ще изчакаме, ще видим - най-добре е да се смеем последни, а не да сме от онези, които няма да изчакат веселбата :)

Ако се затегне контрола върху ГМО това не спира прогреса - само стимулира онези, които ги създават да внимават повече, тъй си мисля аз.

П.П. То не се знае незаконно в България кой знае какви семена се разпространяват и хората които ги сеят дори не знаят какво сеят... Надяваме се само нормални хибриди....

Племенника ми му дай вафли и кока кола... Горкото не знае, че рекламите са лъжа...

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аха, проверката е адски важна. Цялата работа е, че разработчиците и инвеститорите си искат печалбата сега.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мястото на ГМО е в лабораторията. За мен са вредни, до доказване на противното. И ако има ГМО то насоката да е в производство на памук и продукти за недиректна консумация, а не на храни от първа необходимост. Това за изхранването на гладуващото население е малко спорно, защото африканците не искат да ядат ГМхрани. Като има глад не означава че трябва да храним хората с нещо което все още няма твърди доказателства, че е вредно или полезно. Самата мисъл че даден хранителен продукт произхожда от ГМО ме прави колеблив в консумацията му. Може да съм старомоден и да гледам на новите неща като недоверчив, но това е положението. А какви храни имаме по БГ щандове и магазини няма нужда от коментар.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здрасти!

Казват, че има плодове, зеленчуци които чрез миене, белене се отсраняват остатъците от отровните химикали. Но има в които до такава степен се вграждат отровите, че само натуралните са безопасни.

http://www.foodnews.org/

:hmmm::hmmm::hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз мисля, че човечеството е достигнало да такъв стадий в развитието си, че ГМО са необходими за съществуването на някои региони. Просто трябва да е добре регламентирано и контролирано.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз мисля, че човечеството е достигнало да такъв стадий в развитието си, че ГМО са необходими за съществуването на някои региони. Просто трябва да е добре регламентирано и контролирано.

Необходимостта винаги ще я има и даже ще нараства, защото населението се увеличава постоянно и продължителността на живота също. Два много притесняващи фактора. Лошото е, че ще има много хора на трета възраст към средата на века. Дано да са живи и здрави, че ситуацията ще се утежни ако почнат да боледуват което е по вероятно. Чува се че има тенденция към повече пенсионери и по малко млади работещи хора в ЕС (тия дето ще плащат пенсиите). ЕС е поел насоката към застаряване - притеснителен факт.

Да са живи и здрави младите хора, защото старите болнави такива на техен гръб ще седят. Освен ако всички семейства не започнат да правят повече деца или някакви реформи в пенсионната система. По мое съждение ще е по добре да живеем на лични спестявания, че така като гледам никак не е розово бъдещето към средата на века. Само да добаве, че след падането на желязната завеса страните от бившия съветски блок претърпяха значителен отлив на предимно млади хора!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз мисля, че човечеството е достигнало да такъв стадий в развитието си, че ГМО са необходими за съществуването на някои региони. Просто трябва да е добре регламентирано и контролирано.

За регламентирането и контрола напълно съм съгласен. Трябва да се дават и солидни и очеизвадни доказателства, че това и това е полезно, а това е вредно. Плюсове и минуси за двете страни. Иначе полемиката ще се разраства като гигант и накрая пак ГМО ще спечелят, заради вкуса на парите.

ГМО са необходими за съществуването на някои региони, но .... underdeveloped nations will not reap the benefits of biotechnology because they do not have easy access to these developments, cannot afford modern agricultural equipment, and certain aspects of the system revolving around intellectual property rights are unfair to undeveloped countries.

Чудно ми е защо Б.Борисов не пусне един референдум. Знам, че са му слабост референдумите.

Каквото и да си говорим битката против ГМО е вече предрешена, и тя е в полза на ГМО-то. По принцип съм със смесени чувства към ГМО. Защото нека вземем примера на Индия. Тя с генномодифицирания памук, се превърна от вносител на памук в най-големия износител в света!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...