Отиди на
Форум "Наука"

Как ще се отразят санкциите на Русия и как на останалия свят?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 6 минути, Sekynda_69 said:

Ти какво зло видя от социализма, без да се смята за зло, забраната за дълги прически и носенето на дънки и значки на метъл състави. Разбира се имало е и репресирани в белене поради политически причини, дисиденти разни оплюващи комунизма, но така се прилагаше тогава защитата от пропаганда на западни упадъчни идеи. Аз не казвам че западните идеи са зло, например това да има свобода на словото , но такива бяха времената и недостатъците на този социализъм.

Много зло има там. Като почнеш от атентата в Св. Неделя, през Народния съд и т. н. Обаче да не се отклоняваме.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,4k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

Преди 8 минути, Р. Теодосиев said:

Замеделието е изцяло обвързано от вносни машини, вносни части за тези машини, внисни семена, вносна тор, т.е. единствено полята са си руски. Без тези вносни стоки никакво жито нямат руснаците.

А тази газ не могат да я спрат току така, тя трябва да отива някъде, хранилищата колко да поберат, тя трябва да тече, защото ако не тече към Европа ще си тровят природата.

Всички соровини, които има Русия ги има и на други места, ще е кът, но реално ги има, а Русия няма никакви компютри, електроника, автомобили и машини, с които да замести западните.

Газта може да бъде спряна, и после подадена на други, електроника казах внос от китай, че тя европа почти не произвежда електроника, всичко е внос от китай и корея. А за останалите суровини, вярно че ги има и на други места но са малко там, така че едва ли ще задоволяват пазара и икономиката на европа, а и ще са по скъпи щом са в оскъдица.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Роман Абрамович обяви, че ще продаде английския футболен клуб “Челси” на фона на задаващи се санкции срещу руски олигарси, за които се смята, че са от близкия кръг на руския президент Владимир Путин.

https://t.me/drmjournal/1404

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, Кухулин said:

Много зло има там. Като почнеш от атентата в Св. Неделя, през Народния съд и т. н. Обаче да не се отклоняваме.

Няма идеален строй, а сега в демокрацията какви поразии стават, краде се на поразия от сиромасите, джендър култура и т.н.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Кухулин said:

Проблемът е, че тези преходни схеми изискват много работна ръка в селското стопанство, а селата са обезлюдени. Не че не може да се намери решение, но е сложно.

Знам, че се раздават безвъзмездно земи и кредити за старт в земеделието. Пълно е с немци, австрийци etc. А и след войната населението ще се повиши с 10-15 милиона.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Sekynda_69 said:

Няма идеален строй, а сега в демокрацията какви поразии стават, краде се на поразия от сиромасите, джендър култура и т.н.

Така е, спор няма. Но все пак е по-добре да се оджендъриш, отколкото да те ядат прасетата в Белене. 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нито ще им е за първи, нито за последен път. Това е целенасочена самоизолация от останалия свят. Най-пресният и известен пример е за един мустакат тавариш и танкови заводи с десетки хиляди работници. Въпреки, че имаше не малко пари, през последните 8 години Русия не влагаше много в жизнения стандарт, а напротив подтискаше го.

Съществува т.нар. програма за вносозаместване, но за момента тя е почти пълен провал. Парите се крадат, а предлаганата продукция е с много лошо качество. Не мога да си представя как ще стигнат корейското или тайванското ниво на електроника, но без него трудно ще издържат на икономическата блокада от Запада.

Тук е мястото да "благодарим" на московските тавариши за това, че в продължение на над 30 години водят пропагандна и икономическа война с България, която доведе до загубата на повечето от постиженията ни в сферата на машиностроенето и електрониката.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, deaf said:

Чудя се как смята Абрамович да продаде "Челси"?! По-точно как ще прибере парите от сделката?!

Обявил е че ще отидат в благотворителен фонд в помощ на Украйна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Warlord said:

Цените на газа и нефта се изстреляха нагоре и тенденцията продължава, с това и цените на всичко останало. Чак глад няма да е, но ни очаква някаква рецесия и икономическа криза.

Държавите, според мен, ще го усетят различно, според това доколко са зависими от руски горива. Днес научих по радиото, че примерно едва 15% от горивата в Нидерландия идват от Русия. Очакват да могат да се откачат от тях напълно в рамките на няколко години. Вече се обсъжда как да го направят по-бързо, напр. с това офисните сгради да не се отопляват нощем и през уикендите, или в домакинствата поддържаната температура да се свали с няколко градуса ("ще облечем по някой пуловер"). Бизнесът ще го усети с това, че ще трябва спешно да си намира други пазари. Но не е толкова страшно, като цяло - България, да речем, се наводни с ябълки от Нидерландия, когато въведе санкции покрай свалянето на MH17.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, dora said:

примерно едва 15% от горивата в Нидерландия идват от Русия

Така е, но липсата им на други места ще предизвика верижна реакция и търсене и цени ще скочат. Може да свалят санкциите от Иран, но на Китай и Израел надали ще им хареса. Всъщност всеки средно интелигентен анализатор се досеща, че санкциите не действат дори на Куба и Северна Корея. За Иран да не говорим. Тук идеята е друга. Имат надежда, че руските олигарси ще се опитат да свалят Путин за да си върнат яхтите и вилите в Ница.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Sekynda_69 said:

Ами ще карат китайски коли ще купуват телефони от китай и северна корея, доколкото зная са били предимно затворен пазар и преди войната. Санкциите няма да са фатални за русия, виж дори газта не е спряна, за европа, уж затвориха банките, а тази газ не е затворена, значи все още има паричен и стоков поток от русия за европа и обратно, нали така.

Практически всичкото оборудване в добивната индустрия и инженеринг на РФ идват от Австрия, Италия, САЩ и Швейцария.   Инженерният и технически персонал по тия площадки и осигуряващите ги кораби е българи, индийци и италианци. Газпром дава кинтите и концесиите.

Та да попитам, как РФ ще замести това? Как? 

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Кухулин said:

А 80% от земеделската техника в Русия е западна.

Частите за тази техника, са произведени в Китай.

Преди 15 минути, Р. Теодосиев said:

Замеделието е изцяло обвързано от вносни машини, вносни части за тези машини, внисни семена, вносна тор, т.е. единствено полята са си руски. Без тези вносни стоки никакво жито нямат руснаците.

Не си в час. За частите казах по-горе. Нужда от внос на семена има само когато става въпрос за хибриди F1. Пшеница, ечемик, овес и други житни култури, не са такива. Те са директни сортове. Ще имат проблеми основно с рапицата, но повечето хибриди издържат на едно, дори две презасявания. Т.е. най-малко две години, преди да имат проблеми. И това при положение, че нямат собствени разработки. При слънчоглед, царевица и зеленчуци няма да имат проблем, защото разполагат със собствени сортове. Основен консуматив за производсто на амониева селитра е газта. Сещай се кога ще имат проблеми с нея.

Препаратите се произвеждат основно в Индия.  В Европа и САЩ само ги разреждат до необходимата концентрация и ги пакетират. И това ти го казвам като агроном, а не прочел нещо в интернет.

Проблемите са за света. Ние се величаем като най-голям производител на света за пшеница. И това е вярно. Но става въпрос за глава от населението. Иначе- Русия на първо място по количество, Украйна на четвърто. Не ми се рови сега, но става въпрос за износ на около 70 млн. тона от двете страни. Запдна Азия и Северна Африка са в паника. Те разчитат на този внос. Последното което четох е че цената на пшеницата на борсите е достигнала 355 евро. Смятайте колко ще струва хляба. Ако тази цена се запази, прогнозна цена 2,80 лв. за килограм.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Amazonski said:

Практически всичкото оборудване в добивната индустрия и инженеринг на РФ идват от Австрия, Италия, САЩ и Швейцария.  

Венецуела работи с руски нефтени технологии. Русите не са неандерталци и според мен за нула време ще наваксат технологичните щети нанесени им от неолибералната политика. А и за какво им е толкова нефт, щом няма да могат да го продават.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Янков said:

Частите за тази техника, са произведени в Китай.

Може ли малко по-конкретно. Ама наистина конкретно! Кои точно части примерно на  “john deere”, “caterpillar” , или “bobcat” са произведени в Китай? Защото аз мога съвсем конкретно да ти кажа, кои основни системи в китайските автобуси в София, са произведени в САЩ и Германия. Практически всичко без ламарината, от окачване, управление и дизела не са китайски.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Tomata said:

Венецуела работи с руски нефтени технологии. Русите не са неандерталци и според мен за нула време ще наваксат технологичните щети нанесени им от неолибералната политика. А и за какво им е толкова нефт, щом няма да могат да го продават.

Във Венецуела има някакви жалки политически инвестиции от руска страна. Не вярвам да има руски технологии. То и такова понятие няма. Има съветски технологии, които вече никой вече не използва, дори руснаците. Имаш ли някаква информация какви руски технологии ползва Венецуела за тежкоят си проблемнен петрол? Сонди, помоени инсталации, преработвателни мощности? 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 4 минути, Amazonski said:

Във Венецуела има някакви жалки политически инвестиции от руска страна. Не вярвам да има руски технологии. То и такова понятие няма. Има съветски технологии, които вече никой вече не използва, дори руснаците. Имаш ли някаква информация какви руски технологии ползва Венецуела за тежкоят си проблемнен петрол? Сонди, помоени инсталации, преработвателни мощности? 

Съветски технологии си има.В момента могат да се видят в огромни количества по пътищата на Украйна.Къде изоставени къде повредени къде унищожени. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Amazonski said:

Имаш ли някаква информация какви руски технологии ползва Венецуела

Е, чак пък толкова, не съм в нефтения бизнес.. Чавес знае, след като национализира петрола го удариха със санкции. Русите му дадоха едно рамо, но повече не знам. У нас още се ползват стари съветски трактори. Нали не казваш, че не могат сами да заварят ламарината на трактора, защото не говорим за Джибути. Това е космическа държава. Само да добавя, че ако някой дръпне кроасана от ръката на французина напр, то за него това сигурно ще е краят на света. Задоволеното западно общество не е готово на жертви и не е в състояние да воюва с равностоен противник- русите напротив, дори се консолидират когато ги натискат.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 29 минути, Amazonski said:

Практически всичкото оборудване в добивната индустрия и инженеринг на РФ идват от Австрия, Италия, САЩ и Швейцария.   Инженерният и технически персонал по тия площадки и осигуряващите ги кораби е българи, индийци и италианци. Газпром дава кинтите и концесиите.

Та да попитам, как РФ ще замести това? Как? 

С повече българи. 😃

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 10 минути, Tomata said:

У нас още се ползват стари съветски трактори. Нали не казваш, че не могат сами да заварят ламарината на трактора, защото не говорим за Джибути. 

Честно казано от години не съм виждал съветски трактори в България.В движение де.

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, Amazonski said:

Може ли малко по-конкретно. Ама наистина конкретно! Кои точно части примерно на  “john deere”, “caterpillar” , или “bobcat” са произведени в Китай? Защото аз мога съвсем конкретно да ти кажа, кои основни системи в китайските автобуси в София, са произведени в САЩ и Германия. Практически всичко без ламарината, от окачване, управление и дизела не са китайски.

Сега какво, искаш да ти изброя частите ли? Вземи се образовай малко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, resavsky said:

Честно казано от години не съм виждал съветски трактори в България.В движение де.

А виждал ли си нива? Ходил ли си на изложение на селско-стопанска техника. Можеш да посетиш Агрия 2022. Започва на 9ти март.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, resavsky said:

Честно казано от години не съм виждал съветски трактори в България.В движение де.

Щом казваш. Това е само пример, уралските заводи ще ни затрупат с трактори ако имаше недостиг. 20 год. в Русия купуваха всичко западно, защото  им беше изгодно. Със сигурност немските комбайни са по-производителни, но пък няма да го докарват на цена заради цената на нафтата. Сименс напр. 2014 ги задължиха за ембарго на индустриални газови турбини. Сега в Русия има цял индустриален клъстер, който успешно ги замества и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 6 минути, Янков said:

А виждал ли си нива? Ходил ли си на изложение на селско-стопанска техника. Можеш да посетиш Агрия 2022. Започва на 9ти март.

Ще отида.Предполагам че няма да има особено много руска техника.И то не заради войната.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Янков said:

Сега какво, искаш да ти изброя частите ли? Вземи се образовай малко.

Тъпир, дадох ти конкретни примери.  Ти освен общи приказки, друго имаш ли?

Редактирано от Amazonski
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...