Отиди на
Форум "Наука"

Да убиеш човек?


Recommended Posts

  • Администратор

Винаги съм си мислел, че ако е дилемата да убия или да бъда убит ще избера да убия. Нима не сме егоисти? Не поставяме нас самите пред когото и да било? Не ценим себе си най много? А трябва ли да е така? Може би, но този въпрос е прекалено краен и все пак има нужда човек да се замисли. Ето човека, когото @Goro спомена е спасил много животи. А ако беше умрял тогава, т.е. да бъде жертвата, а не хищника? Щеше ли тези животи да бъдат спасени, може би? А ако убития би имал по голям шанс за развитие дори и от хирурга? Това са въпроси на, които (може би) никой не може да отговори. Все пак ние сме живи същества и гледаме да запазим това което най много ценим – живота си.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Мнения 104
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Това което би накарало един човек да убива и да възприема убийството за нещо нормално в живота е само едно --- Да усъзнае че човешкия живот не е по-ценен от живота на хлебарка , куче, лъв или каквото и да е ! Но и това е нож с две остриета , може да осъзнаеш че на хлебарката живота е по ценен и да станеш Природо Защитник ;)

Типичен пример за хора възприели това са Шпионите и Тайните агенти . Ако те възприемаха всяко убийство като божий грях да са изкукуригали на втората си мисия .

До колко до това дали бих убил

-Ако се наложи ДА

-Ако не е наложително и има друг изход НЕ

Както каза КГ - Убии за да не бъдеш убит

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Както каза КГ - Убии за да не бъдеш убит

О, не, не е такава дилемата. Това е в много крайни, редки и почти никога неслучващи се ситуации. Поначало такова нещо никога не е позволено от закона, но не се наказва само и единствено при т.нар. "незибежна отбрана". Въпросът е много сложен и мрачен. Който се интересува, може да си намери в нета Наказателния кодекс и да прочете там, чл.12.

Но, това е много сложно. Оттам нататък отговорът е само един - не е позволено от нищо.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребители

Психиката ми позволява да убия човек тогава и само тогава, ако той посегне на съществата, които са ми скъпи и ги нарани! ДАНО никога не се наложи да проверя доколко мога да истерясам. Но мисля че психиката ми позволява вместо да го убия на такъв човек да му приложа зверски мъчения и да го осакатя за да не се мъчи малко а МНОГО...

Принципно съм против убиването на убийци, те трябва да бъдат мъчени и с напълно отнети човешки права..но не се знае ако съм от потърпевшите на такива дали няма да прекаля и неволно да го убия..Мисля че от болката и страданието, за това че някой е убил някого който ми е скъп напълно ще откача и изобщо няма да ми пука за последствията, дори предполагам доколкото се познавам, че бих била доста жестока. Но кой знае..не искам да попадам в подобна ситуация НИКОГА, но когато се поставям на мястото на такива хора - близки на жертви на убийци, просто побеснявам...

Виж животно никога не бих убила ако не се налага в екстремни условия да го изям, тогава бих се постарала хъмм да не го боли и да го изям цялото за да не отива зян горкото.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител
Да убиеш човек :hmmm: , зависи .

Ако е човек със увредена психика ,нямам нищо против . Даже е по-добре , ако няма никакъв шанс да се оправи психически , вместо да седи във една лудница .

Ако е убиец , който не е увреден психически ТРЯБВА ДА СЕДИ В ЗАТВОРА И ДА СЕ МЪЧИ

Ако е невинен , трябва да Живее

Животните имат душа . Животните чувстват и страдат . Животните са по човечни от човеците ;)

Ти откъде разбра че имат душа? Аз до сега освен инстинкта им за съхранение друго не съм видял :post-20645-1121105496:

Как сте тръгнали да се перчите че сте способни да убивате кой при нужда кой по друга причина направо ме хвана страх. А защо не се запитате в истинска ситуация ще може ли да го извършите това? И най важното ще имате ли куража, ФИЗИЧЕСКАТА СИЛА да го направите? И като толко мислите че животните имат душа (дефакту могат да мислят/разсъждават) защо още си живеят в горите и защо са роби на хората? ЗАЩОТО те нямат душа, те са като клетките във човешкото тяло: живеят извършват си функцията и умират или бъдат убити за да живее друго животно или ние хората. НЯМА по силно същество от човека на тази земя! Защото животните използват тяхната сила а ние можем да използваме нашата и околната. Човек може да бъде съден по 1 или друг начин за убийство но животно НЕ.

А за това позволява ли психиката, аз ще кажа че всичко опира до това каква цел има човек, ако някой или нещо попречи на човека да реализира целта си, той "елиминира" пречката и продължава към целта, АКО не може да я елиминира ТОЙ е елиминиран било то психически или физически. Не говора за определена цел а общо.

Ако не разбрахте това за "елиминирането" кажете да поясня гледната ми точка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Всеки един от вас,като се познавате - би ли могъл да каже,че психиката му позволява да убие човек?

Не винаги моментият отговор е най-точен. Винаги един човек може да каже при такъв въпрос, че не може да убие човек, и в същото време неволно или дори в някакъв пристъп на нерви, да го направи. Както и обратното - да каже, че може, а, когато се стигне до там, да се окаже твърде слаб, за да направи такова нещо. :bigwink:

Ти откъде разбра че имат душа? Аз до сега освен инстинкта им за съхранение друго не съм видял :post-20645-1121105496:

Умните хора, наречени теософи, са го разбрали и доказали много отдавна. :bigwink: А и душата не винаги се свързва с начин на мислене. Дори бих казал никога. :whistling:

Ако е убиец , който не е увреден психически ТРЯБВА ДА СЕДИ В ЗАТВОРА И ДА СЕ МЪЧИ

Отмъщението е доста остарял принцип. Не мислиш ли? :head_hurts_kr:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво е душата тогава?От любопитство питам.

Пиши на ЛС ако искаш, да не спамиме темата.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител

Повечето хора си мислят че могат да убият човек. Но дали наистина е така? Всеки един дълбоко в себе си се страхува да убие поради редица причини. Но когато става дума да защитят любим човек, себе си или родината си повечето (в това число и аз) не биха се поколебали да убият човек. Затова моето мнение е: Всичко опира до психиката и до причината. :dry:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ако убиеш при защита е самозащита. Ако всички убиват и ти убиваш, твоята вина се споделя и се размива, изчезва, скриваш съвест зад другите. Това е повредената психика на следвоенни поколения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Абе, не дай Боже да ни се налага да убиваме - и на никого да не се налага да убива нас, разбира се. А ако въпреки всичко се наложи да удряме или да се пазим - то поне да се справим.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Бе да ти кажа, точно следвоенните поколения, май са най-добре с психиката и най-креативно се справят със следвоенния живот.. Защото са видяли истинските стойности..

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

По-добре е да те съдят трима, /дванадесет, както е оригиналната пословица/ отколкото да те носят шест.

Тази пословица е добре познати сред хората, които притежават огнестрелно оръжие...

Въпросът, които е обсъждан в тази тема е задълбочено изследван и резултатите са публикувани в Война на Гуин Дайър.

Едно друго изследване споменаваше следните проценти:

Ако не ме лъже паметта - 98 % от хората не могат да убиват независимо, че срещу тях стелят /при реални бойни действия/.

1% са "герои" - убиват защото така им е наредено. Те не изпитват никакви угризения при отнемане на човешки живот.

Остана още 1% ... Тези хора са социопати. Убиват защото просто не им пука..

****

Но по интересното е, че онези 98%, които не могат да убиват, само след двумесечно обучение, убиват без проблеми.

Поздрави Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най-вероятно само при самозащита бих убил, но ми е леко тъмна индия този аспект. Не съм се бил никога, нито ме е грозяла опасност от сбиване някога, че да знам със сигурност. Но се кефя на хората, излъчени по БТВ-Репортерите май беше, които говоеха за това как са убили някакви отрепки при самозащита, най-често при разни ситуации на пътя. И сериозно почвам да се замислям да се поподготвя за евентуални проблеми, с един Desert Eagle 50-ти калибър в жабката, че от къде да знам кой селски бек, тълкуващ правилата за движение по свой си начин, ще тръгне да ме трепе :biggrin:

Също с удоволствие бих наблюдавал публичната екзекуция на всички мръсни комуняги, които продължават да управляват държавата и днес.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тази пословица е добре познати сред хората, които притежават огнестрелно оръжие...

Въпросът, които е обсъждан в тази тема е задълбочено изследван и резултатите са публикувани в Война на Гуин Дайър.

Едно друго изследване споменаваше следните проценти:

Ако не ме лъже паметта - 98 % от хората не могат да убиват независимо, че срещу тях стелят /при реални бойни действия/.

1% са "герои" - убиват защото така им е наредено. Те не изпитват никакви угризения при отнемане на човешки живот.

Остана още 1% ... Тези хора са социопати. Убиват защото просто не им пука..

****

Но по интересното е, че онези 98%, които не могат да убиват, само след двумесечно обучение, убиват без проблеми.

Поздрави Б.

Което ми напомни за Експеримента на Милграм.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Там е свързано с властта. Докато при войните - просто с битка. Има голяма разлика, много повече хора са податливи на властови отклонения, отколкото на посегателство върху живота.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Там е свързано с властта. Докато при войните - просто с битка. Има голяма разлика, много повече хора са податливи на властови отклонения, отколкото на посегателство върху живота.

Не е ли по-скоро свързано с авторитета, отколкото с властта - т.е. влиянието на авторитета/властната фигура върху хората? Воже и да бъркам, чела съм само повърхностно за този експеримент.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако всички убиват и ти убиваш, твоята вина се споделя и се размива, изчезва, скриваш съвест зад другите.

Не винаги се получава така. Има случаи в които убийци от войните са се разкайвали и даже са търсели правосъдие което да ги накаже... Други даже са посягали на живота си...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Не винаги се получава така. Има случаи в които убийци от войните са се разкайвали и даже са търсели правосъдие което да ги накаже... Други даже са посягали на живота си...

друже-по време на война актът на отнемане на живот не се нарича убийство...Освен ако говориш за хора издавали заповеди за концлагери....но тогава говорим за геноцид,а той се случва ежедневно и в съвременният живот
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ах, този геноцид! :) Какво бреме е за съвременния свят! И Ахил май е дама, ако не греша. Аз така сбърках пола на една девойка във форума и веднага бях скастрен. Напълно основателно, разбира се! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега ще кажа/напиша нещо , което може и да не се хареса на някого...

убийството е ....деяние (действие и/или бездействие) което има резултат отнемане човешки живот.В зависимост ото формите на вина, тоест от субективна страна имаме много видове убийства.В зависимост от това, какъв живот и при какви обстоятелства е отнет също има разлики....

Справка чл.115 и чл.116 от НК на Република България....

За съжаление убийството и психичната нагласа у всеки(абсолютно всеки човек макар и с различен интенизитет) е нещо нормално.

Дайте да не се лъжем.....

Дори в ежедневната ни дейност, някой наш конкурентнт или човек, който е стори лошо, увредил ни е...естествено е да не му се желае доброто.Дори да му искаш смъртта.

Та.....убийството като деяние Е СЛОЖЕН МЕХАНИЗЪМ , КОЙТО в включва мотиви, цели, които предпоставят извършването на последователност от действия, насочени към неблагоприятно изменение на съществуващата действителност.

Относно убийството при неизбежна отбрана- ТОВА ДЕЯНИЕ НЕ Е ОБЩеСТВЕНООПАСНО!Тоест ТО няма еди нот същностните обективни белези на престъплението КАТО ДЕЯНИЕ(обществена опасност, противоправност и наказуемост).

Казоно по-просташки убийството е и въпрос на гледна точка.........

Съжалявам за това, че може да прозвучи по-грубо.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Ако искаш да разбереш как се чувства човек след убииство прочети "Престъпление и наказание". Със сигурност ще ти даде някакви отговори.

глупости-недей да четеш нищо!Просто убий някого!Тъкмо няма да ти намерят и мотива :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • 10 месеца по късно...
  • Потребител

Да се съдят убииствата по време на война е все едно да се дават глоби на рали състезание....

Не всички който убиват или извършат убииство са болни...животните убиват по много причини....дървесния паяк убива майка си когато се роди, а много други братята си за да яде и така нататък, но ние не сме животни така, че това не е точно за нас, но винаги има нещо животинско у всеки...

а и всяка война идва с цел... разчистване или нещо такова... Всички хора се раждат с еднакаква психика и еднакво разбиране - нищо... впоследствие от околония свят, родителите и други фактори се формира психиката и разбирането, следователно всеки един човек може за части от секундата да се излезе от своята психика и да се превърне в друг човек и да убие някой... това брои ли се за убийство? все пак не го е извършил съзнателно, а и щом след това се разкайва за действията си... но какво пък могат да направят родителите/роднините/семейството на умрелия, които тъгуват за него/нея? Тях не ги интересува дали е психично болен, дали е направил грешка, без да иска или нещо такова... за тях той е хладнокръвен убиец... следователно ДА, брои се за убийство

може да не съм се изказал разбираемо, аз тук по-скоро на себе си изяснявах нещата :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпрос на мотивация е да убиеш човек. Убийствата стават най-често заради материални неща или пари в най-общия случай на материализъм или заради другата душевна крайност на ревност, несигурност, страх. Всички те се помещават в последното: СТРАХ

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...