Отиди на
Форум "Наука"

Прабългарското преселение в Европа - датиране и съпътстващи обстоятелства


Recommended Posts

  • Потребители
Виж Ник1, не разбирам защо се дразниш. Ако искаш ми отговаряй. Но преди това прочети какво си написал.

Елементарен въпрос: Според теб, преди да "уседнат" и "създадат цивилизация" могат ли "конните народи" да развиват технологията на металообработването, да създадат съответната производствена и технологична база за добив и обработка на черни и цветни метали? Да не са събирали метали "ездейки в степта", докато са цуцали от кобилите?

Тука, верно може да не ми отговаряш! Нема нужда.

1. За придвижване конят е бил използван и от древните гърци, римляни, германци, келти и дори индуси.

2. Очаквам аргументи за "номадство" при Аспаруховите българи?!

3. Поразен съм от факта, че някой говори за "средностатистическо аланско племе". Очевидно по въпроса има изоблие от "статистически данни". Вероятно трябва да се обърна към Националния статистически институт?

Сигурен съм, че полярната зона на Средна, Централна (леле то имало и Средна и Централна) и Западна Европа също не хабитат на коня. Там обикновено се подвизава бялата мечка! Но какво общо има това с нещастните прабългари?

Мой човек, ако не знаеш, съвременната уседнала цивилизация е създадена именно в равнинните (степни) зони. Не в блатата, горите, планините или на Северния полюс.

Поздрави и можеш да не ми отговаряш

ха-ха ти си чудо на чудесата.

По вървия ти въпрос:?Въпросът ти няма връзка с цитата, в циатаът се говори за поминък

Въпросът не е елементарен, но ще ти дам елеметарен отговор. Първите конници, първите и конни народи не познават стоманата и дори бронза. По-късните конни народи познават металите и металообработването, и дааа наистина някои от тях намират желязото и медта в "степта" (като самородни - метеоритно желязо и самородна мед), ха-ха-ха и го употребяват целенасочено.., а други го "копаят" във вид на руда и правят оръжие на определени, създадени за това места (например ролята на древните тюрки е била да "охраняват границите" на жужанския каганат и да "правят оръжие" за древните протомонголи) . Интересно е сега да ни отвориш на въпроса защо смяташ конните народи за друга раса, различна от Хомо Сапиенс, със различни познавателни способности..

По втория ти отговор.

1. М-нее.. Не е вярно, това което пишеш - ако се отнесе за по-ранна епоха на тези народи, за епохата когато не са познавали коня,.. Както и не е вярно внушението ти, че след като тези народи са се запознали с коня, те са направили коня част от културата си - военна, политическа, стопанска - в смисъл и степен която съответства или изобщо прилича доближава тази степен, която той има в културата при типичните конни народи - скити, сармати, алано-сармати, хуни, усуни, протомонголи, монголи, прото-тюрки, съвремени тюрки от Средна азия..!

2. Дадох ти аргументи за номадството на българите (Ритор, Арабски и Персийски автори, иследванията на Плетнова). Това че искаш такива аргументи за Аспаруховите българи - по никакъв начин не касае споменато и пропонираното от мен до тук, а аз се чудя на наглостта ти и арогантността ти (все едно всички сме ти задължени) Отговорът ми е: Не могат да се дадат аргументи "за" или "против", ако не се определели отправната точка на миграция, ако не се знае кои са включени в състатава на аспаруховите българи, и плюс това не се направят допълнителни изследвания и аналогизации. Все пак отговорът няма да е точен, а ще е доста предположителен. Смятам в тази връзка, че част от Аспаруховите българи може да са били типични номади, други да са били полумади, т.е. "полуседнали" - уседнали в градовете хора и заминаващи се градски си "бизнес" през зимата, и скотовъдство основно, ( и земеделие- спомагателно - през лятото, т.е през незимния период .

3. Не знам защо си шокиран че от фактът че статистиката се използва в антропологичните (социално-антропологичните), и археологическите изследвания.Би следвало да се обръщащ към първоизтчониците, а не към това което предполагаш. Споменатите от мен числа и словосъчетания за аланите - не са измислица, а са прочетени в статия.

По третия ти отговор;

Третия ти отговор няма никаква никаква връзка с дискусията - в частен или в общ план, и с пропонираното от мен.

По четвъртия ти отговор.

казаното от теб няма никаква връзка с темата и с дискусията. По-същество:

Хо-хо-хо. "Цивилизация" - Според разбирането на цивилизация- като място на урбанизация и градско общество, /civis -гражданин/, или? За такова място (място на възникване на цивилизацията) се приема Близкия изток, а първите цивилизациоони центрове са селаищата и обществата в тези селища на "първите земеделци"... Зоната в онзи период мисля че не не е била със степен климат (да кажем с валежи около 200 куб.мм на година на квадратен метър площ) - а със изразен дъждовен период (по-продължителен и по-количествен спрямо този в степите) , които е предполагал отглеждане на естествени земеделски култури от региона. Тези култури, които сега се изпозлзват в "целината" са култивирани май..

Горския пояс на Европа е култивиран впоследствие. Преди култивацията, там са живели типичните ловци и събирачи..в племенна организация..

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 159
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

Не, не смятам, че "конните народи", или народите от басейна на Амазония имат различни познавателни способности в сравнение с вида Хомо сапиенс. Тук изобщо никой не говори за "познавателни способности". С теб е невъзможно да се дискутира, тъй като навсякъде опираме до елементарно непознаване на основни понятия. Извини ме, но е така. Не казвам, че си тъп или арогантен, както ти си позволяваш за мен. Просто не са те научили. Това е. Ти не си виновен.

Давам ти пример:

Ако някой се подвизава по голо дупе в джунглите на Амазония или постоянно цуца в степта от вимето на некоя кобила, не бих се усъмнил в "познавателните му способности", но доста бих се усъмнил в способността му да притежава технология и да организира производство в достатъчно големи мащаби на изделия от стомана или стъкло, например.

Нищо че е от вида Хомо сапиенс.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Чакай сега, ник1. Нали нямаше да ми отговаряш? То не че си отговорил на нещо, де.

Не, не смятам, че конните народи, или народите от басейна на Амазония имат различни познавателни способности в сравнение с вида Хомо сапиенс. Тук изобщо никой не говори за "познавателни способности".

Давам ти пример:

Ако ти се подвизаваш в джунглите на Амазония или постоянно цуцаш в степта от вимето на некоя кобила, доста бих се усъмнил в способността ти да притежаваш технология и да организираш производство в достатъчно големи мащаби на изделия от стомана или стъкло, например.

Нищо че и ти си от вида Хомо сапиенс.

Ти самия написа че може да отговоря, а аз си промених първоначалното отношение в този случай. Когато написах, че няма да пиша каквото и да напишеш -не очаквах че ще напишеш чак такива неадекватности

..

"Давам ти пример:

Ако ти се подвизаваш по голо дупе в джунглите на Амазония или постоянно цуцаш в степта от вимето на некоя кобила, не бих се усъмнил в твоите "познавателни способности", но доста бих се усъмнил в способността ти да притежаваш технология и да организираш производство в достатъчно големи мащаби на изделия от стомана или стъкло, например."

М-даа..

Както разбирам, правилно или не - мнението ти е "щом българите са имали технологии и стомана- те не са конни народи ("съмнително е че са такива"), и не са нискокултурни

..В пропонираното от мен имаше една по-обща идея : народите в Евразия променят, /създават, обуславят/ културата си - включително и технологичната си такава -/ в рамките на технологичното познание на Евразийциите и Африканците/; в зависимост от средата и условията в която живеят..

А)1. Смятам че ситуацията с Амазония която представяш е неверна .... Отдавна е доказано че именно конят и едрите животни, които са опитомени са изиграли роля за социалната еволюция, наред със земеделието и по специално произдовствопто на този тип храни които могат да се складират. Животните заместват, облекчават човека в дейносттите по добиване на храна в бита му, в като теглителна сила, в търговията и комуникациите и го освобождават за цивилизациоони дейсности..1)В тази връзка излиза че ако в Амазонската Джунгла имаше коне - коренните хора от Джунглата (Приемам че визираш коренното население) вероятно нямаше да бъдат днес на това технологично и социално ниво. и 2) Приомерът е недостатъчно адекватен и защото конете никога не са живяли и населявали Амазонската джунгла, до пристигането на португалците на територията на Днешна Бразилия.... Освен това Коренните жители на Америка не познават желязото и металургията, до пристигането на европейците, така че смятам че примерът ти е за нискотехнологичните хора в джунглата не отговаря на замисълът ти - който както разбирам, правилно или не - е щом българите са имали технологии и стомана- те не са конни народи, не са нискокултурни...

Всъщност така и не разбрах какво пропонираш и какви ти са вижданията за културата и бита на прабългарите

Б) Относно "степната" аналогия -Мда "Стъклопроизводство" и "Голямо-мащабно производство на стомана" в Средна Азия никога не е имало /Уточнявям Персия - като стъклопроизводителе център е в Предна Азия/,. но не разбирам кому е нужно това стъклопроизводство и "голямо мащабно производство на стомана", и как това е сврзано с културата на българите (като народ предполагаемо обитаващ казахстанските, аралските или други степи ..? Всъщност не е ясно за мен дали в "тясната" Средна азия е имало изобщо стоманопроизводство (като първична металургия). Стоманата за оръжията е могла да бъде купена или заменена с други метали които са добивани../сребро, мед, злато/ или със други стоки /полускъпоценни камъни, кожи на животни, живи животни../, които хората от региона - Приаралието и Казахстан са произвеждали..

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Всъщност не е ясно за мен дали в "тясната" Средна азия е имало изобщо стоманопроизводство (като първична металургия). Стоманата за оръжията е могла да бъде купена или заменена с други метали които са добивани../сребро, мед, злато/ или със други стоки /полускъпоценни камъни, кожи на животни, живи животни../, които хората от региона - Приаралието и Казахстан са произвеждали..

Колкото за стоманопроизводството в Централна Азия (Средна Азия е остарял съветски термин, което ми подсказва, че може би си на възраст или си учил по овехтели учебници),

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Колкото за стоманопроизводството в Централна Азия (Средна Азия е остарял съветски термин, което ми подсказва, че може би си на възраст или си учил по овехтели учебници),.

Аз не те препитвам. Не си ми студент, така че няма да ти пиша двойка, ако не знаеш. Спокойно.

Въпросът е, че ако някой не знае, обикновено се опитва да прочете и понаучи нещичко.

"Колкото за стоманопроизводството в Централна Азия (Средна Азия е остарял съветски термин, което ми подсказва, че може би си на възраст или си учил по овехтели учебници), като не си наясно, не се пъни да пишеш."

Няма никакво значение каква терминологията използвам, ама никакво!. Написах "Средна Азия в тесен смисъл" и навсякъде откакто съм започнал да пиша - пиша за "Средна Азия" и "степите на Приаралието и Казахстан, Узбекистан", като е ясно кои страни и кой регион визирам, а ти ми заяваваш, вместо да ми отговориш по същество, че чета овехтели учебници. Да отворим тогава един съвременен руски източник:

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%80%...%B7%D0%B8%D1%8F

Да отворим и един български:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B5%...%B7%D0%B8%D1%8F

Централна Азия е регион в Азия, обособил се по демографски, природогеографски, социално-икономически и културно-исторически признаци. В тесен смисъл Централна Азия включва Казахстан, Узбекистан, Таджикистан, Киргизстан и Туркменистан, които в миналото са част от Руската империя и Съветския съюз. В този контекст регионът често се нарича и Средна Азия. В широк смисъл Централна Азия включва и западните части на Китай, Тибет, Монголия, части от Русия, Иран, Афганистан и Индия. Областта се характеризира с пустинни, степни и планински райони. Пустините са вътрешно-континентални.

Аз да не се "пъна", така ли? и аз ползвам овехтели източници? Я ни покажи тогава от твоите източницикъде в региона е имало "мащабно антично стоманопроизводство"?

..В региона живеят Масагетите, за които има сведения че не познават и не добиват желязо, а изпозлват мед и бронз!

за какво "мое незнание" говориш? Засипах те със факти

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ужасни сте, ей. Такова взаимно окепазване и в дир.бг го няма.

Затова се разходете навън /времето се затопля/, изпийте бира с приятели, свалете някоя жена... изобщо - проветрете си мозъците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
ужасни сте, ей. Такова взаимно окепазване и в дир.бг го няма.

Затова се разходете навън /времето се затопля/, изпийте бира с приятели, свалете някоя жена... изобщо - проветрете си мозъците.

Редовно се разхождам по софийския боклучарник, last Roman. Но аз няма проблеми с никакво кепазене. Никой не може да те окепази така, както ти сам себе си. Или както казва Михаил Задорнов: "Отвратително е да се шегуваш с някой глупак." (нямам предивд никого тук)

Очаквам твоите аргументи по дискусията, ако имаш такива, last Roman.

Досега не прочетох много смислени неща тук.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Редовно се разхождам по софийския боклучарник, last Roman. Но аз няма проблеми с никакво кепазене. Никой не може да те окепази така, както ти сам себе си.

Очаквам твоите аргументи по дискусията, ако имаш такива, last Roman.

Досега не прочетох много смислени неща тук.

Ти не си представил аргументи и доводи, защото ги нямаш (което сам го потвърди!), ...Всъщност обективно ти изложи не повече от 2-или 3 смислени и адекватни идеи в тази тема....

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Омръзна ми да трия лични нападки, удивително вплетени в тезите ви.

Оттук нататък още една такава проява ще доведе до санкции! Това се отнася и за директни обиди и за косвени атаки и изобщо всяка забележка за личността или капацитета на опонента.

Аман. Не разбрахте ли, че тука така няма да стане? Или търпимостта на модераторите заслужава това, което правите?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители

Няколко думи и факти за споменатото от мен скитско погребение, открито на територията на Република Тува (Русия), имаща обща граница с Монголия.

• Погребението е открито в т. нар. Долина на скитските царе от съвместна руско – германска експедиция през 2001 г. разкопките се провеждат в периода 2001 г. – 2003 г.;

• Открити са 11 000 предмета от метал, от които половината са златни;

• Предметите представляват ювелирни фигурки на тигри, коне, елени, овни и др.

По мнението на германските археолози Херман Парцингер и А. Наглер фигурките са изработени на територията на Тува и имат типичен стил и технология на обработка за древните скитски народи. Т. е. не са “закупени” или “ограбени” от бабината си, както веднага биха заключили някои български “корифеи”. Слава богу, че в разкопките не са участвали възпитаници на Софийската Алма матер - скитите веднага щяха да споделят съдбата на траките, които всичко "купували" и "крадяли" от древните гърци.

• Към мнението на германските археолози се присъединява и Михаил Пиотровски – директор на Петербургския Ермитаж. Според него, некрополът “Арджаан 2” (така се нарича мястото на погребението) е “най-значимото археологическо откритие на 21 век”, което разкрива мащабите и възможностите на скитската цивилизация.

• Нещо повече – в Тува са открити дори и местата, където са произведени съответните изделия от метал – древни леярни, работилници, мини за метална руда и др. Едва ли хора, които по цял ден цицат от вимето на някоя кобила в степта (както се опитват да ни убедят някои неграмотници) биха притежавали такава технология и организационните възможности, необходими за нейната реализация.

• На територията на Тува в т. нар. Долина на царете има стотици неизследвани могили на древните индоевропейски скитски народи. Някои от тях достигат в диаметър до 100 метра и височина 20 метра.

• Руските и германски археолози изказват предположението, че именно днешна Тува е била “люлка на скитската цивилизация”.

Основното тук е развитата технологична база на местното индоевропейско население още в началото на Първо хилядолетие преди новата ера и то в един доста отдалечен район (сравнително суров в климатично отношение), където е било развито и земеделието и обработката на метали на невероятно високо ниво.

Намерените грандиозни крепостни съоръжения също не говорят в полза на смешките за “цицане от кобили” или "чергарстване" в юрти.

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Няколко думи и факти за споменатото от мен скитско погребение, открито на територията на Република Тува (Русия), имаща обща граница с Монголия.

• Погребението е открито в т. нар. Долина на скитските царе от съвместна руско – германска експедиция през 2001 г. разкопките се провеждат в периода 2001 г. – 2003 г.;

• Открити са 11 000 предмета от метал, от които половината са златни;

• Предметите представляват ювелирни фигурки на тигри, коне, елени, овни и др.

По мнението на германските археолози Херман Парцингер и А. Наглер фигурките са изработени на територията на Тува и имат типичен стил и технология на обработка за древните скитски народи. Т. е. не са ”закупени” или ”ограбени” от бабината си, както веднага биха заключили някои български ”корифеи”. Слава богу, че в разкопките не са участвали възпитаници на Софийската Алма матер - скитите веднага щяха да споделят съдбата на траките, които всичко "купували" и "крадяли" от древните гърци.

• Към мнението на германските археолози се присъединява и Михаил Пиотровски – директор на Петербургския Ермитаж. Според него, некрополът ”Арджаан 2” (така се нарича мястото на погребението) е ”най-значимото археологическо откритие на 21 век”, което разкрива мащабите и възможностите на скитската цивилизация.

• Нещо повече – в Тува са открити дори и местата, където са произведени съответните изделия от метал – древни леярни, работилници, мини за метална руда и др. Едва ли хора, които по цял ден цицат от вимето на някоя кобила в степта (както се опитват да ни убедят някои неграмотници) биха притежавали такава технология и организационните възможности, необходими за нейната реализация.

• На територията на Тува в т. нар. Долина на царете има стотици неизследвани могили на древните индоевропейски скитски народи. Някои от тях достигат в диаметър до 100 метра и височина 20 метра.

• Руските и германски археолози изказват предположението, че именно днешна Тува е била ”люлка на скитската цивилизация”.

Основното тук е развитата технологична база на местното индоевропейско население още в началото на Първо хилядолетие преди новата ера и то в един доста отдалечен район (сравнително суров в климатично отношение), където е било развито и земеделието и обработката на метали на невероятно високо ниво.

Поздрави

Едва ли хора, които по цял ден цицат от вимето на някоя кобила в степта (както се опитват да ни убедят някои неграмотници) биха притежавали такава технология и организационните възможности, необходими за нейната реализация."

Намерените грандиозни крепостни съоръжения също не говорят в полза на смешките за ”цицане от кобили” или "чергарстване" в юрти.

Не разбрах защо и как познавателните, емоционално-психологични и етични комплекси, проблеми /и липси/, на разни индивиди , станаха мой проблем?

Ей сега ще ти отговоря:

1. ЦЕНЗУРА!!!!!!!никога не съм писал че "Древните Тувинци, по цял ден цоцат мляко"; Също така "еди кои си цоцат мляко по цял ден" е твой израз, /които ми вменяваш ЦЕНЗУРАот незнам си колко време/- така че не може да съм убеждавал никого, в това което ми приписваш;

2. Пак същото за "цицането" и за "чергарстването". ЦЕНЗУРАНаписах че Волжските Българи според Арабските и персийските автори са живели в "юрти" ("всички живеят в юрти, юртата на царя е най-голяма" или през зимата живеят в дървени къщи, през лятото в юрти") , и освен това не съм съм написал че Българите са Скити, или българите са живели на територията на Тува, или.. че те са живели на територията на днешна Тува, по времето когато е изработено съкровището.

3. Ти моята "неграмотност" не си доказал, ЦЕНЗУРА пак...

Ще направя един обзор, за да не станат разминавания:

а). чел ли си описанията на Скити, Сармати и Алани - сътветно от Херодот, Тацит, и Амелиан Марцелин,- за познатите от тях народи.

б). знаеш ли от коя епоха са артефактите от Тува? Защото правиш сравнения с юртите на българите, т.е с българите.

г).

д) знаеш ли за българите и саките, щом като сравняваш българите със сакското население, чиито некрополи се намират в Турано-Уюкската котловина на Тува..

е) Народите обитащи Евразийските степи са развивали индустрия /Явно не си прочел и съобщенията в което дадох примери/

ж) Народите обитаващи Еразийските степи познават Строителството и градостроенето/ щото не знаеш нищо за строителството на Волжските Българи/

з)"Грандиозното строителство", /дето си го дал в "Болд"/ в Аржаан /Тува/ е всъщност било "строителство на грандиозни могили"..

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Що не млъкнеш, бе...........?

Немам номера на психиатричната клиника.

Не написах горното, за да слушам шизофреничните ти обяснения, ..........?

Намирам темата за интересна, но не и идиотизма ти, НИК 1!

Нема ли тук модератори, да спрат тоя, тупан!

Хърсе, изпускаш си нервите, плашим се :biggrin: Иначе ценя подхода ти да громиш всеки и във всяка тема с различно мнение. Как пък веднъж не каза- може и да греша, вероятно си прав, интересна гледна точка...Ти си като питбул-захапваш за врата веднага и непущаш :biggrin: Фен съм ти. Даже се отказах да пиша, само те чета и ми е кеф. Давай, пич, не се спирай пред нищо, че комай само половината форум си обидил :biggrin: Аз кротко ще си почета откровенията ти...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Що не млъкнеш, бе...........?

Немам номера на психиатричната клиника.

Не написах горното, за да слушам шизофреничните ти обяснения, ..........?

Намирам темата за интересна, но не и идиотизма ти, НИК 1!

Нема ли тук модератори, да спрат тоя, тупан!

Модераторите ще ви баннат и двамата; само продължете в същия дух и просто нямате никакъв проблем!

Link to comment
Share on other sites

Бе то добре, ама не спрат ли тия неща - :ban:

Само да попитам Nik1 между 2 в. пр. Хр. и VІІ в. тия прабългари дето са донякъде тохари, донякъде юечжи и тук-таме ираноезични, но са знаели да строят градове В НЕЛЕГАЛНОСТ ЛИ СА БИЛИ??? Според мен както бай Тошо Правешки и те са се крили от Гестапо, обаче то не е знаело, та да тръгне да ги търси, ха-ха-ха!!! Иначе, ако трябва да съм сериозен, всеки от присъствалите тук несъмнено разполага с РС и може, при добро желание, да създаде една мини база данни, условно наречена "Комплекс (от безспорни) прабългарски артефакти", след което да се разходи по базите данни на различните сайтове и портали. Аз, например, постъпих точно така, когато ми беше жизнено важно да проследя едно родословно дърво - нямате си на представа какъв обем от информация по генеалогия имат хората?! В случая обаче препоръчвам да се направи една много точна селекция например по отношение на археологическите "маркери", за да не обявяваме всички "конни народи" да прабългари. Макар че - нека само припомня! - сега една застрашително крупна група екссъветски граждани се обявява за българска. И за да завърша - все пак nik1 ме кефи с фанатизма, че някъде имало народ, който летоска е на кон из полетата, а зимеска е у дома или у палатите си!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Само да попитам Nik1 между 2 в. пр. Хр. и VІІ в. тия прабългари дето са донякъде тохари, донякъде юечжи и тук-таме ираноезични, но са знаели да строят градове В НЕЛЕГАЛНОСТ ЛИ СА БИЛИ??? Според мен както бай Тошо Правешки и те са се крили от Гестапо, обаче то не е знаело, та да тръгне да ги търси, ха-ха-ха!!! Иначе, ако трябва да съм сериозен, всеки от присъствалите тук несъмнено разполага с РС и може, при добро желание, да създаде една мини база данни, условно наречена "Комплекс (от безспорни) прабългарски артефакти", след което да се разходи по базите данни на различните сайтове и портали. Аз, например, постъпих точно така, когато ми беше жизнено важно да проследя едно родословно дърво - нямате си на представа какъв обем от информация по генеалогия имат хората?! В случая обаче препоръчвам да се направи една много точна селекция например по отношение на археологическите "маркери", за да не обявяваме всички "конни народи" да прабългари. Макар че - нека само припомня! - сега една застрашително крупна група екссъветски граждани се обявява за българска. И за да завърша - все пак nik1 ме кефи с фанатизма, че някъде имало народ, който летоска е на кон из полетата, а зимеска е у дома или у палатите си!

Ами да..Българите са в "нелегалност" в степите намиращи се северно и северозападно от Канг.. ;)

Аз лично "не съм обявил всички конни народи за български" ; но един колега, които е на "почивка" в момента, имаше фикс-идеята, и се опитваше да я "налага",.. че конните народи са всъщност не-конни ;) (идеята е подходяща за "кръчмарски дикусии")..Този колега дори беше забравил да ни съобщи (тенденциозно или защото не знае) че в големия некропол на Аржаан са погребани 16 човека,...и 160 ездитни коня..;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Четох, четох, но нещо ми се омота главата. Ник и Хърс, имам една молба. Направете си труда да пуснете по един пост, в който с 1,2,3 да са наредени с по едно изречение тезите ви, за да можем да следим дискусията и кой какво защитава и за какво се бори. Защото от всичко досега разбрах, че Хърс е арогантен, а Ник бил на години и ползвал руски източници :)

А иначе Стоедин горе каза нещо готино - ще ви четем усилено, пък писането на вас го оставяме :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тц, не, обратното ще е. Вие ще си пишете, а точно писането няма да съществува като възможност за всеки, позволил си ругатни и пр. :cardR::cardY::bann::angry:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Тц, не, обратното ще е. Вие ще си пишете, а точно писането няма да съществува като възможност за всеки, позволил си ругатни и пр. :cardR::cardY::bann::angry:

Да бе, да, ще пишем. За кво да се морим, като можем просто да четем и да се :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Какъв е календарът, използван в Именника - китайски,зороастрийски или не знам какъв си друг ?

4. Този календар, използван в Именника лунен ли е, лунно-слънчев, или слънчев

Календара който използвали българите преди кръщението в християнска вяра (славянизиране) е китайски / лунен.

Ако някой твърди, че българите са изобретили календар, да посочи прочути прабългарски астрономи, както и съоръжения за наблюдение на небето използвани от прабългарите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Календара който използвали българите преди кръщението в християнска вяра (славянизиране) е китайски / лунен.

Ако някой твърди, че българите са изобретили календар, да посочи прочури прабългарски астрономи и съоръжения за наблюдение на небето използвани от прабългарите. :tooth:

Виж сега, техниката се назовава окомер, а астрономи са всички българи. Кой ти плаща да крадеш нашия календар, който е най- точния в света????

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Когато си на кон небото е наближе и сичко се види! Освен туй ний сме дошли от Китай и сме стигнали до Велс, тъй че сме имали време по мръкнало да се взираме в необятния небосвод и не един ами 10 календара сме направили, но ни ги откраднаха инките и маите....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Виж сега, техниката се назовава окомер, а астрономи са всички българи. Кой ти плаща да крадеш нашия календар, който е най- точния в света????

Съставянето на календарна система не е толкова лесно начинание, особено за конен народ, преставителите на който дори са се облекчавали без да извличат крака от стремената.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...