Отиди на
Форум "Наука"

Самозваният " цар" Петър- узурпатор и отцеубиец


Recommended Posts

  • Мнения 81
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Симеон католик? Струва ми се, че това твърдение не почива на солидна основа.

Какви католици и православни в Х век?? СХИЗМАТА Е ОТ 1054 Г. и оттогава деюре е разделянето на източна и западна църква католицизъм и православие.

Борис І, Петър и Самуил също са били в контакт и в различни етапи са признавани от Рим.

Симеон също е бил в контакт с Рим и е бил с призната титла оттам, затова е определен от Блазиус Клайнер за "истински католик" и "подчинил себе си и страната си на римската църква". Ето откъде идва признатия за Калоян "произход от Рим" - произход признат на неговите предшественици Борис, Симеон, Петър, Самуил, защо не евентуално и Петър Делян. Но това не ги прави католицк или православни - тези термини трябва да се отнасят след схизмата от ХІ век нататък. Дотогава църквата е една, само има два конкурентни центъра в тази единна църква.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Католик не мръсна дума ,по правилно щеше да е отговорът

Симеон е Римлянин , Петър е Грък

Може би само Паисий и Първосвещеника на Рим мразят гръцкото почти колкото Симеон

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
Една от най- мрачните и срамни страници в нашата славна история е уравленито на петър( пиша името с малка буква, защото отговаря на нивото му) . Накратко: считам за очевидно, опираики се на фактите, че петър е отровил баща си, цар Симеон Велики за което е бил щедро награден от коварните византийци, узурпирал е престола и е погубил братята си, разсипал е непобедимата българска войска и е повикал своя роднина Светослав да заеме престола. Което го превръща в най- черната и злокобна фигура в нашата история.

Леле... :head_hurts_kr:

Незнам какво е "нивото" на ЦАРЯ, но и не съм този, който има нужната квалификация да прави оценка. Ще кажа само няколко неща. ПЕТЪР (пиша цялото име с главни букви, защото това е мнението ми за един от най-великите владетели на българската държава) е владетелят, през първата година от управлението на който тои постига това, за което неговият предшественик и баща - цар Симеон се бори през целялото си владетелство и в крайна сметка не постига - признаването на царското си достойнство. Така, че не е "самозван", но виж Симеон е. Петър не случайно е канонизиран за светец. И както по-нагоре казаха през управлението на цар Петър дълъг период България не води война, което позволява Петър да направи много за църквата. Вярно е, губи територии, но и за цар Симеон ВЕЛИКИ има 2 мнения - 1вото всички го знаем и не го оспорваме - велик владетел, но пък част от историците смятат, че той е изхабил до край потенциала на България, след неговото управление населението е "изморено" от продължителните войни. Моля да ми обясниш кой е източника ти на информация? Непобедима войска няма. "Цветът" на Еврова - кръстоносците също са били непобедими до 1205 година. Ако руският княз Светослав е роднина на цар Петър, то значи има и роднинска връзка с цар Симеон. Светослав не заема българският престол, а сина на Петър - Борис II. Йоан Цимисхи не беше ли от родата на хан Крум? Последното в кръга на шегата :)

Поздрави!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Католик не мръсна дума ,по правилно щеше да е отговорът

Симеон е Римлянин , Петър е Грък

Може би само Паисий и Първосвещеника на Рим мразят гръцкото почти колкото Симеон

Извинявам се за повторното мнение, но това ме шокира. "Петър е грък, Симеон е "Р"имлянин".

Цар Петър е син на Цар Симеон. Цар Симеон е син на княз Борис. Княз Борис е син на хан Пресиан. Хан Пресиан е син на Звиница. Звиница е син на хан Омуртаг. Хан Омуртаг е син на хан Крум. Произходът на хан Крум е неизвестен и поставя и до ден днешен много въпроси пред историците. Едно обаче е сигурно - хан Крум е родоначалник на най-могъщата владетелска династия в епохата на първата българска държава, управлявала почти до края на 10 век.

Следователно неможе баща ми да е перуканец аз да съм китаец. Вярно, важно е самосъзнанието, но и кръвта вода не става :)

Между другото относно "гръцкото", ами и Васил Априлов се е смятал за грък докато не прочита труда на Юрий Венелин. Но в нашата история Васил Априлов има положителен образ - заслужено!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Леле... :head_hurts_kr:

Незнам какво е "нивото" на ЦАРЯ, но и не съм този, който има нужната квалификация да прави оценка. Ще кажа само няколко неща. ПЕТЪР (пиша цялото име с главни букви, защото това е мнението ми за един от най-великите владетели на българската държава) е владетелят, през първата година от управлението на който тои постига това, за което неговият предшественик и баща - цар Симеон се бори през целялото си владетелство и в крайна сметка не постига - признаването на царското си достойнство. Така, че не е "самозван", но виж Симеон е. Петър не случайно е канонизиран за светец. И както по-нагоре казаха през управлението на цар Петър дълъг период България не води война, което позволява Петър да направи много за църквата. Вярно е, губи територии, но и за цар Симеон ВЕЛИКИ има 2 мнения - 1вото всички го знаем и не го оспорваме - велик владетел, но пък част от историците смятат, че той е изхабил до край потенциала на България, след неговото управление населението е "изморено" от продължителните войни. Моля да ми обясниш кой е източника ти на информация? Непобедима войска няма. "Цветът" на Еврова - кръстоносците също са били непобедими до 1205 година. Ако руският княз Светослав е роднина на цар Петър, то значи има и роднинска връзка с цар Симеон. Светослав не заема българският престол, а сина на Петър - Борис II. Йоан Цимисхи не беше ли от родата на хан Крум? Последното в кръга на шегата :)

Поздрави!

Напълно те подкрепям :biggrin: Цар Петър си е пич отвсякъде! Понякога пукам неуместни шегички...
Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...
  • Потребител

Малко мисли:

Дали действително е бил толкова лош владетел Петър? При средновековните ни владетели го докарвамe няколко да носят името Петър, трима въстанници, а при Симеон как е бройката?! Тогавашните българи ли не са били наясно с реалната картина или възрожденския прочит на събитията е твърде едностранен и романтичен... ;)

Явно редица средновековни български управници виждат в името "Петър" достатъчен престиж и го приемат с имиджова цел, защото е значело нещо. Защо им е на трима водачи на антивизантийски въстания да приемат името Петър, ако е бил уж такъв лош човек и владетел?! Нали целта е да се мобилизират масите, да се вдъхне борбеност у бунтовниците. Явно цар Петровото име е било популярно сред населението, за да го приемат толкова водачи на въстания. Защо не приемат Симеоновото име или Борисовото, или Самуиловото?!

Редактирано от новорегистриран2
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...