Отиди на
Форум "Наука"

Южният фланг на Балканите срещу СССР


Recommended Posts

  • Потребител

Не знам дали има такава тема, но се реших да я пусна. Според вас правилно ли е решението на Хитлер да забави атаката срещу Съветския съюз за сметка на инвазия на Балканите. Да, има възможност от десант на Съюзниците на Балканите, но все пак нали основна цел е на изток. какво мислите по въпроса?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Немците са искали да подсигурят единственият си източник на нефт през цялата война, а именно румънските нефтени полета край Плоещ. Ако България и Гърция останат неосигурени от тях, възможна е атака към Влашката низина, и това значи край за Германия.

ПП

Ето и затова България наистина не е имала никакъв избор, освен да приеме съюзът с немците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Решението на Хитлер е съвсем правилно. Без окупация на Балканите операции от такъв мащаб на изток са невъзможни. Ако не бъде окупиран, това рано или късно ще създаде усложнения. Румънския и унгарския петрол (единствените източници в Европа) са под заплаха, а без тях война не може да се води. Пък има и ред други неща, които изискват окупация на Югоизтока – ресурси, Турция, англофилска Гърция, Черно море (като комуникации и бази) и още много други. Пък, италианската простотия в Албания и Гърция направи окупацията неизбежна!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Хитлер не можел да си позволи да остави румънкият нефт безз защита.А след анексирането на Бесрабия и Северна Буковина през юни 1940 г. от съветската граница до Плоещ има някакви си 200 километра.Не знам дали е случайно но всички планове за инвазия в СССР Хитлер започва да разработва след тази анексия.Няма открит докумнет/ или каквото и да е друго доказателство/ че преди юни 1940 г.Хитлер е смятал да напада Сталин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То не е само Бесарабия и Северна Буковина, а също Литва, Латвия и Естония. Това ясно показало на Хитлер, че доверие на тези хора не може да се има. При посещението на Молотов в Берлин, той казал на Хитлер: "А Финландия! Фините са много опасни хора! Те се опитват да подкопаят нашата сигурност. Ние трябва и ще предприемем нещо срещу тях!" Хитлер му отвърнал: "Аз зная, че искате да нападнете Финландия, но това е невъзможно, разбирате ли! Мойте доставки на никел и други стратегически материали ще бъдат нарушени. Аз не мога да позволя това!" Още докато Молотов бил в Берлин, Хитлер заповядал да бъде разработен план за война с Русия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хитлер изобщо не е имал желание да предприема кампания на Балканите. След влизането на Югославия в Тристранния пакт (след този акт той вече е “четиристранен”) през март 1941, Хитлер казва на ген. Кайтел: “Мисля, че повече никакви изненади не се предвиждат на Балканите.”

След метежа срещу законно избраното югославско правителство на Цветкович два дни по-късно всички в Германия са потресени. Даже седмичната кинохроника на Райха излиза с извънредна (Sonderbericht) емисия. Пучистите демонстрират лоялност към Пакта, но само на думи. Ясно е, че всичко е дирижирано от Албиона от един господин с инициали WC.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
То не е само Бесарабия и Северна Буковина, а също Литва, Латвия и Естония. Това ясно показало на Хитлер, че доверие на тези хора не може да се има. При посещението на Молотов в Берлин, той казал на Хитлер: "А Финландия! Фините са много опасни хора! Те се опитват да подкопаят нашата сигурност. Ние трябва и ще предприемем нещо срещу тях!" Хитлер му отвърнал: "Аз зная, че искате да нападнете Финландия, но това е невъзможно, разбирате ли! Мойте доставки на никел и други стратегически материали ще бъдат нарушени. Аз не мога да позволя това!" Още докато Молотов бил в Берлин, Хитлер заповядал да бъде разработен план за война с Русия.

Нека си представим кабинета на Хитлер през лятото на 1940 г.Сталин напредва и по двата стратегически фланга и в Скандинавия и на Балканите.Съветската авиация буквално на един хвърлей от Източна Прусия.Стратегическите материали на Германия са на една преход от руснаците.Е как ще воюва Гармания без нефт и никел.И същевременно Молотов предявява нови и нови искания.Разузнаването докладва че Сталин прехвръля дивизия след дивизия по германската граница.Какво да прави Хитлер?Да се предаде без бой на Сталин?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Момчета, значи Хитлер правилно е преценил ситуацията. Но искам пак да ви попитам нещо. Преди време четох, че има книга, в която се обяснява за план на Сталин да нападне Германия някъде през юли 1941 година. Но тогава какво пречи на Сталин да нахлуе в Германия по време на "Марита". Само подготовка ли или Хитлер е струпал много сериозни войски на източната граница.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Хитлер не е имал почти никакви войски по източната граница през лятото на 1940 г.15-20 пехотни дивизии не повече/ не ми се рови за точните цифри/.Няма танкови няма механизирани нищожно количество авиация.Защо Сталин не е атакувал - можем само да гадаем.Но в последния си разговор с жена си преди да умре маршал шапошников заявява че ако Троцки беше начело на държавата щеше да заповяда настъпление и да обърне хода на историята.Спокойно може да се каже че Сталин пропуска златна възможност.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това е всъщност много интересен въпрос, на който Суворов би трябвало да отговори ;) Браво на Пламен за пореден път!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Май е време модераторите да прахвърлят темата в "Алтерантивна история".И на мен ми стана интересно какво би станало ако РККА беше настъпли през м.май 1940 г.?Да би било интересно когато англичаните бягат през Дюнкерк танковете на Сталин да наближават Берлин.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами цялата работа е бил ли е Сталин готов през 1940? Въозможен отговор би ли бил, че Англия и Германия в този момент могат лесно да спрат войната и да се обединят?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами цялата работа е бил ли е Сталин готов през 1940? Въозможен отговор защо се е забавил би ли бил, че Англия и Германия в този момент, през 1940 г., още могат лесно да спрат войната и да се обединят?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Явно не се е чувствал достатъчно добре подготвен, след като и през юни 1941 още не е готов, значи е нормално година преди това да е бил още по-далеч от прибързани и рисковани планове. Макар, че една атака през Бесарабия и Буковина към Плоещ можеше да отреже райха от петрола и танковете, самолетите и камионите им просто да застинат на място...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ами цялата работа е бил ли е Сталин готов през 1940? Въозможен отговор защо се е забавил би ли бил, че Англия и Германия в този момент, през 1940 г., още могат лесно да спрат войната и да се обединят?

КГ, вероятно и това е още една причина да не започва война Съветския съюз срещу Германия. Това изглежда е и много сложна комбинация (да го нарека) - Германия и СССР на практика са съюзници, Германия води преговори с Англия, Англия пък със Съветската държава (имам предвид преговорите през 1939 година). Според мен, който започне пръв войната, той ще сбърка. Получава се нещо като при белот с трима души - двама играят срещу третия. Може ли това да е и още една причина.

Warlord, може би тук трябва да включим и плана за пакт между Балканските държави, предложен от Чърчил.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Така е, който започва, е в грешка. А и на тази фаза СССР като агресор, макар да е създал огромен военен ресурс, не успява да се справи, както става ясно от финландската война. Може би нямаше да успее и в Европа, а и това би довело до бърз съюз на западните държави и дори и САЩ.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...