Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител

Признавам, че нищичко или почти нищо не знам за този владетел. Нямам спомен да съм срещал извори за него, а вероятно има повече от един. Нямам под ръка христоматия за епохата, а и съм малко разочарован от съществуващите сборници с документи. В смисъл на подбор и обем. Все се оглеждам за нещо ново и неиздавано досега, но удрям на камък. Чудя се какво ли имат неиздадено комшиите( турци, гърци, сърби, румънци ) и същесствува ли нещо като научен обмен и сътрудничество в рамките на ЕС? Ако някой има нещо за Смилец или знае някои чужди източници и може да ги преведе ще е супер.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Признавам, че нищичко или почти нищо не знам за този владетел. Нямам спомен да съм срещал извори за него, а вероятно има повече от един. Нямам под ръка христоматия за епохата, а и съм малко разочарован от съществуващите сборници с документи. В смисъл на подбор и обем. Все се оглеждам за нещо ново и неиздавано досега, но удрям на камък. Чудя се какво ли имат неиздадено комшиите( турци, гърци, сърби, румънци ) и същесствува ли нещо като научен обмен и сътрудничество в рамките на ЕС? Ако някой има нещо за Смилец или знае някои чужди източници и може да ги преведе ще е супер.

Само да допълня, че етикетите лепнати на тозивладетел ги знам- лош, слаб, зависим, невзрачен и т. н. Искам доказателства ако ви се намират, ще съм много задължен. И още нещо- мисля в канал 1 има журналистка с фамилия Смилец!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Цар Смилец е стоял за кратко начело на България - колкото Петър Стоянов. Като цяло повече известни са тези от семейството му - братята му и действията на съпругата му.

Като автори - Кантакузин, Грегора, Мануил Фил, Метохит.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

За Смилец е трудно да се правят някакви генерални изводи поради оскъдността на изворите.По всичко изглежда че докъм 1286 г. е твърде близък на Георги Тертер І след което преминава на византийска страна вероятно поради обещания за подкрепа за престола.В карайна сметка към 1292 г. Смилец успява да отстрани Георги Теретр от престола и сам да се мъзскачи възполвайки се от затруднения на царя с татарите.Управлението му трудно може да се определи по друг начин освен като незабележимо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това което ме озадачава в неговия случай е категоричноста с която го описват историците- татарско протеже, византийско протеже и все в този дух. Благодаря за насоките, но се надявах на нещо по конкретно. Ще потърся в библиотеката, но христоматиите за епохата ми се чинят постни. Посочените автори има ли ги преведени и издадени както Сфранцес или Нешри?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Да се твърди че Смилец е бил съвсем апатичен разбира се е невярно.Имаше някакви смътни сведения за война с Византия в началото на управлението а след това май женеше дъщеря за сина на сръбския крал.Но по скоро това са неуспешни опити за активна политика.Смилец не показва енергичността на своя наследник Светослав Тертер например.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не е имал нужните качества да заеме този пост.Просто един могъщ боляр и нищо повече -стратегии и политическа воля-забрави, единствено болни амбиции и жажда за пари,много .... Татарите са го взели ,може би , защото е бил добър счетоводител /бирник/ , добре е ограбвал българите ,както например Иван Костов /във вътрешната политика/ или което е малко вероятно , да е бил от смесен куманско-татарски-български произход ,с което да е бил удобен за васал на Ордата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не е имал нужните качества да заеме този пост.Просто един могъщ боляр и нищо повече -стратегии и политическа воля-забрави, единствено болни амбиции и жажда за пари,много .... Татарите са го взели ,може би , защото е бил добър счетоводител /бирник/ , добре е ограбвал българите ,както например Иван Костов /във вътрешната политика/ или което е малко вероятно , да е бил от смесен куманско-татарски-български произход ,с което да е бил удобен за васал на Ордата.

Това за бирника и ограбването откъде го черпиш? Или така - по принцип. Между другото, съм леко скептичен за пълната зависимост на България от татарите и идеята, че владетелите ни са просто марионетки. Уж плащаме данък, пък току ни тресне някоя орда! Не може да очакваш някой да си плаща рекета, щом и без това ще го ограбиш.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Смилец е бълг. цар в периода 1292 - 1298 г. Произхождал от един от най-знатните бълг. родове, а владенията му се простирали от Сливен до Копсис.

Преди още да се възцари, се оженил за дъщерята на визант. император Михаил VIII Палеолог. От този брак му се родил син (Йоан Комнин Дука Ангел Врана Палеолог), който починал като емигрант в Константинопол в 1330 г.

Той станал цар на България единствено по волята на монголо-татарския хан Ногай. Затова се смята, че неговото царуване бележи върха на татарската хегемония в страната. Въпреки васалната зависимост спрямо Ногай, през 1297 и 1298 имало големи татарски нахлувания в Тракия.

Увлякъл се във война с византия, но бил победен на бойното поле от визант. пълководец Михаил Глава Тарханиот (според някои - също от бълг. произход). Успял да постигне мир, използвайки роднинските си връзки си императора.

през 1296/7 г. омъжил дъщера си Теодора за сръбския престолонаследник Стефан Дечански. Тя родила бъдещия сръбски цар Стефан Душан.

Царят "изчезва" от политическата и историческата сцена през 1298 г., вероятно - убит или отровен от политическите си врагове.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Посочените автори на български ги има преведени в ГИБИ, но само отчасти. Някои от томовете са качени на Крорайна.

Метохот го има в ХИБ-т.2 и на Гюзелев н т.1 на Извори за бълг. история, изд. СУ, а пък Фил пък в сборника та Гюзелев "Търновоград ще разтръби победите"

Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • Потребител

По време на управлението му сърбите завземат голяма част от западните български земи - унищожено е княжеството на Дърман и Куделин (1292), Видинското царство на Шишман (което е върнато на България с помощта на Ногай) и окончателно е завладяна Македония.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Жената на Смилец не е дъщеря на Михаил VIII Палеолог. Негова племенница е - баща й, севастократор Константин, е брат на този василевс. Собственото й име остава неизвестно - в изворите я наричат обикновено "Смилцена", т.е. Смилецовица.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...