Отиди на
Форум "Наука"

Партизаните ветерани от войните ли са?


Recommended Posts

  • Потребител

Павлов, много грозно сме говорили за шумкарите? Че то тяхната история е грозна! Народа правилно ги е нарекъл - шумкари, кашкавалояди, червени въшки и пр.

Тези червени бандити отрекоха стотици хиляди българи - убити, ранени, осакатени или изчезнали без вест в Междусъюзническата и Първата световна война, като че ли не са били българи, защото паднали в "империалистически войни"(!?) Обединението на всички българи в една държава - България, било империалистическо! Те не са ли по-герои? На колко от тях дадоха пенсии? Ако си комунист, кажи нещо по-убедително. Аз имам аргументи - грозни!

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 59
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Ето няколко:

1. Съществуват и други мнения, за партизаните.

2. Пък и в темата не става въпрос само за червените партизани.

3. Още от начина ти на писане, съвсем не оставяш впечатление за обективност.

Много добро четиво по темата (според мен): http://izvorski.hit.bg/stih1.html

Един интересен линк: http://www.sarakt.org/Patsev/biografy.html

малко снимки : http://www.google.bg/imgres?imgurl=http://...=2&ct=image

Долното потърсих в интернет понеже нямам книги по темата около мен, взех го от тук: http://liternet.bg/publish10/aangelov/kipr...tifashistka.htm

още можете да прочетете тук: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%...%80%D0%B8%D1%8F

------------------------

Спомени на Щерю Михайлов Щерев (Тома) за Христо Стайков Гайдаров

”Арестуваха ме на 25 май (1944 г.). Заварих Христо в училището, беше в безсъзнание. На 25 май с камион ни откараха във Варненското градското полицейско управление, където ни държаха четири-пет дни и ни пребиха. След това ни преместиха в трети полицейски участък на улица ”Владислав”. Там ни държаха до 1 юни. Христо умря от жестокия побой. Умря с гноясали крайници, имаше кравоизливи, по облекчение бе носен от нас.”

------------------------

Из спомените на Демир Борачев (Чичо)

”Пак в Кипра

През деня Добри докладва. Голямо оживление в Кипра и другите села във връзка с обръча край Сталинград. В партийната организация приели нови членове - младежите Васил Белев, Никола Стефанов и Христо Гайдаров. Нови десетина младежи увеличили редовете на ремсовата организация.”21

”Срещите край Кипра и …

Гората над село Кипра е наш тих кът. Селото е ”наша република”, както се изразяват партизаните… Снощи при горните липи проведохме среща с група партийни другари…

В тъмното се ръкуваме с младежите от бойната група. Сред тях са Занко, Ильо, Павлин. Под голямата липа. В нейната сянка образите на младите борци смътно се очертават. Само очите им светят. Светят с неугасимия пламък на възторга, на готовността да грабнат оръжието за делото на партията!”22

”В Кипра вчера, на Кирил и Методий, имало много арести… Дезертиралият от бункера в кипренската гора през есента от варненската партизанска чета Недко (Мануш)23 се предал. Завел полицията и жандармерията направо в дома на Георги Василев (Добри) в Кипра. Посочил после и Христо Гайдаров (Павлин) и Ламбо Манолов (Светлин). Освен тях полицията арестувала и Георги Шалапатанов (Савата), Тодор Мутафов (Хлебаров) и други комунисти. Закарали Добри и Светлин в гората на бункера. При бункера вече Добри извикал високо: ”Другари! Предателство!”. Варненските партизани били наблизо и чули. Озверените фашисти жестоко били Добри и Светлин. Разстреляли ги. Хвърлили ги в бункера и разкъсали телата им с гранати... В туй време ловна дружина започнала да претърсва гъстата гора. Но партизаните изчакали жандармеристите на няколко крачки. После по сигнал на командира на четата Иван Добрев -- Странджата, дали залп. Още един. И още един. Ранени жандармеристите започнали да реват. Някои си захвърлили оръжието. При командата ”Напред!” партизаните се спуснали в атака. Взели захвърленото оръжие от побягналите и убитите24. Жандармеристите повече не се появили… Но не само Добри и Светлин се държали геройски. Геройски устояли на инквизициите и други арестувани. Особено доблестно се държал секретарят на ремсовия район Христо Гайдаров - Павлин. Зверовете му счупват ръцете и краката. Той продължава да окуражава другарите си. Изваждат му и очите… Така Добри и Светлин стават знаме на Партията, а Павлин - на младежта.”

------------------------

Писмени показания на поручик Людмил Василев Мишляков пред народния следовател

”Единият от арестуваните, който пълзеше вдясно от мене, направи знак да спра. Аз помислих, че бункерът е наблизо, и се скрих. Арестуваният обаче се приближи до мене с думите: "Господин поручик, не се плашете, виждам, че сте смел човек, въпреки че мразите комунистите. Долу при пътеката разбрах от агентите, че заедно с другаря ми ще ни застрелят, загдето не издаваме другарите си. Не ни оставяйте в техни ръце. Стреляйте вие, когато видите, че те ще започнат. Вие сте офицер, ако и противник, ръката ви не е толкова мръсна, колкото тяхната…”

Казвайки набързо тия думи, той продължи да пълзи, оставяйки ме изпълнен с учудване: да чуя такива думи от селянин, при това комунист, най-големия враг на държавата! Просто не можех да повярвам. Каква решителност пред лицето на смъртта!”

”Те бяха противници, трябваше да загинат. Поне достойнството им да се запази: натиснах спусъка, пистолетът ми направи засечка. Същия момент Колянчев ми бутна своя. Стреляйки, чух до себе си изстрелите на шмайзерите на агентите. Тогава сложих заряда, който се възпламени и затрупа двамата мъченици.”

------------------------

Спомени на Ангел Георгиев Белев (Лозан) - брат на Васил Георгиев Белев

”Като гледам снимката на баща ни, все повече го оприличавам на него. Той бе смел, енергичен, природно интелигентен, самоук. Ние на училище не сме ходили… Вечер не се прибираше в къщи. Ходеше в Новградец, беше куриер. Осъществяваше връзка с Варна и Срацимир.

Преди да излезе в нелегалност, известно време работи в мелницата на Иван Цанков в с. Река Девня като работник по поддържането. На него му се отдаваше строителството. Там той имаше определена задача. Трябваше да се намери начин за снабдяване с жито, необходимо за изхранване на партизанската чета. Отзад, откъм задния вход, откъм бившата фабрика за лимонтозу, Васил донасяше по един чувал с по една-две крини жито в него. Аз или Никола Стефанов - Ильо го поемахме и го слагахме в тек-каручката. До следващия чувал аз нещо чукам по каручката, уж я поправям, въртя се около нея. Така докато съберем около 30-40 крини и с каруцата го закарваме у нас, след което го сортираме и отново след време занасяме в мелницата за смилане… Така бе изнесено от воденицата около 300 крини жито…

На 13 декември 1943 година у нас дойде Георги Василев и каза, че има провал, арестуван е Здравко Бомбов, с който Васил имаше връзка. Решено бе да излезе в нелегалност.”

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Михов, съжалявам пропуснал съм мнението ти :)

-Твърдо да и защо не?Та те не са ли участвали в бойни действия деклариращи привързаността си, към една или друга страна?

Ето вземете примерно Виетнам, Ирак, Авганистан, войните там се водят само от партизани.

Емгето, струва ми се всъщност, че се дразним на една и съща история представена в различни светлини. Ти се дразниш, че през комунистическите години всеки втори е бил антифашист, мен пък ме дразни това, че сега всеки втори е антикомунист:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А за мен отговорът е твърдо не.Поне за ветерани от ВСВ от България.От СССР може,както казах.

Проблемът на българското общество не е колко души за какви се представят към днешна дата.Проблемът е,че няма справедливост.Или поне относителна справедливост.Ето,след 09.09.1944г. бяха наказани всички,свързани по един или друг начин с белия терор в България.И много невинни,разбира се.След 10.11.1989г. беше ли наказан един,поне един червен палач?А цялата страна беше като един голям масов гроб.Лично мой далечен роднина е убит в мътните дни между 9 септември и 9 октомври без съд и присъда,без вина,само заради лична неприязън с един от партизаните.Наказа ли някой убийците му?Наказа ли някой многобройните главорези в лагерите на смъртта?Поне един?Няма!

И сега децата и внуците на същите тия убийци са водещи бизнесмени и политици и ни учат на морал и разум.O tempora o mores!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Михов ти самият сподели, че става въпрос за лична неприязън.Убиецът може да е бил всякакъв, дори да са били защитени някога от режима, сега не са. Можеш да потърсиш справедливост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Да,не трепе идеологията,но някои идеологии подозрително привличат недоказани лумпени и комплексари,които впоследствие се развихрят.Комунизмът е една от тях.Удачен е примерът с исляма,дотолкова доколкото най-големите атентати в историята са правени от комунисти и от ислямски фундаменталисти.

В такъв случай се налага да се самоцитирам.Просто личностните качества,култура,семейна среда до голяма степен обуславят избора на идеология.Комунизмът привлича: аутсайдери,социално непригодни и неадекватни,но желаещи промяна на статуквото(насилствена,разбира се!);откровено криминални типове;бунтари,които изпадайки в личностни и социални противоречия,също са аутсайдери,макар и от заможни семейства(Вапцаров);и в последните дни преди 09.09.1944 откровени нагаждачи и хитреци.Общото между всички тези хора е безскрупулността и презрението им към цената на човешкия живот.

И за това,че убиваха без да им мигне окото,и без да мислят;заради своя интерес,сега трябва да продължаваме да им изплащаме пенсии и осигуряваме привилегии?!

И от кого да потърся справедливост?Със задна дата -"само" преди 65 години,при мъртви и жертва,и извършители?Дори не мисля,че има правни основания за такова дело,освен за реабилитация,но няма нужда от такова нещо.Те,Гогов,Газдов и Горанов не осъдиха,че на това ли ще обърне някой внимание?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може би си прав но едва ли съществуват статистически данни за да го докажат, при все обаче бих могъл да дам пример с окупацията на Полша, не започва ли тя, след като Германия се самобомбандира?

Как бихме могли да знаем, че и Американците не са направили същото за да нападнат Авганистан, че и Ирак пометоха.Жаждата за пари и власт, подобно на простотията си ходи по хората.От друга страна какво става сега? Навсякъде около нас обикалят тези"криминални типове, бунтари, аутайдери, откровенни нагаждачи и хитреци", едните в джипове, другите като адвокати, третите като доктори, четвъртите като наркомани, петите като управители в макдоналдс и там подобните.Същото си е, даже предполагам им е по-комфортно, понеже контрол има само когато става въпрос за пари.Аз също имам роднина (прадядо) лежал известно време щото бил дал хляб на партизани (антикомунисти), имам и познат лежал за виц. Даже сега се сещам имам и за роднина (брат на баба ми) убит не си спомням обаче щото е бил партизанин или от партизани. Изобщо както е грешно да говорим за народ като за един човек, така според мен е и още по-грешно да се съди за идеологията със примери за отделни личностти или постъки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Павлов, ти просто не знаеш с кого спориш по въпроса! От цялата кавалкада от снимки и линкове (пропуснал си лик към книгата "Малкият партизанин" - може и да не си го чувал и към сериала "На всеки километър") не може да се разбере партизаните в България през ВСВ ветерани от войните ли са или не? Не ми прави вятър (аз не съм на 15 години), а кажи - какви са!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не че ми е работа да се бъркам, но много грозно говорите.

Може ли сега такова нещо. Комунизма е идеология, хората дали живота си и за това са герои.

Демокрацията е също идеология ама колко от нас ще си мръднат пръста за да я защитят? В продължение на 20 години ни ограбват и кой се опълчи?

Помаците, които нападнали и изклали Батак и те имали идеология и те дали жерви за своята идеология. И те ли са герои. А нацистите - и те си имали идология и са давали живота си за нея. Герои ли са? А колкото за последните 20г. - ограбването беше извършено от синовете и внуците на шумкарите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Да речеш, че комунизма е отнел дори един живот няма да си прав, а какво остава за милиони...

Трепе не идеологията а хората. Да заклеймиш комунизма и комунистите е все едно да гледаш на всеки мохамеданин, като на тероряга. Че е имало хора незаслужаващи привилегии имало ги е, но не само през комунизма, имало ги е преди 9-ти септември имало ги е след тази дата, ще ги има и много за напред. Има ги и сега! И това не са комунисти, а са хора във всякакви цветове, и облекла, така де.... не само политиците бъркат в кацата.

На обикновеният мюсюлманин естествено нетрябва да се гледа като на терорист, обаче на талибана - да, защото самата талибанска идеология е терористична. Комунистите са като талибаните. Комунизмът е терористична идеология проповядваща класова ненавист и ликвидиране на абсолютно всички, които не я изповядват. Имали в света старана където комунистите да са взели властта по демократичен път - не. Имали страна в света, в която след като комунистите са взели властта да е имало демократично управление - не.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Когато цитирате партизански мемоари и подобна литература, не забравяйте, че те са преизпълнени с лъжи, че са одобрявани, цензурирани, разкрасявани и пр.

Само позорната история на "битката" при Жабокрек, наскоро впрочем празнувана по най-идиотски начин, е повече от достатъчна.

Да, имало е такива неща, точно както и всеки крадец, хванат от полицията е бил малтретиран. Колко са истинските случаи и колко измишльотините можем да гадаем по усилията, положени за пренаписването на Тютюн, за цензурирането на литературните произведения, измислиците за десетки хиляди партизани и т.н. и т.н.

В района на Сливен например е имало само няколко партизанина, но пък около 250 горяни след 1947 г. А какво ни казва литературата??

Така, че, отдавайки дължимото на ВСЕКИ пострадал за идеите си в България от онзи период, нека не героизираме тези, които най-малко го заслужават.

Ами патриотите, загинали след 1944 г.?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Но това е "най-голямата" партизанска акция в България!

Доста шумкари нападнали санаториума в село Жебокрек, край станция Кочериново, Горноджумайско. В него се лекували болни и ранени немски войници. Нападението е извършено през ноща. Всички били избити, включително и българските войници, охраняващи санаториума! Браво! Но не е достатъчно да бъдат обявени за ветерани от войните! Просто червени талибани!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Що за опасност е представлявало партизанското движение говори простичкият факт, че Борис Трети е кръстосвал Рила сам, а из София се е движел кога с един шофьор, кога с един файтон, кога и без тях. "Царо, царо, цар Борис минава" е била рутинна реплика на един бръснар, при който е работела една от бабите ми. След което на улицата се е явявала една често открита кола максимум с двама човека вътре. Хайде в София добре, но и извън нея, че и в Македония, Борис Трети не се е пазел никак.

Впрочем една правдива картина от полицейските, военни и съдебни архиви би дала мнооого точна оценка на явлението.

По-голямата част от него май започва след 1944 г. и не изглежда никак добре.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

:) Не съм запознат с почти никакви подробностти (да си призная), чел съм само една книга по темата но не съм сигурен, че си спомням името. Ставаше въпрос за правителството на Драган Цанков и извършените преследвания срещу разни заподозрени комунисти.

Така, че се предавам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
:) Не съм запознат с почти никакви подробностти (да си призная), чел съм само една книга по темата но не съм сигурен, че си спомням името. Ставаше въпрос за правителството на Драган Цанков и извършените преследвания срещу разни заподозрени комунисти.

Така, че се предавам.

На Александър Цанков.

По времето на Драган Цанков също има партизани, но политически. Терминът се използва.

При Александър Цанков има "курс към въоръжено въстание", а шумкарите - въоръжените горски партизани се появяват по-късно. Във всички случаи терминът има негативно съдържание, макар след 9 септември пропагандата да твърди обратното.

Не ми е ясен произходът на тази дума - партизанин?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Не ми е ясен произходът на тази дума - партизанин...

partisan (francais) - привърженик, последовател

partisante - привърженичка, последователка;

partisan du communisme - привърженик на комунизма

partisan de G. Dimitrov - последовател на Г. Димитров, димитровец

---

parti = cause - кауза

partie - партия; дял, част; мач

partialite - предпочитание, пристрастие

partiel - частичен непълен

---

part (english) - част, дял

party - група, партия; екип; бригада, команда, отряд;

party-politics - партийна политика; партизанщина

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В американския английски думата partisan се използува само, когато става въпрос за антифашистки партизани. Във всички останали случаи се употребява gorilla (гърилъ)!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Guerrilla - това пък, мисля, е испанският термин за "партизанска война".

Идва от думата за война - guerra. Aко не се лъжа, guerrilla e умалително - "малка война, войничка"...

И в английския се говори за "guerrilla warfare".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, точно така. Прав си! Аз имам хубав речник, но ме мързеше да го търся. Пише се guerilla или guerrilla (гърилъ). То и на италиански е guerra. Мусолини обаче, го произнася гвера (вероятно тоскански диалект)! На американски е по-популярно guer/r/illa war - партизанска война.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Аз имам хубав речник, но ме мързеше да го търся и разлиствам...

И аз имам речник, ама - в главата ми, та не се налага да го търся, да го разлиствам... :book::117:

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз съм я чувал много пъти, но никога не съм я виждал написана! Сега я видях!

Знаеш ли, позамислих се - вероятно ти помага френския или други латински езици. Без такава помощ, просто на английски не можеш да кажеш, как се пише дадена дума без да си я видял (и запомнил).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...