Отиди на
Форум "Наука"

Въпрос от гост :(


Ина05

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте! Тук съм като гост, защото химията не е моята област, но на вас възлагам последните си надежди за разрешаването на един проблем. Става въпрос за ценен гоблен, залят с моментно лепило. Петното е голямо колкото орех, стои твърдо и бяло. Един голям форум вече се занимава с разнищването на проблема, но всеки предвижда доста лоша развръзка за гоблена. От там обаче, дойде предложението да се обърна към друг голям форум, където искрено се надявам да има много по-знаещи от нас хора и все пак това петно да не се окаже невъзможна мисия. Много Ви моля, ако някой знае начин това петно да бъде отстранено, нека сподели. Ще направи доста хора щастливи... :bigwink:

:help:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=4328

Тук се разглежда подобен проблем, вместо лепило обаче "пакостникът" е смола.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Боровата смола е лесна-маха се с олио, но това лепило единствено с нагряване съм успявал до сега да го махна. Разбира се, при гоблен това е немислимо, затова опитайте да го начупите на колкото е възможно по-малки парченца и след това да го изчоплите с нокът(с нещо остро ще повредите гоблена).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Още един въпрос, пак от гост, в случая аз:)

Не бихте ли дали акъл с какво може да се засече газ в помещение, какво да се търси и къде? РИОКОЗ са банда непукисти, а докато дойде ГЗ изветря. Може ли да се остави нещо, лакмуси ли датчици ли, простете пълната ми химическа неграмотност и после по индикациите да се определи какво е??

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За лепилото не знам. За газа - защо не пробваш да напълниш нешо с този въздух от помещението - например плажна топка с помпа нещо такова и после да се изследва този въздух.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Здравейте! Тук съм като гост, защото химията не е моята област, но на вас възлагам последните си надежди за разрешаването на един проблем. Става въпрос за ценен гоблен, залят с моментно лепило. Петното е голямо колкото орех, стои твърдо и бяло. Един голям форум вече се занимава с разнищването на проблема, но всеки предвижда доста лоша развръзка за гоблена. От там обаче, дойде предложението да се обърна към друг голям форум, където искрено се надявам да има много по-знаещи от нас хора и все пак това петно да не се окаже невъзможна мисия. Много Ви моля, ако някой знае начин това петно да бъде отстранено, нека сподели. Ще направи доста хора щастливи...

На литър вода сложи по една супена лъжица сода бикарбонат и в разтвора свари гоблена в продължение на 15-20 мин.

След изстиване мястото с лепилото разтрий с въртелиеи движения като сменяш посоките като при пране.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Кажи за какъв газ става дума. Някои са лесни за доказване.

Ами там е работата, че не е ясно какъв. Историята е доволно шантава, но целта е точно това, да се установи какъв е и дали е опасен. Хората имат оплакване от главоболие, който е с болно сърце почва да диша трудно, болят ги ставите, а на вид било някаква сивкава пелена, едва видима, когато се натрупа повече. Не съм го виждал, двата пъти, когато ходих беше чисто. Сградата е обикновен панел, не може и да се разбере откъде идва, дали от съседи долу или пък от климатици или нещо друго...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не съм сигурен дали има чак толкова мнмого лаборатории които да работят специално с газове. Аз поне не знам такавам, а и всеки анализ в който не знаеш какво търсиш е скъп. За това по-лесно би било да кажеш какъв е процеса и да се опитаме да предположим какво може да излезе. И тогава може да се намери реакция която да доказва дали предположението е правилно.

Има има, в ХФ-т всичко има, а и газове се изследват сравнително лесно ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами там е работата, че не е ясно какъв. Историята е доволно шантава, но целта е точно това, да се установи какъв е и дали е опасен. Хората имат оплакване от главоболие, който е с болно сърце почва да диша трудно, болят ги ставите, а на вид било някаква сивкава пелена, едва видима, когато се натрупа повече. Не съм го виждал, двата пъти, когато ходих беше чисто. Сградата е обикновен панел, не може и да се разбере откъде идва, дали от съседи долу или пък от климатици или нещо друго...

Газ в панелка, сива пелена?

:smokeing:

От климатици?

:smokeing:

Значи КГ125,

Газ-мас, на който рутинно изследват въздух, доколкото си спомням имаше в Центъра по Хигиена. Ама не знам как ще ги убедиш да ти изследват въздуха от панелката.

Ако все пак ги убедиш, да не се учудиш, че има радон в повече. В жилищата е така.

Виж някой частник, който работи с хранително-вкусовата или парфюмерийната промишленост може и да го убедиш да ти изследва въздуха от панелката. Срещу 100 кинта примерно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
.....Газ-мас, на който рутинно изследват въздух,....

Абе и аз му предложих (без 100-те кинта), ама проби трябва да се вземат ;). Всъщност има и по-евтини методи ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Панелката не е моя, но дайте акъл как конкретно може да стане. Ходиха хората да си търсят стъклария за да вземат проби, но им казаха, че с тях не ставало, трябвало да се намери някакъв "газоуловител" (това помня от термина, знам, че е неточен).

Дайте някакви конкретни стъпки, историята е странна до степен да не повярва човек, но хората не могат да си ползват къщата. Радон да причинява такива неща и то само там.... Като не съм специалист, чудя се какво да мисля.

В какъв съд може да се събере това нещо така, че да не изветря?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Панелката не е моя, но дайте акъл как конкретно може да стане. Ходиха хората да си търсят стъклария за да вземат проби, но им казаха, че с тях не ставало, трябвало да се намери някакъв "газоуловител" (това помня от термина, знам, че е неточен).

Дайте някакви конкретни стъпки, историята е странна до степен да не повярва човек, но хората не могат да си ползват къщата. Радон да причинява такива неща и то само там.... Като не съм специалист, чудя се какво да мисля.

В какъв съд може да се събере това нещо така, че да не изветря?

Питай тоя дето ще ти изследва пробата. Дадени са ти достатъчно варианти.

Иначе от сега ти казвам, че това не е от климатик - фреонът е безцветен и не мирише.

Най-вероятно изобщо от нищо не е, просто хората са възрастни или с по-лабилна психика. И естествено, че не е от радона.

Долу съседите какви са?

Единственото разумно нещо за което се сещам, е примерно да нагряват някакви наркотици и те да се просмукват нагоре при сублимация, ама честно да ти кажа да достигнат активна концентрация силно ме съмнява.

:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...