Отиди на
Форум "Наука"

проф.Георги Бакалов и Памир


Recommended Posts

  • Модератор История

Протобългарин по добре го пусни последното мнение в отделна тема.Аз имам особено мнение за Иван Добрев/ а и по принцип за хората при които злобата и завистта е отличителна черта/ и непременно ще го изразя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Материала в учебниците трябва да се промени. Трябва да се променят или направо да се махнат някои остарели схващания.

Кои остарели схващания имаш предвид?

Между другото, чудя се дали Г. Бакалов е напълно изкукал, или изкукалите сме ние? В тази връзка отново се сещам за лудия и баницата (зелника).

Link to comment
Share on other sites

Г.Бакалов е мниги прав, темата за прабългарите си е девствена и неизучена. Категорично българските учебрнци се нуждаят от пренаписване, защото да ми говорят че българите са тюрки, при условие че се появяват векове преди етногенедата на тюрките да започне, си е трудно разрешим факт. Жалко е обаче че в България много малко хора могат да чатнат изобщо за какво става дума! Българската тъпотия е нещо велико!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изглежда, че някои хора дори не знаят значението (значенията) на понятието тюрки / тюркюти и произв., но иначе са тръгнали да ни обясняват колко сме тъпи. Мисля, че е добре тези лица да ограмотят първо себе си и да изучат първо българския език, преди да ни "ограмотяват" с осетински "етимологии"

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Аз пак задавам въпроса. Имаме прабългарски надписи, на оригинален български, не на славянски български. Част от тях са писани с гръцка азбука. След като всички са толкова уверени че сме тюрки що не ги разчетоха бе мама му стара. Имаме позната азбука, познат език, защо е нужно да градим кухи теории. След като не може да се прочетат на тюркски тези надписи, то е ОЧЕИЗВАДНО че българите не са тюрки.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Като начало могат да преведат само думата "българин" на тюркска езикова основа.Но кой знае защо не го правят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
След като не може да се прочетат на тюркски тези надписи, то е ОЧЕИЗВАДНО че българите не са тюрки.

Ъъъ, ииии на какъв език са разчетени?

И на какви езици още не са разчетени? Питам, за да разбера ОЧОИЗВАДНО какви още не са били прабългарите?

Link to comment
Share on other sites

....."Изглежда, че някои хора дори не знаят значението (значенията) на понятието тюрки / тюркюти и произв., но иначе са тръгнали да ни обясняват колко сме тъпи. Мисля, че е добре тези лица да ограмотят първо себе си и да изучат първо българския език, преди да ни "ограмотяват" с осетински "етимологии"..."

Ауууу Турския султан Август, по точно Осман или Хасан, се е разлютил нещо. Направо сюргюн хвърля от устата си.

Е като си толкова отворен и многознаещ, дай твоите тюркски етимологии и вземи да ни ограмотиш. Естествено че ще търсим осетиски аналогии, прабългарите и аланите са били рамо до рамо в Кавказ. Самата Балкария, което е България до 13-14 в. е била населена с аси.

Династията Дуло е равнозначно на двали, двал-дигор, а племе уитигури е съществувало до 18-19 в. сред общността дигори.

Или ще отречеш че всички имена от Именника, не са алански (да го кажем алано-български)!? Що така там няма Тонкук, Буга, Истеми, Яглакар, Кутлуг и пр., а българските владетели са се казвали Заберган, Сандилх, Акага, Кардам , Крум, Пресиян, Борис и пр. или приближените им са били Онегавон (Неугион в осетниски), Корсис, Нестонг и пр.

Наистина крайно време е темата за прабългарите най-после да се разработи грамотно като се скъса със всички погрешни интепретации, битуващи още от Златарски и преди него.

Петър Добрев, въпреки всичките си недостатъци, успя с главата си да разбие стената на академичната ви историческа псевдонаука, в която си живуркаха затъналите в тъпото си самодоволство, академични "учени", които вместо да имат изследователски хъс, предпочитат да си по....ат асистенките и студентките и да повтарят като папагали, написаното преди тях, само че науката се разви доста след времето на Златарски.

Е похвално е че се повлия и на хора като Р.Рашев, който проумя че в прабългарската етногенеза има солиден алано-сарматски пласт. Горкия не надскочи ограниченията на академичната "псевдонаука" и трябваше да остави място и за никога не съществуващият "тюркски управленчески елит". Похвално е че се появиха млади и мислещи учени като Цветелин Степанов, Пламен Павлов, дори и проф.Герги Бакалов, който уважавам много заради смелостта му да ви каже в лицето, пантюркисти нещастни, с измеслени звания и титли, че в прабългарите не може да има нищо тюркско.

Така че времето работи за нас и броят на историците професионалисти, подкрепящи индоевропейския произход на прабългарите ще се увеличава все повече, а тюркската тайфа ще се смалява все повече, оглавявана от шизофреника-пантюркист от ПУЦа известен като "Овенна Академия".

Аз съм свободен от вашите мнения, няма нито да правя накаква жалка кариера, нито да треперам за някоя жалка титличка или топло местенце, за мен историята е хоби.

И изобщо не ми пука от мненията на титлувани некадърници, които не магат да направят връзка между очевадните прилики в кушанско и прабългарско погребение и близостта между прабългарска, кангарска и аланска керамика и пр.

Отностно тюрките и тюркутите, акъли не давай, защото съм много по-наясно от тебе с етногенезата им!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ми ИЦА, след като имаш писменост която ти е известна, трябва да намериш език на който да прочетеш написаното. Написаното НЕ МОЖЕ да се прочете на тюркски, следователно ДРЕВНИТЕ БЪЛГАРИ НЕ СА ТЮРКИ, пробвах да ги прочета на български и руски, не стана, вероятно няма да се получи и с гръцки, френски, немски, виетнамски, папуаски...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://mandara.narod.ru/nadpisi.htm - мадарския надпис си е на гръцки език с латинска писменост. Не съм старогръцки филолог, може и да греша.

Интересно ми е дали има "старобългарски" по природата си надпис, който да е с латински или гръцки букви, но да не е написан на гръцки или латински език, а на някой трети - условно казано "старобългарски"?? Дайте някоя връзка ако има...

заб.: Изходната ми позиция в спора е, че до доказаване на противното, смятам езика на който пиша сега за официален език в българската държава и до 894, и до 681, и до 632 г. Отделно в държавата на българите се използвали и езици на влизащи в нея племена - тюркски, персийски... но преобладаващия е този, който е потвърден на Събора от 894 г. И този преобладаващ в държавата език е /ако не български/, то е индоевропейско койне /куни - изкуствен език за общуване/ на скитските индоевропейски народи включвани и били в обща държавност от І до VІІ в. от н.е. Нататък този език еволюира в различни степени поради историческите процеси, но и досега е запазен в рамките на тази обща държавност - Балтика - Егейско море - Алпите - Волга /вкл. в резултат на колонизиране разширен до Камчатка/.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

протобългарин, защо не си вземаш хапчетата преди да седнеш да пишеш мнения, т. е. "мнения"?

Ми ИЦА, след като имаш писменост която ти е известна, трябва да намериш език на който да прочетеш написаното. Написаното НЕ МОЖЕ да се прочете на тюркски, следователно ДРЕВНИТЕ БЪЛГАРИ НЕ СА ТЮРКИ, пробвах да ги прочета на български и руски, не стана, вероятно няма да се получи и с гръцки, френски, немски, виетнамски, папуаски...

Вероятно? Защо да е вероятно след като не си пробвал? А всъщност, това че си пробвал, не значи абсолютно нищо. Впрочем, въпросните руни са разчитани както на тюркски, така и на алански, но колко са сигурни тези разчитания, това е отделен въпрос. В крайна сметка обаче, изобщо не е ясно кой етнос е оставил тези руни, поради което не разбирам защо са тези напъни. А най-вероятно надписите са алански, тъй като именно аланите създават Салтово-Маяцката култура. Разбира се, в нейното създаване немалък дял изглежда имат и прабългарите, което обаче по никакъв начин не доказва, че въпросните руни са прабългарски.

Link to comment
Share on other sites

Само дето ги има същите и в Мурфатлар, но там са оствени от българи! Също ги откриваме и като първообраз на глаголицата!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

О, да, разбира се, че са същите! Те и Орхонските бяха уж същите, но разчитанията въз основа на тюркската лексика не са много по-убедителни от "аланските". Хайде да вземете първо да ги разчетете тези надписи и тогава да ми ги ударите в главата и да кажете на какъв точно език са разчетени и какво точно пише на тях. А дотогава намирам обсъждането им за безсмислено.

А за глаголицата коментарът ми е: Ха-ха-ха-ха-ха!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Династията Дуло е равнозначно на двали, двал-дигор, а племе уитигури е съществувало до 18-19 в. сред общността дигори.

Или ще отречеш ,че всички имена от Именника, не са алански (да го кажем алано-български)!? Що така там няма Тонкук, Буга, Истеми, Яглакар, Кутлуг и пр., а българските владетели са се казвали Заберган, Сандилх, Акага, Кардам , Крум, Пресиян, Борис и пр. или приближените им са били Онегавон (Неугион в осетниски), Корсис, Нестонг и пр.

Протобъгларин ,така история не СЕ ПРАВИ !

Това ,че Дуло на алански било ДВАЛИ , нищо не ни топли , просто изказваш поредните Пешовски алабалистики !

На гръцки Дуло е роб , на тракийски е ДАВЯ - това не го казва ,бай Рицар ,а академик Дечо Дечев!!! .Потърси и на келтски какво означава !

Според мен Дуло е дакийска фамилия и Кубрат е от рода на ДАИТЕ ," ДАВЕЩИТЕ ",които са както знаеш траки. Между ДАКИ-ТРАКИ-САРМАТИ И АНТИ няма никаква разлика ,това са го разбрали още Овидий и Траян ,само не и номенклатурните професори ,които ни разказват приказки на Шехерезада....За тях Страбон твърди ,че са намират и в Кавказ под името САРАПИРИ- така ,че ако някой измислен ханотюркски император или дори било и то Рашо Рашев ,да твърдят ,това ,че след като някакво си име на племе завършвало на -УРИ или ИРИ , или на не знам какви си били -БИРИ , СЛЕДОВАТЕЛНО ТО БИЛО ОТ УГРОФИНСКИ ПРОИЗХОД да се мери приказките !!!

Междувпрочем -"ВУК" ,wylk , в индоевропейския произлиза от бук - храната от дърветата на бука ,от което са правели брашно / това днес го правят и много папуановогвинейски племена / . От там идва и буквар , или или духовна храна . Вълк означава - Ядач . Вълка "дави" - затова и даките са и "вълци" .

За второто изречение съм абсолютно съгласен с теб !

Първите имена са от ТЮРКИСТАН и Папуа-Ново Гвинея , следователно нямат абсолютно нищо общо с българските ,а вторите се намират в ареала от Исландия до Урал и Бактрийския ви Имеон....

---

Забележка от модератора

В българския език думите "вълк" и "влак" идват от глагола "влача".

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

"Хайде да вземете първо да ги разчетете тези надписи и тогава да ми ги ударите в главата и да кажете на какъв точно език са разчетени и какво точно пише на тях. А дотогава намирам обсъждането им за безсмислено."

Ха-ха-ха! Aз вече съм я свършил тази работа, може да прочетеш за това на адрес:

http://www.protobulgarians.com/

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Опа, тука вече работа стана сериозна, на толкова високо ниво че освен да чета и да ти сваля шапка друго не ми остава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ха-ха-ха! Aз вече съм я свършил тази работа, може да прочетеш за това на адрес:

Ахааа! Разбрах каква е работата: "2. Д-р Живко Войников. - "Езикът на прабългарите" - очаквайте да излезе от печат". Опс, не трябваше да правя реклама на новата ти "книга". Напълно те разбирам обаче. Явно зарибяваш нови пациенти за пасквила, който предстои да излезе от печат. Кът-кът-кът* пиленца при чичо ви доктор! Той ще ви каже "истината" за т. нар. "алано-българска" писменост, след което ще ви постави по една диагноза и ще ви даде по една рецепта да си купите едни хапчета, които се отпускат само с рецепта.

* Кът-кът-кът вероятно е древна алано-прабългарска дума. Странно защо не я намирам в "етимологичния" речник на д-р Войников. :tooth::tooth::tooth:

Докторе, ако си купя онзи парцал, ще ми дадеш ли автограф? :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Императоре, правя ти второ, последно предупреждение да се въздържаш от обиди. Твое право е да вярваш в каквото си искаш, но не обиждай така грубо хората. Все пак нито ти нито протобългари сте на по 15 години, дръж се възпитано и културно, както подобава на големите ти знания.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

ИЦА личните обиди са израз на безсилие - надявам се да го знаеш.Дали приемаш или не тезите на Войников си е лично твоя работа но този стил на писане......Въобще вие тюрколозите напоследък имате сериозен проблем с нервите /особено вашия главатар И.Д./.По кротко и ще живеете по 100 години ......

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нямам проблем с нервите, освен когато чета подобни глупости, като тези, на Ж. В. Затова просто избягвам да ги чета. Разбира се, някои от неговите пасквили съм ги чел и коментирал, и ти го знаеш много добре, но в крайна сметка, никой не си е променил мнението по тези въпроси, в т. ч. и ти самия. Дори напротив, всеки втвърдява още повече собствената си позиция и си прави бункер от още по-здрав ирански бетон.

А в наши дни свободното време е лукс и не си струва да го хабим, за да оборваме всяка малоумщина в нета, пък и малцина са читателите на форума, които разбират от аргументи, а за мое голямо съжаление и ти не си сред тях, поради което всички усилия в тази посока биха били просто хвърлени на вятъра. Някъде в темата за прародината отбелязах няколко вопиющи глупости в теорията на д-р Войников, които разбира се, както се и предполагаше, никой не взе предвид - за "приликите" между тохарската и "прабългарската" керамика, за стъкменото отъждествяване на тохари, булоцзи и българи, както и за прабългарското присъствие в Кавказ през ІІ в. пр. н. е., което изобщо не се потвърждава от археологически данни. Вместо това, напротив, бях дружно освиркан и заглушен с още страници глупости и безумия.

"Етимологиите" на Ж. В. пък са толкова подробно коментирани, че повече едва ли е необходимо. А ефектът е по-скоро отрицателен. В резултат от коментарите вие, "иранистите", още по-здраво прегръщате "алано-българския" "етимологичен" речник на лекаря невролог и още по-сляпо вярвате в собствения си космически произход. Но в крайна сметка, всеки има право да пише каквито си иска глупости и да вярва в каквото си иска. Нали на този форум и в тази страна има свобода на словото и на вероизповеданията. Слава богу, има обаче един форум в държавата Абсурдистан, където свободата на словото е ограничена, а писането на глупости не се толерира и може да се води що годе малко по-нормална дискусия, а за съжаление, БГ Наука е мнооого далеч от този стандарт. А вече съм напълно убеден в безсмислието да се води спор с религиозни фанатици, фанатизирани фенове на футболни клубове, още по-фанатизирани фенове на теории за произход, фанатизирани фенове на политически партии, латерни, радиоточки, повредени грамофонни плочи, радиопредаватели и др. под. Изобщо с фенове на каквото и да било няма смисъл да се спори, освен ако човек не разполага с твърде много време за губене.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

ИЦА какво знаем за археологическите следи датирани от 1-2 век в района северно от Кавказ та си толкова убеден че нямат нищо общо с тохарските?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Слава богу, има обаче един форум в държавата Абсурдистан, където свободата на словото е ограничена, а писането на глупости не се толерира и може да се води що годе малко по-нормална дискусия, а за съжаление, БГ Наука е мнооого далеч от този стандарт.

И слава богу, че БГ НАУКА е много далече от този "МАНУ стандарт", в който "МАНУ стандарт Бойна слава" /вероятно за него говориш самия ти или греша/ може да вирее само доктрина без конкурент и опонент. Където с МАНУ методи се поддържа доктрината и светая светих "статуса кво" в българската история измислен в 1879 г. и държан до 1989 г. поне, а и досега в много отношения.

Където излагам теза - задават ми въпрос - отговарям - модератора трие отговора ми - питат ме айде що не отговаряш и т.н. с обидно квалификация - отговарям пак - модератора пак трие - пак питат, що мълчиш, банвайте го тоя, да се научи да общува - и бан... Е това са доводите така ли? Гледайте си МАНУ - то /Македонска академия за науки и изкуства/ стандарта и живи - здрави. Лично съм доволен, когато някой си изтърва нервите и псува или кълне, първо всичко се връща като бумеранг и второ значи няма научни аргументи срещу защитавани от мен тези и съм на прав път.

ИЦА, специално ти благодаря, че ми отвори очите за произхода на термина "Влах" /Илак, Блах/ и с поведението си срещу мен ми даде стимул още и още да търся и намирам отговорите. Много полезно беше за мен всичко това, макар и с някакъв вид изпитание на нервите ми, ама поне разбрах че са бетон както и преди са били. Възрастта, както се казва, ЕГН-то, не се е отразило :)

Напоследък, докарах на този сайт -по скоро ме последваха те самите - ИЦА /заради темата "Терминът славяни..."/ и ПРОТОБЪЛГАРИН /за мой коментар на негова статия/. Смятам, че това бе полезно за форума и се надявам те самите да продължават, обаче коректно, своя спор. В спора се ражда истината! Коректния и с уважение към дискутиращия отсреща. Да не падаме до нивото на МАНУ стандарта, за който стана въпрос горе!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
ИЦА какво знаем за археологическите следи датирани от 1-2 век в района северно от Кавказ та си толкова убеден че нямат нищо общо с тохарските?

1. Самите изследвачи на въпросните погребения от Бишкентската долина ги отнасят към неизвестна група номади, появила се там през ІІ в. пр. н. е., според Менделщам от сев. или сев. изт. части на Средна Азия, и изчезнала към ІІ - ІІІ в.

2. Как едновременно с това прабългарите, които може би са оставили споменатите по-горе некрополи, се появяват в района, северно от Кавказ през ІІ в. пр. н. е., където подобни некрополи се появяват едва между ІІ и ІV в. от н. е.?

3. Правиш ли разлика между ІІ в. пр. н. е. и ІІ в. (от н. е.), или три века ги нямаш за нищо?

Link to comment
Share on other sites

Много си зле с въпроса, бишкетските погребения са на юечжите, бъдещите кушани. И ако те, които завоюваха Гръко-Бактрия са неизвестна група номади, ти си голяма работа, просто думи нямам, за такава неграмотност!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...