Отиди на
Форум "Наука"

Да убиеш човек?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Хаха, СМЪРТ винаги е прав...и винаги ГОВОРИ С ГЛАВНИ БУКВИ :laugh:

А перфектната система наистина не може да съществува, нито пък абсолютната справедливост, но пък може да бъде максимално ефективна.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 104
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Администратор

Както казах преди няколко поста "Има прекалено много хуманност в свят пълен с насилие..."

Една теория на един руснак (вече не се сещам на кого беше) казва, че на периоди човечеството трябва да воюва за да не се пренасели самата планета...дори и смъртта на невинен чoвек предизвиква страх у виновниците и това малко или много влияе на решенията им.

Ако започнат масови екзекуции на големите престъпници из цял свят престъпността ще се намали драстично, но кой ще се съгласи с това крайно решение…?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • 1 месец по късно...
  • Глобален Модератор

Това винаги е било страшна дилема.

"Кратък филм за убийство" от поредицата "Декалог" /т.е. Десетте Божи заповеди/, все забравям на кого от големите полски режисьори беше, Киешловски, май.

"Престъпление и наказание"

Първо тези двете неща трябва да се прочетат, съответно видят, не дай си Боже някоя реална и житейска ситуация.

Отнемането на живот е една от най-ясните и силни забрани на цивилизацията. Войната ще я оставим настрана, тя е сложно явление.

Претсъпленията също, те са проява на патология.

Остава унийството за наказание. От една страна, не е допустимо - след като законите прокламират забрана да се убива, самите те не трябва да го допускат.

Няма за какво да се изтъкват аргументи, че големи престъпници лежат малко - има си доживотен затвор без замяна. По-големия аргумент срещу това е опасността от грешка. Откакто се открива ДНК анализа, само в САЩ са открити около 50 случая на явни съдебни грешки за периода от 1970 май насам. Освен това, знаем колко несъвършен или корумпиран може да бъде един съд, полиция и пр.

От друга страна, има единици индивиди, които са отделени със стена от всичко човешко, тежки соципати или психопати, които правят много ужасни неща. Те обаче са единици на милиони, много, ,много малко.

Е тази везна аз не знам накъде се накланя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Отговора е че времето отсъжда най правилно... А човешкия живот е уникален поне в познатата ни Вселена и по таз причана, благодарение на малкото ни познание е НЕПРИКОСНОВЕН.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Вярно. Но вчера видях по телевизията документален филм за нещо такова, че доста се замислих. Не ми се разправя, но един американец ги беше свършил такива, че ....

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Има хора, които вършат насилия и убиват само за удоволствие или защото си втълпяват някакви неща. От филмите се разбира, че човек с лошо детство или мания за величие измъчва и убива невинни хора. Е този за това става въпрос! Дали бихме отнели живота на подобен индивид или ще сме милустиви. :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

В библиотеката на бързо ми попадна в ръцете една книга „100-те тирана на 20 век” и обърнах на една произволна страница и прочетох за човек изнасилил и убил над 300 деца в 3 различни държави. Това са само данни от органите на реда, а се предполага, че числото е доста по-голямо.

Прочетох и още за няколко други, но мисълта ми е, че тези хора отнемат живот просто „ей така”.

Мнението ми е, че всеки е способен на убийство в дадена ситуация в точното време.

„Кой си ти, че да решаваш кой да умре и кой не? Дори и най-мъдрите не могат…”

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

МОже да бъде ограничен в движението си ..

По скоро е интересна гледната точка на изверга .. След което да се направят изводи.

Как ли "изглеждаме " ние в очите на прасето , докато хапваме пържола.?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А, животните и морала нямат нищо общо, не ги смесвайте. Домашното животно си е за хапване, иначе няма да съществува и там нещата се свеждат до това да не страда когато го свиткат.

Това, за което говорим е много по-дълбоко и се свежда до това допустими ли са някакви изключения от тоталното правило, че такова действие е забранено.

Значи разните патологии са много редки, и веднъж хванат, такъв може да се изолира и това е. По начало обикновения човек може и трябва да си има мнение, но не може да съди. Не случайно казва "Не съдете ...." и т.н.

Но пък веднага се сещам за някои, ама наистина само някои единици, които .....

За мене въпросът има такъв отговор:

Дилемата стои само в крайни, ограничени, единични и много драстични случаи. Това е абсолютно правило, т.е. не може да се разширява по прищявка на тоя или оня. Вътре в тези драстични случаи, просто нямам отговор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хладнокръвно , преднамерено и преценявано в детайлите убийство / ако и да е екзекуция/ е непонятно за мен. Преплита се малко с философията на душата...

Нямаме права там :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съгласна съм съм с Bathory, че всеки е способен на убийство.

На кой не му се е случвало да се вбеси от нещо и да реагира остро- да нагруби, да удари....е, малко са тези, които са убили...но мисля, че всички сме способни...

Накратко/трудно пиша на кирилица/:

1.Ако е извършено от психически здрав човек, независимо при какви обстоятелства, аз съм против смъртното наказание!

2.Ако е извършено от психически болен човек-не бих го наказала-има болнични заведения за такива хора.

И нещо към KG125 :

1. Защо мислиш, че животните нямат Душа?- виждал ли си някога очите на животно, водено на заколение?...

2.А какво ще кажеш за тези, които измъчват и убиват животни само за удоволствие?

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Не е точно така!

Както в темата "Колко струва човешкия живот" така и тук се стига до това в действителност какво е човешкият живот? Както писах малко по-горе хората отнемат живот „ей така” и той няма угризения за това, което прави…

Ако даден човек убие цялото ти семейство ти не само, че ще искаш смърт, за този човек, но и саморъчно ти да го убиеш…

Дядо ми цял живот е животновъд. Налагало му се е да коли по 10 животни на ден. И ги гледа право в очите и вкарва ножа. Това е начин на оцеляване.

За хората убиващи за удоволствие животни…по-добре животни от колкото хора ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Когато убиеш човек ставаш убиец!

Когато убиеш хиляди ставаш цар!

Когато убиеш всички ставаш бог!

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Току-що гледах предаването на Мартин Карбовски "Отечествен фронт"- интервю от затвора с жена, осъдена на 13г./ вече излежала 12/ за убийство но собственото си дете-било е на 6г. Размазало й е червилото и тя е побесняля...ударила го е 4 пъти с ръжен в гръбчето и то умряло...преспала през ноща с него...сутринта повикала лекари...

Карбовски доста я нападаше, а на мен ми беше тъжно за нея!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

1. Защо мислиш, че животните нямат Душа?- виждал ли си някога очите на животно, водено на заколение?...

2.А какво ще кажеш за тези, които измъчват и убиват животни само за удоволствие?

Животното не разбира каква става предварително. Имат, но природата е такава - ако домашните животни не бяха за ядене, нямаше да го има въобще. Просто не трябва да страда и това е. Хората така или иначе ядат месо, това нищо общо с темата, която разискваме.

Последният въпрос - обикновено това са или неосъзнати малки деца, или може да е тревожен симптом за нагласите. Ако говорим за лова, това вече е друга тема. Аз лично често се майтапя с разни ловци, притежаващи униформа, пушки, оптически мерници, уреди за нщоно вижда, GPS, не знам си кво си, че за ловец признавам само тоя, който отиде в гората с един голям нож и се върне с глиган .....:)

ПП И Карбовски и той, с неговото преднамерено търсене на шокиращи работи - гледайте го с едно на ум.

Току-що гледах предаването на Мартин Карбовски "Отечествен фронт"- интервю от затвора с жена, осъдена на 13г./ вече излежала 12/ за убийство но собственото си дете-било е на 6г. Размазало й е червилото и тя е побесняля...ударила го е 4 пъти с ръжен в гръбчето и то умряло...преспала през ноща с него...сутринта повикала лекари...

Карбовски доста я нападаше, а на мен ми беше тъжно за нея!

Пази Боже, нормалният човек, освен ако не е съдия или полицай, няма какво да вниква в тая материя. Има дълбоко патологични натури, и дали тука става дума за психопатия, никой не знае. Така че, да не бързаме със заключенията. Червило, ружен, сутринта повикала лекари .......

Когато убиеш човек ставаш убиец!

Когато убиеш хиляди ставаш цар!

Когато убиеш всички ставаш бог!

Дали? Или дявол?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изместихме темата : Не съм фен на Бриджит Бардо. _ Просто ям месо.

В този смисъл : Природозащитничка пита млада дама с хубаво кожено палто от визон - " Госпожице знаете ли колко животни са убити , за да носите това палто?

- А вие знаете ли с колко животни съм спала за да ми го купят? - отговорила дамата.

Пак е въпрос на гледна точка ? :)) Не мислите ли ?

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Тя едва ли е съзнавала какво е правила, но това не я оневинява.

Това е пример за слабостта на човешката психика.

А защо ти е било тъжно за нея? Тя е убила 6 годишното си дете.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всъщност, няма какво да се чудим. Българските закони и европейските са ясни - смъртни присъди няма, има доживотен затвор, без право на замяна. Така че, отговорът на въпроса е даден.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля, че присъдата, каквато и да е тя, е важна само за нас-за тези, които стоим от страни и се възмущаваме-на нас ни е нужна присъдата-за да сме сигурни и спокойни, че тези хора за дълго няма да са между нас.

А истинското наказание всеки престъпник получава в момента на извършването му...

То е осъзнаването на извършеното...спомена, с който са ,,принудени,, да живеят...всяка секунда!

Не ме разбирайте погрешно-не говоря за рецидивистите, а за онези, които в момент на ярост са убили.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Абе, няма какво толкова да му се мисли. Обикновения човек стои далеч от тия работи и правилно, освен ако не му влизат в работата.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Има случаи при които убийството е неизбежна реакция на инстинкта за самосъхранение. Познавам човек, който още плаче, че е убил човек. По време на втората световна война, като войник на фронта, при атака на немците е поставен пред избора да го убият или той да убие. Написал е разказ, който иска да се публикува след смърта му. Години на ред е мислил да изпрати писмо до годеницата на убития. Човека е лекар и е направил десетки хиляди операций, като е спасил хиляди човешки живота. Може би дори на ваши близки. Сега е на 82 години, но е способен и готов още да оперира. В това е смисълът на живота му.

А вие господа, които поставяте този въпрос, как бихте постъпили в такава ситуация?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да убиеш човек :hmmm: , зависи .

Ако е човек със увредена психика ,нямам нищо против . Даже е по-добре , ако няма никакъв шанс да се оправи психически , вместо да седи във една лудница .

Ако е убиец , който не е увреден психически ТРЯБВА ДА СЕДИ В ЗАТВОРА И ДА СЕ МЪЧИ

Ако е невинен , трябва да Живее

Животните имат душа . Животните чувстват и страдат . Животните са по човечни от човеците ;)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...