Отиди на
Форум "Наука"

Мадарският конник е изображение на бог Митра!


Recommended Posts

  • Потребител

По въпроса за доказването на стремето искам да разгледаме отново монетата със сцена при която пехотинец пронизва с копието си падащ конник.В повечето от монетите изображението е неясно.

Но ето още един великолепен екземпляр отново от Антиак,на Констнций Гал 351-354 с реалистично изображение,на който се вижда ,че конят има седло здраво прикрепено за гърба му,кракът е пъхнат в стремето и отлично се вижда и остриганата глава на "варварина"с остра брада и с плитки отзад падащи по посока на свличането на коня и великолепно изразяващи този устрем.

В падащата поза на тези монети в която е конникът, е против законите на гравитацията ездачът да остане здраво закрепен за коня,без да се изсипе отпред ,седлото да не го последва,а да остане прикрепено на гърба,и при това ездачът с глава и лице обърнати и срещащи връхлитащия пехотинец!Плитките са разпилени и по посока на гравитацията ,там където би трябвало дае паднал ездача,и всичко изразява динамиката и устрема на сцената. И се вижда,че причината ездачът да остане закрепен на коня е че кракът му е пъхнат във стреме.

На другият екземпляр отново личи ,че тялото на коня е опасано от кожено или въжено стреме,служещо на ездача да почива краката си там по време на дългите преходи.

Тези метални снимки на стреме доказват наличието му по нашите земи към 351-354 AD.

post-4727-1247265785_thumb.jpg

post-4727-1247265803_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бижу!

На този с плитките 100% се вижда, че кракът му е опънат и на него се припира за да не падне напред. Това значи, че който правил шаблона за сечене на монетата е виждал такова нещо и е знаел функцията му.

:read::book::punk:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Намирисват и двете монетки, особено тази с патината отляво. Аз, как да кажа, имам известен опит с ментетата.

А за стремето - съмнително дали се вижда такова!

Тези метални снимки на стреме доказват наличието му по нашите земи към 351-354 AD.

Нищо не доказват, пич. Просто защото тези монети не са публикувани в научни издания и не е извършено съответното обследване.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
За дупките от скелето пак си помислете. Щом Шкорпил ги е рисувал 1895 те няма как да са негово дело.

Шкорпил изрично пише, че дупките от скелето (означени на рисунката му с a и b) са стари, и ги свързва със скелето, което е било издигнато при самата изработка на релефа и надписите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Аз определено не виждам стреме. Освен това имам натрапчивото чувство, че тези монети май не са автентични. :post-70473-1124971712:

И аз не виждам никакво стреме. Освен това по сходен начин са изобразявани и краката на пешаци, където категорично не можем да предполагаме наличие на стреме. :bigwink:

Иначе от тези монети има достатъчно автентични екземляри, за да се съмняваме в съществуването им (макар че и на мен тази Антиохия 10 не ми вдъхва доверие).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За монетите:

Констанций Гал, върху обратнатастрана е представен Виртус, който замахва с копие за да прободе повален конник.Монетата е сечена в Антиохия.

Втората монета е на император Констанций ІІ, а върху обратната страна епредставено същото изображение на Виртус. Тази монета е сечена в Константинопол.

И двете като тип са известни и обстойно изучени, но автентичността на представените екземпляри, особено на едната, е леко съмнителна. Стремеподобната черта е панталонът на поваления враг, със "изсулени" отстрани крачоли.

За скелето:

Несъмнено дупките ни навеждат към майсторите, поставили конника и надписите. Добавянето на надписи освен това предполага и мнокогратно монтиране на скелето обратно в гнездата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
За монетите:

Констанций Гал, върху обратнатастрана е представен Виртус, който замахва с копие за да прободе повален конник.Монетата е сечена в Антиохия.

Втората монета е на император Констанций ІІ, а върху обратната страна епредставено същото изображение на Виртус. Тази монета е сечена в Константинопол.

И двете като тип са известни и обстойно изучени, но автентичността на представените екземпляри, особено на едната, е леко съмнителна. Стремеподобната черта е панталона на поваления враг, със "изсулени" отстрани крачоли.

За скелето:

Несъмнено дупките ни навеждат към майсторите, поставили конника и надписите. Добавянето на надписи освен това предполага и мнокогратно монтиране на скелето обратно в гнездата.

При положение, че нумизматиката съществува като наука от векове, а римските монети не са нещо екзотично и слабо изследвано, то би било много странно ако наш Natanчо открие на тях, нещо което е отбягнало от вниманието на поколения стотици нумизмати. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Морето [от знания] на някои им е до колене, на други - до пръсти, а трети още са на пясъка! :whistling:

Натанчо още не е трънал на море май. :baby:

Ето едно наше родно кушанско божество, което по логиката на тук пишущи лица е тракиец и християнин:

AdshoCarnelianSeal.jpg

Обаче ни е тракиец, ни е християнин, има си и стреме ранен тип г-нът.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здрасти!

Интересно. Наверно ти си го правил.

Бог с мустаци доста рядко сам виждал. А този ги е пуснал като Чудомир. Значи нее от азиацки произход. По се види индоевропейски тип.

Тази чалма с панделките... иранска или испаска носия.

Кръстът значи че е християнин. Ама тогава каквиса тези ровашки знаци зад гърбът му?

под тях сигла (гръдска омега) знакът на блогородник.

пред него приличащо на менора двойно UU със сигла съчетано символ на бог на водач.

И както виждам има и стреме.

:~)))))))

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

ХА, сега Маготине, както се казва с твойте камъни по твойта ...

Нещото което мен ме удивлява е ,че конят с тия уши и тази форма има страшни аналози из българските съкровища, даже малко изглежда на грифон.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Морето [от знания] на някои им е до колене, на други - до пръсти, а трети още са на пясъка! :whistling:

Натанчо още не е трънал на море май. :baby:

Ето едно наше родно кушанско божество, което по логиката на тук пишущи лица е тракиец и християнин:

AdshoCarnelianSeal.jpg

Обаче ни е тракиец, ни е християнин, има си и стреме ранен тип г-нът.

Адшо на кон на бактрийски език(гръцки) от Бактрия,тракийски заселници на Александър владеели всички тези райони.Има стреме.А триста км.на запад да нямат,същите тези тракийци.(нали Филип за гъците също бе варварин,тракиец) .И на едната монета са показани точно такива върви(стреме)където ездача си държи краката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето много хубаво са дадени същите върви на тази монета.Аз и така писах "На другият екземпляр отново личи ,че тялото на коня е опасано от кожено или въжено стреме,служещо на ездача да почива краката си там по време на дългите преходи."

Значи имал си доказателство за наличие на стреме преди 681 г.,но понеже не ти пасва на разбиранията ,го криеш.Я сега предатирай МК.

А също супер добре и изобразен същия клуп, виден при крака на Адшо, около крака на ездача с плитките от другата !

post-4727-1247336408_thumb.jpg

post-4727-1247336545_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ето много хубаво са дадени същите върви на тази монета.Аз и така писах "На другият екземпляр отново личи ,че тялото на коня е опасано от кожено или въжено стреме,служещо на ездача да почива краката си там по време на дългите преходи."

Значи имал си доказателство за наличие на стреме преди 681 г.,но понеже не ти пасва на разбиранията ,го криеш.Я сега предатирай МК.

А също супер добре и изобразен същия клуп, виден при крака на Адшо, около крака на ездача с плитките от другата !

Eстествено, че стремето се е появило преди 681г. Всъщност неговата поява в Европа се свързва с аварите - втората половина на VІв. Ето какво пише В. Йотов, който минава за безспорен авторитет по въпросите за въоръжението през ранното средновековие - "В Източна и Централна Европа стремената се появяват в края на VІ - началото на VІІв. и се свързват с преселването на аварите" (Въоръжението и снаряжението от българското средновековие (VІІ-ХІвек), 2004, с.139). То се появава още през ІVв. в Източна Азия, вероятно го е имало и по-рано, но е било кожено или дървено. Какво странно има в това в това че го има и при кушаните? Вероятно и идея си нямаш къде е била кушанската държава и от къде са дошли самите кушани. Със сигурност обаче кушаните са живяли на повече от 3 000 по права линия от Тракия. Така че, това че през І-ІVв. го е имало вякъде във вътрешността на Азия, какво доказва в теорията ти, че Мадарският конник е хем тракийски, хем изображение на Митра? Нищо!

От няколкото хиляди изображения на тракийския конник и Митра от античността, на колко има стреме?

И още нещо, нали твърдеше, че Мадарският конник няма стреме, след това твърдеше че е издялано през ХХв., а сега твърдиш, че именно стремето доказва тракийският произход на релефа, нещо тезата ти е прекалено "гъвкава", само сега да не кажеш, че кушаните или аварите са траки! :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Вероятно и идея си нямаш къде е била кушанската държава и от къде са дошли самите кушани.

Той, както ти писах, още не е тръгнал на море. :smokeing:

От няколкото хиляди изображения на тракийския конник и Митра от античността, на колко има стреме?

На нито едно. :lightbulb:

И още нещо, нали твърдеше, че Мадарският конник няма стреме, след това твърдеше че е издялано през ХХв., а сега твърдиш, че именно стремето доказва тракийският произход на релефа, нещо тезата ти е прекалено "гъвкава", само сега да не кажеш, че кушаните или аварите са траки! tooth.gif

Ти къде видя теза, аз видях само српска плескавица. :whistling:

Натане, един приятелски съвет - вземи прочети малко за МК, защото ние хубаво се забавляваме тъдява, ама целта на форума е да се образоваме тоже.

Иначе Адшо няма грешка с това ранно стреме и кръста в ръката. Същи Константин Велики у кушаните. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да твърдя,че на Мадарският конник няма стреме.Виж се ти като се опитваш да ме иронизираш какво пишеш за най-голямо доказателство на цялата ви теза за стремето на МК.Ка40 ""А и още нещо - кой се е "качвал горе да го рисува" ".Сега разбра ли кой се е качвал горе да го рисува.И ти казах,че той ако не разбира от стремета и ще го пропусне,то значи,не било там.Все едно да качиш Атила и да не види стремето и да го опише.Смешен плач подплатен с единственото ви научно доказателство неоправдан сарказъм.Защото и нещо изказано със сарказъм го приемам за доказателство стига да е подплатено с такова.

А за стремето вие,които твърдяхте,че го има, го твърдяхте,че се е появило в седми век .И на тази основа датирахте МК!маготин "1.Мадарския конник има стреме, което се появява в тази част на света през втората половина на VІ ти век." и Ка40"Всъщност неговата поява в Европа се свързва с аварите - втората половина на VІв."

Коя част на света,на пишещите с гръцки и латински букви ли ?

Аз ви доказах,че може и да го няма в "гробчета",но съшествува и има данни за това в години 300-400 г. с безспорни доказателства.В защита на монетите написах"В статията която си пуснал ясно се казва за стремена при китайците около 300 г от н.е.Поне от доста научни достижения нашата близка и по далечна съвременност се вижда,че хората достигат по едно и също време работейки над един проблем независимо и по свой собствен път го доказват и разрешават с научни открития.Т.е. не е случайно това при китайците около 300 г от н.е.и при монетата на Констанс II от Антиак със стреме" И какво стана и бактрийците имат това стреме.Китай,Бактрия,Мизия (Мала Азия) тоже.

маготин " Нищо не доказват, пич. Просто защото тези монети не са публикувани в научни издания и не е извършено съответното обследване. "

Ка40"При положение, че нумизматиката съществува като наука от векове, а римските монети не са нещо екзотично и слабо изследвано, то би било много странно ако наш Natanчо открие на тях, нещо което е отбягнало от вниманието на поколения стотици нумизмати"

Да взема да защитя една кандидат на нетисторическите науки към БАН,а?Ще дойдете ли за критика?Без няколко бутилки"Канска звезда" и "Мадарска течност" не пускат на вкода.

Толкова за стремето,доказа се .Що не се самопровъзглася за кандидт на нетисторическите науки като имп.Симеон I Мизиец.Ха,ха,ха.

Ка40"И още нещо, нали твърдеше, че Мадарският конник няма стреме, след това твърдеше че е издялано през ХХв., а сега твърдиш, че именно стремето доказва тракийският произход на релефа, нещо тезата ти е прекалено "гъвкава", само сега да не кажеш, че кушаните или аварите са траки! "

Аз твърдя.че няма стреме вие твърдите,че има.Доказа се,че дори да има стреме на конника, открило се и станало едва след падането на покривалото,какъв реализъм на майсторите!,отдолу да издялкат стреме,отгоре покривало. Сещам се само за един майстор в древността,който по заповед на заря написал неговото име на фреската,но след години ,след като пластера паднал ,всички разбрали кой е истинският му създател.Това е вторият подобен случак.Та дори да е имало това не пртиворечи на моето твърдение,че МК е създаден трети-четвърти век.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Маготин , ето ти монета датирана 55-105 AD.Същото изображение ,по грубо.не като на печата.Как мислиш Константин Велики ли е ?

Това е и основната причина на хилядите монети да не се изобразява стремето,а не че не го е имало.Наблягали са на техните иконографски елементи и тяхната символика.

За гравьора е важно да предаде своето послание и прекалено маловажните детайли и детайлите които не излъчват послание според тях не са отразявани,не се е наблягало на тях в монетите,които са за масова употреба.

post-4727-1247350900_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Да твърдя,че на Мадарският конник няма стреме.

E това вече се казва гьонсурат.

Аз пък твърдя, че на Мадара е изобразен султан Баязид І и сцената представлява покоряването на България (олицетворена от прободения лъв).! Ето и първият ми аргумент

- ако релефът е съществувал преди ХІVв., то защо в нито един извор не се споменава? Това доказва тезата ми, че е издялан след ХІVв. Тъй като обаче мюсюлманите не правят религиозни изображения, то значи е светско. Направата на такъв релеф изисква огромни средства, които може да отпусне само държавата. Освен това е изсечен върху държавна собственост - скала, а също така под Мадарската крепост. В крепостта в края на ХІV-ХVв. е имало турски гарнизон и естествено кой можел да си позволи да чука с длетата по скалите и да смущава спокойствието (рахата) на войниците? Само царски хора, изпълняващи заповеди на султана!

Как ще докажеш че не е така?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

E това вече се казва гьонсурат.

Аз пък твърдя, че на Мадара е изобразен султан Баязид І и сцената представлява покоряването на България (олицетворена от прободения лъв).! Ето и първият ми аргумент

- ако релефът е съществувал преди ХІVв., то защо в нито един извор не се споменава? Това доказва тезата ми, че е издялан след ХІVв. Тъй като обаче мюсюлманите не правят религиозни изображения, то значи е светско. Направата на такъв релеф изисква огромни средства, които може да отпусне само държавата. Освен това е изсечен върху държавна собственост - скала, а също така под Мадарската крепост. В крепостта в края на ХІV-ХVв. е имало турски гарнизон и естествено кой можел да си позволи да чука с длетата по скалите и да смущава спокойствието (рахата) на войниците? Само царски хора, изпълняващи заповеди на султана!

Как ще докажеш че не е така?

Имаш надписите около него,като за начало.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Това е и основната причина на хилядите монети да не се изобразява стремето,а не че не го е имало.Наблягали са на техните иконографски елементи и тяхната символика.

Пич, изкуството не е само монети. Има и фрески, мозайки и т.н.

А хората в античността са изписвали цели книги, наричат се "военни трактати".

И ще ти кажа една малка тайна. Дали има стреме или не на стилизирани или неясни изображения се определя по позата на краката и ъгъла, който заемат.

А на Мадарския конник има стреме, та дрънка. Повече не смятам да го пиша или повтарям само заради гьонсуратлъка на някой си. То добре се вижда. Който не иска да види очевидното не става за учен, даже за нормален разговор не става.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Натане, един приятелски съвет - вземи прочети малко за МК, защото ние хубаво се забавляваме тъдява, ама целта на форума е да се образоваме тоже.

Иначе Адшо няма грешка с това ранно стреме и кръста в ръката. Същи Константин Велики у кушаните. :smokeing:

Ранно християснкия симво е риба !поне целия първи век ,дори в Рим.Кога става кръста и защо?.

Когато му се присънило на Константин един знак.

Така ,че изключено е да датираш това за Константин само защото си мислиш,че носи християнски кръст.Ако беше християнин щеше да носи риба или нещо друго, символа Му за тези времена.Ако пък е християнски кръст следвада се преразгледа теорията за символа му въведен от Константин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Надписите и конника синхронни ли са?

Все към турско те избива.Не са и на турски и описват събития кокументирани преди появяването им на твоите родоначалници.Ха,ха,ха.И забравили отгоре да си тургнат любимият ти фес или чалма.Я го виж при Никопол как е нарисуван чалмаклиятат ти родоначални Баязид.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ранно християснкия симво е риба !поне целия първи век ,дори в Рим.Кога става кръста и защо?.

Когато му се присънило на Константин един знак.

Така ,че изключено е да датираш това за Константин само защото си мислиш,че носи християнски кръст.Ако беше християнин щеше да носи риба или нещо друго, символа Му за тези времена.Ако пък е християнски кръст следвада се преразгледа теорията за символа му въведен от Константин.

Пич, ти дори не знаеш какво е "това" и как се датира. Откъде разбра аз как го датирам и как интерпретирам кръста?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пич, ти дори не знаеш какво е "това" и как се датира. Откъде разбра аз как го датирам и как интерпретирам кръста?

маГотин си,аз ли не знам,това на монетата може да е и свастика.знаеш,че точно там я има и тук я има .А ти пишеш,че е Константин.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...